EKSTRA
MENÜ

Astım Belirtileri

Astım Belirtileri haberleri sayfasında güncel ve son dakika Astım Belirtileri hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 541 Astım Belirtileri haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Astım Belirtileri Haberleri

Alerjik Astıma Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer Alerjik Astım Nedenleri Ve Tedavisi

Alerjik Astıma Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer? Alerjik Astım Nedenleri Ve Tedavisi

Alerjik astım özellikle bahar aylarında daha fazla ortaya çıkar. Alerjik astımı olan kişilerde alerjiyi tetikleyecek unsurlar bir hayli fazladır. Bundan dolayı alerjik astımı olan kişilerin yaşam kalitesini ona göre belirlemiş olması gerekir. Son günlerde alerjik astım ile ilgili araştırmalar devamlı olarak artmıştır. Peki alerjik astıma ne iyi gelir? Alerjik astım nasıl geçer? Alerjik astımın nedenleri nelerdir? Alerjik astımın tedavisi nasıl olur? İşte alerjik astım ile ilgili tüm detaylar.

24.06.2021Sağlık
Tahıl Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Tahıl Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Tahıl Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Tahıl Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Tahıl alerjisi en sık karşılaşılan alerjik reaksiyonlardan bir tanesidir. Tahıl alerjisi ne sahip olan kişilerde belirli ürünler tüketilemez. Bundan dolayı Tahıl alerjisi için birçok kişi hastanelere başvurmaktadır. Tahıl alerjisi vücutta çeşitli reaksiyonları da doğuran bir alerji türü hastalığıdır. Tahıl alerjisi hakkında bilgi edinmek için araştırmalar yapılmaktadır. Peki Tahıl alerjisi nedir? Nasıl geçer? Tahıl alerjisi belirtileri nelerdir? Tahıl alerjisi için ne iyi gelir? İşte Tahıl alerjisi ile ilgili tüm detaylar.

16.05.2021Sağlık
Bulgur Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Bulgur Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Bulgur Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Bulgur Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Pek çok gıdaya karşı gözlemlenen alerji çeşitleri vardır. Bulgur alerjisi de o alerji türlerinden bir tanesidir. Bulgur alerjisi mutlaka araştırılması gereken oldukça önemli bir alerji türüdür. Bulgura karşı yer alan bu alerji çeşidinde kişi bulgur tüketemez ve önemli komplikasyonlar doğabilir. Peki bulgur alerjisi nedir? Bulgur alerjisi neden olur? Bulgur alerjisini anlamak için hangi testler yapılır? Bulgur alerjisine iyi gelen şeyler nelerdir? İşte bulgur alerjisi ile ilgili bilinmesi gereken detaylar.

15.05.2021Sağlık
Alerjik astım belirtileri nelerdir, neden olur Alerjik astım hakkında merak edilenler

Alerjik astım belirtileri nelerdir, neden olur? Alerjik astım hakkında merak edilenler

Alerjik astım, özellikle yaz aylarında ve mevsim geçişlerinde artış gösteriyor. Ayrıca alerjik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkıyor. Peki alerjik astım belirtileri nelerdir, neden olur? Alerjik astım hakkında merak edilenler...

28.04.2021Sağlık
Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer

Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Cemrelerin düşmesi ve ardından bahar aylarının gelmesi ile birlikte ağaçlardaki polen artışı burunda kaşıntı, hapşırık, sulu burun akıntısı ve burun tıkanıklığını da beraberinde getiriyor. Peki, bahar alerjisine ne iyi gelir, nasıl geçer? Bahar alerjisi hakkında bilinmesi gerekenler…

18.03.2021İyi Yaşam
Astım hastalığı nedir İşte astım hastalığı belirtileri

Astım hastalığı nedir? İşte astım hastalığı belirtileri

Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hasta olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır. Astımın görülme sıklığı yıllar içinde giderek artmaktadır. Astımlı hastalar, çevresel olarak yakınmalarını artıran faktörlere dikkat etmek koşulu ile günlük yaşamda diledikleri birçok şeyi yapabilirler. Astım kontrolünü güçleştiren etkenler arasında ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmamasının yanı sıra, sigara dumanı, alerjenler ve kimyasallar gibi tetikleyicilere maruz kalmak ve obezite sayılabilir.

