EKSTRA
MENÜ

Panik Atak Belirtileri

Panik Atak Belirtileri haberleri sayfasında güncel ve son dakika Panik Atak Belirtileri hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 220 Panik Atak Belirtileri haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Panik Atak Belirtileri Haberleri

Panik atak belirtileri nelerdir, neden olur Panik atak anında yapılabilecekler

Panik atak belirtileri nelerdir, neden olur? Panik atak anında yapılabilecekler

Panik atak, aniden ortaya çıkan korku, endişe ve sıkıntı gibi duyguları içeren bir anksiyete bozukluğudur. Toplumda özellikle genç kesimde karşılaşılıyor. Panik atak geçiren kişi kalp krizi, ölüm gibi korkular yaşar. Peki panik atak belirtileri nelerdir, neden olur? İşte panik atak anında yapılabilecekler...

20.04.2021Sağlık
Panik atak nedir İşte panik atak belirtileri ve tedavi yöntemleri ile ilgili merak edilenler

Panik atak nedir? İşte panik atak belirtileri ve tedavi yöntemleri ile ilgili merak edilenler

Panik atak hastalığı aniden ortaya çıkan ve zaman zaman kendini tekrarlayan endişe, korku, sıkıntı gibi duyguları içinde bulunduran nöbetler olarak tanımlanıyor. Psikolojik rahatsızlıklardan olan panik atak nefes almada güçlük, çarpıntı gibi belirtiler ile kendisini gösteriyor. Günümüzde, oldukça yaygın olarak görülen bu hastalık kalp krizi belirtileri ile zaman zaman karıştırılıyor. Panik bozukluk ilaç tedavisine yaklaşık yüzde 75 oranında cevap veriyor. İşte, panik atak belirtileri ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler.

12.02.2021Sağlık
Kırmızı Oda Sadi kimdir, hastalığı ne Panik atak teşhisi konulan Kırmızı Oda Sadinin hayat hikayesi

Kırmızı Oda Sadi kimdir, hastalığı ne? Panik atak teşhisi konulan Kırmızı Oda Sadi'nin hayat hikayesi

Kırmızı Oda Sadi'nin hayat hikayesi dikkat çekti. Binnur Kaya'nın başrolünde yer aldığı Banu Kiremitçi Bozkurt’un senaryosunu kaleme aldığı Kırmızı Oda dizisinde Sadi karakterine hayat veren oyuncu Erkan Petekkaya'nın performansı da izleyenlerin beğenisini topladı. Kalp krizi geçirdiğini sanan ve ölüm korkusu yaşayan Sadi karakterine panik atak teşhisi konulurken, Sadi'nin çocukluğunda yaşadıkları da merak konusu oldu. Peki, Kırmızı Oda Sadi kimdir? İşte, Kırmızı Oda Sadi'nin hayat hikayesi.

5.02.2021Televizyon
Hepsi Üst Üste Geldi: Koronavirüs ve Deprem Korkusu Panik Atağı Tetikliyor

Hepsi Üst Üste Geldi: Koronavirüs ve Deprem Korkusu Panik Atağı Tetikliyor

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ve Türkiye’de yaşanan depremler nedeniyle birçok kişi panik atak ve kaygı bozukluğu yaşıyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Özcan Kılıç Kafalı, bu sorunla karşılaşanlara önerilerde bulundu.

10.12.2020İyi Yaşam
Panik atak anındaki bayılma hissi nasıl geçer

Panik atak anındaki bayılma hissi nasıl geçer?

Panik atak hastalarında ‘ya bayılırsam’ korkusu oldukça sık görülür. Kişiler bu korku esnasında bir yere tutunur ya da aniden yere oturabilir. Bu hissi sıkça yaşayan kişiler hayatlarını oldukça kısıtlayarak sokağa çıkamaz hale gelebilir. Peki, panik atak anında yaşanan bayılacak gibi olma hissi nasıl geçer? Psikolog Merve Savaşkan, konuyla ilgili önemli bilgiler ve tavsiyeler verdi.

