Bu ülkeyi kurtaracağız, başka yolu yok!

Abdullah Oğuz imzalı ‘Zaferin Rengi’, 1919’da işgal altındaki İstanbul’da verilen direniş mücadelesini Fenerbahçe’nin o dönem yabancı takımlarla oynadığı maçlar ve meşhur Harington Kupası’nda ortaya koyduğu mücadele eşliğinde anlatıyor. Filmin başrollerinde Kubilay Aka, Gülper Özdemir, Nejat İşler, Timuçin Esen, Yılmaz Bayraktar, Gonca Vuslateri, Yiğit Özşener ve Birce Akalay gibi isimler var.

Haberin Devamı

Bu ülkeyi kurtaracağız, başka yolu yokFenerbahçe tarihinin önemli karakterlerinden Galip Kulaksızoğlu’nu Kubilay Aka canlandırıyor.

ZAFERİN RENGİ
◊ Yönetmen: Abdullah Oğuz
◊ Oyuncular: Kubilay Aka, Gülper Özdemir, Nejat İşler, Timuçin Esen, Yılmaz Bayraktar, Gonca Vuslateri, Yiğit Özşener, Lorin Merhart, Kemal Burak Alper, Şeyma Peçe, Birce Akalay, Erkan Baylav, Emircan Kahyeri, Ruhi Sarı, Atsız Karaduman, Kenneth James Dakan, David Masterson,
Pelin Uluksar / Türkiye yapımı

Kulaksızzade Mustafa Bey’in büyük oğlu Galip savaştan bir bacağında kurşun yarası ve hafif topallamaktan mustarip dönmüştür. Bu acı hatıra onun, formasını giydiği Fenerbahçe çatısı altında artık top oynayamayacağının da ifadesidir. Galip hayata küsmüş gibidir, nitekim cepheden mektuplar yazdığı sevdalısı Peyker’le de arasına mesafe koymuştur. Lakin ortada daha büyük bir sorun vardır; vatan elden gitmektedir. İstanbul İngiliz işgali altındadır ve devlet erkânı bu duruma karşı aymaz bir görüntüdedir. Galip, Fenerbahçe’yi yöneten Sabri Bey ve çok sayıda vatansever aynı istek ve arzu etrafında birleşerek ülkeyi kurtaracak olan Mustafa Kemal’e yardım için kolları sıvarlar. Bu süreçte Fenerbahçe de İşgal Kuvvetleri’ni temsil eden takımlarla maç yapıp onları yenerken halka umut, sevinç ve güven aşılayacaktır...

Haberin Devamı

Abdullah Oğuz imzalı ‘Zaferin Rengi’ geçen yüzyıl başında çöken bir imparatorluğun külleri arasından doğan yepyeni bir devletin kuruluş öyküsünü, ülkenin bugün itibariyle en bilinen kulüplerinden Fenerbahçe’nin futbol şubesi üzerinden anlatıyor. Senaryosunu İsa Yıldız, Safran Banu Erdoğan, Evren Oğuz ve Abdullah Oğuz’un kaleme aldığı yapımda sonraları Sarı-Lacivertli kulüpte kaptanlık, teknik direktörlük ve başkanlık yapmış Galip Kulaksızoğlu’nun odağında gelişen bir öykü anlatılıyor. Savaştan fiziken ve ruhen yaralı dönmüş bir genç adam hayata, sevdiklerine ve futbola küskün bir haldeyken Gazi’nin gayretleriyle ve vatanı kurtarma şevkiyle ümidini yeşertiyor ve geçirdiği ameliyatla yeniden ayağa kalkıyor.

Haberin Devamı

Filmin diğer karakter açılımlarındaysa Sabri Bey, Peyker, Topkapılı Cambaz Mehmet Bey ve İngiliz Yüzbaşı John G. Bennett ön plana çıkıyor. Öte yandan öyküde Mustafa Kemal de ağırlıklı olarak var tabii ki. Gazi kulübü ziyaret ediyor, Sabri Bey ve futbolcularla hasbihal eyliyor, takımın alacağı galibiyetlerin halkın şevkini ve umudunu yükseltme yolunda ne kadar önemli bir etken olduğunun altını çiziyor. Hikâyede bir başka yükselen motif de Galip’le Peyker’in aşkı; savaş ortamında mutlu bir geleceğin ve işgalden kurtarılabilecek bir vatanın hayalini kuran gençlerin ilişkisi kimi gelgitler eşliğinde gelişiyor. Çünkü o dönem ahaliye ve direnişin önde gelen simgelerine kan kusturan, işkenceci Yüzbaşı Bennett, Peyker’i, amcası üzerinden şantaj yaparak, casusluk için zorluyor... Halide Edip Adıvar, Ali Sami Yen, Sadrazam Damat Ferit, Padişah Vahdettin, İsmet İnönü, Ali Naci Karacan ve Münir Nurettin Selçuk öyküdeki karakterler arasında.

