EKSTRA
MENÜ

Aydın Doğan Ödülü

Aydın Doğan Ödülü haberleri sayfasında güncel ve son dakika Aydın Doğan Ödülü hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.155 Aydın Doğan Ödülü haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Aydın Doğan Ödülü Haberleri

Yinelemeye, aynılaşmaya, aynılığa HAYIR

Yinelemeye, aynılaşmaya, aynılığa HAYIR!

‘Dar Zamanlar Üçlemesi’nin son kitabı ‘Hayır’ın kahramanı Aysel Dereli, askeri darbeden sonra kaleme aldığı yazısını şöyle bitirir: “Her durumda özgür kimliğimizi koruyabilmek ancak edimle söylenebilecek şu iki sözcüğe bağlı: Yinelemeye hayır. Aynılaşmaya hayır, aynılığa hayır.” Bu cümleler aslında 91 yaşında hayata veda eden Adalet Ağaoğlu’nun edebiyat anlayışının ve dünya görüşünün ifadesidir. Böyle bir fikriyattan hareketle Ağaoğlu, uzun ve parlak yazarlık kariyerinde farklı konulara değinmiş, farklı anlatım olanaklarını denemiş ve romanımıza farklı bir boyut kazandırmıştır.

16.07.2020Kitap Sanat
‘Aydın Doğan Ödülü’ Şener Şen’e

‘Aydın Doğan Ödülü’ Şener Şen’e

AYDIN Doğan Vakfı tarafından her yıl kültür, sanat, edebiyat ve bilim alanlarında başarıya ulaşmış kişileri ödüllendirmek amacıyla verilen ‘Aydın Doğan Ödülü’ne bu yıl Şener Şen layık görüldü.

15.02.2019Kitap Sanat
22. Aydın Doğan Ödülü bağlamanın efendisine

22. Aydın Doğan Ödülü 'bağlamanın efendisi'ne

Aydın Doğan Vakfı (ADV) tarafından kültür, sanat, edebiyat ve bilim eserlerini, yaratıcılarının kişiliğinde ödüllendirmek amacıyla verilen ‘Aydın Doğan Ödülü’nün, bu yılki sahibi Türk halk müziği sanatçısı Arif Sağ oldu.

5.04.2018Gündem
22. Aydın Doğan Ödülü Arif Sağa verildi

22. Aydın Doğan Ödülü Arif Sağ'a verildi

Aydın Doğan Vakfı (ADV) tarafından, kültür, sanat, edebiyat ve bilim eserlerini, yaratıcılarının kişiliğinde ödüllendirmek amacıyla verilen Aydın Doğan Ödülü'ne, bu yıl Türk Halk Müziği sanatçısı Arif Sağ layık bulundu. 22. Aydın Doğan Ödülü’nü aldıktan sonra basın mensuplarına konuşan Sağ, ADV'nin kendisini böyle önemli bir ödüle layık görmesinin önemli olduğunu belirtti. Sağ, yeni neslin halk müziğine olan ilgisi hakkındaki soruya da, "Halk müziği dinliyorlar. Ama tabii dil değişmiştir, müziğin belki ritmi değişmiştir. Belki armonizasyon da değişmiştir. Ama sonuçta bir bakıyorsunuz altında Karacaoğlan diyor, Pir Sultan Abdal diyor, Aşık Veysel diyor; demek ki bu yeni gençlik bu isimleri tanıyor. Tanıyor ki dinliyor" dedi.

5.04.2018Gündem
Bir bağlama efsanesi: Arif Sağ

Bir bağlama efsanesi: Arif Sağ

Türk halk müziğinin yaşayan en büyük isimlerinden, bağlamanın efsane ismi Arif Sağ, Aydın Doğan Ödülü’nün bu seneki sahibi oldu. 4 Nisan akşamı gerçekleşecek ödül töreni öncesi büyük usta ile müzik yazarı Murat Meriç buluştu, Arif Sağ’ın çocukluğundan bugüne uzanan müzikal yolculuğu konuştu.