25.02.2021Sağlık
Evcil hayvan alerjisi nasıl olur, tedavisi nasıl yapılır

Evcil hayvan alerjisi nasıl olur, tedavisi nasıl yapılır?

Bağışıklık sisteminin zararsız bir maddeye zararlıymış gibi tepki vermesi sonucu oluşan alerjiler, her yaş grubunda görülebiliyor. Çok sayıda alerji türünden biri olan evcil hayvan alerjisi; evcil bir kedi veya köpeğin, kürk, deri veya tükürüğü ile temasta, bağışıklık sisteminin anormal bir tepkisi olarak ortaya çıkıyor. Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay evcil hayvan alerjilerinin belirtilerini anlattı ve alerji aşısı hakkında bilgiler verdi.

10.12.2020Sağlık
Gece uykudan uyandıran öksürük astımın habercisi olabilir

Gece uykudan uyandıran öksürük astımın habercisi olabilir

Nefes darlığı astımın en önemli belirtilerinden biri. Nefes darlığının şekli ve şiddeti, her hastada aynı olmaz. Bazı hastalar kriz aralarında tamamen normaldir ve her türlü eforu rahatlıkla yapabilirler. Ancak kriz dönemlerinde nefes darlığı hissederler. Bazen krizler arasındaki dönemde de hasta çok rahat değildir. İleri astımlılarda ise hasta her zaman nefes darlığı sorunuyla karşı karşıyadır. Hem istirahatte hem eforda rahat nefes alamaz. Her türlü toz, koku, duman astımlı hastanın nefes darlığını artırır. Burada nefes darlığı yapabilen diğer hastalıkları da göz önünde bulundurmak önemli. Örneğin kalp hastalıkları astımla karışabilir. Ayrıca tiroid bezinin aşırı çalışması ve kansızlık da nefes darlığı yaparak astımla karıştırılabilir.

26.11.2020Sağlık
Nefes Darlığı Neden Olur Sebebi Astım mı, Psikolojik mi

Nefes Darlığı Neden Olur? Sebebi Astım mı, Psikolojik mi?

Nefes darlığı şikayetiyle hastaneye başvuruların arttığını belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, astım belirtileri hakkında bilgi verdi.

9.07.2020İyi Yaşam
Alerjisi ya da astımı olanlara Covıd-19 tavsiyeleri

Alerjisi ya da astımı olanlara Covıd-19 tavsiyeleri

Havaların ısınmasıyla polen alerjisi olanların ve kronik astım hastalarının bazı belirtiler nedeniyle ‘koronavirüse mi yakalandım?’ endişesi taşıdığını söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aydanur Mihmanlı, “Polen alerjisinde, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırık gibi belirtiler var ama yüksek ateş olmaz” dedi.

12.06.2020Sağlık
Alerjisi Olanlar Korona Günlerinde Nelere Dikkat Etmeli

Alerjisi Olanlar Korona Günlerinde Nelere Dikkat Etmeli?

Astımın; hava yollarında daralmaya yol açan, ataklar halinde seyreden, kronik bir akciğer hastalığı olduğunu hatırlatan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aydanur Mihmanlı, yılın bu döneminde polen alerjileri ya da kronik astım hastalarının, bazı belirtilerden ötürü Covid-19 kaygısı taşıdığına dikkat çekti. Covid-19 sürecinde, alerjisi olan bireylere ya da astım hastalarına önerilerde bulundu.

12.06.2020İyi Yaşam
Astım nasıl bir hastalıktır ve belirtileri nelerdir

Astım nasıl bir hastalıktır ve belirtileri nelerdir?

Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Peki Astım belirtileri nelerdir.

17.09.2019Sağlık
2 Mayıs Dünya Astım Günü’nde uzmanlardan tavsiyeler

2 Mayıs Dünya Astım Günü’nde uzmanlardan tavsiyeler

Türkiye’de her 13 kişiden biri astım hastası. Genetik, alerjik veya çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilen ve 7-8 çocuktan birinde görülen bu hastalıkla yaşam kalitesinde düşüş yaşamadan yaşamak mümkün.

30.04.2018Sağlık
Astımın neden olur Astım belirtileri neler

Astımın neden olur? Astım belirtileri neler?

