EKSTRA
MENÜ

Tüketici Sorunları Derneği

Tüketici Sorunları Derneği haberleri sayfasında güncel ve son dakika Tüketici Sorunları Derneği hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 413 Tüketici Sorunları Derneği haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Tüketici Sorunları Derneği Haberleri

Kredi çekenler dikkat Açık onay olmadan sigorta yapılırsa...

Kredi çekenler dikkat! Açık onay olmadan sigorta yapılırsa...

Tüketici Mahkemesi'nin geçtiğimiz günlerde verdiği 'hayat sigortası' kararı, kamuoyunda çok tartışıldı. Bankadan kredi çekenlere yapılan hayat sigortalarına ilişkin emsal niteliğindeki kararı, uzmanlar hurriyet.com.tr için değerlendirdi.

22.04.2021Gündem
Koronavirüs geçirenler dikkat Sağlık sigortası yaptıracakları neler bekliyor

Koronavirüs geçirenler dikkat! Sağlık sigortası yaptıracakları neler bekliyor?

İlk Covid-19 vakasının ortaya çıktığı günden bu yana insanlar sağlık sektörünün önemini bir kez daha anladı. Bununla birlikte bir soru daha belirdi: Koronavirüs geçiren biri sağlık sigortası yaptırmak istediğinde daha fazla mı ödeme yapacak? 6 soruda inceledik

12.03.2021Gündem
Bu kez sigorta aracıları dolandırıcıların kurbanı

'Bu kez sigorta aracıları dolandırıcıların kurbanı'

Son yıllarda giderek artan dolandırıcılık ve sahtekarlık olayları sigorta sektöründe de görülmeye başlandı. Olaylardan en fazla etkilenenler ise sigorta aracıları oluyor.

9.07.2018Ekonomi
Profilime kim baktı uygulamaları büyük bir tuzak

'Profilime kim baktı?' uygulamaları büyük bir tuzak!

Sosyal medya hesaplarında bazı uygulamalara izin veren kullanıcılar farkında olmadan özel bilgilerini ve şifrelerini üçüncü kişilerle paylaşarak, veri güvenliğini riske ediyor.

14.05.2018Teknoloji
Senetle konut alımına dikkat

Senetle konut alımına dikkat

Tüketici dernekleri ve hukukçular, son dönemde artan senetle konut alımında vatandaşların mağdur olmaması için çeşitli uyarılarda bulundu.

28.11.2016Gündem
Eski yöneticileri, çevre derneğini dolandırmakla suçlanıyor

Eski yöneticileri, çevre derneğini dolandırmakla suçlanıyor

TÜRKİYE'nin en eski çevre örgütlerinden biri olan Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK)’in ilginç bir dolandırıcılık davasına konu olduğu anlaşıldı. Derneğin eski yöneticilerin de karıştığı olayda, kuruma ait çekler piyasaya sürüldü. Çeklerin bir bölümü üçüncü kişilerin eline geçti; derneğe karşı hacizler başladı. TÜRÇEK’e ait bir gayrimenkul hacizlik oldu. Yapılan şikâyet sonrası 9 kişi hakkında dava açıldı. Mahkeme üç sanığa, 6’şar yıl 3’er ay hapis cezası, 700’er bin lira da adli para cezası verdi. Temyiz incelemesi süren dava dosyasının sanıklarından Kerem Ateş, Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER)'in genel sekreteri konumunda.

24.10.2016Ekonomi
Dolandırıcılardan POS dedirten yöntem

Dolandırıcılardan 'POS' dedirten yöntem!

Gelişen teknoloji sayesinde şimdi de POS cihazlarından kart kopyalanıyor. ATM sahtekarlarından farklı olarak kartınızdan 15-50 lira gibi ufak rakamlarla birkaç defa paralar çekilerek büyük soygun yapılıyor. Kontör satıcıları, fatura ödeme merkezi ve bakkallarda görülmeye başlanan bu yöntemle, tüketiciler durumu fark etmiyor veya rutin alışveriş sanıyor. Uzmanlar milyonları uyarıyor.

24.10.2016Gündem
12 bankaya tazminat davası yolu açıldı

"12 bankaya tazminat davası yolu açıldı"

Tüketici Hukuku Enstitüsü Başkanı Hakan Tokbaş, Rekabet Kurulu tarafından 12 bankanın kartel oluşturduğuna yönelik verilen kararın, Danıştay tarafından da hukuka uygun bulunduğunu ifade ederek, "Banka müşterisinin, 21 Ağustos 2007 ve 22 Eylül 2011 arasında, 12 bankadan herhangi birisinden mevduat, kredi ve kredi kartı hizmeti almışsa, suni şekilde oluşturulan kartel faizi oranında zararı için 3 kat tazminat davası açma hakkı bulunuyor" dedi.

