Prof. Dr. Berkan Reşorlu

Erkeklerde cinsel sağlık sorunlarına doğal çözümler

10 Haziran 2024
Tatmin edici cinsel performansa izin verecek düzeyde ereksiyonun başlatılamaması ya da sürdürülememesi durumu sertleşme sorunu olarak adlandırılır.

Bu sorunun tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçlar, cihazlar ve cerrahi teknikler olsa da doğal yöntemlerle de kişinin ereksiyon kapasitesi arttırılabilmektedir.

Dengeli ve Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı ve dengeli beslenme penis içine kan akışını sağlayan damarları koruyarak cinsel fonksiyonların devamına yardım eder ve ayrıca erektil disfonksiyon gelişimi için risk faktörü olan kalp hastalıkları, obezite, diyabet, hipertansiyon gibi hastalıklara karşı da koruma sağlar.

Yapılan birçok çalışmada Akdeniz diyeti dediğimiz sebze, meyve ve balıktan zengin dengeli beslenme tarzının hem genel vücut sağlığını hem de cinsel fonksiyonları korumak açısından önemli olduğu gösterilmiştir. Bu tip beslenme tarzı hem penis içi kan akışını arttırmakta hem de erektil disfonksiyon için risk faktörü oluşturan obezite, diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıklarına karşı korumaktadır.

Yazının Devamını Oku

Nörojen mesane nedir? Nörojenik mesane belirtileri nelerdir?

16 Mayıs 2024
İdrar torbası yani mesanenin görevi idrarı yeterli doluluğa ulaşana kadar depolamak, sonrasında ise kontrollü şekilde isteğe bağlı olarak boşaltmaktır.

Sinir sisteminin bir bölümünde doğuştan ya da sonradan gelişen bir sebebe bağlı (enfeksiyon, tümör, travma gibi) mesane fonksiyonlarının etkilenmesine “Nörojen Mesane” ismi verilmektedir.

Belirtileri nelerdir?
Sinir sisteminde tutulan bölgeye göre bulgu vermektedir. En sık izlenen şikayetler;

İdrar Kaçırma; Mesane kapasitesinin azalması, idrar tutma mekanizmasının yetersizliği veya mesanede istemsiz kasılmalar bu duruma yol açabilir.

İdrar Yapmakta Zorlanma veya Yapamama; Mesane kasının kasılamaması ya da sfinkter yapısının gevşeyememesi bu duruma sebep olmaktadır.

Sık İdrara Çıkma; Sfinkter yapısının kapanamaması, mesane kapasitesinin azalması ve istemsiz mesane kasılmaları bu durumun sebepleridir.

Kişinin hayatını nasıl etkiler?

Yazının Devamını Oku

Sigaranın ürolojik sağlığa etkileri

1 Mayıs 2024
Sigara kullanmak, vücudumuzun hemen her organına zarar vermekte ve birçok hastalığa neden olmaktadır.

Sigara içmek aynı zamanda birçok ürolojik kanser türüne neden olmakta hem üriner sistem hem de genital sistem sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Sigara içmenin bu ürolojik hastalıklara nasıl yol açabileceğine bir göz atalım.

Mesane Kanseri: Sigara içmek, mesane kanseri için en büyük risk faktörüdür ve tüm mesane kanseri vakalarının yaklaşık yarısına sigara neden olmaktadır.
Sigara içmek, zararlı kimyasalların ve toksinlerin idrarda birikmesine neden olur. Bu kimyasallar mesanenin iç yüzey epitelini etkiler ve mesane kanseri riskini artırır. Sigara içenlerin mesane kanserine yakalanma olasılığı sigara içmeyenlere göre en az üç kat daha fazladır.

Böbrek Kanseri: Kişi sigara içtiğinde dumanı akciğerlere çekilir. Akciğer alveollerinden toksinler emilerek, böbreklerce filtreleneceği kan dolaşımına girer. Zararlı kimyasallar böbreklere yerleşir. Bu da böbrek kanseri riskini arttırmaktadır.

