Erdoğan’dan Kabine değişikliği mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir grup AK Parti milletvekili ile kahvaltıda bir araya geldi. Erdoğan daha önce de iki ayrı grup halinde milletvekilleriyle toplantı yapmıştı. Önümüzdeki günlerde de bunu sürdürecek. Milletvekilleri ile doğrudan temas kurulması açısından bu tür buluşmalar çok yararlı oluyor. Milletvekilleri hem ülke sorunları hakkında değerlendirmeler yapıyorlar hem de illerinin sorunlarını iletme imkânı buluyorlar. Kahvaltılı toplantıda 25 milletvekili söz almış.

Haberin Devamı

Milletvekilleri sormadan Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine değişikliğine ilişkin bir açıklama yapmış.

Abdulhamit Gül’ün ayrılıp Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanlığı’na getirilmesinden söz ediyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kabinede bir değişiklik yaptık. Bekir Bozdağ’ı Adalet Bakanlığı’na getirdik. Bekir Bey’in gelmesi çok isabetli oldu. Onun yerine de (Anayasa Komisyonu) Yusuf Beyazıt’ı getirdik. İhtiyaç olduğu zaman bu değişiklikleri yapacağız. Arkadaşlar bu değişikliklerden başka anlam çıkarmasın. Arkadaşlar bu değişikliklerden rahatsız olmasın” diyor.

Erdoğan Kabine Toplantısı’ndan sonra yaptığı konuşmada da bakan değişikliğini bayrak yarışı olarak tanımlamıştı.

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ DEVAM EDECEK

Bakan değişikliğiyle ilgili bir soru gelmiyor. Zaten herhangi bir rahatsızlık yok ama Cumhurbaşkanı’nın bilgi verme ihtiyacı hissetmesi olumlu karşılanıyor.

Haberin Devamı

Erdoğan’ın, ”İhtiyaç olduğu zaman bu değişiklikleri yapacağız” sözünü ise milletvekilleri birkaç bakanın değişeceği yönünde yorumluyorlar. Erdoğan, Kabine Toplantısı’ndan sonra yaptığı konuşmada da, ”Bundan sonra da elbette gerektiğinde yeni değişiklikler yapabiliriz” demişti.

Bu aşamada kaç bakan değişecek, kimler gidecek, kimler gelecek gibi konulara girmek istemiyorum. Bazı beklentiler var ama daha ilerisi spekülasyon olur. Ama Erdoğan’ın konuşması, Kabine değişikliğinin devam edeceği mesajı olarak değerlendiriliyor.

ABDULHAMİT GÜL’ÜN VEDASI

Adalet Bakanlığı’ndaki değişime gelince.

İnsanların kalitesi bir makama gelirken değil giderken belli olur. Abdulhamit Gül asil bir insandır. Bunu bakanlıktan ayrılırken de bir kez daha gösterdi. Arkasında temiz bir isim bıraktı. Ayrıca bir süredir yaşadığı görüş ayrılığına rağmen, bir sorun oluşturmadan ayrılmayı bildi. Ama Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından da anlaşılacağı gibi, AK Parti siyasetinde değerlendirilmeye devam edecek. Abdulhamit Gül, genç yaşına rağmen Türk siyasetinin geleceğinde var olabilecek bir siyasi mirasa sahip oldu.

BEKİR BOZDAĞ NEDEN SEÇİLDİ

Adalet Bakanlığı için Bekir Bozdağ’ın tercih edilmesini ise sadece iki örnekle paylaşmak isterim:

Haberin Devamı

1) FETÖ’nün en güçlü olduğu dönemde... FETÖ’nün tüm operasyonlarını polis ve yargı üzerinden yaptığı bir devirde... 17-25 Aralık operasyonlarının hemen ardından Adalet Bakanlığı’na geldi. İllere giderek, yargı mensupları ile toplantılar yaparak FETÖ karşıtı yargı mensuplarını birleştirmeyi başardı. Milliyetçisi, muhafazakârı; sosyal demokratı, Alevisi, Sünnisi, Kürdü, Türkü demeden FETÖ karşıtı yargı mensuplarını bir araya getirdi. HYSK seçimlerinde FETÖ’nün yenilmesini sağladı.

2) 15 Temmuz gecesi Meclis bombalanırken, kürsüden, “Bomba da atsanız buradayız. Ne yaparsanız yapın, buradayız” diyerek darbecilere karşı meydan okudu.

