Zeytinyağı fiyatlarına büyük tepki

Güncelleme Tarihi:

Zeytinyağı fiyatlarına büyük tepki
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 10, 2016 12:48

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Rıdvan Yıldız, natürel sızma zeytinyağının toptan üretici fiyatının yıl başından bu yana yarı yarı düştüğünü ancak bunun perakende raf fiyatına yansımadığını belirterek, " Aracı konumdaki kişiler, makası ciddi şekilde açıyor. Bu yüzden üretici fiyatları düşmesine rağmen perakende fiyatları seviyesini koruyor" dedi.

Haberin Devamı

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son zamanlarda tüketicilerden zeytinyağı ve bazı gıda ürünlerinin fiyatlarıyla ilgili şikayetler aldıklarını söyledi.

Konuyu araştırdıklarını ve sızma zeytinyağının üretici fiyatlarında yıl başından bu yana yarı yarıya düşüş gözlediklerini anlatan Yıldız, "Natürel sızma zeytinyağının toptan üretici fiyatının yıl başından bu yana 18 liradan 9 liraya kadar düştüğünü belirledik ancak bu perakende raf fiyatına yansımadı. Bu sorun zeytinyağı gibi birçok gıda ürünü için de geçerli. Tüketicinin, üretimin her aşamasındaki işlemler ve bunların fiyatlandırılması konusunda bilgilendirilmesi gerekiyor. Yani tüketicilerimiz, bu ürünlerin üzerinde çeşitli aşamalardaki fiyatları, aracıdaki fiyatları görmeli ki bu fiyat artışının nereden kaynaklandığını tespit edebilmeli." diye konuştu.

Yıldız, üretici ve tüketici fiyatları arasındaki fiyat farkının aracılardan kaynaklandığını dile getirerek, "Aslında ne perakendeci kazanıyor ne de üretici. Ancak aracı konumdaki kişiler, makası ciddi şekilde açıyor. Bu yüzden üretici fiyatları düşmesine rağmen perakende fiyatları seviyesini koruyor. Enflasyonun düşmesi konusunda devletin fahiş fiyatla kazanç elde edenleri tespit etmesi gerekiyor. Bu şekilde üretici ile perakendeci arasında bir denge oluşması lazım. Aracı yüzde 50 kazanırken, üreticinin ve perakendecinin yüzde 5 kazanması ciddi anlamda piyasayı olumsuz etkileyen bir durum." değerlendirmesinde bulundu.

Devletin kontrol mekanizmalarının aracı kurumları denetlemesi gerektiğini aktaran Yıldız, şunları kaydetti:
"Denetimlerle kar marjları belirlense tüketiciler daha ucuza ürün elde edecek. Ülkemizin genel enflasyonu da düşecek. Zeytinyağı gibi bazı ürünlerde spekülasyon çok fazla yapılıyor. Ürünler zaman zaman piyasaya sanki kıtlık varmışçasına aşama aşama sunuluyor. Burada ciddi bir denetim gerekiyor. Bir de üreticiden aracıya, aracıdan perakendeciye geçiş sürecinde her aşamada yapılan işlem, fiyatlama ve benzeri bilgiler ürün üzerinde yer alırsa tüketiciler, yüksek fiyatı daha kolay tespit edebilecek ve buna karşı irade gösterebileceklerdir. Bu, gıdada ürünlerinde en çok yaşadığımız bu sorunu çözebilir."

Yıldız, sektördeki bazı firmaların da fiyat belirleme konusunda etkili olduğunu belirterek, "Tekel konumundaki firmalara müdahale edilmesi gerekiyor. Devletin buna müsaade etmemesi gerekiyor. Herkes bunu dile getiremediği için tüketicimiz mağdur oluyor" ifadelerini kullandı. 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!