Yazının Devamını Oku

Böbrek kanserinden korunma yolları

1 Nisan 2024
Böbrek kanseri her yaşta izlense de sıklıkla 40 – 70 arasında ortaya çıkan, erkeklerde kadınlara göre 2 kat daha fazla gözlenen ve tüm erişkin kanser vakalarının %3’ünü oluşturan kötü huylu tümörlerdir.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de böbrek kanserlerinin görülme sıklığı artmaktadır ve ülkemizde ortalama her yıl 5.000 kişiye böbrek kanseri tanısı konulmaktadır. Bu artışın sebebi ise böbrek kanseri için risk faktörü olarak kabul edilen obezite, sigara kullanımı, hipertansiyon ve toksik kimyasal ajanlara maruziyetin artmasına bağlanmaktadır.

Böbrek Tümöründen Korunmak için Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Sigara içmek böbrek kanserini arttırmaktadır, alınabilecek en önemli önlemlerden birisi sigarayı bırakmak ya da hiç kullanmamaktır. Sigara gibi alkol tüketimi de böbrek kanseri için bir risk faktörüdür. Bu nedenle alkol tüketimi sınırlandırılmalıdır. Böbrek kanserinin erken aşamada saptanabilmesi için herhangi bir şikayet olmasa da düzenli sağlık taramaları yaptırmak önemlidir. Yan ağrısı, ele gelen kitle, idrarda kan görülmesi gibi şikayetler olursa vakit geçirmeden bir üroloji uzmanına görünülmelidir.

Böbrek kanseri için risk faktörü olan hipertansiyon, diyabet, obezite gibi sistemik hastalıkları bilmek ve bunlara karşı önlem almak gerekir. Düzenli egzersiz ve spor yapma, dengeli ve düzenli beslenme, ideal kiloyu koruma, stresten uzak durma, iyi uyku hem bu sistemik hastalıklardan korunma hem de bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için yapılabilecek yaşam tarzı değişiklikleridir.

Yazının Devamını Oku

Böbrek taşlarının lazerle tedavisi

29 Şubat 2024
Günümüzde böbrek taşlarının tedavisinde sıkça kullandığımız yöntemler; Şok Dalgaları ile Taş Kırma (ESWL), Lazerle Kapalı Taş Ameliyatı ve Perkütan Taş Ameliyatı tekniklerinden oluşmaktadır.

Türkiye yerel yönetimleri belirlemek için 2024 yılında sandık başına gidecek. Seçimler yaklaşırken, Konya Hüyük‎'ün hangi partide olduğu merak konusu oldu. 23 mahalleden oluşan Hüyük nüfusu 15.431. İlçenin yüz ölçümü 512 kilometrekare. Peki Hüyük Belediyesi hangi partide, Belediye Başkanı kim? İşte 2019 Hüyük yerel seçim sonuçları...

Hangi hastada hangi yöntemin tercih edileceğine ise hastaya ait birtakım faktörlerin (yaş, mevcut hastalıklar, böbrek anatomisi, ilaç kullanımı) yanı sıra; taşın boyutu, cinsi ve yerleşim yeri göz önüne alınarak karar verilmektedir.

Lazerle kapalı taş ameliyatı nedir?

Böbrek ve idrar kanalı taşlarının endoskopik (kapalı) ameliyatla girilerek lazer yardımıyla kırılması işlemidir. Başarı oranı yüksek ve güvenli bir işlem olması, vücuda kesi ya da delme işlemi gerektirmemesi ve hastanın aynı gün taburcu olabilmesi en büyük avantajlarıdır.

Nasıl yapılır?

Genel ya da spinal (belden uyuşturma) anestezi altında yapılır. Hasta sırt üstü yatırılarak, litotomi (doğum) pozisyonuna alınır. Endoskop içinden gönderilen lazer yardımıyla taş çok küçük parçalara ayrılır. Gerektiğinde basket kateter denilen aletler yardımıyla taş parçaları dışarı alınabilir.

Riskleri var mıdır?

İşlemin en büyük riski zorlamaya bağlı idrar kanalının yaralanması ya da kopmasıdır. Bu yaralanmaların büyük bölümü basit bir stent uygulaması ile iyileşirken, kopma ya da çok ciddi yaralanmalarda cerrahi onarım gerekmektedir.

