Şimdi ne olacak?

Kral Charles’a kanser teşhisinin konulmasıyla İngiltere’deki taht devri dedikoduları yine zirvede. Harry’nin babasını sürpriz ziyareti ise kraliyet ailesini kendi içinde yeni bir döneme soktu. Herkesin sorduğu soru ise şu: Peki şimdi ne olacak?

Haberin Devamı

Şimdi ne olacak

Film senaryosu gibi iddialar

75 yaşındaki Kral Charles prostat ameliyatı olduğu The Clinic isimli özel hastaneden bir haftalık tedavi sonrası geçen hafta taburcu olmuştu.
Lakin kral istirahata geçer geçmez sarayın basın ofisi kralın kanser olduğunu duyurdu. Bu durum sürekli tetkikleri yapılan Charles’ın zaten kanser olduğunun önceden bilindiği, prostat ameliyatı yanında, kanser özelinde de ameliyat olduğu ve hatta bu yüzden taburcu olma süresinin uzadığı ihtimallerini akla getirdi.
Asıl büyük iddia ise Charles’ın kanser olduğunu kendisinin de sonradan öğrendiği.
Akciğer kanserinden vefat eden dedesi 5. George gibi Charles’ın da ilk etapta hastalığından haberi olmadığı sanılmakta. Saray kuralları gereği tahtın selameti ve hükümdarların psikolojisi için kral veya kraliçelerin ölümcül hastalıklarının kendilerine ancak belirli bir tedavi sürecinden sonra söylendiği tarihi bir gerçek. Bu sefer de böyle mi oldu bilmiyoruz.
Benim aklıma gelen ise topu topu 9 ay önce taç giyen Charles’ın belki de çok daha önceden kansere yakalandığı ama taç giyme törenine gölge düşmemesi yani ölme riski olan bir kralın tahta oturduğu algısının yaratılmaması için bunun gizlendiği ihtimali. Şu an ise kralın, İngiltere başbakanı ile haftalık toplantıları hariç tüm ikili görüşme ve sosyal görevleri şimdilik Prens William’ın omuzlarında.
Hem babası hem eşinin sağlık durumu hem de kardeşinin basın söylemleriyle uğraşan prensin psikolojik bir savaş verdiği saray dedikoduları arasında.

Haberin Devamı

Şimdi ne olacak

William ziyaretten rahatsız

Babası Kral Charles’ın ameliyat zamanı hastaneye gelmeyen Prens Harry, kralın kanser teşhisinin açıklanmasından bir gün sonra soluğu Los Angeles’tan gelerek Londra’da aldı. Kardeşi William ve eşi Kate’i de görmeyen Harry babasını sadece 45 dakikalık bir ziyaretle gördü.
Saray koridorlarında Prens William’ın bu ziyaretin kısa oluşundan rahatsız olduğunu ve bunu sadece reklam amaçlı yaptığını düşündüğü konuşuluyor.
Öte yandan beklentiler ise Charles’ın hastalığının oğlu Harry ve abisi ile olan aralarındaki buzları eriteceği yönünde.
İngilizlerin söylediği gibi “Şimdi değilse zaten ne zaman?”

Haberin Devamı

Şimdi ne olacak

Tahtın Geleceği

Zaten var olan taht devri dedikoduları kralın kanser teşhisiyle dozunu artırdı.
Halkın belirli kesimlerinin beklentisi de Charles’ın her halükârda çok uzatmadan ve ölmeden görevi William’a devretmesi ve kraliyetin başına genç bir kral gelmesi.
Lakin anayasa kralın son nefesine kadar görevinin başında olmasını etik olarak istiyor ve destekliyor.
Kral Charles’ın ise tedavi sürecinde görevlerini yapamaz hale gelmesi durumu dışında, taht görevinin manevi sorumluluğu sebebiyle görevi bırakmayacağı ön görülüyor. Esas soru ise şu:
Böyle bir durumda 41 yaşındaki William kral olmaya hazır mı? Çocukluğundan beri tahtın ilk varisi olarak kral olmaya yönelik eğitimler alan William’ın bu konuda donanımlı olduğu biliniyor. Lakin halkın belirli bir kısmıe, William’ın değişen yüzyılın kral beklentisine uyacak bilgi ve donanımdan uzak olduğu, geleneksel eğitimler ve eski öğretilerle yetiştiği için kral olmaya hazır olmadığı görüşünde.

Haberin Devamı

Şimdi ne olacak

Yazarın Tüm Yazıları