Bölgede tarım destek bekliyor

Gübre, tohum ve yem desteği ayni olarak yapılsın. Deprem bölgesinde su kullanımı hizmet bedeli alınmasın!Bölge, bir tarım ve hayvancılık bölgesi. Yaklaşık 13.5 milyon insanımızın yaşadığı, depremden etkilenen 11 ilimizdeki tarımsal üretim hem bu bölge hem de Türkiye için çok büyük bir öneme sahip.

Haberin Devamı

Bölgede Adana’dan Diyarbakır’a kadar yaklaşık 3.5 milyon hektar verimli tarım toprağımız, yaklaşık 5000 köyümüz bulunuyor ve 2.5 milyon kırsal nüfus yaşıyor. Kayıtlı çiftçi sayısının ise 300.000 olduğu tahmin ediliyor. Türkiye genelindeki 181 sulama birliğinin 40 adedi büyük bir sulama alanı ile bu bölgede yer alıyor. Bölge hayvancılık açısından da çok önemli. Uzmanlar bölgede yaklaşık 2 milyon büyükbaş, 9 milyon da küçükbaş hayvanın bulunduğunu, 2800 hayvancılık işletmesinin zarar gördüğünü belirtiyorlar. Bu bölge tarımsal ihracatımızın yaklaşık yüzde 20’sini sağlıyor. Bölgede yaş meyve ve sebze üretiminin yanı sıra, kuru tarım ve endüstriyel tarım da yapılmaktadır. Bölgede makarna, sıvıyağ fabrikaları bulunmaktadır. Depremin vurduğu bölge, bir tarım ve hayvancılık bölgesi olarak çok önemli bir özelliğe sahiptir.

Haberin Devamı

Depremde can kaybının yanında, ambarlardaki traktörler, tarımsal iş makineleri, tohum, gübre ve diğer girdilerin kaybı da yaşandı.

Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız, ‘Tarımsal üretim kesintiye uğramamalı’ uyarısında bulunurken, ayrıca bölgesel tarımsal kuraklık riskine yönelik çalışmaların şimdiden başlatılmasını öneriyor.

YARGI, KAMU YARARINI GÖZETTİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından mahkemenin iptal kararına rağmen satılması için meclis kararı alınan Swiss Otel ile ilgili konuyu köşemizde üç kez gündeme getirmiştik. İBB’nin eski Meclis üyeleri Hakkı Sağlam ve Serdar Bayraktar tarafından açılan dava neticesinde satış kararı iptal olmuş ve Danıştay tarafından da onanmıştı. Bu karara rağmen meclisten yeni bir satış kararı alındı ancak bu karara mecliste ‘ret’ oyu kullanan CHP Meclis üyeleri Mehmet Ali Tüy ve Özgür Öz karşı dava açtılar; İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından yürütme durdurma kararı verildi. Kararda, “Otelin kiracısı olan şirket lehine 15.02.2032 tarihine kadar intifa hakkı devam ettiği hususu nazara alındığında, kesinleşen yargı kararının gerekçesinin ise ‘intifa’ hakkı olduğu ve bu hak devam ettiği sürece taşınmazın satışının söz konusu olamayacağı, mevcut yargı kararı hilafına alınan meclis kararı işleminde hukuka uygunluğunun bulunmadığı sonucuna varılmıştır” denildi. Kararda daha sonra şöyle devam denildi: “Telafisi güç zarar koşulu, açıkça hukuka aykırı olduğu saptanan, taşınmazların satışı durumunda ekonomik anlamda büyük hak kaybına neden olabileceği nedeniyle dava konusu işlemin hukuk aleminde telafisi güç ve imkânsız zararlara yol açacağı sonucuna varılmıştır diyerek yürütmeyi durdurma kararı alınmıştır.”

Haberin Devamı

Sürekli yargı kararlarına saygılı olduğunu açıklayan İmamoğlu’nun bu karara itiraz edeceği İBB kulislerinde konuşuluyor. Bu karar meclis aşamasında CHP Grubu’nda tartışma yaratmıştı. Fahrettin Kayhan, Doğan Tekel, Hasan Gökpınar; İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu başkanlığında İmamoğlu’nun da katıldığı toplantıda ret oyu kullanacaklarını açıklamışlardı.