29.03.2018Kitap Sanat
Cengiz Semercioğlundan Arif Sağ ile çok özel röportaj

Cengiz Semercioğlu'ndan Arif Sağ ile çok özel röportaj

Ekim 2016’da eşini kaybeden, yakalandığı akciğer kanseri nedeniyle son olarak Küba’ya gidip tedavi olan Arif Sağ, şimdi de yıllarca başkanlık yaptığı MESAM için Orhan Gencebay’ın eleştirileriyle karşı karşıya. Cengiz Semercioğlu, Türk halk müziğinin yaşayan en büyük bağlama virtüözü olarak nisan ayında 22. Aydın Doğan Ödülü’nü alacak olan Sağ’ın kapısını çaldı. Usta sanatçı, Gencebay için “Etnik ve politik kökenlerle meseleyi tartışmak ayıp. Sadece kendini düşünüyor. Bütün meslek birliklerini bir yana, kendini bir yana koyuyor” dedi. Arif Sağ'ın çok özel röportajının tamamı yarın Kelebek'te...

3.02.2018Magazin
Büyük ozana büyük ödül

Büyük ozana büyük ödül

22. Aydın Doğan Ödülü’ne bu yıl halk müziği sanatçısı Arif Sağ layık bulundu. Arif Sağ’a ödülü, nisan ayında düzenlenecek bir törenle takdim edilecek.

18.01.2018Kitap Sanat

Atölyeden içimin sıkıntısı boşalmış olarak çıktım

‘Şimdiki Zaman’ başlıklı yeni sergisinde 80’lerde deneyip vazgeçtiği ‘buruşmuş kâğıt’ formunu yeniden ele alan heykel sanatının büyük ismi Seyhun Topuz, “Görüyorsunuz dünyamızın halini... Bir atılmışlık söz konusu; kâğıt gibi değerli bir şeyin atılması. Bunu insanlara çevirirseniz çok değerli insanların yok sayılması gibi... Böyle böyle çoğaltılabilir anlamları” diyor.

16.11.2017Kitap Sanat
Melih Bey hangi yazımı beğendi

Melih Bey hangi yazımı beğendi?

Melih Cedet Anday hakkında epeyce yazdım, birkaç kere televizyon programı da yaptım. Sonuncusu, Aydın Doğan Ödülü’nü kazandığı seneydi. Yıllar önce Vilayet Lokantası’nda yaşadığım sevinci o gün de yaşıyordum.

20.07.2017Kitap Sanat
Resim benim varlık nedenim

Resim benim varlık nedenim

Aydın Doğan Ödülü’ne değer görülen Türkiye’de figür resmin özgün ismi Neş’e Erdok, “Resim yapmak için yalnızlık önemlidir. Hayatım boyunca yalnız yaşadım. Resim yapmak benim için varlık sorunuydu. Bizde değişmeyen bazı evlilik biçimleri var. O zaman resim yapamazsınız, resim hobi olarak kalır” diyor.

11.05.2017Kitap Sanat
Çağdaş ustaya büyük ödül

Çağdaş ustaya büyük ödül

Aydın Doğan Vakfı tarafından kültür, sanat, edebiyat ve bilim eserlerini yaratıcılarının kişiliğinde ödüllendirmek amacıyla düzenlenen 'Aydın Doğan Ödülü’ bu yıl ressam Profesör Neş'e Erdok’a verildi. Ödülünü Aydın Doğan Vakfı (ADV) kurucusu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın elinden alan Erdok, "Hayatımın son döneminde gelen çok güzel ve anlamlı bir ödül" dedi.

10.05.2017Kitap Sanat
21. Aydın Doğan Ödülü Neş’e Erdok’a verildi

21. Aydın Doğan Ödülü Neş’e Erdok’a verildi

Aydın Doğan Vakfı tarafından, kültür, sanat, edebiyat ve bilim eserlerini, yaratıcılarının kişiliğinde ödüllendirmek amacıyla verilen ’Aydın Doğan Ödülü’ne, bu yıl ressam Profesör Neş’e Erdok layık görüldü.

