GeriDoğum Çoğul hamileliklerde doğum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çoğul hamileliklerde doğum

Çoğul hamileliklerde doğum
Abone Olgoogle-news

İkiz bebeklerde sezaryen doğum şart mı?

Çoklu hamileliklerle ilgili önemli bilgileri Op. Dr. Kağan Kocatepe anlatıyor…

Çoğul gebeliği olan anne adaylarının erken doğum olasılığına karşı her zaman hazırlıklı olmaları, doğum yapacakları hastaneyi seçerken prematüre bakım hizmeti olan bir hastaneyi seçmeleri son derece önemlidir.

Doğum eylemi başladığında bebeklerden birinde muhtemel bir sıkıntı (fetal distres) gelişimine karşı, bebeklerin her birinin kalp atışlarının ayrı ayrı, tüm doğum eylemi boyunca sıkı bir takipte tutulmaları önemlidir. Teknik nedenlerle bebeklerden birinin kalp atışlarının dinlenemediği durumlarda direkt sezaryen ile doğum uygun bir seçenek olabilir.

Doğum şekli konusunda karar verilmesi

İkiz gebeliklerde direkt olarak sezaryen ile doğum öneren doktorlar olabileceği gibi, bazı koşullar yerine geldiğinde doğumun normal vajinal yoldan sağlıklı ve güvenli bir şekilde gerçekleşebileceğine inanan doktorlar da vardır.

Bu iki yaklaşımdan hangisinin doğru olduğu konusunda yapılan bilimsel çalışmalar sürekli olarak birbiriyle çelişmektedir. Ancak üç veya daha fazla sayıda bebeğin olduğu çoğul gebelikler için çoğunlukla sezaryen ile doğum tercih edilir ve bu uygun bir yaklaşımdır. İkiz gebelikte normal vajinal doğum imkânı olup olmadığını belirleyen en temel etken, pelvis yapısında bir darlık olmaması şartıyla, bebeklerin rahim içindeki duruş şekilleridir.

İkiz bebekler aşağıdaki şekillerde duruyor olabilirler ve bu duruş özellikleri ultrasonografiyle belirlenebilir:

* Hem ilk bebek (önde gelen) hem de ikincisi baş gelişi,
* İlk bebek baş, ikinci bebek makat veya yatay,
* İki bebek birden makat veya yatay

İkizlerde en sık görülen duruş şekli her iki bebeğin de başla gelmesidir ve bu durumlarda vajinal doğum mümkündür.

BEBEĞİM NE ZAMAN DOĞACAK?

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle