Bir intikam defilesi...

Sinema salonları nihayet açıldı, mutluyuz. Dev perdede film izlemeyi özleyenler ‘Cruella’yla açılış yapabilir. Film, ‘101 Dalmaçyalı’dan hatırlanan Cruella de Vil karakterinin modacı olma çabalarını ve annesinin intikamını alma mücadelesini şenlikli bir öyküyle anlatıyor.

Haberin Devamı

Aykırı bir çocuk olan Estella, haksızlığa karşı öfkesini her daim dışa vuran bir kişiliğe sahiptir. Nihayetinde eylemleri sonucu okuldan ayrılmak durumunda kalır. Annesiyle birlikte Londra’da yeni hayata yelken açmak isterlerken büyük bir acı yaşar, hayattaki tek varlığını kaybeder. Koca kentte yalnız olduğunu düşünürken karşısına iki küçük hırsız çıkar, onlara katılır; artık bir çetenin sağlam üyesidir. Büyür, normalleşmek, geleceğini moda tasarımcısı olarak çizmek ister. Ve kimi hamleler sonucu bu konudaki en önemli figür konumunda olan Barones von Hellman’ın ekibine dahil olur.

‘Cruella’ filmi, ‘101 Dalmaçyalı’ adlı klasiğin kötü karakteri Cruelle de Vil’in köklerinde geziniyor. Dodie Smith’in romanına dayanan bu metin daha önce bir animasyon (1961) ve bir de film (1996) olarak sinemaya uyarlanmıştı. Craig Gillespie imzalı son hamleyse zamanı 70’ler Londra’sına taşımış ve punk-rock döneminin çizgileri eşliğinde anlatmış. Öykü temel olarak bir intikam meselesi üzerine kurulu; annesinin kendi hatası yüzünden öldüğünü düşünen Estella, meselenin farklı bir boyutu olduğunu anlıyor ve yeni bir hedef doğrultusunda mücadelesine başlıyor. ‘Yetenek Avcısı’ (‘Million Dollar Arm’), ‘Zor Saatler’ (‘The Finest Hours’) ve en önemlisi ‘Ben, Tonya’ (‘I, Tonya’) gibi filmlerle tanınan Craig Gillespie, görsel olarak son derece etkili bir şekilde inşa ettiği dönem Londra’sında çift kişilikli bir kahramanın izini sürüyor. Estella, yeni kimliği Cruella’yla birlikte Barones von Hellman’a karşı yıpratıcı bir mücadeleye soyunuyor. Zeki eylemlerle basının ve de tabii ki kamuoyunun dikkatini çekiyor, yeni bir moda ikonu olarak yükseliyor.

Haberin Devamı

Bir intikam defilesi...

KARANLIK TARAFA KAYIYOR

Filmi iki Emma sürüklüyor. Genç yetenek Emma Stone, Estella-Cruella karakterinde karşımıza gelirken Barones’i de Emma Thompson oynuyor. Emma Stone, giderek karanlık tarafa kayan bir karakteri başarıyla canlandırıyor. Emma Thompson ise kibirli, hırslı ve Makyavelist Barones’i abartılı, yer yer karikatürize ama istenen etkiyi veren bir performansla inşa ediyor.

Haberin Devamı

Cruella’nın kötülüğünü daha makul ölçülerde sunan bu yapım, salonlara geri dönme yolunda fena bir seçenek gibi durmuyor. Renkli, esprili, oyunculukları kayda değer bir yapımsa aradığınız, ‘Cruella’ sizin için uygun bir randevu diyebiliriz. Ayrıca filmin soundtrack’i çok iyi...

SALONLARDA ‘AKSİYON’ VAR...

Evet, sinemanın bir aksiyon sanatı olduğunu düşünenlere, salona adrenalin yükseltici görüntüler izlemek için gitmek isteyenlere haftanın en önemli seçeneği elbette ki ‘Hızlı ve Öfkeli 9: Hız Efsanesi’ (‘F9: The Fast Saga’). Bu upuzun serinin son halkasını Justin Lin yönetmiş. Daha önceki adımlarda; 4, 5 ve 6’da da kamera arkasına geçen Tayvan kökenli yönetmen, işinin ehli bir zanaatkâr.

