Mandalinası da yüzümüzü güldürsün...

Bodrum çok önemli bir gastronomik değerini kaybetmek üzere. Eşsiz lezzetteki mandalinasının üretimine devam edilebilmesi için talep görmesi ve korunması gerekiyor. Bu kapsamda başlatılan Bodrum Mandalin Hareketi’ni restoranımız Efendy’nin menüsüne eklediğimiz bir tatlıyla biz de destekliyoruz.

Haberin Devamı

Mandalina, kış aylarının bence en özel meyvesi... Özellikle Bodrum mandalinası tadı ve kokusuyla Türkiye’de yetişen en iyi mandalina cinslerinin başında geliyor ama maalesef ciddi bir tehlike altında. Bodrum’un en önemli yerel ürünü olan bu mandalinanın üretimi, turizme olan yoğun talep sebebiyle mandalina bahçelerinin otel ve turizm alanlarına dönüştürülmesi neticesinde ciddi bir şekilde azaldı.

Sevgili Erman Aras’ın başkanlığını yürüttüğü Bodrum Mandalin Hareketi yüzde 70’lere varan bu azalmanın Bodrum mandalinasının sonu olabileceğine dikkat çeken, çok verimli ve çözüme yönelik kampanyalar düzenliyor. Bodrum Mandalin Hareketi, Bodrum Kent Konseyi, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Ticaret Odası tarafından 2021’de kuruldu. Hatta bu pazar günü narenciye içerikli ürünlerin stantlarda sergilendiği, ilham veren Bodrum mandalinli tarif yarışmalarının düzenlendiği, zehirsiz ve sürdürülebilir tarım üzerine seminerlerin verildiği Bodrum Mandalin Festivali’ni düzenliyorlar.

Haberin Devamı

Mandalinası da yüzümüzü güldürsün...
Efendy’de servis etmeye başladığımız Bodrum Mess, mandalinayı öne çıkarıyor.

SATSUMADAN FARKLI

Bodrum mandalinasından bahsederken öncelikle yanlış bilinen birkaç gerçeği düzelterek başlayalım. Bodrum mandalinası satsuma değildir. Satsuma soğuğa dayanıklı, çekirdeksiz ve kokusu farklı olan başka bir turunç adı... Bodrum mandalinasının yeşili yazın çıkıyor, genellikle sezonda içki ve kokteyllere kullanılıyor fakat asıl hasat zamanı aralık ayı... Bu mandalinanın kullanımının daha da yaygınlaşmamasının en önemli sebebi çok çekirdekli olması. O yüzden çekirdeksiz mandalina kadar talep görmüyor. Fakat lezzet olarak gerçekten üst seviyede! Hem meyve suyu yapımında hem soslarda ya da tek başına yemek için son derece leziz.

Daha önceki yazılarımda Bodrum kadar önemli bir turizm merkezinin mutfağıyla çok fazla öne çıkamadığından bahsetmiş, sebeplerini tartışmıştık. Buradaki en önemli problemlerden biri turizmdeki yüksek talebin yöresel çiftçiliği büyük ölçüde öldürmesi, çiftçilik yapan insanları turizm alanında çalışmaya ya da yatırım yapmaya teşvik etmesi... Bodrum mandalinasının da üretimine devam edebilmesi için değerinin korunması, özellikle Bodrum içindeki restoran ve barlarda yoğun olarak kullanılması gerekiyor ki bölgeye ciddi bir gastronomik değer katsın.

Haberin Devamı

Mandalinası da yüzümüzü güldürsün...
Mandalina ağacının görüntüsü de özel.

GELİŞİMİNİ SEKTEYE UĞRATIYORUZ

Dünyada, gelişen ve kişi başı harcama sayısı yüksek olan turizm bölgelerine baktığımızda gastronominin ne kadar önemli bir yer tuttuğunu biliyoruz. Fakat ülkemizde henüz bunun farkına varabilmiş değiliz. Antalya ve Bodrum gibi çok otelli turizm merkezlerimizde her şey dahil sistemlerle sayı olarak çok ve bundan dolayı da çevreye duyarlı olmayan bir turizm etkinliği gösteriyoruz. Bu sebeple de gastronominin gelişmesini ciddi olarak sekteye uğratıyoruz. Her zaman söylediğim gibi gastronominin gelişmesi için önce yöresel ürünün iyi olması ve tanınması gerekiyor. Bodrum mandalinası gibi bir ürünümüz varken bunun üzerine bu bölgede çok daha ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Haberin Devamı

Restoranımızda bu hafta itibariyle bu hareketi desteklemek ve Bodrum mandalinasını uzun süreli kullanabilmek için menümüze yeni bir tatlı ekledik. Adı, Bodrum Mess. Daha önce yaptığım Turkish Mess’in Bodrum mandalinasına uyarlanmış hali. Kabuğundan şurubuna, meyvesinden özüne kadar her şeyini kullanarak, mandalina lezzetinin öne çıktığı kışlık bir tatlı oldu. Mart ayına kadar yeni menümüzde, set ve tadım menümüzde de bu tatlımız servise sunulacak.

Ülkemizin sürdürülebilir, doğaya saygılı, bölgeyi ürünüyle, çiftçisiyle ve tedarikçisiyle kalkındırmayı öngören bir turizm anlayışına dönmesi en büyük dileğimiz. Bırakalım Bodrum da deniziyle, güneşiyle, insanıyla olduğu gibi mandalinasıyla da hepimizin yüzünü güldürsün.

Haberin Devamı

Meyve suyu yapımında, soslarda kullanmak veya tek başına yemek için son derece lezzetli. 

Yazarın Tüm Yazıları