Neticede meclis üyeleri Tüy ile Öz, İmamoğlu’nun baskısı üzerine CHP İl Başkanlığı tarafından disipline sevk edildi. İki üyenin haklı olduğu tescil edildiğine göre, Kaftancıoğlu’nun bu iki üyeye bir özür borcu yok mu? Disiplin kararının derhal kaldırılması gerekmiyor mu?

GÜNÜN SÖZÜ

SEÇİM diye bir şey yoktur. Çünkü siz onları seçmiyorsunuz; onlar kendilerini size seçtiriyorlar!” F. Kafka

 

Haberin Devamı

MİLYONLARIN BEKLEDİĞİ EYT’DE İLGİNÇ TESADÜF

MİLYONLARCA kişinin beklediği EYT düzenlemesine ilişkin görüşmelere TBMM Genel Kurulu’nda başlanacak. Ülkeyi yasa boğan büyük deprem nedeniyle çalışmalarına ara veren TBMM Genel Kurulu bugün işbaşı yapacak. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülüp kabul edilen yasa teklifinin kısa sürede Genel Kurul’dan geçmesi öngörülüyor. Zira milyonlarca kişi yasanın çıkmasını iple çekiyor.

Düzenlemenin hayata geçmesiyle 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayanlar, yaş şartı aranmaksızın hizmet süresi ve prim şartını yerine getirmek koşuluyla emekli olabilecek. İlk aşamada 2 milyon 250 bin kişinin hemen, 5 milyon kişinin de önümüzdeki yıllarda prim günlerini doldurdukça emeklilik hakkı edinmesi bekleniyor. Emekli olabilmek için SSK’lılarda işe başlangıç tarihlerine göre 5 bin ila 5 bin 975 gün prim günü şartı aranacak.

Haberin Devamı

EYT’liler ilk aylıklarını nisan veya mayısta alacak. Ne ilginçtir ki EYT’lilerin oluşmasına neden olan kadınların 58, erkeklerin 60 yaşında emekli olmasını öngören 4447 sayılı yasa 17 Ağustos 1999 depreminin hemen ardından çıkarılmış, 8 Eylül 1999 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Şükrü KARAMAN

MESAJ PANOSU 

KÜÇÜK KENTLER

SİFED Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kış, Çukurova Bölgesi’nin dağ yamaçlarında sanayi, eğitim, ticaret, sağlık öncelikli küçük kentler oluşturulması çağrısında bulunarak “Deprem riskli alanlar tarıma terk edilmelidir” diye konuştu.

SİLİVRİ Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Cumhuriyet’in 100. yıldönümünün kutlandığı 2023 yılında toprakla buluşturmak üzere, 2023 paket milli hibrit ayçiçek tohumunu üreticilere ücretsiz olarak dağıtmaya başladı. Temsili dağıtım töreninde konuşan Başkan Yılmaz, “Türk tohumunu desteklemek amacıyla yaptığımız bu projenin maddi değeri tabii ki önemli ama manevi değeri paha biçilmez” dedi.

500 BİN FİDAN

Haberin Devamı

EFES Selçuk Belediyesi Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, afet bölgesinde tarımsal üretime destek olduklarını, Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde üretilen ata cinsi fidelerin, depremden en çok etkilenen kesimlerden biri olan küçük üreticilere gönderileceğini, ilk etapta 500 bin adet fidenin üretiminin sağlanacağını söyledi.

AVRUPA ŞAMPİYONASI

TÜRKİYE’nin ilk kez ev sahipliği yapacağı Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası, İBB’nin destekleriyle gerçekleşecek. İBB, 2–5 Mart tarihleri arasındaki şampiyonaya İstanbul’un en iyi şekilde ev sahipliği yapması için ulaşımdan tanıtıma, peyzaj düzenlemesinden atık yönetimine kadar birçok alanda çalışma yapacak. Organizasyonun bilet satışlarından elde edilen gelirin bir bölümü depremzedelere bağışlanacak.

BİLİYOR MUSUNUZ?

BİLİM Akademisi’nin başlattığı deprem odaklı paneller serisinin ilki olan “Sesimi Duyan Var mı? Afetlere Karşı Akıl ve Bilim” konulu panelin 3 Mart 18.00’de yapılacağını... Panelde Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. Sibel Salman, Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu ve Prof. Dr. M. Ali Alpar’ın (moderatör) konuşacaklarını...

 

 

Yazarın Tüm Yazıları