Rakamlar ve 2022’ye bakış

Yıllar önce estetik operasyonlar ve müdahaleler gizlenirdi. Günümüze gelindiğinde ise artık estetik müdahaleler olağanlaştı... Peki, 2022 yılında hangi ameliyatlı ve ameliyatsız uygulamalar ön plana çıktı?

Haberin Devamı

Ülkemiz ve dünya genelinde yıllık estetik operasyon sayılarından ve insanların müdahalelerini çok doğal dile getirdiklerini görebiliyoruz. Bir hekim olarak hasta mahremiyetine önem verdiğimi belirtmek isterim ama hastalarımın da yaptırdıkları operasyonları anlatması daha doğrusu saklamaması hoşuma gidiyor.
Rakamlar ve  2022’ye bakış
Dünya genelinde her yıl estetik operasyon yaptırma oranın yüzde 15 arttığını söylesem artık estetik müdahalelerin ne kadar olağanlaştığını anlatabilirim. Amerika Birleşik Devletleri rakamlarına göre geçen yıl 15 milyon kişi estetik ameliyat, 13 milyonu aşkın kişi de ameliyatsız müdahaleler yaptırmış.
Ülkemize dönüp baktığımızda ise 2020 verileri ile yaklaşık 1 milyon civarında ameliyatsız ve ameliyatlı müdahale yapıldığını araştırmalarda görüyoruz.
Ancak diyebilirim ki pandemi ile birlikte ilk başlarda durma noktasına gelen sektör özellikle pandemi estetiği olarak adlandırabileceğimiz yüz ve göz çevresinde artan botoks, dolgu müdahaleleri hareketlenip sonrasında da eski seyrine döndü.
2022 yılında hangi ameliyatlı ve ameliyatsız uygulamaların ön plana çıkacağını sizlerle paylaşmak isterim.
Yılın ilk iki ayını geride bırakmak üzereyiz... Kış bitmek üzere bahar da kapıda. Yani ameliyatlı, ameliyatsız cihazlı tüm operasyonların tam zamanı.
Dolayısıyla havalar ısınına ve güneş ışınları kemiklerimizi ısıtacağı zamana kadar çok rahatlıkla estetik müdahaleleri yapabiliyoruz.
Bu yıl özellikle hangi uygulamaların ve ameliyatların estetik trendlerin en üst sıralarında yer alacağını tekrar satır başları ile sizlere bahsedeceğim.

Haberin Devamı

Burun ve meme estetiği
Ameliyatlarda ilk sıralarda meme estetiği, rinoplasti yani burun operasyonları, yağ alma-liposuction ameliyatları olacak. Ancak bunlarla birlikte tüm dünyada çok popüler olan popo büyütme, vücut şekillendirme operasyonları da üst sıralarda yer almaya devam edecek. Özellikle çoklu doğumlardan sonra uygulanan anne estetiği adı verilen kombine operasyonlar da sıkça yapılmaya devam edilecek.
Ameliyatsız uygulamalara baktığımızda ise maske kullanımı, çevrimiçi toplantıların etkisi ile genel yüz ve özellikle göz çevresi medikal estetik müdahaleler; botoks, dolgu, ışık dolgusu, mutluluk askısı gibi uygulamalar ilk beş sırada yer alacak. Yine pandemide klinikte kalış süresini kısaltan sonuçları ile hasta memnuniyeti yüksek ameliyatsız cihazlı yüz gençleştirme uygulamaları da bu klasmanda yerini alacak.
2022’de şüphesiz farklı enerji kaynakları ile çalışan bölgesel incelmede, vücut sıkılaştırmada cihazlı uygulamalar özellikle yaza hazırlıkta çok tercih edilecek. Kilo alıp verme ile sarkan bölgelerin toparlanması, bel, göbek, sırt çevresindeki lokal fazlalıklardan kurtulmak için kadın ve erkeklerin gözdeleri arasında bu uygulamalar da yer alacak.

Haberin Devamı

Önce sağlık sonra güzellik
2022’de en çok tercih edilecek uygulamaları yazmaya çalışsam da aslında kişisel ihtiyaçlar ve öncelikler kendi trend listenizi oluşturacaktır. Kiminiz için belki en büyük ihtiyaç bir cilt bakımı olabilecekken kiminiz için karın germe olacaktır. Dolayısıyla rakamlar, ortalamalar, en çok istenenler, talep edilenler bu öne çıkan operasyonlar listelerini oluşturmamızı sağlıyor.
Geçen yılın operasyon ortalamaları, ilk iki ayın öne çıkanları bize yılın nasıl geçeceğini gösteriyor. Bakalım bir dahaki yıl değerlendirme yaparken nelerin öne çıkmış olduğunu o zaman sizlerle paylaşırım.
Yazımı bitirmeden önce son bir hatırlatma yapmak isterim. Sadece trend olduğu için ihtiyacınız yokken lütfen operasyon yaptırma gereği duymayın ve eğer yaptırmak istiyorsanız da merdiven altı yerlere gitmeyin. Önce sağlık, sonra güzellik... Sağlıkla kalın.

Yazarın Tüm Yazıları