EKSTRA
MENÜ

Kabin Memuru

Kabin Memuru ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kabin Memuru haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 655 Kabin Memuru haberi bulunmuştur.

Kabin Memuru Haberleri

Doya Doya Modanın yeni yarışmacısı Tuğçe kimdir, Özdenin nesi oluyor

Doya Doya Moda'nın yeni yarışmacısı Tuğçe kimdir, Özde'nin nesi oluyor?

Doya Doya Moda’nın yeni yarışmacısı Tuğçe Erdoğan oldu. Geçtiğimiz günlerde yarışmacı adayı olarak podyuma çıkan Tuğçe’yi gören bir diğer yarışmacı Özde büyük bir şaşkınlık yaşamıştı. Peki, Doya Doya Moda'nın yeni yarışmacısı Tuğçe Erdoğan kimdir, Özde'nin nesi oluyor?

26.01.2021Televizyon
İman Casablanca kimdir, kaç yaşında Baraj dizisinin sevilen karakteri Zahra hakkında bilgiler…

İman Casablanca kimdir, kaç yaşında? Baraj dizisinin sevilen karakteri Zahra hakkında bilgiler…

31. Best Model of the World yarışmasında birinci seçilen Faslı model Iman Casablanca, Baraj dizisindeki performansıyla dikkat çekiyor. Zahra'ya hayat veren Farslı Arap model İman Casablanca ilk olarak Best Model of the World 2018'de elde ettiği birincilik ile adınından söz ettirmeyi başarmıştı. Peki, İman Casablanca kimdir, kaç yaşında? Baraj dizisinin Zahra'sı İman Casablanca hakkında bilgiler...

20.01.2021Televizyon
THY’de görevli kabin memurundan örnek davranış

THY’de görevli kabin memurundan örnek davranış

TÜRK Hava Yolları’nda kabin memuru olarak görev yapan ve ’Uçan Patiler’ oluşumu ile sosyal sorumluluk projesine imza atan Duru Dilek Bozan, hayvanseverlerin desteği ile bu zamana kadar sokak hayvanları için yaptırdığı 58 tane ahşap köpek kulübesini ihtiyaç duyulan bölgelere kurdu. Koronavirüs salgınının ilk günlerinden itibaren yardımseverlerin desteğiyle sokak hayvanlarının beslenme ihtiyacını karşılayan kabin memuru Duru Dilek Bozan, kış ayının gelmesiyle birlikte beslediği hayvanların bir yuvaya ihtiyaç duyduğunu fark ederek projesinin kapsamını genişletti. Bozan, sosyal medya hesabını takip eden yardımseverlere birlikte eylül ayında kulübe bağışı çağrısı yaptı. Bugüne kadar 58 kulübeyi belirlediği noktalara yerleştiren yardımsever kulübelerin içerisine battaniye de yerleştiriyor.

10.01.2021Ekonomi
THYde görevli kabin memuru Duru Dilek Bozandan örnek davranış

THY'de görevli kabin memuru Duru Dilek Bozan'dan örnek davranış

TÜRK Hava Yolları'nda kabin memuru olarak görev yapan ve 'Uçan Patiler' oluşumu ile sosyal sorumluluk projesine imza atan Duru Dilek Bozan, hayvanseverlerin desteği ile bu zamana kadar sokak hayvanları için yaptırdığı 58 tane ahşap köpek kulübesini ihtiyaç duyulan bölgelere kurdu.

10.01.2021Güncel
Doya Doya Moda’da Özdeye büyük sürpriz: Tuğçe Erdoğan kimdir, Özdenin nesi oluyor

Doya Doya Moda’da Özde'ye büyük sürpriz: Tuğçe Erdoğan kimdir, Özde'nin nesi oluyor?

Doya Doya Moda'nın 24 Aralık 2020 tarihli bölümünde Özde büyük bir sürpriz yaşadı. Doya Doya Moda 119. Bölümüne yarışmacı adayı Tuğçe Erdoğan damga vurdu. İkinci sezonunun iddialı isimlerinden Özde ile önce tanıştığı anlaşılan Tuğçe hayatı hakkında bilgi verdi. Peki, Tuğçe Erdoğan kimdir, Özde'nin nesi oluyor?