10.05.2017Gündem
Büyük ödül Neş’e Erdok’un

Büyük ödül Neş’e Erdok’un

Aydın Doğan Vakfı tarafından kültür, sanat, edebiyat ve bilim eserlerini yaratıcılarının kişiliğinde ödüllendirmek amacıyla verilen 'Aydın Doğan Ödülü’, bu yıl ressam Neş’e Erdok’a verildi.

10.04.2017Kitap Sanat
AFAD ödülü

AFAD ödülü

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Başbakanlık Müsteşarlığı’na atandı. AFAD, Türk Patent Enstitüsü’nce Uluslararası Kamu Markası Ödülü’ne layık görülmüştü. AFAD’ın yaptığı çalışmalarla küresel bir marka haline geldiğini gösteren ödül, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Fuat Oktay’a verilmişti.

19.06.2016Gündem
20’nci yılın gururu AFAD’ın

20’nci yılın gururu AFAD’ın

Aydın Doğan Vakfı’nın 20’nci Aydın Doğan Ödülü, kısa süre içinde hem Türkiye hem dünya çapındaki etkinliği ve üstün başarısı nedeniyle AFAD’a verilmişti. Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay’a ödülünü önceki gece görkemli bir törenle takdim etti.

5.05.2016Gündem
20. Aydın Doğan Ödülü, AFADa verildi

20. Aydın Doğan Ödülü, AFAD'a verildi

Bu yıl 20. kuruluş yıldönümünü kutlayan Aydın Doğan Vakfı, Aydın Doğan Ödülü konusunda yaptığı değerlendirme sonucunda, geleneksel kategorilerin dışına çıkarak Aydın Doğan Ödülü'nün Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na (AFAD) verilmesini oy birliğiyle kararlaştırdı.

5.05.2016Haber
20. Aydın Doğan Ödülü AFADa verildi

20. Aydın Doğan Ödülü AFAD'a verildi

Ülkemizde insani değerleri yüceltme amacıyla verilen 'Aydın Doğan Ödülü'ne, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı(AFAD) layık görüldü. AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay ödülü, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner'in elinden aldı.

4.05.2016Gündem
20. Aydın Doğan Ödülü, AFADa verildi

20. Aydın Doğan Ödülü, AFAD'a verildi

Bu yıl 20. kuruluş yıldönümünü kutlayan Aydın Doğan Vakfı, Aydın Doğan Ödülü konusunda yaptığı değerlendirme sonucunda, geleneksel kategorilerin dışına çıkarak Aydın Doğan Ödülü'nün Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na (AFAD) verilmesini oy birliğiyle kararlaştırdı.

4.05.2016Gündem
20’nci ödül AFAD’a

20’nci ödül AFAD’a

Aydın Doğan Ödülü, 20 yıldır Cumhuriyet Türkiye’sinde kültür, sanat, edebiyat, bilim eserlerini, yaratıcılarının kişiliğinde ödüllendirmek, çeşitli alanlarda verilen uğraşları ve özveriyi, kaliteyi ve mükemmelliği ödüllendirmek, emek verenlerin çalışma ve birikimlerini ödüllendirmek, ulusal ve uluslararası platformda övgü kazananları, mesleklerine başladıkları günden bugüne kadar gösterdikleri başarılar doğrultusunda ödüllendirmek, Türk insanının kültürünü ve yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla veriliyor. Bugüne kadar Roman, Öykü, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Görsel Sanatlar, Şiir, Tarih, Klasik Batı Müziği, Arkeoloji, Türk Halk Müziği, Kent Mimarisi - Kent Dokusu, Resim, Moda Tasarımı, Heykel, Tiyatro ve Sinema dallarında ödüller verildi. Bu yılki ödülün sahibiyse Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) oldu.

3.05.2016Gündem
Ekonomi yetmez yürek lazım

'Ekonomi yetmez yürek lazım'

AFAD, olağanüstü çalışmalarıyla Aydın Doğan Ödülü’nün bu yılki sahibi oldu. AFAD’ın Başkanı Fuat Oktay, yurtiçi ve yurtdışında yönettikleri devasa operasyonları bu başlık altında Hürriyet’e anlattı...

