EKSTRA
MENÜ

Doğum Öncesi

Doğum Öncesi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Doğum Öncesi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 4.458 Doğum Öncesi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Doğum Öncesi Haberleri

Annelik Estetiği

Annelik Estetiği

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Serdar Altun, hamilelik dönemi sonrası kadınların sıklıkla tercih ettiği annelik estetiğini tüm detayları ile sizler için anlattı.

Konjenital ne demek, ne anlama geliyor Konjenital kelimesinin anlamı nedir TDKya göre sözlük anlamı...

Konjenital ne demek, ne anlama geliyor? Konjenital kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı...

Konjenital kelimesinin anlamını pek çok kişi merak etmektedir. Sizin için konjenital kelimesinin ne demek olduğunu ve bahsedilen kelimenin Türk Dil Kurumu içerisindeki anlamının ne olduğunu derledik.

14.10.2021Sözlük
Özge Özpirinçci ve Burak Yamantürk evlendi

Özge Özpirinçci ve Burak Yamantürk evlendi!

Oyuncu çift Özge Özpirinçci ve Burak Yamantürk dün akşam Marmaris’te evlendi.

19.09.2021Magazin
Eskişehirde Kovid-19 tedavisi gören anne, yeni doğan bebeğini tabletten izledi

Eskişehir'de Kovid-19 tedavisi gören anne, yeni doğan bebeğini tabletten izledi!

Eskişehir'de 29 haftalık hamileyken koronavirüse yakalanan Duygu Yetgin Akgün, İpek adını verdikleri kız bebeğini erken doğumla dünyaya getirdi. Akgün, kuvözdeki bebeğini ilk kez hemşirelerin tabletten görüntülü görüşmeyle izledi. Duygu Yetgin Akgün, “Koronavirüse karşı aşı gerçekten çok önemli. Aşı olsaydım inanın çok hafif atlatırdım. Ben 17 gün yoğun bakımda kaldım. O acının tarifi yok. Kızımı da hala göremedim. Eşim de üniversitede çalışıyor. Orada 8 kişi birden hasta oldu ve aşılı oldukları için hiçbir şey olmadı. Onlar ağır hasta olmadılar, sadece ben oldum çünkü aşım yoktu." dedi.

10.09.2021Gündem
Acı haber Biri doğum öncesi, diğeri sonrası koronavirüse yakalanan iki anne hayatını kaybetti

Acı haber! Biri doğum öncesi, diğeri sonrası koronavirüse yakalanan iki anne hayatını kaybetti

Antalya'nın Kumluca ilçesinde doğum yaptıktan sonra koronavirüse yakalanan Ceylin Göktaş (28) ile doğuma 1 ay kala yine virüs nedeniyle hastanede tedaviye alınan Nursel Aksoy (37) hayatını kaybetti. Nursel Aksoy'un sezaryenle alınan ikizlerinden biri de koronavirüs nedeniyle tedaviye alındı. İlk çocukları olan her iki annenin de aşı yaptırmadıkları belirtildi.

8.09.2021Gündem
Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftler Nasıl Beslenmeli

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftler Nasıl Beslenmeli?

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için beslenme önerileri sundu.

Rita Ender: Hamilelik ihtişamlı, inişli çıkışlı bir süreç

Rita Ender: Hamilelik ihtişamlı, inişli çıkışlı bir süreç

Pandemi başlangıcında 4 aylık hamile olan avukat ve yazar Rita Ender, okuduğu bir kitabın kapağında şiş karınlı, gülümseyen bir kadın fotoğrafı gördü, “Hamilelik bundan ibaret değil” diyerek bu konuyu odağına alan söyleşiler yaptı. 25 kadınla görüşmelerini ‘Bir Avazda’ adlı kitapta toplayan Ender’le konuştuk.

Erken öğrenmeye bakış açımız

Erken öğrenmeye bakış açımız

Erken çocukluk dönemi, insan yaşamının ilk sekiz yılını kapsayan dönem olarak kabul edilir. Erken çocukluk döneminin insan gelişimine temel oluşturacak becerilerin ve alışkanlıkların kazanıldığı kritik bir dönem olduğunu tüm dünya tarafından kabul edilir. Öğrenme yaşam boyu devam eder ve bu dönemde yaşamın hiçbir döneminde olmadığı kadar hızlı bir gelişme ve öğrenme süreci yaşandığını gösterir.