Zaten Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanı olduğu açıklanınca FETÖ’cü hesapların harekete geçmesinin nedeni o.

Haberin Devamı

FETÖ’cüler Bekir Bozdağ’dan rahatsız olmasın da kimler olsun...

DESTEKLER DEVAM EDECEK

Cumhurbaşkanı ile kahvaltıda milletvekilleri, elektrik ve doğalgaz faturaları ile gübre fiyatlarını gündeme getiriyorlar.

Cumhurbaşkanı, “Destekleri arttırıyoruz” diyor. Kabine Toplantısı’ndan sonra yaptığı açıklamayı hatırlatıyoruz. Erdoğan, “2022 yılında 25.8 milyar olarak planladığımız tarımsal destekleme bütçesini 3.2 milyarlık ilave ile 29 milyar liraya çıkardığımızın müjdesini de paylaşmak istiyorum. Özellikle hububat üreticilerimizin girdi desteklerini geçen yıla oranla yüzde 127 oranında arttırdık” demişti.

YENİ DESTEK PAKETLERİ

AK Parti milletvekillerinin de dile getirdiği gibi gübre fiyatlarındaki artış, çiftçinin belini büktü. Eğer bu yıl yeterince gübre atılamazsa bu üretime olumsuz yansıyacak. Seçimleri en çok elektrik ve doğalgaz faturaları, marketlerdeki etiketler ile bir de tarım ürünleri ve gıdadaki artışlar etkiliyor. Domates, biber, soğan, un ve ekmek fiyatları en stratejik ürünler haline geldi. Ana muhalefet partisinden dahi daha etkililer.

Haberin Devamı

Erdoğan bunun farkında. Elektrik fiyatlarıyla ilgili müdahalesinde olduğu gibi önümüzdeki günlerde dar gelirlileri ve esnafı rahatlatacak yeni destek paketleri devreye girecek. Ama mevsimini kaçırmamak adına gübreye öncelik verilmeli.

TRABZON’UN YAYLA EVLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonu Giresun ve Trabzon’daydı. Karadenizliler bir kez daha hemşerilerini bağırlarına bastılar. Erdoğan, bölgede gördüğü ilgiden memnun olmuş.

Milletvekilleri ile toplantıda yaylalara yapılan evler gündeme gelmiş. Erdoğan bu konuda hassas. Uzungöl’deki yapılaşmaya karşı çıkmıştı. Karadeniz’in dünyaca ünlü yaylalarının da beton yığınına dönüştürülmesini istemiyor.

Yaylalardaki yapılaşma gündeme geliyor. Cumhurbaşkanı, “Yaylada 4 katlı ev olur mu?” diye tepki gösteriyor. Buna izin verilmeyeceğini söylüyor. Bu aşamada AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora söz alıyor. “Yaylada 4 katlı ev olmaz. Ama yaylaya çıkanların hayvanlarını koyabilecekleri, bölgenin geleneksel mimarisine uygun olarak ahşap ya da taş  yapı olacak belirli metrekareyi geçmeyecek. İmar barışı geçmişe yönelik düzenleme yaptı geleceğe yönelik düzenleme yapmadı. Bu sefer imar barışı imar yarışına döndü. Yaylaları korumak için geleceğe dair düzenleyici işlem zaruri. Ben bu konuda kanun teklifi verdim” diyor. Erdoğan bu öneriyi dikkate alıyor, “Üzerinde çalışılsın” diye talimat veriyor.

Haberin Devamı

ERDOĞAN’A DESTEK

Yeşil sahalarda fırtına gibi eserdi Alpay. Şimdi siyasette aynı performansı gösteriyor. Toplantıda Alpay da söz alıyor. Lidere sadakat anlamında bir konuşma yapıyor.

“Biz size Hazret-i Musa’nın kavminin Musa’ya dediğini demeyeceğiz. O kavim düşmanla karşılaşınca Hazret-i Musa’ya git Rabbin ile sen savaş, biz yokuz demişlerdi. Biz size önderimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın sahabesinin Hudeybiye günü söylediğini söyleyeceğiz. Siz bu mücadeleyi verdikçe, biz de sizinle birlikte bu mücadeleyi vermeye devam edeceğiz” diyor.

Yazarın Tüm Yazıları