24.12.2020Televizyon
Kabin Memuru nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Kabin Memuru olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Kabin Memuru nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Kabin Memuru olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Havayolu şirketinin vazgeçilmez çalışanları arasında yer alan kabin memuru, önemli görevlere sahip meslekler içerisinde yer alır. Günümüzde pek çok kişi kabin memuru olmak isterken bu meslek adına bilgi almaya çalışıyor. Peki, kabin memuru nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Kabin Memuru olma şartları, maaşları ve iş imkanları hakkında bilinmesi gerekenler.

17.12.2020Meslekler
Hostes nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Hostes olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Hostes nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Hostes olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Hostes ya da diğer tabiriyle kabin memuru olarak, uçuşlarda uçak içerisinde yerini alan kişidir. Sizin için Hostes nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Hostes olma şartları, maaşları ve iş imkanları konularına ait bilgileri derledik.

17.12.2020Meslekler
Çinde Kovid-19a karşı kabin memurlarına yetişkin hasta bezi tavsiye edildi

Çin'de Kovid-19'a karşı kabin memurlarına 'yetişkin hasta bezi' tavsiye edildi

Çin Sivil Havacılık İdaresi (CAAC), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerine karşı hava yolu şirketlerinin kabin memurlarına tek kullanımlık yetişkin hasta bezi kullanmalarını tavsiye etti.

10.12.2020Dünya
THY kabin memuru, Uçan Patiler ile sokak hayvanlarını pandemide de yalnız bırakmadı

THY kabin memuru, "Uçan Patiler" ile sokak hayvanlarını pandemide de yalnız bırakmadı

Türk Hava Yolları’nda kabin memuru olarak görev yapan Duru Dilek Bozan 6 ay önce kurduğu Uçan Patiler oluşumu ile sokak hayvanlarının zorlu yaşam mücadelesine destek oluyor. Pandemi döneminde insanların evlerinde kalmaya özen göstermesi nedeniyle sokak hayvanlarının daha da yalnızlaştığını gören yardımsever Türk Hava Yolları ailesinin ve hayvan severlerin desteğiyle sokak hayvanlarının ihtiyaçlarını karşılıyor.

12.09.2020Ekonomi
THY çalışanları: Sendika bu dönemde aidat almasın

THY çalışanları: Sendika bu dönemde aidat almasın

Dünya genelinde COVID-19 nedeniyle havacılık sektörü tarihin en büyük krizini yaşıyor. Binlerce havayolu çalışanı işsiz kalırken süreçteki olumsuzluğun ne kadar devam edeceği de belirsizliğini koruyor. Yaklaşık dört aydır kısa çalışma ödeneği imkanından yararlanan THY çalışanları belirsizlik ortamı sürerken temmuz ayı itibarıyla yeniden, üyesi oldukları Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) aidatı ödemeye başladı. İsmini açıklamak istemeyen birçok çalışan, ekonomik açıdan zor bir süreç yaşadıkları bu günlerde sendikanın eski maaşları oranına göre aidat alındığını belirterek duruma tepki gösterdi ve bu dönemde sendikanın kendilerinden aidat almamasını istedi.

7.08.2020Ekonomi
Merve Nur Başbuğ eski sevgilisi Erol Özmandıracı’ya icra takibi başlattı

Merve Nur Başbuğ eski sevgilisi Erol Özmandıracı’ya icra takibi başlattı

Oyuncu Naz Elmas’la evli işadamı Erol Özmandıracı’ya eski sevgilisi Merve Nur Başbuğ, icra takibi başlattı.

19.06.2020Magazin
THYden hijyen uzmanı ve hijyen seti yeniliği

THY'den hijyen uzmanı ve hijyen seti yeniliği

Türk Hava Yolları seyahat sağlığını korumak amacıyla yeni uygulamaları devreye aldı. THY, güvenli seyahat standartları için uçaklarda hijyen uzmanı kabin memuru bulundurup hijyen seti vermeye başladı.