26.07.2021Eğitim
İpek Onaran: Ironman’likten büyük analık hormonu varmış

İpek Onaran: Ironman’likten büyük analık hormonu varmış

Rekortmen triatlet, matematik öğretmeni ve anne… ‘Demir Kadın’ İpek Onaran hepsini bir arada sürdürüyor: “Gün bana da 24 saat, planlarsanız her şeye yetecek vakit inanın var.”

13.06.2021Hürriyet Pazar
Cemre Kemer doğum öncesi yeni eve taşındı... Manzarasını takipçileri ile paylaştı

Cemre Kemer doğum öncesi yeni eve taşındı... Manzarasını takipçileri ile paylaştı!

Sahne, sinema ve sosyete dünyasının ünlü isimlerinin yaşadığı evler her zaman merak konusu olmuştur. Oturdukları semtlerden, dekorasyon tercihlerine kadar her şey ilgi ile takip ediliyor... Bir de manzaraları var merak edilen...

13.05.2021Magazin
Ebeler Günü (Haftası) ne zaman İşte 2021 kutlama tarihi

Ebeler Günü (Haftası) ne zaman? İşte 2021 kutlama tarihi

İki canın emanet edildiği kutsal bir meslek olan ebelik, dünya üzerindeki en eski meslekler arasında yer alıyor. Güç koşullar altında görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebelerimiz sağlık sisteminin vazgeçilmez bir parçalarıdır. Peki, Ebeler Günü (Haftası) ne zaman?

5.05.2021Gündem
5 günlük babalık izni 6 aya uzatılsın ister misiniz

5 günlük babalık izni 6 aya uzatılsın ister misiniz?

Bazı babalar bu soruya “6 ay evde ne yapacağım?” diyedursun, dünyada doğum izninde cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik ciddi adımlar atılıyor. Türkiye’deyse ‘ebeveynliğin ortak bir sorumluluk olduğu’ vurgusuyla Volvo ve Pfizer erkek çalışanlarının babalık iznini annelerinkiyle eşitledi. Amaç, çocuk bakımının yalnızca annenin omuzlarında olduğu algısını yıkmak ve doğum yapan kadınların işyerindeki dezavantajını ortadan kaldırmak.

Akdeniz anemisi nedir, nasıl anlaşılır Akdeniz anemisi belirtileri ve tedavisi

Akdeniz anemisi nedir, nasıl anlaşılır? Akdeniz anemisi belirtileri ve tedavisi

Daha çok Akdeniz ülkelerinde rastlanan Akdeniz anemisi, Akdeniz Bölgesi’nde yerleşik genetik bir problem olarak görülüyor. Yaygın olarak rastlanılan Akdeniz anemisi taşıyıcıları, hastalık genlerini çocuklarına da geçirebiliyor. Peki, Akdeniz anemisi nedir, nasıl anlaşılır? İşte Akdeniz anemisi ile ilgili bazı bilgiler.

5.04.2021Sağlık
İkinci kez anne olma sevinci yaşayan Berfu Yenenler doğum kilolarından kurtuldu

İkinci kez anne olma sevinci yaşayan Berfu Yenenler doğum kilolarından kurtuldu

Eser Yenenler ile evli olan ve Kuzey adında bir oğlu olan Berfu Yenenler, Mete'nin dünyaya gelmesi ile ikinci kez anne olmanın sevincini yaşamıştı. 10 günde doğum kilolarından kurtulan Yenenler, "Hala inanamıyorum. Kadın olmak ne kadar güzel" ifadelerini kullandı.

4.04.2021Magazin
Merve Özbey-Kenan Koçak çiftinin kızları Elif Özüm’e kavuşma anı

Merve Özbey-Kenan Koçak çiftinin kızları Elif Özüm’e kavuşma anı

Geçen yıl iş insanı Kenan Koçak ile evlenen Merve Özbey, bir ay önce kızı Elif Özüm'ü kucağına almıştı. Ünlü şarkıcı kızına kavuşma anlarını sosyal medya hesabından paylaştı.

30.03.2021Magazin
Down sendromu nedir İşte down sendromu belirtileri

Down sendromu nedir? İşte down sendromu belirtileri

Down sendromu, genellikle halk arasında oluşan yanlış algının aksine bir hastalık değil kromozom anomalisi sonucu ortaya çıkan genetik bir farklılıktır. Peki down sendromu nasıl anlaşılır? İşte down sendromu belirtileri…

Kadın Çalışanlarının Hayatlarına ve Kariyerlerine Dokunan Uygulamalar

Kadın Çalışanlarının Hayatlarına ve Kariyerlerine Dokunan Uygulamalar

Türkiye’de 61 yıldır hayatın ‘her anında iyilik, sağlık’ için çalışan GSK Türkiye, kadın çalışanlarına verdiği değerle öne çıkıyor. Her kademede kadınlara çok güvendiklerini ve önemli görevler teslim ettiklerini belirten GSK Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Burcu Kuyucu; “GSK Türkiye Yönetim Ekibi’nin yüzde 50’sini kadınlar oluşturuyor. 2018 yılından bu yana GSK Türkiye’de 20’den fazla kadın lider global ve bölgesel görevlere terfi etti.” dedi.

5.03.2021Sağlık
GSK Türkiye’ye en iyi işveren ödülü

GSK Türkiye’ye en iyi işveren ödülü

GSK Türkiye, modern işveren olarak hayata geçirdiği uygulamalarla üst üste 5. kez zirvede!

19.02.2021Kelebek
Hamileler Covid-19’u daha ağır geçirebiliyor Uzmanından önemli öneriler...

Hamileler Covid-19’u daha ağır geçirebiliyor! Uzmanından önemli öneriler...

Pandemi nedeniyle hepimiz olağanüstü günler yaşıyoruz; günlük rutinlerimiz, alışkanlıklarımız, normallerimiz değişti ve bu hepimizi elbette ki olumsuz etkiliyor. Bu sıkıntılı süreçte en çok stres yaşayan gruplardan birisi de, bebeğini sağlıkla kucağına alabilme konusunda kaygı yaşayan anne adayları. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gülay Beydilli Nacak, hamilelikte Covid-19 enfeksiyonu ve pandemi sürecine yönelik önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Kalıtsal Bir Kansızlık: Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Kalıtsal Bir Kansızlık: Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Genellikle Akdeniz bölgesinde görülen ve genetik faktörlerle sonraki nesillere geçebilen Akdeniz anemisi, yenidoğan kan testi (Topuk kanı testi) ile saptanabilir ve koruyucu önlemler alınabilir. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Ersin Sarı, en çok Akdeniz ülkelerinde görülen Akdeniz anemisini ve bilinmeyenlerini anlatıyor.

21.01.2021İyi Yaşam
Dudak damak yarıklı bebekleri doğmadan önce fark etmek mümkün mü

Dudak damak yarıklı bebekleri doğmadan önce fark etmek mümkün mü?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Ağır, kadın doğum hekimlerinin yaptığı takipler neticesinde dudak yarığı olan bebeklerin iyi bir ultrason cihazıyla tespit edilebildiğini belirtti ve dudak damak yarığı ameliyatları hakkında bilgi verdi.

DMD hastalığında düzenli takip büyük önem taşıyor

DMD hastalığında düzenli takip büyük önem taşıyor

DMD hastalığının çocuklarda 3 ila 5 yaşları arasında bulgu veren, ilerleyici kas yıkımı ve zayıflığına neden olan genetik bir hastalık olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Gültekin Kutluk, hastalıkla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Doğuma hazırlık eğitimi gebeye neler katar

Doğuma hazırlık eğitimi gebeye neler katar?

Doğum yapma ve anne baba olma, insan yaşamının en önemli olaylarından biridir. Özellikle ilk defa çocuk sahibi olacak çiftlerin gebelik, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin endişeleri vardır. Peki, bu endişeler nasıl giderilir? Ebeveynler doğuma hazırlık eğitimi almalılar mı? Ebeler ne gibi yönlendirmeler yapar? Doğuma hazırlık eğitimi ebeveynlere hangi avantajları sağlar?

5.01.2021Doğum
Güney Kore nüfusu alarm veriyor

Güney Kore nüfusu alarm veriyor

Güney Kore nüfusu alarm veriyor. İlk kez ölüm oranları, doğum oranlarını geride bıraktı.

4.01.2021Dünya
Pandemide bir bebeğe hazırlanmanın 10 yolu

Pandemide bir bebeğe hazırlanmanın 10 yolu

Hamileliğinizin insanların yaşama ve önemli olayları kutlama şeklini tamamen değiştiren dünya çapında bir salgına gelmesi oldukça can sıkıcı olabilir. Koronavirüs salgını sırasında bebeğinizle tanışmak için gerçekleşen geri sayım alışılmıştan biraz farklı gözükebilir.