23.09.2016Ekonomi
12 bankaya dava açılabilecek

12 bankaya dava açılabilecek

Tüketici Hukuku Enstitüsü Başkanı Hakan Tokbaş, Rekabet Kurulu tarafından 12 bankanın kartel oluşturduğuna yönelik verilen kararın, Danıştay tarafından da hukuka uygun bulunduğunu ifade ederek, "Banka müşterisinin, 21 Ağustos 2007 ve 22 Eylül 2011 arasında, 12 bankadan herhangi birisinden mevduat, kredi ve kredi kartı hizmeti almışsa, suni şekilde oluşturulan kartel faizi oranında zararı için 3 kat tazminat davası açma hakkı bulunuyor" dedi.

23.09.2016Ekonomi
Tüsoder: Cuma günü tatil değil, borçlara dikkat

Tüsoder: Cuma günü tatil değil, borçlara dikkat

Tüketici Sorunları Derneği (Tüsoder) Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat İzzet Doğan, 16 Eylül Cuma gününün resmi tatil olmadığını, son tarihi bugüne denk gelen, fatura, kredi kartı, tüketici kredisi taksiti ve senetli borçlara ilişkin işlemlerle ilgili tüketicilerin dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

13.09.2016Ekonomi
Bayram tatilinde korsan taşımaya dikkat

Bayram tatilinde 'korsan taşıma'ya dikkat!

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, 9 günlük bayram tatilinde seyahate çıkacak yolcuları, korsan taşıma firmaları ve fahiş bilet fiyatlarına karşı uyardı.

9.09.2016Ekonomi
Adli tatilin ardından vatandaşlara 7 gün uyarısı

Adli tatilin ardından vatandaşlara "7 gün" uyarısı

Bu sene 1 Eylül'de sona erecek adli tatil sonrası vatandaşlara, adli tatilde görülmeyen bazı davalar ve tebligatların, tatilin bitiminden itibaren 7 günlük süre içinde yapılmasıyla ilgili hak kayıpları yaşanmaması için uyarı yapıldı.

1.09.2016Gündem
İstanbulda taksiye zam

İstanbul'da taksiye zam

İstanbul’da taksimetre açılış ücreti 3.20 liradan 3.45 liraya, kilometre ücreti de 2.10 liraya yükseldi. 2 yıl sonra gelen zamdan kimse memnun değil. Tüketici birlikleri, “Petrol dibi görmüşken zam yapılıyor” derken taksiciler, “İBB’den yüzde 15 zam talep ettik ama kabul görmedi” dedi.

25.08.2016Ekonomi
Kartla cep telefonu alımı esnetilsin

'Kartla cep telefonu alımı esnetilsin'

Tüketici Sorunları Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Kredi kartında taksitle cep telefonu alınabilmesi yumuşatılmalı, daha önce karta taksit uygulatarak cep telefonu almış olan kişinin taksit borcu kapandığında tekrar taksitle cep telefonu alabilmesine imkan sağlanmalıdır." ifadelerini kullandı.

10.08.2016Ekonomi
Zeytinyağı fiyatlarına büyük tepki

Zeytinyağı fiyatlarına büyük tepki

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Rıdvan Yıldız, natürel sızma zeytinyağının toptan üretici fiyatının yıl başından bu yana yarı yarı düştüğünü ancak bunun perakende raf fiyatına yansımadığını belirterek, " Aracı konumdaki kişiler, makası ciddi şekilde açıyor. Bu yüzden üretici fiyatları düşmesine rağmen perakende fiyatları seviyesini koruyor" dedi.

10.08.2016Ekonomi
Konut kampanyalarında dolandırılmayın uyarısı

Konut kampanyalarında dolandırılmayın uyarısı

Emlak Konut ve GYODER'in başlattığı konut seferberliğinin ardından tüketici dernekleri, vatandaşları "fırsatçı" firmalar konusunda uyarıyor.

3.08.2016Ekonomi
Sigorta prim iadesi 1 milyon sürücüyü etkileyecek

"Sigorta prim iadesi 1 milyon sürücüyü etkileyecek"

Yanlış hesaplanan trafik sigortası primlerinin geri ödenmesi için yayımlanan genelgeye göre sigorta şirketleri, 1 Ağustos'tan itibaren yaklaşık 1 milyon sürücüye fazladan alınan primlerin iadesini yapacak. TÜSODER Sigorta Komisyonu Başkanı Taner Çağatay:"Bu iade takriben 1 milyon sürücüyü etkileyecek, ortalama 100 lira tahmin edilen, fakat hasarsızlık oranına göre değişecek olan meblağ sigortalıya iade edilecek" dedi.

19.07.2016Ekonomi
İnternet faturalarında açma-kapama şoku

İnternet faturalarında 'açma-kapama' şoku

Bugüne kadar daha çok, su-elektrik faturaları ile gündeme gelen ‘açma-kapama ücreti’ şimdilerde internet faturalarına da yansımaya başladı. Faturanın 1-2 gün geç ödenmesi halinde, ‘servisi yeniden açma bedeli’ adı altında alınan tutar, normal internet ücretinin yarısına denk gelebiliyor. Tüketici Sorunları Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, konu ile ilgili açıklamasında, alınan ücretin haksız kazanç olduğu görüşünde.

8.07.2016Ekonomi
Bayramda kalpazanlara dikkat

Bayramda 'kalpazanlara dikkat'

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Finans Komisyonu İkinci Başkanı İslam Memiş, tatil sezonunda en sık yaşanan mağduriyetlerden birinin sahte para olduğunu belirterek, "Kalpazanlar bayram öncesinde bastıkları sahte paraları, genelde alışverişin yoğun olduğu zamanlarda veya akşam saatlerinde ellerinden çıkarırlar" dedi.

4.07.2016Ekonomi
Bayramda korsan taşımacılığa dikkat

Bayramda korsan taşımacılığa dikkat

Ramazan Bayramına sayılı günler kala, tatile çıkmayı planlayanlar zamlı bilet fiyatlarından şikayet ederken, yetkililer de yolcu talebinin artmasıyla gündeme gelen korsan taşımacılığa karşı vatandaşları uyarıyor.

18.06.2016Ekonomi
Oruçluyken kredi kartını evde bırakın

''Oruçluyken kredi kartını evde bırakın''

Tüketici Sorunları Derneği ve Bilinçli Tüketiciler Platformu, ramazan ayında gereksiz harcamaların önüne geçilmesi için oruçlu olunan saatlerde tüketicilere, kredi kartlarını evde bırakmalarını önerdi.

8.06.2016Ekonomi
Oruçluyken kredi kartını evde bırakın

'Oruçluyken kredi kartını evde bırakın'

TÜSODER ve Bilinçli Tüketiciler Platformu, ramazan ayında gereksiz harcamaların önüne geçilmesi için oruçlu olunan saatlerde tüketicilere, kredi kartlarını evde bırakmalarını önerdi

7.06.2016Ekonomi
Dikkat Şifresiz Wi-Fia bağlananların hesapları tehlikede

Dikkat! 'Şifresiz Wi-Fi'a bağlananların hesapları tehlikede'

Akıllı telefonu ve dizüstü bilgisayarı olanların fırsat bulduğunda tereddüt etmeden bağlandığı şifresiz veya ücretsiz İnternet ağları, zannedildiği kadar güvenli değil. Bağlanılan ağ üzerinden kullanıcıların İnternet'teki hareketleri ve işlemleri takip edilebiliyor, banka, e-posta ve sosyal medya hesaplarının bilgileri ve şifreleri ele geçirilebiliyor. Bilişim Teknolojileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel, "Şifreli ağlara bile sızabilen hackerlar, herhangi bir belediyenin veya kurumun ismiyle ücretsiz ve şifresiz ağ kurup kullanıcıları takip edebiliyor, onları taklit sitelere yönlendirebiliyor" dedi.

22.05.2016Ekonomi
Zorunlu trafik sigortası şikayeti geldi

Zorunlu trafik sigortası şikayeti geldi

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zorunlu trafik sigortası primlerinin bir süredir tüketiciyi mağdur edecek yüksek ücretlerden yaptırıldığını söyledi.

4.05.2016Ekonomi
Sigortada yüksek prime karşı küçük hasarları üstlenin

'Sigortada yüksek prime karşı küçük hasarları üstlenin'

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Sigorta Komisyonu Başkanı Taner Çağatay, küçük hasarlı kazalarda dosya açtırmadan üstlenilen onarım giderlerinin, sonraki dönemde sigortanın yenilenmesi esnasında hasarsızlık indirimi sağlayacağı gibi prim artışını da önleyeceğini belirtti.

24.04.2016Ekonomi
Tüsoder: Önlemlere rağmen maketten konut satışları sürüyor

Tüsoder: Önlemlere rağmen maketten konut satışları sürüyor

Tüketici Sorunları Derneği (Tüsoder) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu yeni Tüketici Kanunu ile maketten konut alacakların mağduriyet yaşamaması için ciddi önlemler getirilmesine rağmen, inşaat sektörünün önemli bölümünün "maketten konut satışlarını etkili ve yüksek bütçeli kampanyalarla" pazarlamaya devam ettiklerini ileri sürdü.

30.03.2016Ekonomi
‘Danıştay kararına karşın bankalar hesap işletim ücreti alıyor’

‘Danıştay kararına karşın bankalar hesap işletim ücreti alıyor’

Tüketici Sorunları Derneği (Tüsoder) Genel Başkanı Rıdvan Yıldız, Danıştay'ın iptal kararına karşın, bankaların hesap işletim ücreti almaya devam ettiklerine dikkat çekerek, hesap sahiplerine iade için izlenmesi gereken yolları açıkladı.