Yazının Devamını Oku

Erkeklerde yaygın ve sinsi tehlike: Prostat kanseri

1 Şubat 2024
Prostat kanseri, ülkemizde her 10 erkekten 1’ini etkileyen ve görülme sıklığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan yaygın bir kanser türüdür. Bu hastalık, prostat bezini oluşturan hücrelerin anormal ve kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucu oluşan kötü huylu tümörlerdir.

Prostat bezi, mesanenin hemen altında yerleşmiş, üretra adı verilen idrar kanalını saran ve sperm hücrelerinin canlı kalması için salgılar üreten ceviz büyüklüğünde bir organdır. Bu organın kanseri sıklıkla 50’li yaşlardan sonra izlenmektedir ve erkeklerde akciğer kanseri ile birlikte en sık izlenen kanser türünü oluşturmaktadır.

Prostat kanseri belirtileri nelerdir?

Prostat kanseri için tipik erken belirtiler yoktur. Kendini ilerlemiş dönemde ortaya çıkan şikayetlerle belli etmektedir. Bu aşamada hastalığın tedavisi erken evre hastalığa göre daha zor olmaktadır. Bu sebepten henüz hastalığın prostat içinde sınırlı iken, yani klinik hiçbir bulgu vermediği erken dönemde tespit edilmesi oldukça önem taşmaktadır. Erkeklerin hiçbir şikayeti olmasa bile 50 yaşından sonra yılda bir kez prostat muayenesi için üroloji doktoruna başvurmasını sağlamak ancak bu hastalığa farkındalık oluşturmakla mümkündür.

Prostat kanseri için tipik olmamakla birlikte;

,• Sık idrara çıkmak,
• İdrar yapmakta güçlük, kesintili idrar yapmak,

Yazının Devamını Oku

Aşırı aktif mesane ile seyahat edebilmenin ipuçları

17 Ocak 2024
Aşırı aktif mesane, altta yatan bir neden olmaksızın kişinin gündüz ve gece sık idrara çıkması, ani sıkışma ile birlikte gelen acil idrar yapma isteği ve bazen bunlara eşlik eden idrar kaçırma problemi seyreden bir rahatsızlıktır.

Aşırı aktif mesane, toplumda %17 oranında (%7-26) izlenen ve kadınlarda erkeklere göre daha sık görülen bir durumdur. Bu durumun izlenme sıklığı her iki cinsiyette de yaşla birlikte artmaktadır.

Aşırı Aktif Mesanenin Belirtileri Nedir?

Kişide aşırı aktif mesane sendromu olduğunu düşündürecek belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

Aşırı Aktif Mesanesi Olanlar için Seyahat İpuçları

1. Kahve, Çay, Alkol, Gazlı İçecekler ve Aşırı Sıvı Alımının Kısıtlanması

Çay, kahve ve alkol gibi diüretik etkisi olan içecekler idrar çıkışını arttıracağı için aşırı aktif mesane semptomlarının da artmasına yol açacaktır. Bu içeceklerin aynı zamanda mesane mukozası üzerinde irritan etkileri de mevcuttur.

Yazının Devamını Oku

Üretra darlığı ile ilgili merak edilenler

5 Aralık 2023
Üretra (dış idrar kanalı), hem erkeklerde hem de kadınlarda mesanede depolanan idrarın dışarı atılmasını sağlayan ince tüp şeklindeki organdır. Bu kanalın aynı zamanda erkeklerde boşalmada da önemli rolü vardır.

Travma, enfeksiyon ya da doğuştan gelen sebeplerle bu kanalın daralarak idrar akışını engellemesine üretra darlığı adı verilmektedir.

Ne gibi şikayetlere yol açar?
Üretra, basitçe bir bahçe hortumu gibi düşünülebilir. Hortumda bir daralma veya bükülme olduğunda su akışı nasıl yavaşlıyorsa burada da benzer bulgular oluşur ve idrar akımı zayıflar. Çok ciddi darlıklarda hasta idrar yapamaz hale gelebilir. İdrar yapmakta güçlük, sık idrara çıkma, idrarı tam boşaltamama hissi, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, idrarda kanama ve ilerlemiş olgularda böbrek yetmezliği gibi şikayet ve bulgulara yol açmaktadır.

Tanı nasıl konulur?

Yazının Devamını Oku