Kadın Doğum Uzmanı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Kadın Doğum Uzmanı olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Kadın Doğum Uzmanı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Kadın Doğum Uzmanı olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Özellikle kadınların hamilelik sürecinin sağlıklı bir şekilde gidebilmesi için kadın doğum uzmanı büyük bir öneme sahiptir. Önemli bir kariyer ve eğitim gerektiren bu meslek konusunda birçok kişi bilgi almaya çalışıyor. Peki, kadın doğum uzmanı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Kadın Doğum Uzmanı olma şartları, maaşları ve iş imkanları hakkında merak edilenler.

22.12.2020Meslekler
Ebe nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Ebe olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Ebe nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Ebe olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Geçmiş yıllardan günümüze kadar en iyi ve garantili meslek olarak ebe gösterilmektedir. Ebe olmak isteyen ve nasıl olması gerektiğini bilmeyen kişiler meslek hakkında maaş, şartlar ve görevleri hakkında bilgi almak istemektedir. Ebe hakkında tüm bilgileri detaylıca derledik.

16.12.2020Meslekler
Aile Hekimi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Aile Hekimi olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Aile Hekimi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Aile Hekimi olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Hastalandığımız zaman ilk aklımıza gelen semtimizde bulunan Aile Sağlık Merkezinden randevu alarak aile hekimimize başvurmak oluyor. Aile hekimlerimiz, sağlıklı bir yaşam sürmemiz için büyük bir özveri ile çalışıyorlar. Bu kıymetli mesleğe ilgi duyanlar ve ileride aile hekimi olmak isteyenler için aile hekimi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Aile hekimi olma şartları, maaşları ve iş imkanları hakkında bilgileri derledik.

16.12.2020Meslekler
Uzmanından pandemide hamileler ve yeni doğum yapmış anneler için önemli uyarı

Uzmanından pandemide hamileler ve yeni doğum yapmış anneler için önemli uyarı

Covid-19 hastası hamileler ve yeni doğum yapmış annelere uyarılarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Berrin Karakuy, dünyada koronavirüsle enfekte hamile kadınların yüzde 56,9’unun sezaryenle, yüzde 31,3’ünün normal doğumla bebeğini dünyaya getirdiğini, yüzde 2,8’inin yaşamını kaybettiğini, doğum öncesi bebek kaybının ise yüzde 2,2 olduğunu belirtti.

Doğum sonrası hangi estetik operasyonlar yapılır

Doğum sonrası hangi estetik operasyonlar yapılır?

Doğum sonrasında meydana gelen deformasyonlar, hemen her annenin başlıca sorunları arasında yer alıyor. “Doğum sonrası hangi estetik operasyonlar yapılabilir? Vücudunuzu eski formuna kavuşturabilir misiniz? Daha iyi görünmek için ameliyat seçenekleri hangileridir?” gibi sorulara Plastik Estetik ve Rekonstüktif Cerrahı Uzmanı Doçent Doktor Tayfun Türkaslan cevap veriyor.

2.12.2020Doğum
Epilepsi ve kas hastalıklarına neden olan 21 gen keşfedildi

Epilepsi ve kas hastalıklarına neden olan 21 gen keşfedildi

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Ana Bilim Dalı ile İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Merkezinden bilim insanlarının akraba evliliğinden doğan ve nörolojik hastalıkları bulunan çocuklara yönelik 3 yıl önce başlattığı çalışmada zihinsel gerilik, yapısal beyin bozuklukları, epilepsi ve kas hastalıkları gibi sorunlarla ilişkili 21 yeni aday gene rastlandı.

30.11.2020Teknoloji
Ebelik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Ebelik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Son yıllarda gençler mesleklerini seçerken pek çok ayrı kriteri göz önünde bulunduruyorlar. Özellikle de sağlık sektöründe ebelik bölümüne talep artıyor. Ebelik bölümü nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Babaları hamileliğe dahil etmenin 7 yolu

Babaları hamileliğe dahil etmenin 7 yolu

Babayı da hamileliğe dahil etmek, doğum öncesi bağın önemli bir parçasıdır. Bazı erkekler tüm sürece dahil olmayı gerçekten sever, ancak nasıl yapılacağından emin değildir. Eğer eşiniz hamilelik kısmında dahil olmak istemiyorsa bu onun kararıdır, ancak neden dahil olması gerektiğini öğrendikten sonra kendisi de gönüllü olacaktır. İşte babaları da hamileliğe dahil etmenin yolları...

Ceyda Ateş: Yarın doğum var

Ceyda Ateş: Yarın doğum var!