Haberin Devamı

Siyasi ve sportif zafer

Futbol filmleri arka planındaki toplumsal olaylarla, tarihsel akışla, ait olduğu dönemin yansımasıyla önem kazanır ve geleceğe kalır. ‘Zaferin Rengi’nde bu çaba fazlasıyla var, aslında Abdullah Oğuz’un yapıtı ‘futbol filmi’ tanımının ötesine geçiyor, neredeyse Kurtuluş Savaşı’nın ve Cumhuriyet’in kurulma öyküsüne dönüşüyor. Bütün bu mücadeleyi ve süreci sadece Fenerbahçe cephesinden ele almak tarihsel açıdan ne denli doğru bilemiyorum tabii ki ama merkeze koyduğunuz bir sevdayı (Fenerbahçe) böyle bir yorumla perdeye taşımak elbette kabul edilebilir bir çaba...Bu ülkeyi kurtaracağız, başka yolu yokFenerbahçe’nin Harington Kupası’ndaki başarısı siyasi açıdan da önemliydi.Bu ülkeyi kurtaracağız, başka yolu yokYiğit Özşener filmde Mustafa Kemal Atatürk rolünde.

Haberin Devamı

‘Zaferin Rengi’nin futbolla bağının fazlasıyla perdede hayat bulan bölümüyse meşhur ‘Harington Kupası’ maçı olmuş. Bu karşılaşma İşgal Kuvvetleri’nin İstanbul’u terk ederken en azından futbol üzerinden Türklere geride acı bir anı bırakmak üzere planladıkları bir faaliyetti ama sahaya çıkan Sarı-Lacivertli futbolcular buna mahal vermemiş ve İngiliz kanadı açısından yenilgiyi hem siyasi hem de sportif olarak resmileştirmişti.
Galip’te Kubilay Aka’yı (genç oyuncu bazı kadrajlarda bana Kartal Tibet’i hatırlattı), Peyker’de Gülper Özdemir’i, Sabri Bey’de Nejat İşler’i, Topkapılı Cambaz Mehmet Bey’de Timuçin Esen’i, Vera’da Gonca Vuslateri’yi, Mustafa Kemal’de de Yiğit Özşener’i izlediğimiz yapımda ben en çok -kimi yerlerde karikatürize kalsa da- ‘şeytani’ Yüzbaşı Bennett’ta karşımıza gelen Yılmaz Bayraktar’ın performansını beğendim.

Haberin Devamı

‘Zaferin Rengi’nin genel problemiyse 159 dakikalık uzunluğu. Bu tabii ki bir sorun değil ama daha tempolu bir anlatım olsa süre çok hissedilmezdi.Bu ülkeyi kurtaracağız, başka yolu yokHatıran Yeter

Diğer seçenekler

‘Bob Marley: One Love’ efsanevi müzisyenin hayatından kesitler sunan bir biyografi. Reinaldo Marcus Green’in yönettiği yapımda Marley’yi Kingsley Ben-Adir, eşi Rita’yı da Lashana Lynch canlandırıyor. Kaouther Ben Hania imzalı, Tunus’un Oscar adayı ‘Dört Kız Kardeş’ (Le filles d’Olfa) aile, hafıza, travmaların kuşaktan kuşağa aktarımı, kadın dayanışması, umut ve şiddet gibi kavramlarda gezinen bir yapım. ‘Marvel evreni’nin esrarengiz karakterlerinden Cassandra Webb’in köken hikâyesini anlatan ‘Madame Web’i SJ Clarkson yönetmiş, kadroda Dakota Johnson, Sydney Sweeney, Isabela Merced ve Celeste O’Connor gibi isimler var. Kadrosunda Aytaç Şaşmaz, Belçim Bilgin, Burak Sevinç ile Sümeyye Aydoğan’ın olduğu, sağır ve dilsiz iki gencin aşkını anlatan ‘Hatıran Yeter’i Ömer Faruk Yardımcı yönetmiş. Haftanın menüsünde olan diğer yapımlar şöyle: ‘C Takımı’ (Yön: Bora Onur), ‘Pigment’ (Yön: Metin Kuru) ve miniklerin çok sevdiği animasyon serisinin son filmi ‘Kral Şakir: Devler Uyandı’ (Yön: Haluk Can Dizdaroğlu-Berk Tokay).

Yazarın Tüm Yazıları