Netanyahu benzetmesi Akşener’e yakışmadı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener dikkatli izlediğim liderlerden biridir.

Haberin Devamı

Muhalefet lideri olmasına rağmen milli meselelerdeki duruşu ve PKK terörü ile arasına mesafe koymasını önemserim.

Akşener’in 28 Şubat’ta darbecilere karşı verdiği yiğit mücadeleyi ise her zaman vurgularım. Ama zaman zaman da eleştiriyorum.

Yanlışa yanlış diyelim ki doğru dediğimizin kıymeti olsun ilkesiyle hareket ederim.

Akşener son dönemde yükseliş içinde olan bir lider. O nedenle de muhalefette kilit bir konuma yükseldi. Ona dayanarak millet ittifakının cumhurbaşkanı adayını belirlemede altın hisse Akşener diyorum. Ama bu onu eleştirmeme engel değil.

ŞIK OLMADI DEMİŞTİM

Akşener’i, Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden’le görüşmesi sonrasında yaptığı, “minnoş” benzetmesi nedeniyle eleştirmiştim.

Şık olmadı, Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanına “minnoş” demek; Akşener’e yakışmadı, demiştim.

Haberin Devamı

NETANYAHU BENZETMESİNE İSYAN ETTİM

Akşener’in konuşmasını dinlerken, Filistin’e yönelik İsrail zulmünü durdurmak için yıllardır çırpınan Türkiye Cumhuriyeti adına üzüldüm.

Filistinli çocukların umudu Erdoğan’ın, Filistinli çocukların katili Netanyahu’ya benzetilmesine tek kelime ile isyan ettim.

Olmadı Meral Hanım. Size yakışmadı.

Ne demek, “Bir anlamda Sayın Erdoğan’ın İsrail versiyonu olan, Binyamin Netanyahu” demek?

GELMİŞ GEÇMİŞ CUMHURBAŞKANLARINA HAKARET

Bu başta Filistin davasına sahip çıkan Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılmış bir haksızlıktır.

Bu başta İsrail zulmüne karşı tepki göstermiş olan Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm başbakanlarına, cumhurbaşkanlarına yapılmış bir hakarettir.

BÖYLE BİR BENZETME OLUR MU?

Erdoğan, Netanyahu’nun Filistin’de yaptığı katliamı Türkiye’de mi yapıyor?

Böyle bir benzetme nasıl olur?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’e sert tepki gösterdiği sıralarda yurtdışındaki PKK’lı hesaplardan birkaç kez “Siz de katliam yapıyorsunuz” şeklinde tweet’ler atıldı, sonra onlar dahi geri adım attılar.

Türkiye işgalci İsrail’le, Cumhurbaşkanı Erdoğan da çocuk katili Netanyahu ile kıyaslanamaz.

Bunu Meral Akşener yapamaz. Yapmamalı.

Bunu bir hata olarak görüyorum.

Ben Meral Hanım’ın bunu bilerek ve isteyerek söylediğine inanmak istemiyorum.

Haberin Devamı

ERDOĞAN’IN MİSYONU

Bayramdan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştüğümüz sırada kendisi Filistin’deki saldırıların durdurulması için yabancı devlet başkanlarıyla yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyordu, o nedenle telefonda biraz beklemek zorunda kalmıştım.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Filistinlilere sahip çıktığınız ve Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırıların durması için gayret gösterdiğiniz için asıl bize size teşekkür ediyoruz” dediğimde Erdoğan, “Tabii ki yapacağız” demişti. Bu benim misyonum dercesine bir hava içindeydi.

PAPA’DAN PUTİN’E

Cumhurbaşkanı Erdoğan, işgalci İsrail’in saldırılarının durması, Filistinli çocukların, kadınların ölmemesi için dünyayı harekete geçirmeye çalıştı. Papa Fransuva’dan Rusya Devlet Başkanı Putin’e kadar 20 liderle görüştü. Hâlâ bu girişimlerini sürdürüyor. Erdoğan’dan daha büyük bir çaba içinde olan bir lider var mı?

Haberin Devamı

ERDOĞAN’IN ÖNERİSİ

Ayrıca Erdoğan, liderlerle görüşmelerinde sadece İsrail’in saldırılarının durdurulmasını istemedi, Kudüs’ün yönetimi için bir statü de önerdi. Üç dince kutsal olan Kudüs’ün üç dinin temsilcilerinden oluşan bir komisyon tarafından yönetilmesini istedi.

NETANYAHU KIYASLAMASI KABUL EDİLEMEZ

Meral Hanım muhalefet lideri olarak Erdoğan’a karşı olmanız kadar doğal bir şey olamaz. Erdoğan’ı eleştirebilirsiniz.