Hamileliğinin 9'uncu ayını tamamlayan oyuncu Ceyda Ateş, doğum öncesi son fotoğraflarının sosyal medya hesabından paylaştı. Ateş, "Zamanın nasıl geçtiğini anlamadım. Yarın doğum var, çok heyecanlıyım. Beni neler bekliyor, merak ediyorum" dedi

24.11.2020Magazin
KOAH hastaları pandemi döneminde tedaviye ara vermemeli

KOAH hastaları pandemi döneminde tedaviye ara vermemeli

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ölümcül seyreden yeni tip koronavirüs salgınında, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olanlarda Covid-19'un daha ağır seyrettiği, ağır koronavirüs hastalığı riskinin bu hastalarda 5 kat arttığı belirtildi.

17.11.2020Sağlık

Yazar Sonuçları

Doğum ve emzirme dönemi kişisel bakım rutini

Doğum öncesi olduğu kadar doğum sonrası ve emzirme dönemi hormon değişimi ve beraberinde getirecektir. Doğum sonrası vücut zaman içerisinde kendi toparlamaya başlayacaktır. Eski bakım rutininize dönüp etkili adımlar ekleyerek bu süreci daha verimli hale getirmeniz ise mümkündür.

7.10.2021

Çarpık ayak hastalığı nedir ve nasıl tedavi edilir?

Çarpık ayak hastalığı ya da tıbbi deyimi ile pes ekinovarus (PEV) deformitesi, temel olarak yeni doğan bir bebekte ayak tabanının iç tarafa dönük olduğu, ayağın orta kısmından yine içe doğru bükük olduğu durumdur.

17.06.2021

Gebelik takibi nasıl olmalı?

Gebelik takibi anne ve bebek için çok önemli bir süreçtir. Gebelik takibi süresince kendi sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığı izlenir, beslenme ve aktivite yönergeleri sağlanır, doğum ve doğum sırasında neler bekleyeceğinizi açıklanır ve bebeğin bakımı ve beslenmesi konusunda ipuçları sunulur.

1.06.2021

Serebral Palsi nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Serebral Palsi doğum öncesi dönemde olan beyin hasarının iki yaşına geldikten sonra da devam etmesine denir. Beynin hasarına bağlı olarak ilerleyici olmayan bir hareket ve duruş bozukluğu olur.

15.02.2021

Anne ile bebeğin kuvvetli bağı: Ten tene temas

Günümüzde artık, ten tene temasın faydalı olup olmadığı ile ilgili bir tartışma söz konusu bile değil. Çünkü hepimiz bunun ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz. Ten tene temas, uygulandığı zaman, özellikle annenin ısısının bebeğe geçişi ve bebeğin annenin kalp atışlarını duyması gibi durumlar, aradaki o güçlü bağın oluşmasını sağlar. Uzun vadede ise çocukta özgüven oluşması açısından çok büyük önem taşır.

9.02.2021

Genetik tarama ile SMA’yı önceden tespit etmek mümkün

Gebelik sırasında veya doğumdan sonra ortaya çıkan genetik bozukluklar çocuk sahibi olma heyecanı yaşayan tüm anne ve babaların korkulu rüyası haline gelebiliyor.

27.01.2021

Doğum sonrası anne estetiği

Günümüzde tüm dünyada en popüler estetik operasyonlardan biri de “Doğum sonrası anne estetiği” ya da özellikle ABD'deki yaygın ismi ile “Mommy make over”. Tam tabiri ile anneyi tepeden tırnağa eski haline döndürme operasyonu.

15.01.2021

Çocuklarda gelişim geriliği nedir?

Covid-19 sürecinde ebeveynler zorunlu olmadıkça sağlık kuruluşlarına başvurmak istemiyor. Ancak çocukların rutin doktor kontrollerinin yapılmaması gelişim geriliği riskini arttırıyor ve pek çok hastalığın teşhis ve tedavisini zorlaştırıyor.

31.12.2020

Vajinal estetik ile ilgili merak edilenler

Sosyokültürel değişimler, kadınların daha aktif hayata katılması ve özellikle bilişim çağında bilgiye erişimin kolaylıkla olabilmesi, kadınların sağlıkları konusunda daha bilinçli olmasını sağlamıştır.

16.12.2020

Normal doğum çantasında neler bulunmalı?

Normal doğum yapacağım ama yanıma ne almalıyım diyorsan doğru yerdesin. İşte bu yazı tam sana göre. İnsanın hiç aklına gelmeyecek şeyler doğumda hayati önem taşıyabiliyor. Lafı çok uzatmadan hızlıca giriş yapalım.

8.12.2020