Emekli ek ödeme zammı istiyor

14  milyona yakın emekli, dul ve yetim, çıplak aylıklarına ilave edilen ‘ek ödeme’ tutarlarının yüzde 8-10’a çıkarılmasını istiyor.

Haberin Devamı

Turgut Özal döneminde hayata geçirilen vergi iadesi uygulamasının 1 Ocak 2006’da kaldırılmasıyla emekliye aylık tutarlarının yüzde 4 ile 5’i oranında ek ödeme veriliyor. Çıplak aylıkların yüzde 4’ü ve 5’i kadar tutar hesaplanarak ücretlerine ekleniyor. Bankalara yatırılan aylığın içinde ek ödeme de bulunuyor. En düşük aylıklarda (3.500 lira) ek ödeme yüzde 5 olarak hesaplanıyor. Emeklinin büyük çoğunluğu aylığının yüzde 4’ü oranında ek ödemeden yararlanabiliyor.

16 yıldır artırılmayan ek ödeme tutarı günün koşullarına göre hayli düşük kaldı ve anlamını yitirdi. Emekli aylıklarına 6 ayda bir TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranında zam yapılırken, ek ödemenin sabit kalması milyonlarca insanı mağdur ediyor. Oranların yükseltilmesiyle aylığı artan emekliye daha fazla ek ödeme verilecek, dolayısıyla fazla para alacak.

Haberin Devamı

2022 yılı başında asgari ücretin vergi dışı bırakılmasıyla çalışanların ücretlerinde artış oldu. Maaşların asgari ücrete kadar olan bölümünden vergi kesintisi yapılmıyor ve çalışanın eline fazla para geçiyor.

Memur ile işçiye bu hakkın tanındığına dikkat çeken dar ve sabit gelirli emekli, siyasi iradeden 16 yıldır yerinde sayan ek ödeme tutarlarının mutlak artırılmasını bekliyor. Şükrü KARAMAN

MAHKEME SAYISI 7 BİNDEN 2-3 BİNE DÜŞÜRÜLEBİLİR

KORONAVİRÜS salgınının artırdığı işyüküne karşı mahkemeler için ‘nefes alanı’ ne olabilir: “Hâkimden önce hakem, mahkemeden önce adli hazırlık.”İstanbul Tahkim Derneği ve Daha İyi Yargı Derneği Başkanı Mehmet Gün, uluslararası çevrimiçi seminerde, ‘modern uyuşmazlık yönetimi ve tahkimin rolü’nü ele aldı. İngiliz hukukçu Helen Dodds, Chiann Bao ve Mehmet Gün, tahkim süreçlerinin daha hızlı sonuç alınabildiğini değerlendirdiler. Gün, İstanbul’un önümüzdeki yıllarda tahkim için bir merkez olmayı umduğunu söyledi. Yargı reformu için 9 yenilikçi çözüm önerini kamuoyuna sunduklarını bildirdi.

“Bizim önerimizde de nihai temyiz mahkemeleri olan Yargıtay ve Danıştay ile 15 bölge adliye mahkemesi aynen korunmaktadır. Biz, yedi bölgeye toplanmış olan bölge idare mahkemelerinin sayısının ise 15 bölgeye çıkarılıp bölge adliye mahkemeleri ile eşitlenmesini öneriyoruz. Bir diğer önerimiz, çabuk müdahale edilmesi, hızlıca halledilmesi gereken nispeten küçük ve kolay işlere bakan mahkemeler ile ‘adli hazırlık mahkemeleri’nin vatandaşın ayağında hizmet vermesi. Mahkeme sayısını 7 binden 2-3 bine düşürmek mümkün olabilecektir.

Haberin Devamı

Halihazırda ilk derece mahkemelerinde dört-beş sene süren davalar yerine, mahkemeye intikal ettiği tarihten itibaren üç-dört ay içinde karara bağlanabilecektir.”

BBC İLE CNN FARKI

MESLEKTAŞIMIZ İsmet Orhan’ın yazısından özetliyoruz:

Kraliçe II. Elizabeth’in, Türkiye ile ilgili en önemli cümlesi “Dünya değişiyor ama Türkiye anlık değişiyor” olmuştu. Sömürgeleri ve 14 Krallık ülkeleriyle, neredeyse 2 milyar insana nüfus ederdi.

Kraliçe yaşamı boyunca Türkiye’ye üç ziyaret yaptı.

1961’de Türkiye’ye geldi ve Cemal Gürsel ile görüştü. Altı ay sonra Menderes idam edildi.

1971’de geldi, Cevdet Sunay ile görüştü. Deniz Gezmiş ve iki arkadaşıyla birlikte, üçlü idam gerçekleşti.

2008’de Türkiye’ye geldi.