24.09.2020Sağlık
Hamilelik sürecinde panik atak ve anksiyetenin etkileri nelerdir

Hamilelik sürecinde panik atak ve anksiyetenin etkileri nelerdir?

Panik atak temelde bir anksiyete bozukluğudur. Anksiyete bozuklukları, normal gerginlik veya endişe duygularından farklıdır ve aşırı korku veya aşırı endişe içerir. Peki hamilelik sürecinde bu durum nasıl gelişir? Bebeğe etkileri ne olur? Nasıl tedavi edilir? Psikolog ve Aile Danışmanı Şeyma Uyar Çalmaz, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Panik atak kadınları iki kat daha fazla etkiliyor

Panik atak kadınları iki kat daha fazla etkiliyor

Endişe veya yoğun korku dalgalanması olan panik atak; çarpıntı, terleme, boğulma hissinin eşlik ettiği, beklenmedik bir anda gerçekleşen ve size kendinizi çaresiz hissettiren bir durumdur. Panik atak durumunda beden ve zihin kontrolünü kaybetme korkusunun yaşandığını ve genellikle kalp krizi geçirildiği veya ölündüğünün düşünüldüğünü belirten Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Toplumda her 75 kişiden birinde panik atak görülür. Kadınlarda erkeklere oranla yaklaşık iki kat daha fazla görülüyor. Başlangıç yaşı genellikle 20'li yaşlar olsa da yaşamın her döneminde görülebilir” açıklamasında bulundu.

6.05.2020Sağlık
Panik atak nedir, belirtileri neler Panik atak krizi ne demek

Panik atak nedir, belirtileri neler? Panik atak krizi ne demek?

Panik atak, tıbbi ortamlarda en sık karşılaşılan anksiyete bozukluğudur. Panik atak belirtileri cinsiyetler arasında da farklılık sergileyebilmektedir. Bir çalışmada kadınlarda solunum sistemine ait belirtilerin daha çok saptandığı bildirilmiştir. Diğer ruhsal rahatsızlıklarda olduğu gibi panik bozukluğun etiyolojisinde ruhsal ve biyolojik etkenler birlikte etkileşerek rol oynamaktadırlar. Peki, panik atak nedir, panik atak belirtileri neler? Panik atak krizi ne demek?

14.04.2020Sağlık
“Panik atak anında ne yapabilirim” diye düşünenlere rahatlatan öneriler

“Panik atak anında ne yapabilirim?” diye düşünenlere rahatlatan öneriler

Son günlerde koronavirüs ile ilgili yaşanılan süreç, panik atak rahatsızlığı olan kişileri daha fazla etkiledi. Bu dönemde atak nöbetlerinin arttığına dikkat çeken Uzman Psikolog Ceylan Şekerci; çok önemli önerilerde bulundu, panik atak esnasında yapılması gerekenleri detaylarıyla anlattı.

6.04.2020Sağlık
Bu belirtiler varsa koronafobidir

Bu belirtiler varsa koronafobidir

Ateş basması, çarpıntı, nefes daralması, ellerde ayaklarda üşüme, öksürük... Uzmanlar uyarıyor: Bu belirtiler her ne kadar koronavirüs gibi duruyorsa da aynı zamanda panik atak göstergesi. Sakin olun ve telefonla psikiyatrist desteği alın.

2.04.2020Gündem
Panik atak nedir Nedenleri, belirtileri, tedavisi

Panik atak nedir? Nedenleri, belirtileri, tedavisi

Panik atak, ani başlayan ve korku, sıkıntı, endişe gibi duyguları içinde barındıran ruhsal bir problemdir. Erkeklere oranla kadınlarda 2 kat daha fazla görülür. Peki, panik atak semptomları nelerdir, panik atak nasıl tedavi edilir? Konuyla ilgili merak edilenleri Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. İsmet Kırpınar anlattı.

