EKSTRA
MENÜ

Terk Edilmiş Yerler

Terk Edilmiş Yerler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Terk Edilmiş Yerler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 293 Terk Edilmiş Yerler haberi bulunmuştur.

Terk Edilmiş Yerler Haberleri

Hayalet şehre döndü Hızla terk ettiler, kimse kalmadı...

Hayalet şehre döndü! Hızla terk ettiler, kimse kalmadı...

Hayalet kasabaların esrarengiz kalıntıları, tarih boyunca olduğu gibi içimizde tuhaf bir hisse sebep oluyor. Çölün kumları tarafından yutulan bir maden kasabasından, isteyerek vahşi yaşam tarzına geri dönen bir ada topluluğuna kadar, bu yerler doğanın ekolojik gücünü gözler önüne seriyor.

17.12.2020Seyahat
Kaderine terk edilmiş, dünyanın en ilginç 5 yeri

Kaderine terk edilmiş, dünyanın en ilginç 5 yeri

Zaman içinde birçok sebep yüzünden insanlar bulundukları yeri terk ediyorlar. Bu bazen çıkan savaş yüzünden bazen de ekonomik kriz yüzünden olabiliyor. Ya da geçmiş tarihlerde kullanılan bir tarihi eser günümüzde artık bakımsız, çürümüş bir halde kaderine terk ediliyor. İşte bu haber terk edilmiş yerleri tekrardan gün yüzüne çıkarıyor.

11.12.2020Seyahat
Savaş gemisine benziyor Bir zamanlar dünyanın en kalabalık şehriydi şimdi ise...

Savaş gemisine benziyor! Bir zamanlar 'dünyanın en kalabalık şehriydi' şimdi ise...

Japonya'ya ait olan ada dev bir savaş gemisine benzemesinden ötürü 'Battleship Island' olarak da anılıyor. Adayı ilginç kılan ise tam 40 yıldan fazladır hayalet şehir olarak bilinmesi… İşte Hashima’nın ilginç hikâyesi…

2.12.2020Seyahat
Savaş gemisine benzeyen gizemli ada Bir zamanlar dünyanın en kalabalık şehri unvanına sahipti...

Savaş gemisine benzeyen gizemli ada! Bir zamanlar dünyanın en kalabalık şehri unvanına sahipti...

Hayalet şehir Hashima Adası, Japonya'nın güneyinde, Kyushu Adası’nın güneybatısında yer alıyor. James Bond filminin bir bölümünün de çekildiği adanın hikâyesi dünya endüstri tarihinin kısa özeti gibi. Japonya'ya ait olan ada dev bir savaş gemisine benzemesinden ötürü 'Battleship Island' olarak da anılıyor. Adayı ilginç kılan ise tam 40 yıldan fazladır hayalet şehir olarak bilinmesi… İşte Hashima’nın ilginç hikâyesi…

18.02.2020Seyahat
Terk edilmiş yerlerin etkileyici fotoğrafları

Terk edilmiş yerlerin etkileyici fotoğrafları

Amerikalı fotoğrafçı James Kerwin ve İngiliz model Jade Stacy Maria, 2015 yılının başında bir araya gelen macera dolu bir çift. Terk edilmiş mimariler üzerine fotoğraflarıyla tanınan James, yeni fotoğraf serisinde model kız arkadaşı Jade ile birlikte terk edilmiş yerleri fotoğrafladı. Bored Panda'nın derlemesiyle, Kerwin'in kadrajından terk edilmiş yerler fotoğraf serisi...

30.11.2018Seyahat
Jet lag etkisini azaltmanın yolları

Jet lag etkisini azaltmanın yolları

Özellikle yapılan uzun mesafeli uçuşlarda görülen jet lag kısaca vücut saatimizin seyahat ettiğimiz yerin yerel saatine alışamaması olarak tanımlanabilir. Peki, ilk birkaç gün zorlanmamıza neden olan bu durumun önüne nasıl geçilebilir. Jet lag etkisini azaltmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri sizler için sıraladık. İşte detaylar…

13.03.2018Seyahat
Kaderine terk edilmiş yerler Listede Türkiyeden de bir yer bulunuyor...

Kaderine terk edilmiş yerler! Listede Türkiye'den de bir yer bulunuyor...

