Selülite veda zamanı

Mevsimsel olarak estetik müdahaleler için en uygun dönemdeyiz. Ben de her hafta size hatırlatma olabilmesi için bu dönemde hangi müdahalelerin ve operasyonların yapılabileceğini kaleme alıyorum. Bu hafta çoğunlukla kadınlarda, nadiren de erkeklerde görülen ‘selülit’ ve iyileştirme yöntemlerinden bahsetmek isterim.

Haberin Devamı

Vücut şeklinden, kilodan bağımsız olarak birçok farklı faktör nedeniyle oluşan ‘portakal kabuğu’ görünümü, özellikle kadınların ortak derdi. Bölgesel metabolik bozukluk olarak tanımlayabileceğimiz bu bağ doku problemi daha çok karın, kalça ve iç bacaklarda, daha az sıklıkla da iç kol ve sırt bölgesinde oluşur. Beslenme, hareketsiz yaşam biçimi ve ilaç kullanımı selülit oluşumunu doğrudan etkilediği gibi genetik yatkınlık da selülit oluşumunda göz ardı edilmemesi gereken önemli bir unsurdur.

DOĞRU BESLENME VE SPORLA SELÜLİTLİ GÖRÜNÜM İYİLEŞİR Mİ?

Selülit konusunda en sık karşılaştığım soru bu olabilir. Diyet, sağlıklı beslenme veya egzersiz, ne yazık ki selülit görünümünün iyileştirilmesinde tek başına yeterli olmayabilir.

Portakal kabuğu görünümünün iyileştirilmesinde medikal estetik yöntemler, sağlıklı beslenme ve egzersiz programlarına ilave olarak uygulandığında iyileşme sürecini hızlandırır.

Haberin Devamı

NELER YAPIYORUZ?

Selülitli görünümün iyileştirilmesinde öncelikle selülitin derecesini göz önünde bulundurmalıyız. Kimi zaman sadece cihazlı uygulamaları tercih ediyoruz. Kimi zaman da cihazlı uygulamaları hücresel tedaviler ve mezoterapi ile bir arada gerçekleştirerek, bir taraftan da cildi sıkılaştırarak kişinin durumuna göre kombin protokoller hazırlıyoruz.

Selülitli görünümün iyileştirilmesi bir süreç gerektiriyor.

İlk seansta gözle görülür sonuçlar alınsa da tedavinin zamana yayılarak bir düzen içerisinde yapılması gerekiyor.

HANGİ UYGULAMALAR?

* Bipolar Radyofrekans

Diyet ve egzersize destek olarak bölgesel incelme, sıkılaşma ve selülitlerden kurtulmak için uygulanan radyofrekans sistemi, kişiye göre değişen seans sayıları ile birlikte ortalama 8-10 seansta etkili sonuç verir. Seans süresi yaklaşık 20-25 dakika arasındadır. Bu cihazlı uygulama, cilt altına Bipolar Radyofrekans, IR, mekanik masaj ve vakum ile birlikte etki eder. Bu cihazlı yöntemler cerrahi uygulamalara alternatif olup, selülitli görünümü iyileştirirken aynı zamanda cildi de sıkılaştırır.

* Selülit Mezoterapisi

Selülitte en yaygın uygulanan iyileştirme yöntemlerinden biri de mezoterapidir. Mineral, multi vitaminler, amino asitler ve proteinler içeren mezoterapi ya da hücresel tedavi olarak nitelendirebileceğimiz özel içerikler, bağ dokunun arasına yerleşmiş yağ hücrelerini parçalaması için cildin alt katmanlarına ulaştırılır. Böylece yağ hücrelerinin parçalanarak vücuttan uzaklaştırılması sağlanır. Selülit mezoterapisi cildin durumuna göre 10-12 seans arasında uygulanır. Burada belirtmek isterim ki; selülit mezoterapisi ile bölgesel incelme de sağlanır.

Haberin Devamı

* Vakumlu Radyofrekans

Değerli okuyucularım, selülitli görünümü iyileştirmede tercih ettiğimiz bir uygulama da vakumlu radyofrekans. Bu yöntem cerrahi olmayan medikal estetik bir uygulama ile karın, iç bacak, kol ve sırt bölgelerinde kullanılır. Cildi sıkılaştırır, toparlar ve selülitlerin görünümünde de iyileşme sağlanır. Kullandığı teknoloji ile diğer vakumlu uygulamaların aksine ciltte tahribata yol açmayan vakumlu radyofrekans, selülitli görünümün iyileştirilmesi için 6-8 seans uygulanmalıdır. Bu medikal cihazlı uygulamada hücreler sıvılaştırılarak lenf sistemi ile vücuttan uzaklaştırılır. Vakumlu radyofrekansta uygulama sırasında kolajen üretimi de artar ve böylece sarkan dokularda da toparlanma görülür.

Haberin Devamı

ALTIN ANAHTAR: BESLENME, SU TÜKETİMİ VE HAREKET

Kliniklerde uzmanlar selülit için sizlere en iyi, en uygun protokolleri sunacaktır.
Yazımı bitirirken tekrar hatırlatmak isterim ki; beslenme alışkanlıkları, su tüketimi ve hareket bu işin altın anahtarı.
Düzenli yürüyüş yapmayı, asansör kullanmak yerine merdiven çıkmayı alışkanlık haline getirmenizi öneririm.
Sadece selülitler için değil, sağlığınız için de size çok faydası olacaktır.
Hızlı kilo vermemeye, kilonuzda yaz-kış majör farklılıklar olmamasına dikkat edin. Hızlı kilo alıp vermek selülite, sarkmalara ve bölgesel yağlanmalara, çatlaklara neden olur.
Değerli takipçilerim, bedenimizi korumak aslında bir nevi genel sağlığımızı korumaktır. Bunu bilmeli ve ona göre yaşamalıyız.

 

 

Yazarın Tüm Yazıları