Haberin Devamı

‘Hız Efsanesi’nde öykü bir aile hesaplaşması üzerine kurulu... Film, ana karakterlerden Dominic Torretto’nun zamanında şefkat gösterilmemiş erkek kardeşi Jacob’ın önderliğindeki gruba karşı verilen mücadeleyi anlatıyor. Tüm zamane aksiyonlarında olduğu gibi bu yapım da dünyanın çeşitli yerlerinde dolaşıyor. ‘Hız Efsanesi’ Londra’dan Tokyo’ya, Orta Amerika’dan Edinburgh’a ve Azerbaycan’daki gizli sığınaktan Tiflis’e uzanıyor. Kadroda Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster, Nathalie Emmanuel gibi ‘sabit’lerin dışında John Cena, Charlize Theron, Helen Mirren var.

Filmin basın gösterimi yapılmadığı için eleştirisini kaleme alamıyoruz ama dışarıda orta karar bulundu. ABD’deki ilk hafta sonu rakamıysa 70 milyon dolara ulaştı ve bu, pandemi döneminin en iyi açılış hasılatı oldu. Bizde de salonların gişe bakımından umut bağladığı en önemli seçenek ‘Hızlı ve Öfkeli 9: Hız Efsanesi’ydi, bakalım sonuç ne olacak?

Haberin Devamı

Bir intikam defilesi...

Hızlı ve Öfkeli 9: Hız Efsanesi

Yönetmen: Justin Lin
Oyuncular: Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Tyrese Gibson, Chris ‘Ludacris’ Bridges, John Cena, Jordana Brewster, Nathalie Emmanuel, Sung Kang, Helen Mirren, Charlize Theron
ABD-Tayland-Kanada ortak yapımı

GÖNLÜMÜZÜ YETERİNCE ÇELİYOR

Yazar olma hayalleriyle hayata tutunan Joanna, erkek arkadaşını geride bırakarak New York’a taşınır ve bir edebiyat ajansında asistan olarak çalışmaya başlar. Çalıştığı ajansın öncelikli yazarı ‘Gönülçelen’le gönüllerde taht kurmuş J. D. Salinger’dır ve kendisi giderek genç kadının en önemli destekçilerinden biri olacaktır. Joanna Smith Rakoff’un anı kitabından sinemaya uyarlanan ‘Salinger Yılım’ (‘My Year Salinger’), kibirli, mesafeli, edebiyata hâkim ama insan ilişkilerinde zayıf bir yöneticinin yanında yolunu, ruhunu ve tarzını bulmaya çalışan bir yazar adayının mücadelesini anlatıyor. Edebiyata ilgi duyan sinemaseverler için yeterince detay barındıran bu alçakgönüllü film, geride hoş bir tat bırakıyor.

Haberin Devamı

Bir intikam defilesi...

VE DİĞER SEÇENEKLER...

Sevdiğimiz yönetmenlerden Christian Petzold’un imzasını taşıyan ‘Undine’, eski bir Alman halk efsanesini modernize bir öyküyle karşımıza çıkarıyor. Filmin başrollerinde Paula Beer ve Franz Rogovwski var. Beatrice Dalle ve Charlotte Gainsbourg’un rol aldığı ‘Lux Aeterna’yı Gaspar Noe yönetmiş. Yerli yapım ‘Hababam Sınıfı: Yaz Oyunları’nın yönetmeni Doğa Can Anafarta. Bir diğer film, yönetmenliğini Nazif Tunç’un yaptığı ‘Karınca’. Yerli gerilim ‘Ehrimen: Kanlı Yol’u Kemal Danacı yönetmiş. Nathalie Erika James imzalı ‘Azap’ın (‘Relic’) kadrosundaysa Emily Mortimer yer alıyor.

Bir intikam defilesi...
‘Cehennemde İki Devre’

AÇIK HAVADA...

Sinematek/Sinema Evi’ yeni sanat yönetmeni Emin Alper yönetiminde hazırladığı film programıyla yaz boyunca Kalamış Parkı’nda sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. Etkinliğin ilk adımı bu gece atılıyor ve Charlie Chaplin’in ünlü klasiği ‘Şehir Işıkları’ (‘City Lights’) gösteriliyor. Yarınsa bence bütün zamanların en iyi futbol filmi olan ‘Cehennemde İki Devre’ seyircisini bekliyor. Yarın Euro 2020’de maç yok, futbolseverler bu filmle idare edebilir! Gösterimler 21.00’de başlıyor.

Bir intikam defilesi...
'Undine'

Yazarın Tüm Yazıları