Zaman içinde birçok sebep yüzünden insanlar bulundukları yeri terk ediyorlar. Bu bazen çıkan savaş yüzünden bazen de ekonomik kriz yüzünden olabiliyor. Ya da geçmiş tarihlerde kullanılan bir tarihi eser günümüzde artık bakımsız, çürümüş bir halde kaderine terk ediliyor. İşte bu haber terk edilmiş yerleri tekrardan gün yüzüne çıkarıyor. Dünyanın birçok yerinden terk edilmiş 10 yeri görmek isteyenleri buraya alalım. Aralarında Türkiye’den de bir yer var…

9.03.2018Seyahat
Dünyanın en ilginç terk edilmiş 10 yeri

Dünyanın en ilginç terk edilmiş 10 yeri

Bu terk edilmiş kasaba ve şehirler sanki devasa zaman kapsülleri gibiymiş gibi hissettiriyor. Gezgin ve fotoğrafçıların gözdesi olan birbirinden ilginç terk edilmiş kasabaları sizin için sıraladık. Listede Türkiye'den de bir yer bulunuyor.

4.07.2017Seyahat
102 yıllık terk edilmiş gemi yüzen ormana dönüştü / Avustralya

102 yıllık terk edilmiş gemi yüzen ormana dönüştü! / Avustralya

Avustralya'nın Homebush körfezinde terk edilmiş bir gemi içinde oluşmuş bir orman var. SS Ayrfield adındaki bu gemi tam 102 yıllık. Peki SS Ayrfield adındaki geminin içinde oluşan ormanın sırrı ne? İşte 102 yıldır terk edilmiş ve içinde orman yetişen geminin sırrı...

13.04.2017Seyahat
Dünyanın terk edilmiş en güzel 19 yeri

Dünyanın terk edilmiş en güzel 19 yeri

Dünyada terk edilmiş, tahrip edilmiş veya kırılmış ama bunlara rağmen hala güzel kalmış yerler var. Fotoğrafçı Romain Veillon, çocukluğundan beri terk edilmiş yerleri gezmeyi çok seviyor. Fotoğrafçı olduktan sonra bu terk edilmiş yerleri gezdi ve kimsenin göremediği veya fark etmediği yerlerin fotoğrafını çekti. İşte o birbirinden güzel fotoğraflar...

16.12.2016Seyahat
Dünyada çürümeye yüz tutmuş 10 yer

Dünyada çürümeye yüz tutmuş 10 yer

Kimine göre yıkık dökük bir harabe kimine göre ise doğayla baş başa kalmış ve terk edilmiş yerler. Hepsi farklı bir atmosfere sahip. İşte dünyanın dört bir yanından terk edilmiş cennetler...

21.10.2016Seyahat
Eskiden burada mutlu insanlar yaşardı

Eskiden burada mutlu insanlar yaşardı

Fransız fotoğrafçı Romain Veillon, dünyanın dört bir yanını dolaşarak terk edilmiş mekanların fotoğraflarını çekiyor. Veillon, "Toza Sor" adlı bu projesi kapsamında bir zamanlar birçoğunda görkemli yaşamların sürüldüğü mekanların "boynu bükük" ve insansız hallerini objektifiyle ölümsüzleştiriyor.

13.06.2016Magazin
Terk Edilmiş Yerler

Terk Edilmiş Yerler

Terk edilmiş yerlerin çöple olan imtihanı, 3 yıllık time lapse.

17.02.2013Diğer Videolar
Bu Sergide “Yok Yer” Burcu Perçin, “Operation Room”da...

Bu Sergide “Yok Yer” Burcu Perçin, “Operation Room”da...

Burcu Perçin’in “Yok Yer” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

6.10.2010Etkinlikler
Türkiye’de ilk kez Ankara’da uygulandı Çok çarpıcı sonucu emniyet müdürü paylaştı...

Türkiye’de ilk kez Ankara’da uygulandı! Çok çarpıcı sonucu emniyet müdürü paylaştı...

Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Hürriyet’e çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, ‘Hırsızları belirledik polislere zimmetledik’ dediği uygulamanın detaylarını anlatan Yılmaz 'tüm hırsızlıklara karşı topyekûn tüm birimlerle mücadele planladık' dedi.

