"Melisa Darmar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melisa Darmar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melisa Darmar

Melisa Darmar

Dünya Gülümseme Günü: Siz Günde Kaç Kere Gülümsüyorsunuz?

2 Ekim 2019

Acaba yaşımız arttıkça gülümseme sayımız da mı artıyor? Yapılan araştırmalara göre çocuklar günde ortalama 400 kere gülümserken, “mutlu” bir yetişkin 40 kez gülümsüyor. ortalama bir yetişkin ise sadece 20 kez! 

Çocuklar yetişkinlerden en az 10 kat daha önde bu konuda, çocuklardan öğreneceğimiz çok şey var! Gelin, tek bir gülümsemenin ruhumuza ve bedenimize yapabileceklerini hep beraber öğrenelim. 

Kan basıncını dengeler,

Ağrıları azaltır, 

Stresi azaltır, 

Bağışıklık sistemini arttırır, 

Sosyal ilişkileri kuvvetlendirir.

Dünya gülümseme günü Ekim’in birinci cumasında kutlanıyor. Harvey Ball tarafından kutlanmaya başlanan bu önemli günün kurucusunun aynı zamanda hepimizin bildiği sarı emoji gülümseyen suratın da tasarımcısı olduğunu biliyor muydunuz? 

Yazının devamı...

Bilinçli Besin Etiketi Nasıl Okunur?

20 Ağustos 2019

Paketlenmiş ürünlerin arkasındaki besin değerlerini neden okumalıyız? Günlük besin ihtiyacımızın ne kadarını NASIL karşıladığını görmek için. Yüksek kaloriler bir o kadar da BOŞ kalori olabilir… Bu aldığımız enerji nereden geliyor (şeker mi, yağ mı, trans yağ mı?) gelin beraber inceleyelim.

Times Gazetesine göre insanların beslenme etiketlerine her zaman bakması gereken önemli bir unsur porsiyon miktarıdır, çünkü porsiyon miktarı bir pakete veya ürüne salt bakarak tahmin edebileceğiniz bir şey değil. Klinik beslenme uzmanı Debi Zvi, Schumer'e “tek porsiyonlu” paketlerin bile iki veya daha fazla içerebileceğini söylemiştir.

1. İlk yapmanız gereken adım elinizdeki ürünün porsiyonuna bakmak. Bir porsiyonu kaç grama eşit? Etiketlerin üzerindeki besin değerleri genelde 100 gramı referans aldığı için bazen o paket toplam o kadar kalori zannediyoruz. Oysa ki bazen elimizdeki ürün daha fazla veya daha az porsiyon içerebiliyor. Siz kendi yediğiniz miktara göre kaloriyi hesaplamalısınız tablonun en üst kısmında “kcal” kısmına bakarak. 100 gram yediyseniz 100 grama eş değer gelen kcal almışsınızdır.

2. %DV veya %Günlük Değer olarak geçen bölümde ise elimizde tuttuğumuz besinin, günlük ihtiyaçlarımızın hangilerini NE ORANDA karşıladğına odaklanıyor. Günlük almamız gereken yağın, sodyum-tuzun, karbonhidratın vb. yüzde kaçını karşılıyor, bu soruya cevap veriyor.

3. En alt kısma genellikle vitaminler yer edinir. Günlük vitamin ihtiyaçlarımızın ne kadarını karşılar?

Artık sormamız gereken soruları biliyorsak sıra NE, NE KADAR OLMALI? konusuna gelsin. Az şekerli, az yağlı diyoruz ama bunların rakamsal karşılıkları neler?

-Çok yağlı:

Yazının devamı...

Hakomi Yöntemi Nedir?