Haberin Devamı

Bu arada, doktor komşum, BBC’de Kraliçe’nin cenaze törenini izlerken bize geldi: “Yahu bu BBC gerçek bir yalaka imiş, cenaze törenini saatlerce yayınlıyor, insanlar uzun saatler kuyrukta...” dedi. “Caddeler, sokaklar boş, halk evlerinde TV’lerde ya da park ve meydanlarda kurulan büyük ekranlarda Kraliçe’nin son yolculuğunu izliyor” diye de ekledi. BBC, Kraliyet düzeninin ne kadar iyi bir şey olduğunu, Kraliçe’nin İngiliz Topluluğu’nu nasıl bir arada tuttuğunu, iyi bir anne olduğunu, Hıristiyan olduğunu... Kraliyet düzenine karşı çıkanlara karşı nasıl cevaplar verdiğini vs. anlattı durdu.

CNN’e bakıyorum, onun hiçbir yalakalığı yoktu.

BBC’nin ‘yalakalığına’ şaşırdım kaldım.

Haberin Devamı

RAİF TÜRK’ÜN DİYARBAKIR’DA YAPTIRDIĞI 35 MİLYONLUK OKUL

DİYARBAKIR’da Raif Türk’ün kentin okul açısından en çok ihtiyaç duyulan merkeze bağlı Bağlar ilçesinde yaptırdığı bin öğrenci kapasiteli ilkokul törenle hizmete açıldı. Bugüne kadar çobanlık, öğretmenlik, gazetecilik ve son olarak madencilik yaptığını belirten Raif Türk, “Hayatım boyunca yaptığım işler ve elde ettiğim başarıların hiçbiri bu okul kadar beni gururlandırmadı” dedi.

35 milyona mal olan Raif Türk İlkokulu’nda, 32 derslik ve 9 atölye, bir halı saha, iki basketbol ve voleybol sahası ve iki çocuk oyun parkı bulunuyor.

Sınıf mevcutlarının bazı mahallerde 50 kişinin üzerine çıktığı Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde geçen yıl temeli atılan Raif Türk İlkokulu 13 Eylül tarihinde gerçekleştirilen törende çalan ders ziliyle açıldı. Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Oya Eronat, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Borsa Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, işinsanı Nadire İçkale, siyasi parti ve STK temsilcileri açılışa katıldı.

Haberin Devamı

Vali Su, böylesi modern bir okulu eğitim camiasına kazandırdığı için işinsanı Raif Türk’e teşekkür etti ve plaket verdi. Raif Türk’ün başkanı olduğu Dimin Madencilik çalışanları ise kendisine sanatçı Ahmet Gümüştekin’in, “Cennet Bahçesi” tablosunu hediye etti. Raif Türk, Holdingin başkanı oğlu Aziz Erman’a teşekkür etti.

BİLİYOR MUSUNUZ?

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, İçişleri Bakanlığı’ndan istediği verilere göre, “Bugüne kadar 5 bin konser ve etkinlik gerçekleştirilmiş, yılbaşından beri. Ne kadar iptal kararı verilmiş, dedim. 19 tane toplam iptal ve erteleme kararı var. Bunun 13’ü kaymakamlıklar tarafından, 6’sı organizatörler tarafından yapılmış. Yani 5 bine yakın etkinlik gerçekleştirildi” dediğini...

YENİ kurulan Üniversite İdari Personel Sendikası (Üni-Per-Sen) YÖK Yürütme Kurulu üyelerinin, Prof. Dr. Ömer Açıkgöz’ü ziyaret ederek “Tayin-nakil hakkı istiyoruz. Yüksek öğretim tazminatı hakkımız. Hülle atamalara son verilsin. Mobbinge dur demeliyiz. En temel haklarımız için mahkemeleri meşgul etmek istemiyoruz” dediklerini...

MESAJ PANOSU
Pekşen’in kızı ne dedi

 15 ve 26’ncı dönem CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in kızı Elif Pekşen, babasının COVID aşısı ya da zatürre nedeniyle değil konulan yanlış teşhis sonucu hayatını kaybettiğini duyurdu. Diken’deki açıklamasında Pekşen “Kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesi adına hayatımızın en acı günlerinden geçerken bu açıklamayı yapmak zorunluluğunu hissediyorum. ‘Size anjiyo yapalım’ demek yerine ‘Size endoskopi yapalım’ deseler şu an Haluk Pekşen aslanlar gibi yanımızda olacaktı. Ancak babama konulan yanlış teşhis gibi yanlış bilgilerle insanların kandırılmasını kendi vicdanımıza yedirmeyiz. Babamın durumunun aşı ile hiçbir ilgisi yoktur.”

Yazarın Tüm Yazıları