Emlak vergisinden kimler muaf?

Geçen hafta emlak vergisi ödeyecek mülk sahipleri için, hangi değer ve hangi oran üzerinden verginin ödeneceğini ele almıştık.

Haberin Devamı

Diğer yandan emlak vergisinden muaf olanlar, vergi ödemeyecek olanlar da var.

Bugünden itibaren üç gün boyunca sıfır oranlı vergi avantajından kimlerin yararlanabileceğini, vergi muafiyetinin püf noktalarını okurlarımızdan gelen sorular çerçevesinde açıklıyoruz.

Mülk sahipleri normalde emlak vergisini gayrimenkulün kayıtlı olduğu belediyeye iki taksitte ödüyorlar.

İlk taksit mart ayından mayıs sonuna kadar, ikinci taksit kasım sonuna kadar ödenebiliyor.

Süresinde ödenmeyen emlak vergisi için yüzde 1.6 oranında gecikme zammı hesaplanıyor.

Emlak vergisinden kimler muaf

SIFIR ORANLI

Şimdi vergi muafiyetinin püf noktalarını, hangi koşullarda muafiyetten yararlanılabileceğini sırasıyla açıklayalım.

Haberin Devamı

Geliri olmayan ev hanımları ve işsizler brüt 200 metrekareyi aşmayan tek konutları için sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanabiliyor.

Engelliler, gaziler ve şehit yakınları da bu avantajdan yararlanabiliyor.

Emekli maaşı haricinde geliri olmayan emekliler de vergi muafiyetinden yararlanabiliyor.

Muafiyet için belediyeye mi başvuruluyor?

Muafiyet koşullarını taşıyan mülk sahipleri belediyeye başvurarak form doldurmaları gerekiyor. (İlgili formlar ve taahhüt belgesi, 38 ve 44 Seri No’lu Emlak Vergisi tebliğlerinin ekinde yer almakta.)

Belediyeye başvuran vatandaşlardan ayrıca bir belge istenmemesi de gerekiyor, başvuru sırasında belediyeye verilen beyan ve taahhüt yeterli olacaktır. Belediyeler ilgili gayrimenkule ilişkin öncelikle kendi kayıtlarında bulunan bilgi ve belgelerden faydalanacaklar, gerek duymaları halinde bildirimlerin kontrolü amacıyla gayrimenkullerde yoklama ve tespit yapabileceklerdir.

Eş çalışıyorsa vergi ödenecek mi?

200 metrekarenin altında tek konuta sahip olan ve kendi adına geliri de olmayan kişilerin, eşlerinin geliri olsa da, yine sıfır oranlı bina vergisi avantajından yararlanabilirler.

Faiz geliri muafiyete engel mi?

2020 yılı içinde, 49 bin liraya kadar mevduat faizi, repo benzeri (menkul sermaye iradı) elde edilen gelir varsa bu yıl için emlak vergisi avantajı yine devam eder.

Haberin Devamı

Nafaka alınması muafiyete engel mi?

200 metrekareyi geçmeyen tek konutu bulunan ve nafaka geliri dışında başkaca bir geliri bulunmayanlar da indirimli bina vergisi oranı (sıfır) avantajından faydalanabilir.

Gayrimenkul hisseliyse avantaj yine uygulanabilir mi?

200 metrekareyi geçmeyen tek konutta hissedar olan mülk sahipleri (emekliler, ev hanımı, engelliler ve işsizler) sıfır oranlı vergi avantajından yararlanabilir. Konutun vergi değerinin hisseye isabet eden kısmı için vergi ödenmez.

ENGELLİLERDE GELİR OLSA DA AVANTAJ DEVAM EDİYOR

BRÜT 200 metrekareyi geçmeyen tek konuta sahip engelliler gelire sahip olsa da emlak vergisi avantajından yararlanabilir.

Haberin Devamı

Engelliler tek konutunu kiraya verip yakınlarının yanında kalsa da tek konutları için indirimli (sıfır oranlı) emlak vergisi hakkından yararlanabiliyorlar.

Tek konutu olan engellilerin, kira geliri elde ettiği başkaca işyerleri olsa da, tek konut için indirimli (sıfır oranlı) emlak vergisi hakkından yararlanabiliyorlar.

YARIN: HANGİ İŞYERLERİ İÇİN VERGİ MUAFİYETİ VAR?

Yazarın Tüm Yazıları