10.03.2020Sağlık
Panik atak kontrolü için 10 basit önlem

Panik atak kontrolü için 10 basit önlem

Panik atak veya panik bozukluğun son yıllarda sıkça görüldüğünü aktaran uzmanlar, kişinin beklemediği bir anda ve hiçbir sıkıntısı yokken ortaya çıkabilen bu sorunun göğüste bir ağrı ya da baş dönmesi ile kendini gösterdiğini, şikayetlerin çarpıntı, titreme, terleme, sıcak basması, bulantı ve kolda uyuşma ile devam ettiğini aktardı.

9.03.2020Sağlık
Panik atak nedir, belirtileri neler

Panik atak nedir, belirtileri neler?

Psikiyatri ve psikoterapinin uzmanlık alanı olan panik atak, hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Panik atağın genetik olup olmadığı konusunda herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Peki, panik atak nedir, belirtileri neler?

19.06.2019Sağlık
Panik atak nedir Nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

Panik atak nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

Çağımızın hastalığı panik atak nedir? Panik atak neden olur, belirtileri nelerdir? Panik atak nasıl tedavi edilir? İşte konuyla ilgili merak edilenler…

27.03.2019Sağlık
Panik Atağın 4 Belirtisine Dikkat

Panik Atağın 4 Belirtisine Dikkat!

Birden ve beklenmedik şekilde başlayan ya da daha seyrek olarak kalabalık yerler gibi bilinen ortamlarda (agorafobik panik bozukluk) ortaya çıkan ve giderek şiddetlenerek bireyi dehşete düşüren panik ataklar, göğüs ağrısı, çarpıntı, terleme ve nefes darlığı gibi belirtiler yüzünden kalp krizi ile karıştırılabiliyor. Kişiler kendilerine kötü bir şey olacak korkusuyla hastane ve çevresinde günlerini geçirebiliyor. Psikiyatri Bölümü'nden Prof. Dr. Ercan Abay, panik bozukluk ve panik atak hakkında bilgilendiriyor…

Panik atak nedir Panik atak belirtileri neler Panik atak nasıl geçer

Panik atak nedir? Panik atak belirtileri neler? Panik atak nasıl geçer?

Aniden ortaya çıkan, zaman zaman kendini tekrarlayan endişe, korku, sıkıntı gibi duyguları içinde bulunduran panik atak nöbetleri can sıkıcı olabiliyor. Panik atak rahatsızlığının altında yatan nedenleri ve tedavisini merak eden vatandaşlar da konu hakkında bilgi almak için araştırma yapıyor. Peki, panik atak nedir? Panik atak belirtileri neler? Panik atak nasıl geçer?

12.07.2018Gündem
Panik atak anında ne yapmalı

Panik atak anında ne yapmalı?

Panik nöbetleri; korku, baygınlık hissi, baş dönmesi, solunum yetmezliği, boğulur gibi olma, soğuk soğuk terleme ve anlam verilemeyen titremelerin hakim olduğu yoğun kaygı halidir. Peki, panik atak anında ne yapmalıyız? Psikolog Elif Ersoy Şahin, konuyla ilgili tüyolar verdi.

23.10.2017Sağlık

Panik atak öldürür mü?

Panik atak psikiyatrik bozukluklardan kaygı, anksiyete bozuklukları içinde ele alınan bir hastalık. Yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleriyle gelen rahatsızlık, dünyamızdaki insanların en büyük sağlık sorunlarından biri.

23.02.2016Sağlık
Uykunun kabusu panik atak

Uykunun kabusu panik atak

Geceleri uykunuzdan aniden yoğun kaygı ve korkuyla uyanıyor, kalbinizin çarptığını hissedip kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız “nokturnal” özellikli panik atağınız olabilir. Uykuda gelen ve kişiyi uyandıran nokturnal panik atak, kişilerin uyku kalitesini bozarken aynı zamanda ölüm korkusu ile yaşamalarına neden oluyor.

