Meme estetiği ve merak edilenler

Meme estetiği günümüzde kadınların sıklıkla tercih ettiği operasyonlardan biridir.

Haberin Devamı


Meme estetiği ve merak edilenler

Meme dokusu doğum, emzirme, yaşlanma ve gelişimsel bozuklar nedeniyle şekil bozukluğuna uğrayabilir; doğuştan fazla küçük ya da büyük forma sahip olabilir. Bu durum, kişilerin fiziksel görünümünden memnun olmamasına hatta bundan dolayı öz güven problemleri ve psikolojik problemler yaşamalarına neden olabilir. Meme estetiği ile oluşan bozukluklar düzeltilerek yaşam kalitesinin arttırılması sağlanabilir. Yapılacak operasyonda kişisel tercihler bir ölçüt olarak göz önünde bulundurulur. Fakat ameliyat sonrası oluşabilecek gerçekçi sonuçlar, estetik cerrahı tarafından hastayla paylaşılmalı ve hastaya bu yönde bir bilinç kazandırılmalıdır. Konuyla ilgili Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi Uzmanı Ergin Işık’tan bilgi aldık.

Meme estetiği ve merak edilenler

FİZYOLOJİYE UYGUN MÜDAHALE

“Memenin kişinin kilosuna, boyuna, yaşına, vücut oranına göre nasıl bir şekle ve ağırlığa sahip olduğu iki boyutlu ve üç boyutlu ölçümlerle kontrol edilir. Buradan hareketle, meme asimetrisini düzeltme, implant tekniği ile hacmini arttırma, memenin dış görünümünü düzeltme, meme büyüklüğünden kaynaklı sırt ve boyun ağrıları, duruş bozukluğu gibi faktörleri ortadan kaldırma ve kişinin kendisine uygun, arzu ettiği görünümü sağlamak hedeflenir. Bu doğrultuda, hastanın fizyolojisine en uygun biçimde, planlanan cerrahi müdahaleler uygulanır. Kişinin yaşantısında bulunan gebelik, doğum, emzirme ve sigara gibi faktörler, ameliyat sürecini ve yöntemini etkiler.

MEME ESTETİĞİ TÜRLERİ NELERDİR?

UYGULANAN YÖNTEMLER ŞUNLAR

AUGMENTASYON MAMOPLASTİ(MEME BÜYÜTME): Ani kilo alıp vermelerde, doğum sonrası, gelişimsel nedenlerle, vücuda göre orantısız olan, yaşa bağlı olarak küçülen memeler için hacim kazandırmak amacıyla yapılır. Memeyi büyütmek için kullanılacak olan implant belirlenirken hastanın meme yapısı, göğüs kafesinin şekli, kilo ve vücut oranları dikkate alınır. Fizyolojik olarak sınır belirlemek için hasta ve doktor implantın şekline ve boyutuna karar verir.
REDÜKSİYON MAMOPLASTİ (MEME KÜÇÜLTME): Kilo alımı, gelişimsel nedenler, bazı ilaçlar ve çeşitli tümörler göğüs büyüklüğüne neden olabilir. Aşırı büyük göğüsler duruş bozukluğuna, boyun ve sırt ağrılarına yol açabilir. Redüksiyon Mamoplasti operasyonuyla meme dokusundaki yapı küçültülerek ve fazla yağ dokusu alınarak daha hafif, sağlıklı ve estetik bir görüntü oluşturmak mümkündür.
MASTOPEKSİ (MEME DİKLEŞTİRME): Yaşın ilerlemesiyle beraber vücudun elastik yapısını kaybetmesi, hormonal nedenler, hamilelik ve emzirme sonrası, ani kilo kaybı gibi nedenle göğüslerin sarkmasına neden olur. Ayakta muayene edilen hastanın meme ucunun çevresinden meme kıvrımına dikey bir kesi atılarak ölçüm yapılır ve meme altına yerleştirilen protez ile meme dikleştirme işlemi yapılır.
JİNEKOMASTİ: Erkekler için meme küçültme operasyonu olarak bilinir. Hormonal nedenler ve çeşitli hastalıklardan kaynaklı meme çevresinde biriken yağ jinekomastiye yol açmaktadır. Liposuction yöntemi ile tedavi edilen hastalar, anestezi altında 2-3 milimetre büyüklüğünde bir tüp yoluyla yağlı dokunun emilmesi sağlanır.”

Yazarın Tüm Yazıları