Bir kadın ve ona aşık üç büyük şair

“Cemal Süreya’ya içki içmeyi ben öğrettim” Edip Canserver.

Haberin Devamı

“Edip’e şiir yazmayı ben öğrettim” Cemal Süreya...
“Bu ikisi tartışırken ben de gittim Tomris’le evlendim” Turgut Uyar.
Ender rastlanan bir öykünün sıra dışı kahramanları olan üç yakın arkadaştı onlar... Üçü de gençti, üçü de şairdi ve üçü de aynı kadını sevdiler.

Bir kadın ve ona aşık üç büyük şair

Edip Cansever, Cemal Süreya ve Turgut Uyar “İkinci Yeni” şiir akımının öncülerindendi. Birbirleriyle zaman zaman didişip kavga ederlerdi ama İstanbul’un tüm meyhaneleri tanıktı onların dostluklarına...
Bu üç büyük şairin sevdasını bir taç gibi taşıyan genç kadın da, gazeteci, deneme ve öykü yazarı Tomris Tamer’di... Tomris, ilk eşi Ülkü Tamer’den ayrıldıktan sonra edebiyat çevrelerinin gözbebeği olmuştu. Süreya, Cansever, Uyar’ın da sıkı bir dostu...
Bu dostluğu aşka ilk dönüştüren Cemal Süreya oldu. İkisi de evliydiler ve ileride “Edebiyat tarihimizin en verimli aşkı” olarak anılacak bir ilişki için eşlerinden ayrıldılar. Üç yıl tutkulu bir beraberlik yaşadılar. Süreya, en güzel aşk şiirlerini onun için yazdı. Hatta her gece arkadaşlarıyla gittiği meyhane sohbetlerinden bile sevdiği kadın için vazgeçmişti.
Bir gün Tomris; “Neden eskisi gibi dışarı çıkıp arkadaşlarınla birlikte olmuyorsun?” diye sorunca, Cemal Süreya ertesi gün geç geldi, daha ertesi gün de, ondan sonraki günlerde de hep geç geldi.
Geç kaldığı akşamlardan birinde, Tomris Uyar masa örtüsünü silkelemek için pencereyi açtığında Süreya’yı apartmanın girişinde otururken gördü. Meğer ünlü şair her akşam iş çıkışı doğruca eve gelir ama “geç kalmak” için aşağıda oturur beklermiş. Tomris Uyar, bu davranışa “Şahsiyet Rötarı” adını koydu. Üç yılın sonunda ayrıldılar, aralarındaki aşk yine dostluğa dönüştü.
Tomris daha sonra “üç silahşörlerden” Turgut Uyar’la evlendi. Yaşamının en uzun soluklu sevgisini onda bulmuş ve şöyle demişti: “Bir ara ben onun dünyaya açılan penceresi olmaktan da öte bir şeydim, bir parçası gibiydim. Ve kendimi bir parçası gibi hissettiğim için de sıkılıyordum tabii...”

Bir kadın ve ona aşık üç büyük şair

Bütün bunlar yaşanırken Edip Cansever bu aşk üçgenine hiçbir zaman giremedi. Ama tutkulu ve platonik bir aşkla seviyordu Tomris’i... Onları sık sık Boğaz’daki meyhanelerde baş başa rakı içerken görmek mümkündü. Tomris, Cansever’in dostluğundan büyük bir zevk alıyordu. Ama Cansever’in genç kadına şiirlerle seslenmekten başka çaresi yoktu. Tıpkı Tomris Uyar’ın 15 Mart’taki doğum gününde yazdığı şu dizeler gibi:
“Bir adın vardı senin, Tomris Uyar’dı
Adını yenile bu yıl, ama bak Tomris Uyar olsun gene
Ben bu kış öyle üşüdüm ki sorma
Oysa güneş pek batmadı senin evinde
Söyle, ben seni uzun bir yolda yürürken gördüm müydü hiç?”
O meyhanelerden birinde Cansever tarafından peçeteye karalanmış şu sözcükler, adeta bu aşkın itirafıydı:
“Tomris rakıyı çok severdi, bense onu...”
Ölümünden kısa bir süre önce Tomris Uyar da Edip Cansever için şunları söylemişti: “Sevgililik ya da aşk duygusu zamanla yara alabiliyor, örselenebiliyor, bitebiliyor. Bitmeyen tek aşkın, gerçek ve lirik bir dostluk olduğunu Edip Cansever öğretti bana.”

