Güneydoğu’ya ‘Bakur Kürdistan’  diyen PKK’lı özentisi CHP’li

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kökeni, Mondros Mütarekesi’nden sonra Anadolu’nun ve Rumeli’nin çeşitli şehirlerinde, işgallere karşı kurulan milli cemiyetlerin 7 Eylül 1919 tarihinde Sivas Kongresi’nde birleştirilmesinden sonra oluşan Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ne dayanır.

Haberin Devamı

Kurucusu, ilk ve tek başkanı Mustafa Kemal Paşa’dır. Cemiyet, 1923 yılında Halk Fırkası adıyla parti kimliğine bürünür. 1924 yılında isminin önüne Cumhuriyet eklenerek Cumhuriyet Halk Partisi adını alır. Atatürk ilk Genel Başkanı’dır.

100 yıllık tarihi boyunca her siyasi kimlikten kişi partiye girdi. Öyle ki Atatürk’e “kefere” diyen de var, PKK ve FETÖ terör örgütlerine yakın olanlar da...

KILIÇDAROĞLU AĞIR VE EMİN ADIMLARLA

Son Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin birliğinin sembolü olmuş Atatürk tarafından kurulmuş 100 yıllık partinin sonunu getirmeye yemin etmişçesine emin ve ağır adımlarla ilerliyor. PKK’nın siyasi sözcüsü HDP ile işbirliğini geçtim, partinin içine PKK/HDP’lilerin fikriyatını da enjekte etmeye başladı.

Dün, Irak’taki Barzani Yönetimi’ne bağlı Rudaw isimli internet sitesinin, Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı Nuşirevan Elçi ile röportajını okuyunca buna emin oldum.

Haberin Devamı

“Türkiye’de yetkiler dağıtılmalı, yerel yönetimler güçlendirilmeli ya da özerklik. Devletin yapısı değiştirilmeli...” gibi artık bilinen sözlerinden değil, Güneydoğu Anadolu Bölgesi için “Bakur Kürdistan” ifadesini kullanmasından söz ediyorum.

Güneydoğu’ya ‘Bakur Kürdistan’  diyen PKK’lı özentisi CHP’li

PKK’NIN SÖYLEMİ YER BULMUŞ

Nefretten gözü dönmüş CHP kitlesi ne dediğimi anlamayacaktır ama izah etmeye çalışayım:

PKK’lı teröristler dört ülkeden kopartılacak parçalarla bir devlet kurma amacındadır. İran, Irak, Suriye ve Türkiye’den bölünecek parçalara Rojhılat (Doğu), Rojava (Batı), Bakur (Kuzey) ve Başur (Güney) adını verirler.

Rojava olarak adlandırılan bölge Suriyenin kuzeyi yani Batı Kürdistan, Başur Irak Kürdistanı, Rojhılat İran Kürdistanı, Bakur ise Türkiye’deki sözde parçaya verilen isimdir.

RUDAW’IN KÜRTÇE YAYININDAKI FARK

İşte Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı Nuşirevan Elçi’nin Rudaw ile yaptığı söyleşi boyunca Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden tıpkı PKK’lı teröristler gibi “Bakur Kürdistan” diye bahsetmesi dikkatimi çekti.

Haberin Devamı

Daha da ilginci, Barzani yönetimine bağlı internet sitesi Rudaw, Elçi’nin kullandığı “Bakur Kürdistan” ifadesine Kürtçe internet sitesinde yayınladığı röportajda yer verirken, Türkçe olarak yayınlanan şeklinde, “bölge” diye bahsetti.

Ne demek istediğimi örnekle anlatayım:

Rudaw soruyor: “CHP’nin şu an Kürt hakları konusundan ne tür bir projesi bulunuyor? Yani Kürtlerin haklarının verilmesi konusunda nasıl bir programı var CHP’nin?”