5.01.2016Sağlık
Panik atak belirtileri

Panik atak belirtileri

Panik atak aniden ortaya çıkan, zaman zaman kendini tekrarlayan endişe, korku, sıkıntı gibi duyguları içinde bulunduran nöbetlerdir. Hataların genllikle kriz olarak tanımladığı bu rahatsızlığa tıp dilinde panik atak denir.

9.12.2015Sağlık
Panik atak iş performansını da düşürüyor

Panik atak iş performansını da düşürüyor

Günümüzde giderek artan kaygı ve stres panik atak gelişimine zemin hazırlıyor. İnsanların yaklaşık onda biri hayatları boyunca en az bir kez panik atak geçiriyor. Bunların önemli bir kısmında panik ataklar tekrarlıyor ve kişi panik atak geçirmekten korktuğu için hayatı oldukça zorlaşıyor.

27.10.2015Sağlık
“Korkunun üzerine gitmelisin” demek doğru mu

“Korkunun üzerine gitmelisin” demek doğru mu?

Panik atak ya da diğer adıyla kaygı bozukluğu yaşayanlara öneriler…

9.02.2015Sağlık
En çok kadınları vuruyor

En çok kadınları vuruyor

Denizli Devlet Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüsnü Menteşoğlu, her 100 kişiden 4’ünde panik atak görüldüğünü; hastalığın belirtilerinin ise genç kadınlarda erkeklere göre üç kat fazla olduğunu kaydetti.

29.08.2013Sağlık
Yunanistanda domuz gribi 24 saatte 5 can aldı

Yunanistan'da domuz gribi 24 saatte 5 can aldı

Yunanistan'da son 24 saatte 5 kişinin daha domuz gribine yol açan A/H1N1 virüsü nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

4.12.2009Dünya
SORU VE CEVAPLAR 75

SORU VE CEVAPLAR 75

NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden 33 uzman tüm psikoloji ve nöroloji konusundaki sorularınızı cevaplandırıyor!...

18.01.2008Sağlık
Bedensel hastalıklar ve panik bozukluk karıştırılabilir

Bedensel hastalıklar ve panik bozukluk karıştırılabilir

Dünya sağlık örgütünün yaptığı son çalışmaya göre, dünya nüfusunun yüzde 40’ının ruh sağlığı yerinde. Sağlığı bozuk olup tedavi olanların oranı yüzde 18-21 arasında seyrediyor. Geriye kalanlarınsa ruh sağlığı yerinde değil. Bu tablonun sonucunda bilgi dağarcığımıza her gün yeni bir psikiyatrik hastalık tanımı yerleşiyor. Panik bozukluk da bunlardan biri…

30.10.2006Kelebek
Ergenlerde panik

Ergenlerde panik

Çocuklarda ve ergenlerde görülen 'panik atak' ciddi sorunlara yol açabilir.

Ergenlerde ve çocuklarda panik

Ergenlerde ve çocuklarda panik

Panik bozukluğu olan çocuk ve ergenler, ağır depresyon geçirme, intihar etme ve alkol bağımlısı olma riski taşıyor.

Çocuklar ve ergenlerde panik atak depresyona sokuyor

Çocuklar ve ergenlerde panik atak depresyona sokuyor

Panik bozukluğu, sadece yetişkinlerin sorunu değil. Çocuk ve ergenlerde de görülebiliyor. Hatta ağır depresyon geçirme, intihar etme ve alkol bağımlısı olma riskini artırıyor. Panik bozukluk, çocuk ve ergenlerde kalp çarpıntısı, nefes darlığı gibi belirtilerle başlıyor. Beklenmedik zamanlarda ortaya çıkan ve tekrarlayan yoğun korku veya rahatsızlık dönemleriyle devam ediyor.

30.08.2005Kelebek
Panik atak belirtileri

Panik atak belirtileri

Sık karşılaşılan panik atağın belirtisi genelde terleme ve çarpıntı gibi fiziksel değişiklikler olabilirken, hastalık sebebi çoğu zaman baskıcı, öfkeli, tehdit edici anne-baba olarak gösteriliyor.