3.06.2020Haber
THYden hijyen uzmanı ve hijyen seti yeniliği

THY'den hijyen uzmanı ve hijyen seti yeniliği

Türk Hava Yolları seyahat sağlığını korumak amacıyla yeni uygulamaları devreye aldı. THY, güvenli seyahat standartları için uçaklarda hijyen uzmanı kabin memuru bulundurup hijyen seti vermeye başladı.

3.06.2020Ekonomi
THYden Dünya Kabin Memurları Gününe özel video

THY'den "Dünya Kabin Memurları Günü"ne özel video

Türkiye'nin bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi Türk Hava Yolları (THY), her yıl 31 Mayıs'ta kutlanan "Dünya Kabin Memurları Günü" için özel bir video hazırladı.

31.05.2020Ekonomi
THYnin İyiliğe Uçanları ramazanda da yardıma devam ediyor

THY'nin "İyiliğe Uçanlar"ı ramazanda da yardıma devam ediyor

Kokpit ve kabin ekipleri tarafından 8 yıl önce kurulan İyiliğe Uçanlar Platformu, ramazanda yardım kolilerini ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyor

10.05.2020Ekonomi
THY’nin kadın pilotlarından yakında döneceğiz mesajı

THY’nin kadın pilotlarından "yakında döneceğiz" mesajı

Türk Hava Yolları(THY)’nın kadın pilotları, korona virüs salgını nedeniyle dünya genelinde uçuşların büyün oranda durmasının ardından kabin memuru ve pilotların başlattığı ‘Don’t Rush’ isimli yeni akıma dahil oldu. Video çeken kadın pilotlar, "yakında döneceğiz" mesajı verdi.

9.05.2020Haber
THY’nin kadın pilotlarından yakında döneceğiz mesajı

THY’nin kadın pilotlarından "yakında döneceğiz" mesajı

Türk Hava Yolları(THY)’nın kadın pilotları, korona virüs salgını nedeniyle dünya genelinde uçuşların büyün oranda durmasının ardından kabin memuru ve pilotların başlattığı ‘Don’t Rush’ isimli yeni akıma dahil oldu. Video çeken kadın pilotlar, "yakında döneceğiz" mesajı verdi.

9.05.2020Ekonomi
Türkiye, Batıya 42 milyar dolarlık kara yolu ihracatı yapıyor

Türkiye, Batı'ya 42 milyar dolarlık kara yolu ihracatı yapıyor

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener, Türkiye'nin Batı'ya kara yolu ile yapılan ihracatının yıllık 42 milyar dolar olduğunu belirterek, "Her ne olursa olsun Batı, taşımanın önüne bir engel koymuyor. Bazı AB üyesi ülkeler, koronavirüsten dolayı genel olarak sokağa çıkma yasağı uygularken, taşımacılığa engel koymuyor. Çünkü bunlar gıda, ilaç, ham madde, belki maske ve koruyucu malzeme taşıyor." dedi.

22.03.2020Ekonomi
Uçak kazası soruşturmasında kabin memurlarının ifadesi alındı... Şikayetçi olmadılar

Uçak kazası soruşturmasında kabin memurlarının ifadesi alındı... Şikayetçi olmadılar

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 5 Şubat tarihinde meydana gelen ve 3 kişinin ölümü, 180 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan uçak kazasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında ifadesi alınanlar arasında uçakta görevli 4 kabin memurlarının olduğu da öğrenildi. Kabin memurlarının uçağın iniş yaptıktan sonra pistten çıktığını, olay nedeniyle de şikayetçi olmadıklarını söyledikleri ifade edildi.

13.02.2020Gündem

Dalaman uçağını birbirine katan yolcunun cezası belli oldu

İngiltere'de Londra-Dalaman uçuşu sırasında yolcu uçağının kapısını açmaya çalışan İngiliz yolcuya 2 yıl hapis cezası verildiği açıklandı.