1 Temmuz 2019

Eğer bedenimizle barışıksak, evimizde “huzurluyuz” demek. O zaman bu huzur sayesinde anlardan keyif alabiliyoruz, o anın güzelliklerine erişebiliyoruz. O “AN” buradaki anahtar kelime. Hakomi metodunu anlarken bu söylediklerimi zihnimizin bir köşesinde bulunduralım. Hakomi metodu; zihinselliği kullanma temelinde kendi kendini değerlendirmeye almak, bireysel farkındalığıa erişmek ve içinde bulundğumuz anın düşünsel yoğunluk içinde bilinçlenmeye yönelmek demektir. Hakominin ana odağı GÜNLÜK ALIŞKANLIKLARIMIZ ve RUTİN HAREKETLERİMİZdedir. Bunun sebebi, bu rutin hale gelmiş davranışların bilincimizin dışında gerçekleştiğidir. Bu rutin hareketlerimiz, kompalsif davranışlarımız (sadece bize has olan alışkalıklarımız) geçmişte yaşadıklarımız ve şu an da dile getiremediğimiz duyguların HANGİLERİNİ YANSITIYOR? Hayatımızı nasıl yaşadığımız hakkındaki bilgileri bilincimize getirerek bastırılmış üzüntüleri ve olumsuzlukları olumlu yöne çekmeyi hedef alır. 1977 yılından bu yana çalışmalarını devam ettiren Ron Kurtz, bu yöntemi psikoterapi deneyimiyle oluşturmuştur.

5 adet Hakomi İlkesi vardır;

1. Doğal İyileşme Gücü
2. Farkındalık
3. Şiddetsizlik
4. Kutsallık
5. Bütünlük

Dogal iyileşme gücü:

Yazının devamı...

Vegan Olan Bireylere Alternatif Besinler: NE YERİNE NE?

10 Haziran 2019

Bal dahi tüketmeyen veganlar kendi yemek tariflerinde vegan olmayan bireylerin tükettiği besinlerin yerine ne tüketebilirler? Bu yazımda veganlar için alternatifleri sunacağım…

Süt ve süt ürünleri yerine:

Hayvansal hiçbir gıda tüketmedikleri için süt ve süt ürünleri de tüketmezler, ama kalsiyum alımının mutlaka olması gerekir. Veganlar; soya sütü, hindistan cevizi sütü, pirinç sütü gibi bitkisel süt ürünlerini tercih edebilirler. Ayrıca femmelle.tr hesabımda da tarifini verdiğim soya sütlü lor peynirini tüketebilirler.

Yumurta yerine: Tatlı tariflerimizde yumurtaya oldukça yer veriyoruz, peki veganlar yumurta yerine ne kullanabilirler? Aynı kıvamı soya unu veya ezilmiş muz verebilir.

Et, tavuk, balık yerine: Yüksek protein içeren tofu ya da seitan tüketebilirler. Ayrıca günlük beslenme düzenlerine rahatlıkla nohut gibi baklagillere yer verebilirler.

Bal yerine: Bal da arıdan üretildiği için veganlar bal tercih etmezler. Bunun yerine pekmez, agave şurubu tüketebilirler.

Hayvansal yağlar yerine:

Yazının devamı...

Spor Hayatımızda mı Yoksa Hayatımız mı?

30 Nisan 2019

Beynimizin aslında hem en yakın arkadaşımız hem de düşmanımız olabileceği; fiziksel olarak yarışlara hazır olsak bile mental olarak bizi aşağı çekebileceği üzerinden detaylı açıklamalarla vurgulanmış.

Ulaşmak istediğimiz yollarda;

Cesaret nereden gelmeli?

Hedeflerimizi belirlerken nelere dikkat etmeliyiz ve bu hedeflerimize ulaşmadan önce çıkmamız gereken “rahatlık bölgemizden” nasıl sıyrılacağız?

Rahatlık bölgemizden (comfort zone) nasıl çıkmalıyız, gelin beraber görelim.

1. SPESİFİK OLUN: Terk etmek istediğiniz rahatlık bölgelerinizi spesifikleştirin, Hangi rutin düzeninizi terk etmek istiyorsunuz? Ya da bir sporcu olarak performansınızın neresinden memnun değilsiniz, ne tür bir değişikliğe ihtiyacınız var? Kendinize spesifik olun.