Elçi’nin cevabı Rudaw’ın Kürtçe sitesinde şöyle yayınlanıyor: “Kürt sorununun çözümü çok basit, neden? Bugün Kuzey Kürdistan’da bağımsızlık isteyen çok az insan var, en aşırı olanlar bile. Ayrılık ve bağımsızlık olmadığı sürece sistem içinde Kürt haklarını vermek çok kolaydır...”

Haberin Devamı

Aynı sorunun cevabı Türkçe internet sitesinde “Kuzey Kürdistan” ifadesi çıkartılarak şöyle yayınlanıyor: “Bugün Kürt sorununun çözümü de çok kolay, neden? Bugün Türkiye’deki Kürtler arasında bağımsızlık isteyenlerin sayısı çok az. Bağımsızlık, ayrılık olmadığı sürece sistem içerisinde Kürtlerin haklarını elde etmesi de gayet kolaydır.

‘KUZEY KÜRDİSTAN’ VURGUSU

Rudaw’ın, röportajın sonunda Elçi’ye yönelttiği son soru Kürtçe internet sitesinde şöyle yayınlandı: “Son sorum, bu yıl Kuzey Kürdistan’dan birçok önemli isim CHP’ye katıldı. Siz de onlardan birisiniz. Hatırladıklarım İskender Ertoş, Rüstem Zeydan... Bu CHP’nin seçimde oylarını nasıl etkiler? Çünkü yıllarca CHP sadece tabela partisi olarak biliniyordu. Kuzey Kürdistan’daki hedefiniz nedir?”

Haberin Devamı

Aynı soru Türkçe internet sitesinde “Kuzey Kürdistan” ifadesi çıkartılarak şöyle yayınlandı: “Son sorum şu; bölgede çok sayıda tanınmış şahsiyet CHP’ye katıldı. Siz de onlardan birisiniz. İskender Ertuş, Rüstem Zeydan hatırladıklarım... Bu husus, seçimde CHP oylarına nasıl bir etki yapacak? Çünkü yıllarca CHP bölgede bir tabela partisi olarak kaldı. Bölgede hedefiniz nedir?”

CHP’li Nuşirevan Elçi’nin soruya verdiği cevabın Kürtçe internet sitesinde yayınlanan ilk cümlesi “Kuzey Kürdistan’da CHP oylarının artacağını umuyoruz” olurken, Türkçe internet sitesinde, “Amacımız CHP’nin bölgedeki oylarının artması” olarak yayınlandı.

KILIÇDAROĞLU’NUN GOOGLE’DAKİ SÖZLERİ

Haberin Devamı

Söyleşide, özerklik ve anadilde eğitim gibi, Irak’taki gibi bir bölünmeye dair ne varsa konuşuluyor. Öyle ki konuşma bir yerinde iyice gülünçleşiyor. Irak’taki bölgesel yönetimin örnek olup olmayacağına dair sorudan sonra Rudaw muhabiri, şu soruyu soruyor:

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Kürdistan lafından çok rahatsız oluyorum’ demişti. Bu şekilde bir tavır ile sizin bahsettiğiniz projelerin yerine getirileceğine inanıyor musunuz?” CHP’li Nuşirevan Elçi şu cevabı veriyor: “Bu sözleri duyduktan sonra, ben de kendisine sordurdum ve ‘Ben böyle bir şey demedim’ dedi. Bunu ben de Google’da diğer yerlerde baktım araştırdım. Böyle bir şey dememiş. Böyle bir şey söylediğini belirten kimse iftira atmıştır.” Google’a Kılıçdaroğlu’nun bu cümlesini yazdıktan sonra gelen haberlerden birisi de röportajı yapan Rudaw’ın 23 Aralık 2021 tarihli haberi. Başlık aynen şöyle: Kılıçdaroğlu: “Kürdistan lafından çok rahatsız oluyorum.”

Öyle anlaşılıyor ki, artık Kılıçdaroğlu da bu sözden rahatsız değil, sıra CHP tabanında alıştırılmasında...

Yazarın Tüm Yazıları