Bir kadın ve ona aşık üç büyük şair

Bir 26 Mart günü Rumelihisarı’ndaki Avcı Lokantası’nda, aralarında Edip Cansever, Cemal Süreya, Can Yücel, Turgut Uyar ve Tomris Uyar’ın da bulunduğu bir dostlar grubu muhabettinde söz dönüp dolaşıp ölüme geldi.
Turgut Uyar, meyhaneciden bir şişe rakı istedi ve üzerine “Bu şişeyi gelecek sene bugüne kadar saklıyoruz, 26 Mart’ta burada yine buluşup birlikte içeceğiz bu rakıyı” diye yazıp bütün şairlere imzalattı. Ve 26 Mart’ı “Ölmeme Günü” ilan ettiler.
Gerçekten de her yılın 26 Mart’ında bir araya geldiler ve yaşamı kutsadılar. Taa ki 1985’te Turgut Uyar’ın ölümüne kadar... O günden sonra bir daha yapılmadı bu toplantı.
Zaten bir yıl sonra Edip Cansever hayata veda etti, sonra Cemal Süreya, 2003’de de Tomris Uyar...
8 Ağustos, Edip Cansever’in 86. doğum günüydü. Usta yazarı anarken dostluklarla aşkların harmanlandığı o hoşgörü dolu yılları bir kez daha hatırlatmak istedim size.
Ve son söz yine Edip Cansever ustadan:
Üstüme pek uymayan bu yalnızlığı ben
Taşımışım bir yolcu gibi çocukluğumdan bu yana
Önce gözleri boğulmuştu, elleri
Kupkuru dudakları en sonra
Dediler ki, içkiden öldü, yalan!
Sevgisizlikti onu aramızdan çekip çıkaran.

Haberin Devamı

Bir kadın ve ona aşık üç büyük şair


Ortaya Karışık

Bir: Şimdi bu moda... Instagram’da yeni bir akım daha başladı. Kilolu kadınlar, bikini giyerek #fatkini (şişman-kini) etiketiyle çektikleri fotoğraflarını paylaşıyorlar. Toplu hanımefendilerin vücutlarıyla barışık olmalarını kutsayan bu akım tüm dünyada hızla yayılmaya devam ediyor.

Bir kadın ve ona aşık üç büyük şair

İki: Başrolde Oprah! 2015-16 sezonunda Broadway’de sahnelenecek “Night Mother” adlı oyunda ünlü talk show kraliçesi Oprah Winfrey’nin başrolde olacağı konuşuluyor. Bir annenin bunalımda olan kızını intihar etmekten vazgeçirmeye çalışmasını konu alan oyunda Oprah’nın anneyi mi yoksa kızını mı oynayacağı “resmi olarak” belli değil. Ancak tahmin etmek pek zor olmasa gerek...

Üç
: Kevin Spacey, Huysuz Virjin yolunda mı? Entertainment Weekly Dergisi iki farklı kapakla piyasaya çıktı. Kevin Spacey’nin House of Cards ve Julia Louis Dreyfus’ın Veep adlı dizilerini öne çıkaran sayının asıl bombası, kapakta iki oyuncunun da birbirlerinin canlandırdığı karakterlere bürünüp poz vermesi oldu. Spacey’nin kadın olarak, Dreyfus’ın da erkek olarak neye benzeyeceğini merak edenlere duyurulur.

Bir kadın ve ona aşık üç büyük şair

Dört:
Prens yardım için uçuyor... Prens William, East Anglian adlı “hava ambulansı” şirketinde helikopter pilotu olarak işe başlıyor. Özel bir şirkette çalışan ilk saray mensubu olacak William’ın maaşının tamamı yardım derneklerine bağışlanacak...

Beş
: Cosmopolitan Dergisi, internet sitesinde Kim Kardashian ve Kanye West çiftinin Disney karakterleri “kılığında” çizimlerine yer verdi. Korkarım çocuklar Disney karakterlerinden soğuyacak ya da daha da fenası bundan sonra Disney karakterleri de kırmızı noktalı olacak.

Bir kadın ve ona aşık üç büyük şair

Yazarın Tüm Yazıları