Öksürük, nefes darlığı, gece öksürükleri, egzersiz yapınca ortaya çıkan öksürük ve göğüste sıkışma gibi belirtilerle kendini gösteren astım, son yıllarda artış göstermekte. Ülkemizde de yayınlaşan astımın nedenleri ve belirtileri araştırılıyor. Peki, astım neden olur? Astım belirtileri neler?

11.01.2018Sağlık
6 soruda astımda doğru bilinen yanlışlar

6 soruda astımda doğru bilinen yanlışlar!

Astım, tedavi ve kontrol altına alınmadığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Astım, hava yollarının daralması ile kendini gösteren ve ataklar (krizler) halinde gelen bir hastalıktır. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Melahat Bekir Külah, astım hastalığı hakkında doğru bilinen yanlışları açıkladı.

8.09.2017Sağlık
Astımı tetikleyen 10 neden

Astımı tetikleyen 10 neden

Polenden parfüme,stresten yemek kokusuna!

2.05.2017Saglik
Sabaha karşı gelen ve tekrarlayan öksürüklere dikkat

Sabaha karşı gelen ve tekrarlayan öksürüklere dikkat!

Doğru müdahale edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

25.07.2016Sağlık
Türkiyede her 5 kişiden biri KOAH

Türkiye'de her 5 kişiden biri KOAH

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Köktürk: KOAH çok sık görülüyor, sakatlık veya ölümle sonuçlanabiliyor ancak mevcut tedaviler ve önlemlerle hastalığı yavaşlatabiliyoruz"

16.04.2016Sağlık
Hava kirliliğinden korunmanın tek yolu bu

Hava kirliliğinden korunmanın tek yolu bu

Nefesinizi tutmaya çalışın. Ne kadar süre dayanabiliyorsunuz? İnsanoğlu yemek yemeden en fazla birkaç hafta, su içmeden 4-7 gün, nefes almadan ise birkaç dakika hayatta kalabilir.

15.04.2016Sağlık
Soğuk Havalar Astımın Tetikçisi

Soğuk Havalar Astımın Tetikçisi!

Soğuk havalar astım krizlerini tetikliyor. Balıkesir İl Sağlık Müdürü Kocaöz: "Soğuk havalarda göğüs hastalıkları hastanesi ile ilçelerdeki devlet hastanelerine astım krizleriyle başvuran hasta sayısının arttığını gözlüyoruz."

Çocuğunuzu alerjiden koruyabilirsiniz

Çocuğunuzu alerjiden koruyabilirsiniz

ÖZEL Tınaztepe Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dilek Dalkıran, Buca Evka-1 Semt Evi’ndeki kursiyer kadınlara çocuklarda görülen alerjik hastalıkları ve astım ile ilgili bilgiler verdi, önerilerde bulundu.

24.10.2015Ege
Ailede astım varsa çocukta risk yükseliyor

Ailede astım varsa çocukta risk yükseliyor

Dünyada yaklaşık 300 milyon insan astım hastası. Ülkemizde ise her 13-14 erişkinden birisi ve her 7-8 çocuktan biri astımlıdır. Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Gül Karakaya astımı ve tedavisini anlattı.

16.03.2015Sağlık
Bahar alerjisi teşhisi nasıl konur

Bahar alerjisi teşhisi nasıl konur?

Polen alerjisi olarak da bilinen bahar alerjisinin belirtileri ve tedavisi...

9.03.2015Sağlık
300 milyon hastası var

300 milyon hastası var

Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) Havayolu ve Alerjik Hastalıklar Bilim Kurulu, dünyada yaklaşık 300 milyon kişinin mücadele ettiği astım hastalığının belirtileri ve hastaların izlemesi gereken tedavi yöntemine ilişkin bilgilendirme çalışması hazırladı.

30.05.2014Sağlık
Dünya Astım Günü’nde hastalık hakkında bilinçlenelim

Dünya Astım Günü’nde hastalık hakkında bilinçlenelim

Ülkemizde yaklaşık 19 milyon çocukta görülen bu hastalığın kontrolü nasıl sağlanır?

5.05.2014Etkinlikler
Aşırı hijyen alerjiye neden oluyor

Aşırı hijyen alerjiye neden oluyor

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ümit Murat Şahiner, evdeki aşırı hijyenin çocuklarda alerjik hastalık riskini artırdığını söyledi.

