Hacettepe Üniversitesi’nde Azerbaycan Dili ve Edebiyatı toplantısı

Hacettepe Üniversitesi Sözlük Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü’nün 17 Nisan’da gerçekleştireceği etkinliğe Azerbaycan’ın tanınmış kadın yazarı ve Devlet Tercüme Merkezi Başkanı Afak Mesut katılıyor. Toplantıda Azerbaycan dilinin yazım kılavuzunun tanıtımı da yapılacak. 

Haberin Devamı

Üniversitelerin Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları ile Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinin programlarında yer alan Azerbaycan Dili ve Edebiyatı ile ilgili derslerde öğrencilere, bu alanda çalışan akademisyenlere, araştırmacılara ve ilgililere yardımcı olmak üzere hazırlanan Azerbaycan dilinin yazım kılavuzu Türkiye’de ilk kez yayımlandı.

Toplantıda Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın, Prof. Dr. Nurettin Demir, Prof. Dr. Emine Yılmaz, Azerbaycan dili ve yeni yayımlanan yazım kılavuzu üzerine konuşacak. Doç. Dr. Nurtaç Ergün Atbaşı konuşmasında Afak Mesut’un Azerbaycan edebiyatındaki yerine ve romanlarına, öykülerine değinecek. Tevfik Ergun da konuşmasında Azerbaycan şiiri üzerinde duracak.

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesindeki K Salonu’nda 13.30’da Afak Mesut’un açış konuşmasıyla başlayacak toplantıdan sonra 904 sayfalık Azerbaycan Dilinin Yazım Kılavuzu, yayımcı kuruluş Erkmen tarafından ilgili bölümlerin bulunduğu üniversitelerin kütüphanelerine ücretsiz olarak gönderilecek.

Haberin Devamı

AFYONKARAHİSAR KLASİK MÜZİK FESTİVALİ 23 YAŞINDA

Bu yıl 23. kez gerçekleştirilecek olan Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali, 17-23 Nisan tarihleri arasında yapılacak.

Genel Sanat Yönetmenliğini Hüseyin Başkadem’in üstlendiği Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali, 23’üncü yaşını yepyeni mekânında kutluyor. Yeni açılan Afyonkarahisar Yeni Müze ve Kültür Merkezi Kompleksi, Klasik Müzik ve Caz Festivali konserlerinin de bu yılki yeni mekânı oldu.

Festivalin konserleri bu yıl çok ödüllü sanatçılarla sürdürülüyor. Festivalin olmazsa olmazı Okul Söyleşileri ve Okul Konserleri bölümleri ise yerli ve yabancı sanatçılardan oluşan çok zengin bir kadroyla yine Afyon’un köy ve kasaba okullarında gerçekleştirilecek.

Afyonkarahisar festivallerinde klasik ve caz olarak bugüne kadar toplam yaklaşık 750 ücretsiz konser gerçekleştirildi. Yalnızca Klasik Müzik Festivali’nde bugüne kadar toplam 10 bin izleyiciye ulaşan konserler verildi. Aynı zamanda okul söyleşi ve konserlerinde de geçtiğimiz 23 yılda yaklaşık 900 bin öğrenciye ulaşıldı.

Haberin Devamı

KONSERLERİN MEKÂNI YENİ MÜZE

Festivalde konserlerin tümü yeni açılan Afyonkarahisar Yeni Müze ve Kültür Merkezi Kompleksi’nde gerçekleştirecek. Afyonkarahisar’ın olağanüstü zengin arkeolojik eserlerinden emsalsiz örneklerin sergilendiği yeni açılan bu müzenin konser mekânı olarak seçilmesinde sanat, tarih, müzik ve arkeoloji gibi disiplinleri bir araya getirerek böyle bir mekânı kültürel olarak daha fazla gündeme getirmek ve halkımıza müzeleri yaşayan mekânlar olarak ziyaret etme alışkanlığını kazandırmak başta gelen amaçlar olarak öne çıkıyor.

Festivalin Okul Söyleşileri kısmında önemli yazarlar, eleştirmenler, yayıncılar konuşacak.

Kimler var:

Nezih Başgelen

Atilla Dorsay

A. Ömer Türkeş

Handan İpekçi

Adnan Özyalçıner

Feridun Andaç

Metin Celal

Yalvaç Ural

Defne Sarısoy

Kenan Kocatürk

Piyale Madra

Engin Akın

Haberin Devamı

İKİ ŞEHRİN HİKÂYESİ

Klasik Müzik Festivali 23. yılına gelirken, Prag-Afyon şehirleri arasındaki eşine az rastlanır müzik dostluğunun da 19. yılı kutlanıyor. Çek sanatçılar, bu yıl da Afyonkarahisar’da yine sahne alarak ve Afyonkarahisar’ın çok sayıda farklı ilçesindeki ilk ve ortaöğretim okullarında okul konserleri ve atölye çalışmaları yapacaklar.

Yazarın Tüm Yazıları