İstanbul ve Anadolu diye iki lig grubu olmalıdır

Sonra söyleyeceğimi baştan ifade edeyim! 19 takımlı milli ligde, İstanbul’dan 8 takımın olması, futbolun geleceği bakımından doğru değildir; Anadolu takımlarına, futbol şehirlerine yazıktır, günahtır. Bursa, Eskişehir, Van, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Samsun, Manisa, Erzurum, Elazığ ve Trakya bölgesinden bir takım yok. İstanbul’dan 8 takım! Önerim Eyüp, Beykoz, vs. diğer İstanbul takımlarını da alın ve bir İstanbul ligi kurun, bitsin gitsin.

Haberin Devamı

Anadolu takımları da kendi aralarında oynasınlar! Futbol, şehirlere sosyal hareket getirir, turizm gelişir. Altyapıdan yeni gençler, yıldızlar çıkar. Şimdi siz Anadolu’yu saf dışı bırakarak bunu engelliyorsunuz! Karar verdim, önümüzdeki yıl, maçları seyretmeyeceğim! Tarihi geçmişleri itibarıyla Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş olacak; bilemedin, İstanbul’dan bir takım daha. Prensip olarak, her ilden bir takım olmalıdır. Futbol böyle yaygınlaşır, Anadolu’ya yayıldıkça gelişir. Kentlerin sosyal yaşamını olumlu etkiler.

Bu yıl Süper Lig’de, 3 büyüklerin havlu atmasıyla, Trabzon kolayca şampiyon oldu. Benim için derecelerin asıl kıymeti, Avrupa kupalarında çıkacak. Daha ilk turlarda elenen takımlarımızla ne kadar övünebiliriz? Şampiyonluklar, kupa birincilikleri ne anlam taşır! Katar’da, Dünya Kupası’nda yokuz. Avrupa’da Şenol Güneş’le C Ligi’ne düştük! Dünya futbolunda, adı sanı duyulmayan Fareo Adaları, Lüksemburg ile maçlar yapacağız! Ben bu durumdan utanç duyuyorum! Yetkililer, “Efendim, çalışıp tecrübe kazanacağız, ileriye bakalım” diyorlar. “Yahu daha ne tecrübe kazanacaksın, kaç sene bekleyeceksin?” Oysa hep söylüyoruz, “Türkiye, dünya kupalarında, Avrupa şampiyonalarında, uluslararası arenada her zaman olmalıdır”. Türk Milli Takımı’nın gidemediği, Katar Dünya Kupası’nda uluslararası değere sahip hakemimiz Cüneyt Çakır’ın da bizi temsil etmesine mâni olduk. Liyakatsiz insanlar, kıskançlıkla mâni oldular! Futbol yeterli, tecrübeli, dünyaca tanınan, takımın başında sahaya çıkınca heyecan uyandıran teknik direktörlerle gelişir. Takımına bir şeyler öğretmeyen, yenilikler aşılamayan, sıradan teknik adamlarla bir yere gidemezsiniz!

Haberin Devamı

Selçuk MARUFLU Eski Milletvekili

BİZİ KANSER Mİ YAPACAKSINIZ?

ÇANAKKALE Ayvacık ilçesi Arıklı köyü yakınlarında MTA tarafından toryum-uranyum sondajlarına başlanması üzerine kaymakamlığa dilekçe ile soru yağdırıyorlar: “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, oldukça tehlikeli bir maden olan uranyum arama sondajında neden ÇED kararı uygulanmıyor? MTA ve diğer bazı biliminsanları tarafından yayınlanan raporlarda daha önce Arıklı köyünde 1970’li ve 1980’li yıllarda uranyum arandığı ve kuyuların sonradan kapatıldığı bilgisi yer almaktadır. 2000’li yıllarda yine bazı biliminsanlarınca bölgede yapılan ölçümlerde hem çeşitli kayaçlarda hem de eski sondaj alanlarında yüksek radyasyon ölçüldüğü bilgisi de yer almaktadır. Kapı ve cam açılarak radyasyon temizliği yapılabilir mi? Ne yazık ki yörede yaşayan halka, bizlere bu bilgiler anlatılmamaktadır.”