2.01.2014Kelebek
Midede yanma reflü belirtisi

Midede yanma reflü belirtisi

Son yıllarda yaygınlaşan reflü, birçok başka rahatsızlığa davetiye çıkarabilir.

12.06.2013Sağlık
Astım Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Astım Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar!

Kirli hava, sanayileşme, kedi köpek beslenen evlerin sayısındaki artış ve havadaki nem oranının yüksekliği. Büyük kentlerde yaşamın doğal birer parçası haline gelen bu etkenler, astım hastalığı için tetikleyici rol oynuyor.

Spora engel değil

Spora engel değil

Günümüzde astım ve alerjik hastalıklar, özellikle gelişmiş toplumlarda artış gösteriyor.

1.05.2012Sağlık
Hamileliğin vücuda 10 faydası

Hamileliğin vücuda 10 faydası!

Hamileliğin vücudunuz için birçok faydası mevcut!

Çocukta astım ne zaman geçer

Çocukta astım ne zaman geçer?

Astım belirtileri zaman içinde azalabilir veya tamamen kaybolabilir.

Sebebi reflü olabilir

Sebebi reflü olabilir

Son yıllarda sıklıkla rastlanan hastalıklardan biri olan reflü, vücudunuzun diğer bölgelerinde kendini gösteren ancak reflü ile ilgisi olmadığını düşündüğünüz pek çok rahatsızlığa zemin hazırlayabiliyor.

8.12.2011Kelebek
Astım sonsuz değildir

Astım sonsuz değildir

MANİSA’da kurulan Çocuk Alerji ve Astım Derneği, astımla yaşam mücadelesi veren hastaları ve ailelerini ‘Astım sonsuz değildir’ sloganı altında biraraya getirdi.

26.01.2009Kelebek
Astımın belirtileri ve tedavi yöntemleri

Astımın belirtileri ve tedavi yöntemleri

Astım tedavisinin en önemli kısmı, krizleri başlatabilecek etkenlerden uzak durmaktır. Bunun için hastanın eğitimi çok önemlidir.

Astım

Astım

Memorial Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Füsun Soysal, 'astım, astım belirtileri, önlemleri ve tedavi şekilleri hakkında Mahmure kullanıcıları için bilgi verdi.

Obezlerin astım riski daha yüksek

Obezlerin astım riski daha yüksek

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde 300 astımlı hasta üzerinde yapılan araştırmada, obezlerde (şişmanlık) astım riskinin daha yüksek olduğu tespit edildi

Astım hastalığı bebeklikte başlıyor

Astım hastalığı bebeklikte başlıyor

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Türktaş, astımın sadece erişkin değil, bebeklik dönemi hastalığı haline geldiğini ve hastalıkta genetik faktörlerin de rol oynadığını söyledi.

14.03.2002Gündem

Yazar Sonuçları

Dünya Astım Günü

Astımdan korkuyoruz ama yüzleşemiyoruz...

4.05.2017

Çocukluk çağı astımında hedef tam kontroldür!

Genlerimizi seçemeyiz ama çevreyi kontrol edebiliriz.

15.05.2016

Astım ilaçları ve astım ile ilgili merak ettikleriniz

Astım ilaçları ve astımı tanıyın, tedavide geç kalmayın...

16.11.2015

Dünya Astım Günü'nde çocuğunuz belirtileri ile yüzleşin!

Astım korkulacak bir hastalık değildir, kontrolü mümkündür.

4.05.2015

Dikkat, bahar geliyor! Çocuğunuz astım olabilir!

Çocuğunuzda bu belirtiler varsa, astım tedavisi görüyor olsa dahi hızlı bir şekilde acile başvurmak gerekir.

6.04.2015

Ani soğuk bağışıklık sistemini yavaşlatıyor

Solunum yolu enfeksiyonları ve astım krizleri artıyor...

22.01.2015

Yiyebileceğiniz en sağlıklı besin: Elma

Elma kansere karşı koruyucu antioksidan oranı en yüksek meyvelerden biridir ve kilo kontrolünü kolaylaştırır.

14.04.2014

Astım da alerjik hastalıktır

Özellikle bahar aylarında alerji ve astım, kolkola, aramızda dolaşıp sağlımızı tehdit ediyolar.

4.05.2003