Sarayda sağlık bilmecesi

Kral Charles’ın ani ameliyatı, prenses Kate’in günler süren tedavisi ve sonrasında konuşulan Prens William’a erkenden taht devri dedikoduları... İşte haftalardır suların durulmadığı Buckingham Sarayı’ndaki son durum.

Haberin Devamı

ÖZEL HASTANE ELEŞTiRiSi

İngiltere Kralı Charles’ın geçtiğimiz haftalarda hastaneye gitmesi her ne kadar planlı bir kontrol olarak söylense de İngiliz halkında bu ziyaret büyük bir sürpriz ve endişeyle karşılanmıştı. 75 yaşındaki kralın prostat ameliyatı olmasına karar verildiği açıklandıktan kısa bir süre sonra ise operasyon gerçekleştirildi.

Sarayda sağlık bilmecesi

Her ne kadar kralın ertesi akşam taburcu olacağı söylense de açıklanmayan sebeplerle kalışı 3 geceye çıktı ve Charles kendisini bekleyen kraliyet tutkunlarının çiçekleri eşliğinde nihayet taburcu oldu.

Kralın sağlık durumunun iyiliği halkta sevinç yaratsa da, toplumun bazı kesimlerinden bu ani ameliyat için bir devlet hastanesi yerine özel bir hastanenin tercih edilmesine yönelik eleştiri sesleri de yükselmedi değil. Bu seslerin yükselişinin en büyük sebebi ise Charles’ın hastaneye yatmasından bir hafta önce mide ameliyatı amaçlı doktora giden Prenses Kate’in yine aynı kliniği tercih etmesi.

Haberin Devamı

Sarayda sağlık bilmecesi

Buckingham Sarayı ise hem güvenlik hem de özel hayatın gizliliği adına daha ufak bir hastanenin tercih edildiğini açıkladı.

Kulağa mantıklı geliyor.

Öte yandan kraliyetten ayrılan Harry babasını ziyarete gelmedi.

Bu durum aile içindeki soğukluğun devam ettiğini gösterirken, bazı protokol uzmanları ise bu durumu kraliyet geleneğindeki eşler hariç kraliyet üyelerinin hastanede ziyaret edilmemesine kuralına bağlıyor.

Sarayda sağlık bilmecesi

AKILLARA TAKILAN HASTANE SÜRESİ

Asıl merak edilen konu ise Kate’in basına hiçbir bilgi verilmeyen mide ameliyatının detayları ve hastanede kalışının niçin 2 hafta sürdüğü.

Çok yeni taburcu olan Kate’in operasyonu sırasında bazı komplikasyonların yaşandığı, hatta komaya girdiği ve entübe olduğu iddialar arasında. Bu sebeple prensesin yatış süresinin oldukça uzadığı düşünülüyor.
Kanser iddialarının ardından Kate’in tam iki ay kraliyet görevlerini askıya alacağı açıklandı.
Bu uzun toparlanma dönemi de yine basit bir mide ameliyatından çok, daha komplike bir operasyon yaşandığını düşündürmekte.

Öte yandan Kate’in 15 günü bulan hastane ziyareti ise Prens William’ın tüm kraliyet görevlerini iptal etmesine ve çocuklara odaklanmasına sebebiyet vermiş. Keza tabii yeni taburcu olan babasıyla ilgilenmesine.
Görüldüğü üzere prens de olsan, çekirdek aile görevleri her yerde aynı. Ne diyeyim...
Allah tüm kraliyet ailesine şifa, Prens William’a da güç versin.

Haberin Devamı

Sarayda sağlık bilmecesi

TAHT NE OLACAK

Esas büyük söylentiye ise bir ay boyunca Windsor Şatosu’nda dinlenecek olan Charles’ın kraliyet görevini hayattayken Prens William’a bırakmaya ve tahtan feragat etmeye hazırlandığı.

Bu konuya dair konuşulanlar dedikodu ötesine geçmezken, böylesine bir devri Charles’ın 10 yıl içinde yapacağının saray koridorlarında konuşulduğu düşünülüyor. Geçtiğimiz ay Danimarka Kraliçesi Margrethe’nin tahtan çekilip 52 yıllık görevini Prens Fredrick’e bırakmasıyla başlayan ve Avrupa tarihinde pek de sık yaşanmayan bu durum, her ne kadar İngiltere için o kadar kolay bir karar gibi gözükmese de, modern çağda, gençlerin göreve gelmesinin beklendiği bir yüzyılda bence gayet mümkün.

Bakalım yıllardır Kraliçe Elizabeth hayattayken beklenen taht devrini Charles oğlu için ölmeden yapacak mı?

 

 

 

 

Yazarın Tüm Yazıları