2. GÖZLEMCİ OLUN: Bazen durmak en iyi eylemdir unutmayın. Hayatınızı ne yöne değiştirmek istiyorsunuz, spor performansınızın nasıl olmasını istiyorsunuz? Etrafı izleyin, emin olun neyi istediğinizle beraber neyi istemediğinizi de görmüş olacaksınız.

3. KORKULARINIZLA YÜZLEŞİN:

Yazının devamı...

Siz Hangi Beslenme Tipisiniz?

22 Nisan 2019

1- Eğer düşük oktan olursa motor bozuluyor (gaz ve ekşime hissi)
2- Motor çok çalışırsa boşa gidiyor (gut oluyor)
3- Düzenli olarak motoru yağlamak gerekiyor (omega 3 yağ asitleri kullanmak), arabayı yıkamak (doğru detoks) ve motoru dinlendirmek (aralıklı oruç) gerekiyor.

Yani aslında arabanın dışını yıkamak yetmiyor, motor burada asıl önemli olan. Motor burada iç organlarımız olduğu için nasıl beslendiğimiz çok önemli. Herkesin motoru farklı, motoru ne az ne de fazla çalıştırmamamız için nokta atışları gerekli. Size hangi nokta atışı gerekli onu öğrenelim. Önce hangi çeşit motora sahipsiniz?

Yapılan bir araştırmaya göre (Korn, 2016) Hızlı Oksidan Grubuna dahil olup olmadıklarını öğrenmek için bir grup katılımcıya düzenli olarak 8 saat içinde her saat başı 8 gram C vitamini enjekte etmişlerdir. Yüksek Oksidan grubu kendini kötü hissettiğini, yavaşi oksidan grubu ise etkilenmediğini belirtmiştir.

Siz ise kendi vücudunuzu tanımıyorsanız aşağıdaki verdiğim bilgiler yardımcı olabilir. İkinci deneyde ise aç karnına 50 mg niasin verilmiştir, yavaş oksidana etki etmemiştir, yüksek oksidan ise ani vücut ısısı yükselmesi ve kızarma meydana gelmiştir.

1- FAST OXIDIZER - HIZLI OKSİDAN GRUBU:

Yazının devamı...

Ghee Nedir, Faydaları Nelerdir?

12 Nisan 2019

Yağ tüketimi vücut sağlığımız için oldukça önem taşımasıyla beraber, spesifik olarak ghee nin tüketiminin de bir çok yararı vardır. Dolayısıyla yemeklerimizi ghee yağında pişirebilir, diğer yağların ısıyla etkileşimi sonucu oluşan kanserolojen riskini yok edebiliriz ayrıca trans yağ tüketimini engellemiş oluruz.

Bütün bu yararlarının yanında ghee yağını diğer yağlardan ayırt edici özellikleri nelerdir?

1. Kolay bozulmaz.
2. Yüksek yanma ısısına sahiptir.
3. Uzun süreli enerji verir.
4. Diğer yağların yakımına yardımcı olarak yağ yakımını hızlaştırır ve kolaylaştırır dolayısıyla kilo kaybına katkı sağlar.

Yazının devamı...

Çabuk ve Doyurucu Bir Öğün: Tatlı Patates Smoothie

2 Nisan 2019

Magnezyum, E vitamini ve sağlıklı yağ içeriği sayesinde adet sancılarına iyi gelir. Adet sancısını tetikleyen faktör demir eksikliği olduğu için demirinize bu şekilde takviye yapabilirsiniz.

Tarif 2 kişiliktir.

Malzemeler:

Tarif:

Bütün malzemeleri homojen hale gelinceye dek mutfak robotundan geçir, dilerseniz buz ekleyebilirsiniz, afiyet olsun!

Not: Eğer protein eklemek istiyorsanız bu karışımın içine 10 gram (1.5 tatlı kaşığı) fıstık ezmesi ya da badem ezmesi ekleyebilirsiniz. Özellikle spor öncesi bir öğün olarak gücünüzü arttırmada yardımcı olacaktır.

Melisa Darmar

Yazının devamı...