12.01.2021Gündem
Korkutan açıklama Antalyada 7 ve üzerindeki depremde, falezler üzerindeki binalar yıkılacak

Korkutan açıklama! 'Antalya'da 7 ve üzerindeki depremde, falezler üzerindeki binalar yıkılacak'

Jeofizik Mühendisi Atakan Yüklü, Antalya'da meydana gelecek 7 ve üzerindeki depremde, falezler üzerindeki binalar ile 2000 yılı öncesi yapılan düşük zemin kaliteli binaların ağır hasar alacağını söyledi. Yüklü, "7 büyüklüğündeki depremde falezler üzerindeki binalar hasar görecek ve alüvyon zemindeki binalar yıkılacaktır" dedi.

8.12.2020Haber
Korkutan deprem açıklaması: Türkiyede 500den fazla böyle bölge var...

Korkutan deprem açıklaması: Türkiye'de 500'den fazla böyle bölge var...

Jeofizik Mühendisi Atakan Yüklü, Antalya'da meydana gelecek 7 ve üzerindeki depremde, falezler üzerindeki binalar ile 2000 yılı öncesi yapılan düşük zemin kaliteli binaların ağır hasar alacağını söyledi. Yüklü, "7 büyüklüğündeki depremde falezler üzerindeki binalar hasar görecek ve alüvyon zemindeki binalar yıkılacaktır" dedi.

8.12.2020Gündem
Barınaktan sahiplenin, üretim zincirini kırın

Barınaktan sahiplenin, üretim zincirini kırın!

‘Hayvan hakları yasası’ndan halen ses yok. Bunun cezasınıysa maalesef dostlarımız çekiyor. Ama sadece yasa yeterli değil. Bizim de sorumluluğumuz var. Biz onları kurtarmak yerine satın aldıkça üretilmeye, mal gibi görülmeye ve işkenceye maruz kalmaya devam edecekler.

Olympos Antik Kenti Nerede Olympos Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Olympos Antik Kenti Nerede? Olympos Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Olympos Antik Kenti, döneminin önemli liman kentlerindendir. Adını, Olympos (Tahtalı) Dağından almıştır. Bu dağın eteklerinde Yanartaş adıyla bilinen hiç sönmeyen ateş bulunuyor. Olympos, Likya medeniyetinin önemli şehirlerinden biridir. Olympos hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

11.09.2020Seyahat
Letoon Antik Kenti Nerede Letoon Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Letoon Antik Kenti Nerede? Letoon Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Letoon Antik Kenti, Likyalıların Anadolu’da kurdukları bir şehirdir. Tanrılar için kurulmuş bir şehir olduğundan Likya’nın dini merkezi konumundadır. Antik kent, tanrıça Leto, ikiz çocukları Artemis ve Apollon için kurulmuştur. Letoon Antik Kenti hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

11.09.2020Seyahat
Telliturnadan haber beklemeyin

Telliturnadan haber beklemeyin

Binlerce yıldır insanoğlu sanata dair tüm ilhamını doğadan alıyor. Bir kuşun hareketlerine bakıp, dans edip şiir yazdık; dertlerimizi duygularımızı türkü yaptık, dereye döktük; etkilendiğimiz doğayı ve canlıları önce mağara duvarlarına, oradan tuvallere taşıdık. Peki, ilham kaynağımız yok olursa elimizde ne kalacak? Hem doğa hem de türkü araştırmacılarıyla konuştuk.

16.08.2020Hürriyet Pazar
Roma döneminde İzmite su veren tarihi sarnıç kaderine terk edildi

Roma döneminde İzmit'e su veren tarihi sarnıç kaderine terk edildi

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde, Roma döneminde şehrin su ihtiyacını karşıladığı bilinen su sarnıcının üzerine yıllar önce evler yapıldı. Kocaeli Anıtlar Kurulu'nca 1987 yılında tarihi yapı olarak tescil edilen sarnıç kaderine terk edildi. Tarihi sarnıç, bakımsızlık ve çarpık yapılaşma nedeniyle yok olma tehdidi ile karşı karşıya.