Anksiyete nasıl geçer ve ne iyi gelir Anksiyete neden olur Anksiyeteye iyi gelen doğal yöntemler

Anksiyete nasıl geçer ve ne iyi gelir? Anksiyete neden olur? Anksiyeteye iyi gelen doğal yöntemler

Kaygı, bedenin stresli durumlarda verdiği normal fiziksel tepkidir. Ancak bazen şiddetli ve hayatı olumsuz etkileyecek şekilde ortaya çıkabiliyor. Evde ilaçsız anksiyete iyi gelen bazı yiyecek, bitkiler ve yöntemlerle başa çıkmak mümkün. Peki anksiyete nasıl geçer? Anksiyeteye ne iyi gelir? Anksiyete ile nasıl başa çıkılır? İşte anksiyete nedenleri ve başa çıkmanın yolları...

5.08.2021Sağlık
Kahve Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Kahve Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Kahve Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Kahve Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Kahve, dünyadaki pek çok insanın severek tükettiği bir içecektir. Kahve alerjisi, kahvenin bileşenlerinden birine ya da birkaçına karşı gelişen bir alerji türüdür. Kahve alerjisinin genellikle ana nedeni kahvenin içeriğinde bulunan kafeindir. Kahve alerjisi nedir, neden olur ve nasıl geçer? İşte, tüm detaylar.

15.05.2021Sağlık
Menopoz nedir, belirtileri nelerdir Menopoz döneminde dikkat edilmesi gerekenler

Menopoz nedir, belirtileri nelerdir? Menopoz döneminde dikkat edilmesi gerekenler

Menopoz, kadınlar için önemli bir dönemdir. Orta yaşlarda meydana gelen bu süreçte çeşitli şikayetlerde ortaya çıkabiliyor. Peki menopoz nedir, belirtileri nelerdir? İşte menopoz döneminde dikkat edilmesi gerekenler...

1.04.2021 Sağlık
Panik atak durumu sosyal yaşamdan soyutlanacak duruma getiriyor

'Panik atak durumu sosyal yaşamdan soyutlanacak duruma getiriyor'

SAMSUN'da Uzman Klinik Psikolog Mehmet Cem Yiğit, her bireyin hayatı boyunca karşılaşabileceği, neredeyse en sık rastlanılan psikolojik problemlerden birisinin panik atak olduğunu belirterek, "Bu problem bireylerin hayatını ciddi ölçüde etkilemektedir. Öyle ki zaman içinde farklılaşan ve ilerleyen bu rahatsızlık sebebiyle, bireyler sosyal yaşamdan neredeyse soyutlanacak duruma gelmektedirler" dedi.

1.03.2021Sağlık
Menopoz belirtileri nelerdir Menopoz döneminde nelere dikkat edilmeli

Menopoz belirtileri nelerdir? Menopoz döneminde nelere dikkat edilmeli?

Menopoz, ergenlik dönemi ile başlayan adet kanamalarının son bulduğu doğal bir süreçtir. Bu dönem kadınlar için oldukça önemlidir. Peki, menopoz belirtileri nelerdir? Kaç yaşında başlar? Bu süreçte beslenmede nelere dikkat edilmeli? İşte menopoz ile ilgili merak edilenler...

27.01.2021Sağlık
Anksiyete bozukluğu nedir, nasıl tedavi edilir

Anksiyete bozukluğu nedir, nasıl tedavi edilir?

