Türkiye oyuna gelmez ve saldırıların ayrıntılarında son durum

Ankara’da cemevleri ve Alevi derneklerine düzenlenen provokatif saldırılara lanet yağdı. Daha da önemlisi, Türkiye’nin tüm siyasetçileri ile tek vücut olması çok önemliydi. Şimdi gelelim yaptığım görüşmeler neticesinde konunun dikkat çeken ayrıntılarına... Türkiye’nin sinir uçları ile oynamak isteyenlerin ya da Türkiye’yi karıştırmak isteyenlerin kullanabileceği başlıklardan birisi “Alevilik”. Devlet de güvenlik güçleri de bunun farkında. Bu nedenle bu tür konularda çok hassas, titiz ve aynı zamanda hiçbir şüpheye yer bırakmayacak çalışma yürütülüyor. Gelelim madde madde detaylara:

Haberin Devamı

İki ihtimal var. Saldırganın ya akli dengesi bozuk ya da arkasında birileri var.

Babasının saldırıdan bir gün önce, “Oğlumun psikolojik sorunları var” diyerek, emniyete kayıp başvuru yapması dikkat çekici.

Eskişehir’de bulunan saldırgan arabaya atlayıp geliyor, “Eskişehir’deki cemevleri kapalı” iddiasını öne sürerek, Ankara’ya geldiğini söylüyor. 45 dakikada bu eylemleri gerçekleştiriyor.

Yapılan dijital ve teknik incelemelerde saldırganın daha önce keşif yapmadığı, Google’a girerek yerlerin adreslerini tespit ettiği bilgisi var.

İlk saldırı Çankaya’da. Gelen telefon ihbarı üzerine önce Ankara Çankaya ve Mamak İlçe Müdürlükleri harekete geçiyor.

Güvenlik kameraları taranıyor.

Terörle mücadele birimi dahil tüm Ankara polisi alarma geçiyor. Saldırgan sabaha kadar uyumayan, alarma geçen Ankara Emniyeti’nin başarısı ile bir saatte yakalanıyor.

Haberin Devamı

Saldırganın irtibatta olduğu iki kişiden biri İzmir’de, diğeri de Eskişehir’de yakalandı, Ankara’ya getirildiler. Uyuşturucu kullanım kayıtları var.

Dediğim gibi iş hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde sürdürülüyor. Deyim yerindeyse 7 sülalesi, bağları, yakınlıkları inceleniyor.

Gelelim sonuca, Ankara polisi bu işi ve saldırganı yedi sülalesiyle birlikte akıllarında hiçbir şüphe kalmayana kadar inceleyecek, soruşturacak. Sonunda ne çıkacak bilinmiyor. Ancak bitirirken şunu söyleyim:

Ankara Emniyeti’ni canı gönülden tebrik ederim.

Bir kere daha yaşanmasın, ancak bu tür olaylar karşısında mutlaka uyanık olmamız, siyasetçisi ve vatandaşıyla hep birlikte tıpkı bu olayda olduğu gibi doğru duruşu sergilememiz gerekiyor.

CENTCOM VE UTANMAZCA YAZDIKLARI TAZİYELER

ÜÇ teröristin öldürülmesinin ardından, Türkiye bir yandan da CENTCOM başta olmak üzere ABD’nin elemini hayretle takip ediyor. Asimetrik savaş form değiştiriyor. Klasik tanımların dışında farklı örnekler sunmaya başlandı. Normalde literatürde bir savaş ortamında, savaşan taraflar ya da mücadele edenler arasındaki güç farkından kaynaklanan bir tanım olarak yer alırken, artık son yıllarda vekalet unsurlarının devreye sokulmasıyla farklı uygulamalar öne çıkıyor:

Haberin Devamı

Başta CENTCOM olmak üzere ABD’nin, adına vekalet savaşı yürüten terör örgütü YPG’nin üst düzey kadrolarının öldürülmesi sonucu sosyal medyadan yaptıkları açıklamaları da böyle okumak gerekiyor.

Normal koşullarda ABD askeri, ekonomik, teknolojik anlamda Türkiye’nin önünde. Asimetrik tepki vermesi gereken Türkiye iken bunu ABD yapıyor.

Üç teröristin ölümü ile ilgili MİT resmi bir açıklama yapmış değil. Ancak tüm Türkiye de dünya da nasıl öldürüldüklerini biliyor.

Türkiye’nin bu potansiyele sahip olması ABD’yi rahatsız ediyor.

Ankara’nın bakış açısı ise şu: “ABD Türkiye’yi resmen karşısına almak istemiyor. Ancak vekalet savaşçısı terör örgütüne psikolojik destek vermekten de geri durmuyor. Bu durum Türkiye’nin haklılığını da, terörle mücadele de kararlılığını da artırıyor.”

Haberin Devamı

Soçi’de 5 Ağustos günü yapılacak Putin-Erdoğan görüşmesinin birçok önemli başlığı var. İki hafta arayla bir araya gelecek olan liderler açısından tüm sorunlar masada olacak. Putin’in kendisine yönelik uluslararası tecridi aşmasında en önemli aktör Cumhurbaşkanı Erdoğan. Türkiye bu görüşmede diğer başlıkların yanı sıra terör örgütünü, ABD’nin vekalet savaşını, mücadeledeki kararlılığını da masaya getirecek.

AKŞENER VE INSTAGRAM SORULARI

“Cilt bakımı yaptırıyorum.

Vazgeçilmez makyaj malzemem fondöten.

Kombinlerimi kendim seçiyorum.

Netflix izliyorum.

Tercihim kahve ama eşimin çayının lezzeti de ayrı.

Aşk acısına tavsiyem; yemek ve tatlı.

Sinirlendiğimde şarkı söylerim...”

Haberin Devamı

Türkiye oyuna gelmez ve saldırıların ayrıntılarında son durum

Bu sözler İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in. Pazar günü Instagram’dan evinin bahçesinden kendisine yöneltilen özel, siyasi tüm sorulara yanıt verdi. Bol bol güldü. Instagram’dan soru yanıtlama fikri kendisine aitmiş. İki saat içinde 10 binin üzerinde soru gelmiş. Üstelik hâlâ da gelmeye devam ediyormuş. Bu yazı kaleme alınırken, soru sayısı 20 bine ulaşmıştı. Ben tarzını, yanıtlarını çok samimi buldum. Her soruya yanıt verdi dedim ama biri hariç... O anlar Instagram’da var. Ne yazılmışsa sorunun üstü kapalı. Meral Akşener soruyu okuyunca kahkahalara boğuluyor ve yanıtsız bırakıyor. Merak ettim, sorunun peşine düştüm. Akşener’den gelen mesaj şu oldu: “Bir tek ben gördüm, öyle de kalacak...”

Haberin Devamı

Ben yine de Akşener’i kahkahalara boğan soruyu merak ediyorum.

Türkiye oyuna gelmez ve saldırıların ayrıntılarında son durum
Türkiye oyuna gelmez ve saldırıların ayrıntılarında son durum

Yazarın Tüm Yazıları