Haberin Devamı

KURBAN ETİ ÇEKİLMEZ

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in uyarısına dikkat edelim:

“Kurban etinin kıyma makinası ile çekilmesi kati surette yasak ve sağlık açısından çok riskli bir durumdur. Kasap dışındaki hiç kimse etin nasıl doğru işleneceğini bilemez. Çekilmeyecek bir parçayı makineye koyup etin tamamına bulaştırabilir. Hatta bununla da kalmayıp aynı makineyi kullanan herkesin etine bulaştırabilir. Tam pandemiden kurtulduk derken yeni bir sıkıntı yaşamayalım. Halk sağlığı bizim için her şeyden önemli.”

DSP’YE NEDEN 0 OY ÇIKMIŞ?

DSP’den Dodurga seçimleri ile yapılan açıklamada “Çankırı’nın Ilgaz ilçesinden olan ve başarılı hizmetleri bulunan adayımız Namık Kaya’ya haksızlık yapılmıştır. DSP olarak seçimlere, herhangi bir seçmen taşınmadan, ikametgâh değişikliğine gerek duyulmadan kendi imkânlarımızla şeffaf bir şekilde seçime katılınmıştır. Seçmenler Nüfus Müdürlüğü’nde kayıtlı sürekli oturdukları adreslerini bildirdikleri yerleşim yeri adresinde oylarını kullanmak zorundadır. Adayımız Kaya bu yüzden Dodurga’da seçmen listesinde olmadığı için oy kullanamamıştır. DSP olarak bölgede bayrak gösterdik, Genel Başkanımız da bölgeyi ziyaret etmiş, miting yapmıştır” denildi.

Haberin Devamı

SUŞEHRİ’NE ‘İL’LİK GÖRÜNDÜ

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz yaptığı bir konuşmada, Bahçeli’in önerisi ve Erdoğan’ın beraber verdiği kararla Türkiye’nin il sayısının 100’e çıkarılacağını söyledi. Yerel Suşehri Haber’e göre, Kelkit Vadisi’nin en merkezi noktasında bulunan Suşehri ilçesinin, hemen yanında olan Şebinkarahisar ilçesine göre coğrafi olarak daha avantajlı olması nedeniyle ‘vilayet merkezi’ olması bekleniyor. Şebinkarahisar’ın adı da geçiyor.

OKUYUNUZ 

DR. Ayça Kaya ‘Ayça Kaya ile 50 Adımda Sağlıklı ve Hızlı Zayıfla’ (Hürriyet Kitap), Alev Gürsoy Cimin ‘Ben Daha Yazmadım’ (Mona), Şenal Sarıhan ‘Savunma Kürsüsünde, Bir Siyasi Dava Avukatının Anıları’ (İmge), Serdar Korucu ‘Şimdi Kim Kaldı İmroz’da?’ (İstos), Cemil Kavukçu ‘Patika’ (Can), Ramazan Saygın Şimşek ‘Kadın Hisseder Erkek Fark Etmez’ (Nemesis), ÇYDD ‘Cumhuriyet ve Çağdaş Eğitim’ (ÇYDD ve Cumhuriyet Kitap), Nursel Köse ‘5. Kan’ (Nemesis), Mine Söğüt ‘Başkalarının Tanrısı’ (Can), Can Çiftçi ‘Bir Hayalet Hastalık: Lyme’ (Nemesis), Meryem Melike Şahin ‘Hani Artardı’ (Küsurat Çocuk), Prof. Salâhattin Mehmet Erk ‘Bir Tıp Şehidi: Salâhattin Mehmet Erk’ (Remzi), Celil Sadık ‘Batı Resim Sanatında Mitoloji’ (Epsilon), Meryem Ermeydan ‘Eyvah! Ayakkabılarım Kaçıyor’ (Epsilon-Uçan Fil), Jeanette Winterson ‘Taş Tanrılar’ı (Kafka), Cevat Akkanat ‘Adalet Divanı’ (KDY), Şebnem Soral Tamer ‘Gece Denizi’ (Kafka), Füsün Göncü ‘Aysu’ (Düş Kaygıları)

Haberin Devamı

BİLİYOR MUSUNUZ?

İŞ İnsanları Platformu Başkanı Emre Kılıçarslan’ın, avukatlık mesleğinin ciddi bir ekonomik kriz içinde olduğunu bildirerek avukatların ekonomik olarak desteklenmesi için adli yardım ve CMK ücretlerinde iyileştirilmenin şart olduğunu, bunun sağlanmaması halinde güçlü adalet sistemini tesis etmenin zor olduğunu söylediğini...

Yazarın Tüm Yazıları