Kaygı, bedenin stresli durumlarda verdiği normal fiziksel tepkidir. Ancak bazen şiddetli ve hayatı olumsuz etkileyecek şekilde ortaya çıkabiliyor. Peki kaygı hangi aşamada sorun haline geliyor? Bireyin yaşamını ciddi şekilde etkileyen anksiyete (kaygı) bozukluğu nedir, belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır? Uzmanlar, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

15.01.2021Sağlık
Anksiyete bozukluğu nedir İşte anksiyete bozukluğunun belirtileri ve tedavisi

Anksiyete bozukluğu nedir? İşte anksiyete bozukluğunun belirtileri ve tedavisi

Anksiyete bozukluğunun belirtileri ve tedavi yöntemleri gündemde yer alıyor. Anksiyete bozukluğu ile ilgili bilgiler merak ediliyor. Anksiyete bozukluğu olan bir kişi, ‘tekrarlayan düşüncelere veya endişelere sahip olan’ olarak tanımlanıyor. Yaygın anksiyete bozukluğu, panik atak, agorafobi, toplumsal kaygı bozukluğu, travmatik stres bozukluğu, seçici konuşmazlık (mutizm), ayrılma kaygısı bozukluğu anksiyete bozuklukları arasında yer alıyor.

14.01.2021Sağlık

Yazar Sonuçları

Eyvah! Panik Atak Geçiriyorum

Günlük yaşantımız içinde birçok kişiden bende panik atak var cümlesini sıklıkla duyarız. Peki nedir bu panik atak? Herhangi bir tehlike yokken bir anda meydana gelen ve zaman zaman tekrarlanan yoğun korku ve kaygı nöbetleridir.

30.06.2020

Salgın sürecinde ya panik atak geçirirsem?

Bilindiği üzere panik ataklardan oluşan hastalığın adı olan panik bozukluk, aslında kaygı bozukluğunun bir alt dalıdır. Yani normal zamanlarda da kaygının, stres kaynağının olduğu zamanlarda panik atakların sıklaşması veya daha sonraki bir zaman dilimine aktarılması ve birikmesi muhtemeldir. Peki, evde kaldığımız kendimizi karantinaya aldığımız zor günler geçirdiğimiz bu süreçte panik ataklarımız artar mı?

13.05.2020

Kaygı Bozukluğu ve Panik Atak

Aslında hayatta hepimiz bazı durumlar karşısında kaygı hissedebiliriz. "Acaba yarın  okulda çocuğumun başına bir şey gelir mi?", "Telefonum çalıyor eyvah kötü haber alabilirim...’’ gibi gündelik hayatta yaşanan bazı ‘evham’lar normal olarak nitelendirilebilir.

7.11.2019
Panik atak: Eyvah ölüyorum

Panik atak: Eyvah ölüyorum

Panik atak, beklenmedik bir anda ortaya çıkan ve tekrarlayan yoğun sıkıntı, bunaltı ve endişe halidir. Kişi hissettiği bu duygular karşısında şaşkına döner ve gerçek bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu düşünür.

27.03.2018
Panik atak beni bırak

Panik atak beni bırak!

Gittikçe zorlaşan hayat şartları, yaşanan yoğun stres ve olumsuzluklarla ortaya çıkan panik atak, çağımızın psikolojik rahatsızlıklarının en önemlilerinden biri.

24.10.2017

Panik yok!

Şiddetli fiziksel şikayetler ve ölüm korkusu şeklinde gelişen “panik atak” rahatsızlığı, pek çok kişiyi etkiliyor. Uzmanlar, bu sorunda sanılanın aksine ilaç kullanımını tavsiye etmiyor.

13.01.2017
Panik atak

Panik atak

İnsanlar kendileri ve yaşamla ilgili inançları nedeniyle pek çok durumu tehdit olarak algıladıkları için yaygın anksiyete yaşarlar.

30.03.2016

Panik bozukluğun ilaçsız tedavisi

Panik bozukluğu bir kez yaşayan kişi sürekli bunu yaşama korkusuyla yaşantısını kısıtlar.

7.05.2015

Tuvalette kilitli kaldı hayatı değişti

BİR kız arkadaşım, Mikonos’a gidiyor.

9.08.2011

Dayağa ve hakarete meraklı erkekler asla değişmiyor

Sevgili Güzin Ablacığım, geçenlerde köşenizde mektubunu yayınladığınız bir genç hanımla aynı kaderi paylaşıyorum. Neredeyse aynı şeyleri ben de yaşadım.

2.05.2010