Emeklinin gözü Erdoğan’da

EMEKLİYE bu yılın ilk 6 ayı için yapılacak zam beklentilerin oldukça altında kaldı. TÜİK verilerine göre; TÜFE oranı aralıkta yüzde 2.93, 6 aylık yüzde 37.57, 2023 yılı için ise yüzde 64.77 oldu.

Haberin Devamı

Buna göre 14 milyona yakın SSK ve Bağ-Kur emekli aylığına refah payı hariç 1 Ocak’tan geçerli yüzde 37.57 oranında artış yansıtılacak. 6.5 milyona yakın memur ve memur emeklisinin maaşına ise yüzde 15 toplu sözleşme zammı ve geriye dönük 6 aylık enflasyon farkı ile birlikte yüzde 49.25 oranında zam yapılacak.

En alt gelir grubuna sahip ve en düşük aylıkla bir ay ayakta durmaya çalışan işçi, esnaf, çiftçi emeklisi, dul ve yetimi yüzde 37.57 zam karşısında büyük hayal kırıklığına uğradı. Zira hayat pahalılığı altında ezilen bu kitle en az memur emeklisi kadar yüzde 50 artış bekliyor. Birine yüzde 50’ye yakın artış verilirken, diğerini bu oranın altında zamma layık görmek eşitsizlik ve hoşnutsuzluğu artıracağı gibi sosyal adalet ilkesine de aykırı.

Haberin Devamı

Adil olmayan karma aylık bağlama sisteminden ötürü 7.500 lira emekli aylığı ile hisseleri oranında bu tutarın çok altında para alan dul ve yetim için yüzde 37.57 artışın hiçbir anlamı olmaz.

Milyonlarca dar gelirlinin hayat pahalılığı karşısında soluklanabilmesi için geçen temmuz ayında memura verilen 8.077 TL’lik seyyanen artışın emekli, dul ve yetimin taban aylığına yansıtılarak üzerine en az yüzde 50 zam yapılması gerekiyor. Anlaşılmaz tutumla memura 8 bin 77 TL seyyanen zam ödenirken, en büyük çileyi çeken emekli bu paradan yoksun bırakılmıştı. SSK ve Bağ-Kur emeklisinin hak kaybına uğramaması için aylıklarına yapılacak zam, memur emeklisinde olduğu toplu sözleşme ile saptanmalı, bunun için de emekliye sendikalaşma hakkı tanınmalı.

Beklentiler ayrım yapılmaksızın emekli aylıklarının asgari yüzde 50 oranında artırılması yönünde. Siyaset kulislerinde yerel seçimi dikkate alarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın SSK ve Bağ-Kur emeklisi, dul ve yetimine yüzde 37.57 artış yerine refah payı ile yüzde 50 zam vereceği yüksek sesle dillendiriliyor.

Gariban emekli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek olası zam duyurusuna kilitlendi. Eğer beklediği haber gelmezse yine hüsranları oynayacak, yine yoksullaşacak, yine hayat pahalılığı ile boğuşacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan temmuzda emekli aylıklarına yapılan yüzde 25 zam tepkilerine karşılık görüştüğü MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye “Yılbaşında emekli aylıklarının iyileştirileceği, enflasyona ezdirilmeyeceğini” iletmişti. Sıra bu sözün karşılanmasında. Şükrü KARAMAN

Haberin Devamı

MUĞLA’DA OSMAN GÜRÜN SESLERİ

Dr. Osman Gürün’ün aday olmayacağını açıklamasının tepkileri sürüyor. Gürün’ün en büyük başarısı Muğla’da rantın önünü kesmesiydi. Şimdi Muğla’nın rantına talip olanlar artıyor. CHP’de daha önce üç kez belediye başkanı olan Gürün’ün bu sıkıntılı süreçte bir kez daha adı öne çıkmaya başladı.

AK Parti’de Aydın Ayaydın ismi kesinleşince gözler CHP’ye döndü. CHP’de güçlü ve etkili bir isim ortaya çıkmayınca gözler yine Osman Gürün’e döndü. Şimdi CHP’nin Gürün’ü bir dönem daha aday olması için ikna etmesi bekleniyor.

BU DA TURİZM VE ETKİNLİK ÖDÜLLERİ

TURİZM ve etkinlik sektörünün yaklaşık 14 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip olan MICE (Meetings, Incentives, Conferences, and Exhibitions) sektörünün önde gelen ödül töreni olan Masters of Events by ACE of M.I.C.E. Awards 5-7 Ocak tarihinde Elexus Hotel & Convention ev sahipliğinde gerçekleşti. 

Haberin Devamı

İki gün boyunca süren ve 3500’ün üzerinde B2B toplantısıyla KKTC ticari hacmine katkı sağlayan organizasyonun sonunda ise MICE alanında en başarılı marka ve projeler görkemli ödül töreniyle sahiplerini buldu. Sektörün en iyilerini 24 farklı kategoride ödüllendiren MICE, organizasyonda sektör liderleri, ulusal ve uluslararası kurumsal firmalar, oteller ve etkinlik ajanslarını bir araya getirdi. Gala gecesi, ödül kazananların belirlendiği bir törenle taçlandı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Dream Project CEO’su Volkan Ataman, MICE sektörünün ekonomiye katkısını vurgulayarak ödül töreninin sektör için büyük bir öneme sahip olduğunu ifade etti. Ödül kazananlar arasında Elexus Hotel, Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı&İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Başkan Yardımcısı Bahadır Yaşık ve Swissôtel The Bosphorus İstanbul Genel Müdürü Uğur Talayhan gibi önemli isimler yer aldı. Gala gecesinde, 24 farklı kategorideki projeler değerlendirilerek, ödüllerin sahipleri ile buluşturuldu.

Haberin Devamı

KİRACI FACİASI BİZE YAKIŞMIYOR

SAYIN milletvekilleri, toplumun kanayan yarası olan kiracı faciası bize yakışmıyor. TBK 347. Maddesi acilen iptal edilmelidir. Türk Borçlar Kanunu’nun 347. Maddesi’ne göre; 10 yılı dolduran konut ve işyeri kiralarında, kira sözleşmesinin sebepsiz (!) olarak feshedilmesi, insan haklarına aykırıdır.

Hiçbir sözleşme; sebepsiz yok etme hakkı ile sona eremez. Bu kanun; sözleşme hürriyetine haksız müdahaledir. Yavuz KAYA

BİLİYOR MUSUNUZ?

- İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bugün 11.00’de restore edilen Ataköy Baruthane yapılarının açılışını yapacağını...

Yazarın Tüm Yazıları