13.02.2020Gündem
Beylikdüzü Devlet Hastanesinde kabin memurunun tahlilleri temiz çıktı

Beylikdüzü Devlet Hastanesi'nde kabin memurunun tahlilleri temiz çıktı

Tayvan uçuşundan sonra halsizlik ve yüksek ateş şikayetiyle hastaneye başvuran ve tedavi altına alınan kadın kabin memuru, kontrollerinin ardından taburcu edildi.

5.02.2020Gündem
THY yeni aldığı kararı duyurdu Çin uçuşlarında görevli kabin ekibine koruyucu maske ve eldiven izni

THY yeni aldığı kararı duyurdu! Çin uçuşlarında görevli kabin ekibine koruyucu maske ve eldiven izni

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve ülke geneline yayılan yeni tip ölümcül 'koronavirüsü' nedeniyle Türk Hava Yolları (THY), Çin uçuşlarında görevli kabin ekibinin maske ve eldiven takabileceğini duyurdu.

28.01.2020Gündem
THY geleceğin pilotlarını yetiştiriyor

THY geleceğin pilotlarını yetiştiriyor

Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi, gökyüzü sevdasını 8-12 yaş grubu çocuklara aşılamak için düzenlediği eğitimlerde 6 ayda 300 öğrenciye uçak simülatöründe pilotluk deneyimi yaşattı. THY, "Çocuklar İçin Havacılık Eğitimi" adlı program ile havacılığı sevdirip, geleceğin pilotları, teknisyenleri ve kabin görevlilerini yetiştirmeyi amaçlıyor. Eğitim programının koordinatörü Ramazan Seyfi, bir günlük eğitime şehir dışından da birçok çocuğun katıldığını belirterek, eğitimin kapsamı ve 8-12 yaş grubuna hitap etmesi nedeniyle programın dünyada tek olduğuna vurgu yaptı.

12.01.2020Ekonomi
Büyük kaçıştan kalan ‘hediye’

Büyük kaçıştan kalan ‘hediye’

Ev hapsinde olduğu Japonya’dan ‘müzik sistemi kutusu’ içinde kaçırılan Nissan’ın eski CEO’su Carlos Ghosn’un, İstanbul’dan Beyrut’a gidişine dair yeni ifadeler ve detaylar çıktı. CEO, kendisini karşılayan Okan Kösemen’le jetin teknik özelliklerini konuştu. Ghosn’u kaçıran Amerikalılardan biri ise pilotlara “Müzik aletleri hediyemiz olsun’ diyerek gitar, hoparlör ve kutuları uçakta bıraktı.

11.01.2020Gündem
Dünyanın konuştuğu olayda 2 kabin memurunun ifadesi alındı

Dünyanın konuştuğu olayda 2 kabin memurunun ifadesi alındı

JAPONYA'da ev hapsinde tutulan Nissan'ın eski CEO'su Carlos Ghosn'un kaçısıyla ilgili İstanbul'da başlatılan operasyonla ilgili uçuşta bulunan iki kabin memurunun da ifadesinin alındığı öğrenildi.

3.01.2020Gündem
Son dakika... Bunları yapan yandı Yeni yılda bu cezalar artacak

Son dakika... Bunları yapan yandı! Yeni yılda bu cezalar artacak

Uçuşlarda sigara içenler ve telefonlarını kapatmayanlar, yolcularla tartışanlar, uçaklara lazer tutanlar ile havalimanında aranmaya engel olanlar da dahil kurallara uymayanlara kesilen idari para cezaları yeni yılda artacak. Yeniden değerleme oranının 2020 yılı için yüzde 22,58 olarak kesinleşmesi ile beraber cezalar gelecek yıl uçakta sigara içenler ve telefonunu kapatmayanlar da 2 bin 603 TL, uçaklara lazer tutanlarda ise 17 bin 161 TL'ye yükselecek. Güvenlik kontrol noktalarında uyarılmasına rağmen aranmaya engel olanlara da verilen 2 bin 832 TL'lik idari para cezası 3 bin 471 TL'ye çıkacak.