Ama söz konusu Netanyahu olunca bu doğru olmaz. Haksızlık olur. Vicdanları yaralar.

MESCİD-İ AKSA’DA NASIL YANKILANDI

İsrail’e “One Minute” çekmiş olan Erdoğan’ı kiminle kıyaslarsanız kıyaslayın ama çocuk katili Netanyahu ile kıyaslamanız kanıma dokundu.

Haberin Devamı

Çünkü Filistin davası siyaset üstüdür. Meral Hanım, yaptığınız bu haksız itham Mescid-i Aksa’nın kubbesinde hiç hoş yankılanmadı.

SOFİ NURETTİN OPERASYONUNUN STRATEJİSİ

PKK'nın silahlı kanadının en önemli isimlerinden biriydi Sofi Nurettin. TSK ile MİT’in ortak operasyonu ile ortadan kaldırılması PKK’ya vurulan ağır bir darbe oldu.

Sofi Nurettin, bizzat Öcalan tarafından PKK’nın silahlı kanadının başına getirilen Murat Karayılan’ın en önemli akıl hocalarından biriydi.

İlgi alanıma Bahoz Erdal’ın yardımcısı olduğu dönemde girmişti. İkisi de Suriyeliydi. İkisi de Türkiye’de birçok kanlı eylemin talimatını vermişti.

ŞAM REJİMİ İLE İRTİBATI SAĞLIYORDU

Bahoz Erdal, PKK’nın Suriye yapılanmasının başına geçince yardımcılığına Sofi Nurettin getirilmişti. Sofi Nurettin Şam rejimi ile irtibatı sağlayan isimdi. Bahoz Erdal 8 Temmuz 2016 tarihinde Kamışlı’dan Humo’ya giderken konvoyuna yapılan bir saldırıda vurulmuştu. Uzun süre öldüğü söylendi ama sonra sakat kaldığı ortaya çıktı. Şimdi işlevsiz durumda. Onun yerine hemen Sofi Nurettin geçmişti.

Haberin Devamı

GARA ŞEHİTLERİNİN HESABI SORULDU

Sofi Nurettin, Suriye’den Kuzey Irak’a geçtikten sonra Gara bölgesinde saklandığı mağarada etkisiz hale getirildi. Böylece Gara’da şehit edilen 13 asker ve polisimizin kanı yerde kalmamış oldu. Çünkü onların infaz edilmesi emrini veren kişi Sofi Nurettin’di.

TERÖRLE KAYNAĞINDA MÜCADELE KONSEPTİ

Sofi Nurettin’le ilgili operasyonun ayrıntıları önemli. Ama ondan daha önemli bir nokta var. Türkiye bir süredir terörle kaynağında mücadele konseptine geçti. Çok doğru bir stratejik tercih yapıldı.

ABD ile görüşüp, teknik istihbarat desteği aldığımız ancak operasyonun en kritik anında bu desteğin kesildiği dönemler geride kaldı.

PKK’nın kalabalık gruplar halinde karakolları bastığı dönemlerden, Kuzey Irak’tan kafasını çıkaramadığı günlere ulaştık.

ABD DİRİLTTİ

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un belirttiği gibi PKK’yı 6 kez yendik. Örgüt bitme noktasına geldi ama uluslararası destekle yeniden dirildi. Çünkü ABD’nin Irak’ta ve Suriye’de PKK’ya ihtiyacı vardı. PKK’yı dirilttiler. Bu tablo karşısında strateji değişikliğine gidildi.

Önceden PKK’nın gövdesini hedef alıyorduk. Bu kez PKK’nın lider kadrosu hedef alınmaya başlandı.

LİDER KONSEPTİ

Terörle kaynağında mücadele konseptinin bir parçası olarak lider konseptine geçildi.

Artık piyonlar değil, şahlar, vezirler hedef alınıyor.

PKK’nın her kademedeki lider kadrosu ortadan kaldırılıyor.

Lider konsepti etkili olmaya başladı.

KARAYILAN’IN KORKUSU

Karayılan, Bayık, Duran Kalkan başını çıkaramıyor.

Karayılan’ın uzun süredir yerinin belirlenmemesi için teknolojiden uzak durduğu biliniyor.

Telsiz ve telefon kullanmıyor. Talimatlarını El Kaide lideri Usame Bin Laden gibi kuryeler aracılığıyla iletiyor.

Ama etraflarındaki çember daralıyor.

DEVAMI GELECEK

Sofi Nurettin’in öldürülmesi tek başına bir film değildi, devamı gelecek olan, ‘Kelle Operasyonu’ dizisinin bir bölümüydü. Devamı gelecek...

Yazarın Tüm Yazıları