3.05.2016Gündem
Son dakika - Bülent Arınç: Aydın Doğan ve Doğan Grubu’na yapılan vicdansızlıktır

Son dakika - Bülent Arınç: Aydın Doğan ve Doğan Grubu’na yapılan vicdansızlıktır

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 29 Ocak 2016 akşamı CNN Türk canlı yayınında Taha Akyol'un sorularını yanıtladı. Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın terörle mücadelede hükümete verdiği desteğin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da geçmişte takdir edildiğini belirten Arınç, Doğan Grubu’na yönelik bazı medya organlarında yer alan “tehdit ve baskıları” kınadı.

30.01.2016Gündem
Büyük ödül Orhan Pamukta

Büyük ödül Orhan Pamuk'ta

Nobel Edebiyat ödüllü yazar Orhan Pamuk, perşembe akşamı düzenlenen törenle 19’uncu Aydın Doğan Ödülü’nü aldı. Pamuk, konuşmasında “Ödül almaktan, sevilmekten, ‘Aferin çok güzel yazmışsın’ denilmesinden daha güzel ne olabilir ki” dedi, Türk romanının geleceğinin çok parlak olduğunu söyledi.

18.04.2015Keyif
Aydın Doğan Ödülü,yazar Orhan Pamuka verildi

Aydın Doğan Ödülü,yazar Orhan Pamuk'a verildi

Bu yıl 'roman' dalında düzenlenen 19. Aydın Doğan Ödülü, Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk'a verildi. Pamuk, 50 bin TL tutarındaki para ödülünü ve heykelciğini, Aydın Doğan Vakfı (ADV) Kurucusu ve Onursal Başkanı ve Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan'ın elinden aldı.

17.04.2015Keyif
Genç sanatçı arpına kavuşuyor

Genç sanatçı arpına kavuşuyor

Aydın Doğan Vakfı, 25 yaşındaki başarılı arp sanatçısı Merve Kocabeyler’in kendi enstrümanına sahip olmak için başlattığı kampanyada ihtiyacı olan tutarı karşıladı.

15.04.2015Keyif
Genç sanatçı arpına kavuştu

Genç sanatçı arpına kavuştu

Aydın Doğan Vakfı, 25 yaşındaki başarılı arp sanatçısı Merve Kocabeyler’in kendi enstrümanına sahip olmak için başlattığı kampanyada ihtiyacı olan tutarı karşıladı.

15.04.2015Keyif
Ödül Pamuka gitti

Ödül Pamuk'a gitti

Aydın Doğan Vakfı'nın kurucusu adına 1996 yılından bu yana düzenlediği Aydın Doğan Ödülü'nün, Vakıf Yönetim Kurulu 2015 yılında “Roman" dalında verilmesine karar verdi.

19.02.2015Keyif
Ünlü ressam Adnan Varınca vefat etti

Ünlü ressam Adnan Varınca vefat etti

Türk resminin önemli isimlerinden ressam Adnan Varınca 96 yaşında yaşamını yitirdi.

28.05.2014Keyif
Fotoğrafın Ozanı

Fotoğrafın Ozanı

TÜRK fotoğraf sanatının ustalarından Ozan Sağdıç’ın ‘Fotoğrafın Ozanı’ adlı sergisi Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi Çağdaş Sergi Salonu’nda açıldı.

26.05.2014Ege
Aydın Doğan Ödülü Ozan Sağdıçın

Aydın Doğan Ödülü Ozan Sağdıç'ın

Bu yıl 'Fotoğraf' dalında düzenlenen 18. Aydın Doğan Ödülü, fotoğraf sanatçısı Ozan Sağdıç'a verildi. Sağdıç, 50 bin TL tutarındaki para ödülünü ve heykelciğini, Aydın Doğan Vakfı (ADV) Kurucusu ve Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan'ın elinden aldı. MSÜ Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü de fotoğraf alanında yaptığı hizmetlerden dolayı "Hizmet Ödülü"ne değer görüldü.