30.05.2020Gündem
Hud Suresi Oku - Hûd Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Hud Suresi Oku - Hûd Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Hûd suresi okunuşu, anlamı ve tefsiri Müslümanlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Mekke döneminde inen sure, 123 ayetten oluşmaktadır. Adını içinde söz konusu edilen Hûd peygamberden alan surede başlıca tevhit, peygamberlik, öldükten sonra dirilme ve ceza konuları ele alınmakta ve bunlar bazı peygamberlerin kıssalarıyla desteklenmektedir. İşte Hud suresi Türkçe ve Arapça okunuşu…

14.04.2020Namaz Sureleri
Kara gün kararıp kaldığında

Kara gün kararıp kaldığında

Birçok yayınevi, ölümünün üzerinden 70 yıl geçince telifi serbest kalan 1930’ların popüler yazarı Mahmut Yesari’nin kitaplarını basıyor. Bir aşk romanı izlenimi yaratsa da aslında Türk edebiyatında iş ve işçi hayatını gündeme getiren ilk romanlarından ‘Bir Aşk Uçurumu’ da bunlardan biri.

6.03.2020Kitap Sanat
Tskaltubo’nun gizemli sanatoryumları Bir asır önce donup kalmış gibi...

Tskaltubo’nun gizemli sanatoryumları! Bir asır önce donup kalmış gibi...

Anıtsal Roma sütunları, işlemeli tavanlar, göz alıcı kemerlerle dolu verandalar, görkemli yemek salonları, gösteri merkezleri, kütüphaneler, kristal avizeler asılı geniş holler, çuhaları üzerinde masaların çürümeye terk edildiği bilardo salonları, heykellerle süslü havuzlar, cam çatılı kış bahçeleri… Her şey, insanlığın sonunu anlatan bilimkurgu filmlerindeki, aniden patlak veren bir afet sonrası boşaltılmış binaların görüntüleri gibi, yerli yerinde duruyor…

20.10.2019Hürriyet Pazar
Adriyatik’in Kalbi’nde sonbahar

'Adriyatik’in Kalbi’nde sonbahar

Hırvatistan; meşhur Ortaçağ kentleri, birbirinden güzel koy ve kasabaları, masmavi ve berrak denizi, UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş çok sayıdaki şehriyle ziyaretçilerine her mevsim sayısız alternatif sunabilen bir ülke. Ancak sonbahardaki renk cümbüşü benim için büyüleyiciydi.

19.10.2019Avrupa
Terör örgütünü NATO’ya aldınız da benim mi haberim yok

"Terör örgütünü NATO’ya aldınız da benim mi haberim yok"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde terör yapılanmalarına yönelik Barış Pınarı harekâtı nedeniyle Batı’dan gelen eleştirilere, “Bu Türkiye’nin beka meselesidir. Şansölye Merkel’e de söyledim, ‘Biz sizinle NATO’da müttefik değil miyiz? Yoksa siz terör örgütlerini NATO’ya aldınız da benim haberim mi yok’ dedim” yanıtını verdi. Erdoğan dün İstanbul’da yazılı ve görsel medya yöneticileriyle bir araya geldiği toplantının açılışında özetle şunları söyledi:

14.10.2019Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Amerikayı, Batıyı tahrik etmek istiyorlar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Amerika'yı, Batı'yı tahrik etmek istiyorlar'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DEAŞ'lı tutukluların kaçtığı iddiasıyla ilgili "Bu bir dezenformasyondur. Bunu yapmak suretiyle şu anda Amerika'yı, Batı'yı tahrik etmek istiyorlar." ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Avrupa, 'Kapıları açarız' mesajını aldı." dedi.

13.10.2019Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Reuters'ın sorularını yanıtladı. Erdoğan, "Sınırımızdaki terör koridoruna izin vermedik vermeyeceğiz. Ve bu konuda adım atmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

13.09.2019Gündem
Batık şehrin üzerinde ilk turlar

Batık şehrin üzerinde ilk turlar

Artvin’in Borçka ilçesinin Çavuşlu köyü. Yüzlerce yıllık yaşanmışlık, sular altında. Bir tek caminin minaresi ısrarla suyun az üstünde kalmış, bir de eski çay fabrikasının bacası. İyice bakarsanız, ama gerçekten çok dikkatli, evlerin çatılarını, hayal meyal de koyun yollarını hissediyorsunuz. Çocuk seslerini, kahkahaları, hayalleri, okulun zilini, bayram sabahının neşesini sular örtmüş sanmayın sakin; hepsi orada, hepsi sonsuza dek orada...

28.07.2019Seyahat
Bir kültür mozaiği: Rodos

Bir kültür mozaiği: Rodos

Rodos, Ege Denizi'nde bulunan Oniki Adaların en büyüğü ve Oniki Adalar idari bölgesinin (Simi, Herke, İleki ve Meis adalarını da içeren) merkezi. Doğal güzellikleri, Osmanlı ve Rodos Şövalyeleri döneminden kalan tarihi eserleri, plajları, eğlence hayatı ve modern konaklama tesisleriyle bu yaz tatil planlarınızda mutlaka yer almalı. İşte size Rodos gezi rehberi…

5.07.2019Seyahat
Sivastaki 4 bin yıllık Hitit evleri hayranlık uyandırıyor

Sivas'taki 4 bin yıllık 'Hitit' evleri hayranlık uyandırıyor

Sivas'ın Gürün ilçesinde, MÖ 2 binli yıllarda Hititler'in yaptığı ve apartman görünümüne sahip kaya mağaraları hayranlık uyandırıyor. Hititler sonrası birçok medeniyete ev sahipliği yapan mağaralar, kısa bir zaman öncesine kadar da yöre halkı tarafından yiyecek saklamak için soğuk hava deposu olarak kullanılıyordu.

24.04.2019Seyahat

Yazar Sonuçları

Sporla kal güvende kal

Sevgili anneler, babalar...

11.01.2019

Edirnekapı'dan Ayvansaray'a uzanan tarihi yerler ve yer altı dehlizleri

İstanbul'un en tanınan semtlerinden biri Edirnekapı. Eyüpsultan ve Fatih İlçeleri sınırları içerisinde yer alıyor. İstanbul'un sur kapılarından birini oluşturur ve en önemlisi Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan'ın isteğiyle Mimar Sinan tarafından yapılan Mihrimah Sultan Camii de burada yer alır. Bu yazımda sizleri Edirnekapı'dan Ayvansaray'a uzanan tarihin izinde güzel bir yolculuğa çıkaracağım. 

29.01.2021

Gökçeada’da bitmeyen yaz 

Ülkemizde güneşin son battığı yer, yeşilin ve mavinin özgür dünyası Gökçeada Eylül ve Ekim aylarında Ege’de yazdan kalma günleri yaşamak için ideal adres. Gökçeada - İmroz son yıllarda “Kuzey Ege turizminde ben de varım“ diyor ve sakin doğayla içiçe bir tatil kaçamağı için ziyaretçilerini bekliyor.

12.10.2020

Dünyanın en güzel yürüyüş rotalarından biri: Likya Yolu

Likya Yolu’ndan bazı noktaları sizin için derledim. Bunun için bölümlere ayırmam gerekiyor yazıyı. Keşfe Dalaman'dan başladım. Çünkü rota üzerindeki noktalara ulaşmak için virajlı yollardan geçmek gerekiyor. Antalya'daki yolun Dalaman'dan çok daha keskin virajlı olduğunu söyleyebilirim. Sizlere de önerim Dalaman'dan başlamanız. İşte size Likya Yolu gezi rehberi…

26.08.2020

Ölmeden önce cennete gidenlerin toplandığı yer: Bozburun

Mavinin her bir tonu sizi katman katman sarmalayacak, hayat bir tık yavaşlayacak ve her şey biraz daha olması gerektiği gibi olacak… Bu sefer omzunuzdaki yükleri, stresinizi, kafanızda sizi ağırlaştıran tüm düşünceleri masmavi suların yedi kat derinliklerine, toprak kokan tatlı esintilere, kumdan kaleler gibi görünen boz dağlara bırakmaya gidiyoruz. Gezegeni hiç hırpalamadığımız bir zaman dilimine, her ağacın yerli yerinde olduğu bir tabiata şahit olmaya hazırlanın; çünkü yolculuğumuz eşsiz sulara; Bozburun (Daraçya) Yarımadası’na!

25.08.2020

Alaçatı’dan Cunda’ya...

Hitap ettikleri kesim, sosyal yaşam ve eğlence anlayışı farklı olsa da Alaçatı ve Cunda birbirine çok benzer. İkisi de aynı kültürel ağırlığı vurgulayan mimari özeliklere sahiptir.

11.07.2020

Kargaşadan uzak sakin bir tatil: Fethiye

İster Likya’dan başlayarak tarih peşinde koşturun isterseniz de doğa, deniz ve güneşle kendinizi bulun. Muğla’nın büyük ama kargaşadan uzak ilçesi Fethiye sizi bekliyor, öncesinde de Fethiye gezi yazısı sizlerle…

25.06.2020

Ankara’da yaya olmak zor iki gözüm

Burası, Şehit Ömer Halis Demir Bulvarı. Okurumuz Gültekin Atik, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mevki Binası ile Tongaç(Baba Harman) Parkı arasındaki refüje dikkat çekmiş. “Demir bariyerlerden yalnızca biri açık, yayalar yolun karşısına geçmeye çalışırken büyük tehlike atlatıyor” diyen okurumuzun iletisi -özetiyle- şöyle:

2.03.2020

Kültürün ve gastronominin kalbi: Şanlıurfa

Tarihi M.Ö. 7 binli yıllara dayanan Mezopotamya’nın incisi ve uygarlıkların beşiği Urfa...  Günümüze kadar taşınan gelenek ve görenekleri, arkeolojik kazıların bize verdiği ipuçları ve efsanevi mesajlarıyla insanlık tarihinin bizlere bıraktığı en değerli kültür miraslarıyla adeta açık hava müzesi olan bu güzel şehrimiz, ‘Peygamberler Şehri’ olarak da biliniyor. Yeme-içme alanındaki önemine gelince parmaklarınızı yedirtecek kadar lezzetli Urfa kebabı, patlıcanlı kebap ve çiğ köftesiyle gastronominin kalbinin burada attığının en güzel işareti. Hele ki sıra gecelerinde yoğurulan çiğ köftesi dillere destan... Haydi gelin güzel Urfa’mızda gezilecek görülecek nereler var, birlikte keşfedelim.

20.02.2020

Salaşlardan bir güzel BÜYÜKÇEKMECE ANTİK İSMET

İddiasız, salaş ama ‘denize sıfır’, önü-arkası yürüyüş yolu. Bir kere oturup kalktıktan sonra “Hah, burası benim yerim” diyorsunuz. Üstelik kazıklanmadan: Beyaz peynir 5, patlıcan salata 11 lira. Ama asıl önemlisi, hikâyesi...

14.12.2019

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden TÜRKKONUT itirazı

“KENTİNİ Yaşayan Gazete” Hürriyet Ankara, 1 Kasım 2013’te “KALEM SİZİN SÖZ SİZİN” dedi.Ve...Nevi şahsına münhasır bir “Burada Okur Yazar”, ta ilk günden beridir tarafını kentten/kentliden yana koydu.

18.09.2019

Sanki bir yağlı boya tablosu! Şimdi tam zamanı…

Ne zaman tatil dönemi başlasa Yunan Adaları Türkiye‘den turist akınına uğruyor. Adaların güzelliğinden midir, yoksa eskiden bizimdi o yüzden mi çekiyor bilemem ama artan Euro bile Yunan Adaları’na olan ilgiyi azaltmaya yetmiyor. Şu sıralar daha çok Thasos, Kos, Midilli, Sakız ve Samos ilgi görüyor. Ben size Yunanistan‘ın daha farklı adası Mikonos’u anlatacağım. İşte Mikonos hakkında detaylar…

18.06.2019

Peygamberler şehri Urfa’da tarihin izinde

Urfa’nın etrafı dumanlı dağlar türküsünü ne zaman duysam içimi bir hüzün kaplar. Özellikle Eşkıya filmini izledikten sonra türküyü ne zaman dinlesem filmin hüzünlü hikâyesi düşer aklıma. Yıllar sonra bu türkünün eşliğinde Şanlıurfa’nın yollarına düştük biz de. Anadolu’da gezerken bizden önce gelip geçen medeniyetleri düşünürüm hep. Urfa yollarında giderken de benzer düşünceler geçiyor aklımdan. Büyük İskender’in fethinden sonra Makedonyalılar akarsuları güzel anlamına gelen Edessa olarak adlandırmışlar bu güzel şehri. Araplar ise suyu bol anlamına gelen ruha adını vermişler. Tarih boyunca birçok farklı isimlerle anılsa da tüm kaynaklar ve efsaneler suya çıkıyor bu güzel şehirde. Kurtuluş Savaşı'nda göstermiş olduğu mücadele nedeniyle Şanlı unvanını alan şehrimiz Urfa’yı gelin yakından tanıyalım.

14.03.2019