THY Avusturalya için hazır

1 Mart 2024, bu tarih THY için 6’ıncı kıtaya ilk uçuşun tarihi.

Haberin Devamı

Şirket uzun süredir bu uçuşa hazırlanıyordu. Nihayet yarın Boeing 777-300ER  tipi bir uçakla ilk uçuş Melbourne’a yapılacak.  Uçak önce Singapur’un ünlü Changi havalimanına inecek. Burada bir buçuk saat bekleyecek. Yakıt ikmali, ekip değişikliği ve 5’inci trafik hakkından doğan imkânla alacağı yolcular binecek, Melbourne’e uçacak. İkinci bacak uçuş 7.5 saat sürecek. İstanbul’dan başlayarak toplam uçuş süresi 18 saati geçecek. Havalimanına geliş saatlerini de eklersek toplam yolculuk süresi 24 saat olacak.

THY Avusturalya için hazır

Haftada üç gün yapılacak bu uçuşlar THY’nin sipariş verdiği A350-1000 uçaklarının filoya katılımı ile direkt uçuşa dönecek.

Haberin Devamı

AVUSTURALYA GENEL MÜDÜRÜ

İlk uçuştan sonra bu uçuşlar Boeing 787-9 Dreamliner  tipi uçaklarla gerçekleştirilecek. İlk uçuşta fazla yolcu nedeniyle B777 tercih edildi. Ama sonra A350-1000 ultra uzun menzilli uçakları gelinceye kadar B787-9 Dreamliner bu uçuşların geleneksel uçağı olacak.

THY Avusturalya için hazır

Türk Hava Yolları’nın Avusturalya’daki Genel Müdürü Ahmet Halid Kutluoğlu aslında bu ülkede 2022 yılından bu yana görev yapıyor. ‘Uçuş yok ama müdür var’ diyenlere cevap, THY bu ülkeden çok sayıda yolcuyu uçtuğu noktalara örneğin Kuala Lumpuçr’a, başka havayolları ile gönderip, yine İstanbul’a ulaştırıyordu. Yani yolcu hareketi çok önceden başlamıştı. Ahmet Halid Kutluoğlu bugüne kadar bu operasyonları başarı ile götürdü. Sadece Avusturalya değil yeni Zelenda’dan da sorumlu bir Genel Müdür. İşte Kutluoğlu’nun hikâyesi:

1985’te İstanbul’da doğan Ahmet Kutluoğlu, ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra lisans derecesini Central Connecticut Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden (Connecticut, ABD) uluslararası işletme ve ekonomi alanında aldı. İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisansını tamamladı..

Haberin Devamı

Turizm sektöründe aile şirketinde bir süre çalıştıktan sonra Türk Hava Yolları kariyerine 2013’te satış&pazarlama departmanında uzman olarak başladı. Daha sonra Roma’ya satış müdürü olarak atandı ve bir yıldan fazla bu görevde kaldı. 2017’da Bologna ve Pisa Genel Müdürü olarak atandı. 2022’den bu yana Avustralya ve Yeni Zelanda Genel Müdürü olarak görev yapıyor. Kutluoğlu, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki tüm operasyonların planlanmasından sorumlu. Ayrıca tüm kıtanın satış, pazarlama, sponsorluk, etkinlik, müşteri ilişkileri ve kurumsal iletişiminden sorumlu. Ahmet Kutluoğlu iyi derecede İngilizce ve başlangıç seviyesinde İtalyanca biliyor. Evli ve iki kız çocuğu babası.

 

Yazarın Tüm Yazıları