24.12.2019Ekonomi
Türk Hava Yolları ailesi Afrika’ya iyiliğe uçtu

Türk Hava Yolları ailesi Afrika’ya iyiliğe uçtu

Türk Hava Yolları(THY) kabin memurları kendi aralarında kurdukları ‘İyiliğe Uçanlar Platformu’ ile ihtiyaç sahibi insanların yüzlerini güldürmeye devam ediyor. Platform gönüllüleri bu kez Tanzanya’nın Darüsselam kentinde bulunan Aşure Vakfı Yetimhanesi ve çevre mahallelerde yaşayan yüzlerce Afrikalı çocuk için uçtu.

16.11.2019Ekonomi
THY personeli olmak isteyenler dikkat Süre bugün sona eriyor

THY personeli olmak isteyenler dikkat! Süre bugün sona eriyor

Türk Hava Yolları'nın 700 kadın kabin görevlisi alma ilanına başvurular bugün sona bitiyor.

18.10.2019Ekonomi
On binlerce kişi başvurdu, rekor kırıldı Son gün yarın

On binlerce kişi başvurdu, rekor kırıldı! Son gün yarın

TÜRK Hava Yolları’nın(THY), yoğun talep gören 700 kadın kabin görevlisi alım ilanına başvurular yarın sona eriyor. THY, ilanın 18 Ekim Cuma saat 12:00’de yayından kaldırılacağını duyurdu.

17.10.2019Ekonomi
THY 700 kabin memuru alımı başvurularında son gün ne zaman

THY 700 kabin memuru alımı başvurularında son gün ne zaman?

Türk Hava Yolları geçtiğimiz günlerde yapılan resmi duyuru ile 700 kadın kabin memuru alacağını duyurmuştu. Duyurunun ardından THY'nin başvuru adresi yoğunluktan zaman zaman hizmet veremez hale gelmişti.. Peki THY 700 kabin memuru alımı şartları nedir ve başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

17.10.2019Ekonomi
THY 700 kadın kabin memuru alımı başvuru şartları neler THY kabin memuru başvuru ekranı

THY 700 kadın kabin memuru alımı başvuru şartları neler? THY kabin memuru başvuru ekranı

THY bünyesine 700 kadın kabin memuru personel alımı yapılacağını, ilan hususu dahilinde şartları ile beraber duyurdu. İlan kriterlerinden başarı ile geçen adaylar online uygulama, test ve mülakat süreçlerine katılacak. Peki, THY 700 personel alımı başvurusu nasıl yapılabilecek? THY 700 personel alımı başvuru şartları neler? İşte, yayımlanan başvuru şartları ve detaylı bilgiler.

9.10.2019Ekonomi
Dün duyurulmuştu Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi

Dün duyurulmuştu! Yoğun ilgiden dolayı başvuru sayfası kilitlendi

Türk Hava Yolları’nın(THY), 700 kadın kabin görevlisi alım ilanına adaylar büyük ilgi gösterince başvurunun yapıldığı web sitesi yoğunluktan kilitlendi. Dün yayınlanan başvuru ilanına şimdiye kadar on binlerce kişinin başvurduğu ve ilanın başvuru rekoru kıracağı öğrenildi.

8.10.2019Ekonomi
THY 700 personel alımı başvuru şartları neler Başvurular nasıl yapılır

THY 700 personel alımı başvuru şartları neler? Başvurular nasıl yapılır?

THY bünyesine 700 kadın kabin memuru personel alımı yapılacağını, ilan hususu dahilinde şartları ile beraber duyurdu. İlan kriterlerinden başarı ile geçen adaylar online uygulama, test ve mülakat süreçlerine katılacak. Peki, THY 700 personel alımı başvurusu nasıl yapılabilecek? THY 700 personel alımı başvuru şartları neler? İşte, yayımlanan başvuru şartları ve detaylı bilgiler.

8.10.2019Ekonomi
THY ve İşkur’dan kadın istihdamı için dev işbirliği

THY ve İşkur’dan kadın istihdamı için dev işbirliği

Türk Hava Yolları, büyüme sürecinde kabin memuru olarak yer almak isteyen yeni çalışma arkadaşları alımı için dün İş-Kur ile protokol imzaladı. Türk Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay ve İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yunus Yelmen tarafından imzalanan protokolle bayrak taşıyıcı havayolu yeni çalışma arkadaşlarını ailesine dâhil edecek. İlgili iş birliği kapsamında 700 başvuru sahibinin Türk Hava Yolları ailesinde istihdamı sağlanacak.