28.03.2016Ekonomi
Ev sahipleri dikkat, kira beyan süresi uzatıldı

Ev sahipleri dikkat, kira beyan süresi uzatıldı

Kira gelir beyanında 1 Mart’ta başlayan süre uzatıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde yer alan bilgiye göre, sürenin 31 Mart'a kadar uzatıldığı ifade edildi.

25.03.2016Ekonomi

Kira geliri beyanında son 2 gün

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, 1 Mart'ta başlayan kira geliri beyan döneminin 25 Mart'ta sona ereceğini belirterek, 2015'te kira geliri elde edenlerin cezalı duruma düşmemeleri için beyanda bulunması gerektiğini söyledi.

23.03.2016Ekonomi
Son Dakika Haberleri: Son 2 gün Ödemeyenler yandı...

Son Dakika Haberleri: Son 2 gün! Ödemeyenler yandı...

Türkiye'nin yoğun gündeminde TÜSODER Emlak Komisyonu Başkanı'ndan bir son dakika uyarısı geldi. Maliye Bakanlığı, kira geliri olup beyan etmeyenleri belirlediğinde 2 kat usulsüzlük cezası, gecikme faizi ve vergi ziyaı cezası kesecek. Ceza kesilenler, devletin verdiği 3 bin 600 lira istisna oranından da faydalanamayacak. Tüm son dakika haberlerini hurriyet.com.tr'den takip edebilirsiniz.

23.03.2016Gündem
Eskisiden daha uyanık olmalı

Eskisiden daha uyanık olmalı

Dolandırıcıların yeni yöntemleri ve son zamanlarda alışveriş alışkanlıklarının değişmesiyle tüketicilerin eskisinden daha bilinçli ve uyanık olmaları gerektiği bildirildi.

14.03.2016Ekonomi
6 yıldır evlerini alamadılar, maketleri yaktılar

6 yıldır evlerini alamadılar, maketleri yaktılar

Esenyurt bölgesinde bazı firmalar nedeni ile ortaya çıkan konut krizi giderek büyüyor. Bundan 6 yıl kadar önce Saylan İnşaat isimli firmadan ev çok sayıda kişi, dün eylem yaptı. Ev sahipleri bir yandan kira ödemeye devam ederken, evlerine de kavuşamadığını belirtti. Ev sahipleri, binaların yapılacağı boş arsada maket yaktı.

14.03.2016Ekonomi
Aydın Ağaoğlundan ikinci el otomobil uyarısı

Aydın Ağaoğlu'ndan ikinci el otomobil uyarısı

Sıfır otomobillerde son yıllarda artan fiyatlar dolayısıyla ikinci el otomobile yönelen vatandaşların, araç alım satımlarını, kasko bedelleri üzerinden değil de noter sözleşmelerinde anlaşılan değere göre yapmaları gerektiği bildirildi.

7.03.2016Ekonomi
Esenyurtta eylemcilerden kırmızı kartlı, düdüklü eylem

 Esenyurtta eylemcilerden kırmızı kartlı, düdüklü eylem

Esenyurt'ta konut projesi kapsamında bir inşaat firmasıyla anlaşan, ancak aradan yaklaşık 5 yıl geçmesine rağmen konutlarına kavuşamadıklarını öne süren vatandaşlar kırmızı kartlı, düdüklü eylem yaptı.

6.03.2016Ekonomi
TÜSODERden kritik sigorta uyarısı

TÜSODER'den kritik 'sigorta' uyarısı

Bir süredir kamuoyunda tartışma konusu olan ve araç sahiplerini isyan ettiren Zorunlu Trafik Sigortası'ndaki 2016 yılı fahiş fiyat artışıyla ilgili, yetkili merciler  harekete geçti. Bu konuda ki düzenlemelerin meclisin onayına sunulması için çalışmalar başladı.

6.03.2016Ekonomi
Körfez Geçiş Köprüsünün ücreti, sosyal medyada yeniden tartışma konusu oldu

Körfez Geçiş Köprüsü'nün ücreti, sosyal medyada yeniden tartışma konusu oldu

İSTANBUL-İzmir otoyolu üzerinde bulunan Körfez Geçiş Köprüsü geçiş ücretine ilişkin tartışma yeniden alevlendi. 2 bin 682 metrelik köprü için belirlenen 35 dolar+KDV ücretinin yüksek olduğu savunulurken, alternatif olarak kullanılabilecek kimi araçların daha düşük ücrete gelebileceği belirtiliyor.

24.02.2016Ekonomi

Yazar Sonuçları

Milyonlarca fahri vergi müfettişi göreve hazır

YAKIN zaman önce çıkmış iki haberin başlığı:

12.07.2016