18.04.2014Gündem

Yazar Sonuçları

Ödül mevsimi geldi

Ödüller mevsimine girdik. Belli başlı ödüller belli oldu.

22.10.2020

Muhalefetin konuştuğu formül: ‘Başkan ve yardımcılarıyla geçiş koalisyonu’

DAHA önce birkaç kez muhalefet ittifakının aday çıkmazını yazmıştım.

5.04.2018

Kürt’e sövmemiş adayı destekleyebiliriz

HDP’nin, bir davette karşılaştığımız güvenilir bir ismine sorduk: Yerel seçimlerde CHP ile birliktelik olacak mı?

5.04.2018

TÜRSAB’ın 100 milyon turist hedefi iyi de... Niyet Nasreddin Hoca hikâyesine dönüşmesin

TEKNE ile dünya turunda bulunan Avrupa’nın duayen turizmcisi Kadir Uğur köşemize bir mesaj yolladı. Diyor ki:

27.03.2018

Orhan’a bir daha güvenmem

Ekim 2016’da eşini kaybeden, yakalandığı akciğer kanseri nedeniyle son olarak Küba’ya gidip tedavi olan Arif Sağ, şimdi de yıllarca başkanlık yaptığı MESAM için Orhan Gencebay’ın eleştirileriyle karşı karşıya. Türk halk müziğinin yaşayan en büyük bağlama virtüözü olarak nisan ayında 22. Aydın Doğan Ödülü’nü alacak olan Sağ’ın kapısını çaldım. Usta sanatçı, Gencebay için “Etnik ve politik kökenlerle meseleyi tartışmak ayıp. Sadece kendini düşünüyor. Bütün meslek birliklerini bir yana, kendini bir yana koyuyor” dedi.

3.02.2018

3 gün deyip geçmeyin...

Girdi girmedi, hak etti etmedi derken Seren Serengil, 3 günlük zorlama hapsinin infazı için dün sabah cezaevine girdi.

2.02.2018

Hangi sosyete cenazesinde gördünüz paralı ağlayıcıyı

ARİF Sağ, dün Cumartesi Postası’nda Oya Çınar’a verdiği mülakatta şunu söylüyor:

27.01.2018

İclal’e ne yapmalı?

İSTANBUL’da bir hastanede küçük yaşta hamile kızlar skandalını ortaya çıkaran hastane çalışanı İclal’e yapılması gerekenleri yazıyorum:

19.01.2018

 AKP’li kardeşim bak bu adam niye hakaret ediyor

ŞU ağzı kubura benzeyen adam var ya... Hani meymenetsiz suratlı olanı...

10.05.2017

En zayıf isim, en kuvvetli başkan yardımcısı adayı

BİZE göre “adaylar” var... Kendim kadar eminim...

5.05.2016

Suriye Mülteci Krizi ve AFAD

Mart ayı sonunda BAU International University Washington D.C.’de Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Dr. Fuat Oktay, Suriye mülteci krizinde AFAD’ın oynadığı rol ve bu sürece katkılarından dolayı bir ödül almıştı.

5.05.2016

Egeart Sanat Günleri başlıyor

ÜNİVERSİTELERİN sanat günleri düzenlemesi, hem öğrencilerinin hem o kentte yaşayanların sanatla bağlantılarını pekiştirir.

2.12.2015

Bir yılın görsel özeti: Yılın Basın Fotoğrafları

YILIN Basın Fotoğrafları ‘15* albümü, yıl boyunca bakıp da etkilendiğimiz ama sonra da unuttuğumuz fotoğraflardan oluşuyor.

2.11.2015

Nuri Bilge Ceylan’ı hepimiz kutlamalıyız

TÜRK sinemasının ustalarından, filmlerini mutlaka seyrettiğim Nuri Bilge Ceylan’ın bir büyük ödül daha aldığını duyunca, ışıklar içinde yatsın, sevgili dostum Prof. Kurthan Fişek’in bir yargısını anımsadım:

27.05.2014

İşinden atılan gazeteci

ALTINCI bir his midir, yoksa hayatın garip bir tecellisi mi...

18.04.2014