8.10.2019Ekonomi
THY 700 yeni kabin memuru alacak

THY 700 yeni kabin memuru alacak

Ulusal bayrak taşıyıcı, İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile bugün İstanbul İl Müdürlüğü’nde imzalanan protokolle kadın kabin memuru alımı ilânını duyurdu.

7.10.2019Ekonomi
Instagram fenomeni şoke eden soruyu cevapladı

Instagram fenomeni şoke eden soruyu cevapladı

Instagram'da fenomen olan eski kabin memuru söyledikleriyle şaşırttı.

10.09.2019Dünya
Uçakta nezaketin 20 altın kuralı

Uçakta nezaketin 20 altın kuralı

Uçağa binerken strese girer misiniz yoksa oturur oturmaz başını koyup uyuyanlardan mısınız? Orta koltukta mısınız, kollarınızı nereye koyacaksınız? Kabin memuru sizi oradan kaldırmak istiyor, kabul edecek misiniz? Hadi kemerlerinizi bağlayın ve uçuşta konforunuzu artıracak ipuçlarına bir göz atın.

25.08.2019Hürriyet Pazar
Genç kabin memuruna acı veda

Genç kabin memuruna acı veda

İstanbul Büyükçekmece'de dün sabah saatlerinde yaşanan trafik kazasında hayatını kaybeden THY kabin memuru Didem Şam'ın (31) cenazesi, İzmir'de son yolculuğuna uğurlandı. Şam'ın 3 yıl önce evlendiği Rıdvan Şam, eşinin görev sırasında kullandığı yaka kartını taktı.

9.08.2019Haber
Genç kabin memuruna acı veda

Genç kabin memuruna acı veda

İstanbul Büyükçekmece'de dün sabah saatlerinde yaşanan trafik kazasında hayatını kaybeden THY kabin memuru Didem Şam'ın (31) cenazesi, İzmir'de son yolculuğuna uğurlandı. Şam'ın 3 yıl önce evlendiği Rıdvan Şam, eşinin görev sırasında kullandığı yaka kartını taktı.

9.08.2019Gündem
Genç kabin memuruna acı veda

Genç kabin memuruna acı veda

İstanbul Büyükçekmece'de dün sabah saatlerinde yaşanan trafik kazasında hayatını kaybeden THY kabin memuru Didem Şam'ın (31) cenazesi, İzmir'de son yolculuğuna uğurlandı. Şam'ın 3 yıl önce evlendiği Rıdvan Şam, eşinin görev sırasında kullandığı yaka kartını taktı.

9.08.2019Gündem
Uyudu... 1 hostes öldü 8 yaralı

Uyudu... 1 hostes öldü 8 yaralı

HAVAİST’in 104 numaralı, 34 YJ 0259 plakalı otobüsünü kullanan Niyazi Yılmaz saat 06.45’te İstanbul Havalimanı’ndan 8 yolcusuyla birlikte Beylikdüzü’ne doğru hareket etti.

9.08.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Dünyayı küçültecek uçak

Hâlâ 10 saatten fazla bir uçuşla İstanbul’dan New York’a gidiliyor. Ama ‘Overture’ dünyadaki bu uzun uçuşlara son verecek. Elbette hemen değil. 2029’da yolcu taşımaya başlayacak olan yeni sessiz süpersonik uçak sınırlı sayıda yolcu taşıyacak. Uçak, diğerlerine göre 2 kat daha hızlı yol alacak. 10 saatlik İstanbul-Newyork uçuşu yaklaşık 5 saate düşecek.

24.02.2021

Havacılar aşıda öncelik istiyor

Sağlık personelleri gibi havacılık işkolunda çalışanlar da öncelikle aşı olmak istiyorlar. Her gün dünyanın bir yerine uçan pilotlar, kabin ekipleri dışında da operasyonlara bizzat katılan havacılar aşılanmanın gecikmesi halinde yaptıkları işin daha da ürkütücü olacağını düşünüyorlar.

