10 yıllık fotoğraf projesi

Sevgili okurlar, bu hafta sizlere uzun soluklu bir fotoğraf projesini aktarmak istiyorum, ‘Benİstanbul’. Fotoğraf Gezginleri Grubu’nun 2014’te başladığı proje, her yıl yaklaşık 100 amatör fotoğrafçının katılımıyla yürütülüyor. Seçilen İstanbul fotoğrafları 8 yıldır, her yıl sonunda sergileniyor ve özel bir kitapla basılı hale geliyor. Hatta 2018’de yayınlanan kitabın ön sözünü de ben yazmıştım. ‘Benİstanbul’, 10 yıl sürecek, 2023 sonunda tamamlanacak ve geçen 10 yılın en iyi fotoğraflarının birleşimi ile büyük bir kitap yayınlanacak.

Haberin Devamı

10 yıllık fotoğraf projesi
Fotoğraf: Esra Özgüroğlu

Fotoğraf dünyasının yakından tanıdığı Fotoğraf Gezginleri’nin kurucusu Niko Guido’nun yarattığı ‘Benİstanbul’un koordinasyonunu ise üniversite yıllarında aynı sınıfı hatta aynı evi paylaştığım yakın dostum Hakan Çağlav yapıyor. Fotoğraf Gezginleri’nin ve ‘Benİstanbul’un koordinatörü sevgili Hakan’la, Ankara’da yaşayan bir Antalyalı olarak hem doğduğum hem de yaşadığım kentler adına kıskançlıkla izlediğim bu projeyi önemli projeyi konuştuk...

10 yıllık fotoğraf projesi
Fotoğraf: Güneş Demir

SANAL DÜNYANIN ÇÖPLÜĞÜNDE KAYBOLMUYOR

“‘Benİstanbul’, en başında 10 yıllık bir proje olarak başladı. İstanbul’un tarihi, çağdaş, gelişen ve değişen yüzünü belgelemek, tüm dünyaya ve gelecek kuşaklara aktarılacak bir arşiv oluşturma amacıyla çıktık yola. 2023 sonunda tamamlanacak büyük bir sergi ile son bulacak. Her yıl Cadde Bostan Kültür Merkezi’nde sergisi açılıyor ve kitap basılıyor. Şu ana kadar yedi kitap basıldı, sekizinci kitap hazırlanıyor. Toplamda 10 kitabın ardından proje, 10 yılın en iyi fotoğraflarının birleşimi ile büyük bir kitapla taçlanacak. İstanbul, çok fotoğraf üretilen, birçok eğitim ve fotoğraf grubunun olduğu büyük bir kent. Bu projenin en büyük özelliği ustalarla amatörleri bir araya getirirken, ortaya bir eser koyması ve insanları İstanbul’u fotoğraflamaya motive etmesi. Yani basılı eser bırakmak. Üretilen fotoğraflar sanal dünyanın çöplüğünde kaybolup gitmiyor, kalıcı bir eser olarak gelecek nesillere taşınıyor. Kimi fotoğrafta estetik kaygısı var, kimi fotoğrafta içerik gücü var, kimi mesaj içeriyor. 50 yıl sonra bu albüme bakacak olanlar, bir kent meydanında bu dönemin mimarisini, bugünün giyimini, günlük yaşamını ya da bugün için önemli olan mesajları görebilir. Sergi ve kitaplardaki fotoğraflarda aranan tek kriter İstanbul sınırları içerisinde çekilmiş iyi fotoğraf olması. Fotoğraf makinesi dışında çekilmiş fotoğrafları maalesef kabul edemiyoruz.

10 yıllık fotoğraf projesi
Fotoğraf: Barış Atalay

FOTOĞRAF ÜRETMEK İNSANLARI BİRLEŞTİRİYOR

Fotoğraf Gezginleri’nin ‘Benİstanbul’ projesinde sekiz yıldır 250 amatör fotoğrafçı yer aldı. Her yıl yaklaşık 100 fotoğrafçı oluyor, devam edenler var, eklenen isimler, çıkanlar var. Amatör derken yanlış anlaşılmasın. Aralarında çok profesyonel isimler de var. Ama bu projede yer alanlar doktorlar, mühendisler, öğretim üyeleri, iş adamları kısaca farklı meslek gruplarından ama fotoğraftan profesyonel olarak gelir elde etmeyen insanlar. Bir arada olma kültürü ve ortak bir paydada fotoğraf üretmek insanları birleştiren bir unsur. Bu yayınların ve sergilerin tüm masraflarını projede yer alan fotoğrafçılar kendileri karşılıyor. Türkiye’nin çok çok önemli ustaları projede yer alıyor. 20’den fazla isim bugüne kadar projede yer aldı. Hem fotoğrafların değerlendirmelerinde hem aylık ve yıllık fotoğraf seçimlerinde ustalar örnek bir model çiziyor. Eğitimler, çekimler, fotoğraf turları, ustalarla fotoğraf değerlendirmeleri ile yıl boyunca süren etkinliklerin ardından her yıl binlerce kare fotoğraf ortaya çıkıyor. Pandemi süreci hem Fotoğraf Gezginleri hem de ‘Benİstanbul’ için zor bir dönemdi. Ama bu dönemde bile ara vermedik. Eğitimlerimizi ve fotoğraf üretmeyi bırakmadık.

10 yıllık fotoğraf projesi
Fotoğraf: Didem Büte Bahçecik

YURT İÇİ VE YURT DIŞINDA SERGİLENDİ

‘Benİstanbul’ sergileri, COVID-19 pandemisinden önce 2015’te Eskişehir ve Fransa’da, 2016’da Mersin ve Macaristan’da, 2017’de Kapadokya ve Midilli Adası’nda açıldı. Ayrıca 2016’da Fransa’nın Nancy şehrinde düzenlenen Uluslararası Sanat Bienali’ne davet edildik. ‘İstanbul Kontrast’ projesiyle bu bienalde de yer aldık.”

10 yıllık fotoğraf projesi
Fotoğraf: Niso Maçoro

FOTOĞRAF GEZGİNLERİ VE SAYISIZ ETKİNLİKLERİ

Fotoğrafçı Niko Guido’nun 2013’te kurduğu Fotoğraf Gezginleri, bugüne kadar 70’nin üzerinde fotoğraf gezisi gerçekleştirdi, yurt içinde ve yurt dışında 50 sergi açtı, 20’nin üzerinde kitap yayınladı. 500 kişiden oluşan grup Roma, Lizbon, Moskova, Barselona, İstanbul, Berlin, Dublin, Sevilla, İsfahan, New York, Kudüs, Budapeşte, Stockholm, Valensiya, Venedik gibi şehirlerde fotoğraf maratonu yaptı. Ayrıca grubun 14 Şehir Rio, Tokyo, Buenos Aires, Sidney, Cape Town, Benİstanbul 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, İstanbul365Gün ve Küba kitapları yayınlandı. ‘From İstanbul to Amsterdam’, ‘İstanbul 365 Gün’ fotoğraf projeleri ve fotoğraf maratonu projeleri kapsamında bazı şehirler grubun belgesel çekimlerine konu oldu. Dünyanın önemli kentlerinde fotoğraf maratonları düzenleyen Fotoğraf Gezginleri, Edinburg ve Prag fotoğraf maratonlarının hazırlıklarını sürdürüyor. Grubun üyeleri, uluslararası fotoğraf yarışmalarında da önemli derecelere imza atıyor. 250’ye yakın madalya ve 300’ün üzerinde mansiyonu olan grup, uluslararası yarışmalarda fotoğraf alanında Türkiye’yi gururla temsil etmeyi hedefliyor. www.benistanbul.com

10 yıllık fotoğraf projesi

HAKAN ÇAĞLAV KİMDİR?

Hakan Çağlav, 1977’de İstanbul’da doğdu. 1994-1999 arasında Hürriyet ve Sabah gazetelerinde foto muhabiri olarak görev aldı. 2005-2014 yıllarında İstanbul Cihangir’de açtığı stüdyosunda dergiler için editoryal çekimler ve reklam fotoğrafçılığı yaptı. Kanada merkezli stok fotoğraf sitesi ‘iStockphoto’nun özel fotoğrafçısı olarak çalışmayı sürdüren Çağlav, 2011’den bu yana fotoğraf eğitimleri veriyor, 2014’ten beri de Fotoğraf Gezginleri’nin düzenlediği projelerde koordinasyon görevini yürütüyor.

Yazarın Tüm Yazıları