6.01.2021

Uçaklar yeniden doğuyor

Başlangıçta sadece hobiydi. Sonra birden büyüdü. Ve bir dünya markası haline geldi. Ev ve işyeri mobilyalarından eğitim stüdyolarına derken film dekorlarına ulaştı. SkyArt firmasının ekonomik ömrünü doldurmuş uçakların parçalarından yaptığı ürünler şimdi dünyanın dört yanında yeni bir hayatı yaşıyor.

16.12.2020

Boeing 737 MAX uçuşa hazır

Tam 20 aydır yerde bekleyen Boeing 737 MAX uçakları uçuşa hazır hale geldi. Değişik ülkelerdeki uçaklarda gerekli işlemler yapılacak. Amerikan Sivil Havacılık Otoritesi (FAA) güvenli uçuş için onay verdi. Daha az yakıt ve daha fazla yolcu taşıyacak olan tek koridorlu uçaklar gökyüzü için artık gün sayıyor. Pilotlar kısa bir eğitimden sonra kokpitteki yerlerini alacaklar.

25.11.2020

Uçuş noktalarını virüs belirliyor

Havacılığın başına gelenler 11 Eylül faciasından da çok öteye geçti. O zamanlar kimyası bozulan havacılığın şimdi neredeyse her şeyi bozuldu. Bir havayolu şirketi şartlar uygun olduğu için ilan ettiği uçuş noktasını bazen bir saat sonra iptal ediyor. Salgının yayılması uçulacak noktaları dengesiz bir biçimde belirliyor.

16.09.2020

Londra'ya uçuş notları

Pandemi sırasındaki üç iç hat uçuşumdan sonra bu kez de Londra’ya uçtum. Çevremdekiler ‘Deli misin risk alınır mı?’ falan diyorlardı. Ama baktım ki bütün tedbirler alınmış, sorunun sorumluluğu da bana kalmış. Maskemi taktım, sosyal mesafeyi her şartta uyguladım. Londra uçuşundan önce ‘UK Visas & Immigration‘ sitesindeki zorunlu sağlık formunu doldurdum. Girişte barkodu okudular, sonra kendimi Oxford’da buldum. Bazı ülkelerde koronavirüs salgını artınca uçuşlar kesiliyor ancak yukarıda korkulacak bir şey yok. Galiba yan yana otursak da tedbirli olunduğunda uzaklara gitmek hiç de huzursuz olunacak bir durum değil.

19.08.2020

Yeni kaptan pilotun adı: Attol

Airbus bir uçağa otomatik olarak taksi yaptıracak, kaldıracak ve indirecek sistemini net olarak açıkladı. Pilotun yükünü büyük ölçüde alan ve işini kolaylaştıran bu sistemler topluluğu yakın gelecekte kokpitteki bütün görevlere el koyacak gibi görünüyor.

8.07.2020

Salgın döneminde yolcu hakları ve sağlığımızı koruma yolları

Milyonlarca insan evlerine kapanmış bile olsa kimi iş gereği zorunluluktan, kimi salgından uzaklaşma umuduyla yollara düşüyor. Peki bu olağanüstü dönemde bizi her türlü riskten ve kayıptan koruyacak haklarımız neler? En önemlisi, bu süreçte yaptığımız yolculuklarda sağlığımızı nasıl koruyabiliriz?

30.03.2020

Uçan vazgeçemiyor

Bir zamanlar özellikle genç kızlar evleninceye kadar kabin memurluğu yani hosteslik yapıyorlardı. Evlenenler ayrılıyor ve çoğu zaman mesleğe geri dönmüyorlardı. Erkek kabin memurları üniversite yıllarında çalışıyor sonra bir meslek sahibi olunca şirkete veda ediyorlardı. Ama artık öyle değil. İşe girmeyi başaranların çoğu yollarına devam ediyor. Bu sayede tecrübeli kabin memurları sayısı artıyor.

5.02.2020