EKSTRA
MENÜ

Akıncılar Üssü

Akıncılar Üssü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Akıncılar Üssü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 165 Akıncılar Üssü haberi bulunmuştur.

Akıncılar Üssü Haberleri

Adil Öksüz portresi: FETÖ’nün ‘sır’rı

Adil Öksüz portresi: FETÖ’nün ‘sır’rı

Adil Öksüz’ün dışarıya karşı takındığı o mazlum, sessiz imajının ardındaki yüzü ancak kanlı 15 Temmuz darbe girişiminden sonra anlaşıldı. O, FETÖ’nün Hava Kuvvetleri imamı, aynı zamanda 15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcıları arasındaydı.

2.12.2019Gündem
MİT TIR’ları kumpasına 3’üncü iddianame: Jandarma bilgilerini Almanya’ya götürüp oturma izni almış

MİT TIR’ları kumpasına 3’üncü iddianame: Jandarma bilgilerini Almanya’ya götürüp oturma izni almış

MİT TIR’larının FETÖ terör örgütü üyelerince durdurulmasına ilişkin hazırlanan 3’üncü iddianamede, operasyon öncesinde yapılan toplantılar, sonrasındaki yurtdışı trafikleri, organizasyon aşaması ve örgüt şeması detaylandırıldı. MİT’e yönelik operasyonu organize eden FETÖ ekibindeki ‘imam’lardan Bayram Andaç’ın Jandarma personeline ait fişleme bilgilerini Almanya’ya götürdüğü ve karşılığında oturma izni aldığı tespit edildi. İşte iddianameye göre MİT TIR’ları operasyonunun öncesi ve sonrası...

15.01.2019Gündem
Şu ana kadar yakalanan en önemli isim...

Şu ana kadar yakalanan en önemli isim...

FETÖ/PDY'nin 14 ilden sorumlu Marmara Bölgesi imamı Etem Taş, 6 aylık teknik takip sonucu nefes kesen operasyonla yakalandı. Taş, FETÖ soruşturmalarında yakalanan en önemli isim.

24.05.2018Gündem
Kılıçdaroğlunun Akıncılar iddianamesinden çıkarıldığını iddia ettiği siyasi baskı FETÖ davasının gerekçeli kararında

Kılıçdaroğlu'nun Akıncılar iddianamesinden çıkarıldığını iddia ettiği 'siyasi baskı' FETÖ davasının gerekçeli kararında

FETÖ/PDY'nin ilteşim programı ByLock kullandığı iddiasıyla tutuklanan ve etkin pişmanlık yasasından faydalanmak üzere örgütle ilgili itiraflarda bulunan İl Jandarma eski Komutanı Hasan Ceyhun Keleş, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.  Mahkemenin, gerekçeli kararında, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Akıncılar Üssü iddianamesinden çıkarıldığını iddia ettiği, ‘Siyasi baskı’ bölümü de yer aldı. Bu bölümde örgütün siyasetle ilişkisinin 'faydacı' ve hatta 'fırsatçı' temelde olduğu belirtilerek, "Örgüt siyaset ve kurumları üzerinde etkili kadrolaşmanın önünü açmayı, elemanlarını etkili konumlara taşımayı, onların korunup- kollanmasını sağlamayı hedeflemektedir. Dikkat edilmesi gereken diğer önemli husus örgütün taşeronluğunu yaptığı politikaları devlete hakim kılmak istemesidir" denildi.

29.12.2017Gündem
Duruşmada ağladı.... Ne İsaya ne Musaya yaranabildim

Duruşmada ağladı.... 'Ne İsa'ya ne Musa'ya yaranabildim'

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "mülkiye" yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile çeşitli oranlarda hapis cezası istemiyle dava açılan ve aralarında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da bulunduğu 15 eski vali ve kaymakamın yargılandığı davanın ikinci duruşması başladı. Eski Vali Mutlu duruşmada 'Ne İsa'ya ne Musa'ya yaranabildim' dedi. FETÖ lideri Gülen'le 2012'de hasta olduğu dönemde telefonda 1 kez konuştuğunu savundu, "Ben Gülen’i aramadım, Dumanlı beni kumpasa getirerek, beni aradı ve bu görüşme gerçekleşti" dedi. Mutlu, Silopi ve Şırnak'taki görevlerini anlatırken ağladı.

24.08.2017Gündem
Akıncılar davasında o görüntüleri kabul etti, Geri zekalı sözü mahkemeyi karıştırdı

Akıncılar davasında o görüntüleri kabul etti, 'Geri zekalı' sözü mahkemeyi karıştırdı

Akıncılar davasında Mehmet Dişli'nin avukatı savunma yaparken salondan 'Yalan bulamıyor' denilerek laf atıldı. Avukat bunun üzerine 'Geri zekalı' deyince salon karıştı. Çarpraz sorguda Dişli üste çekilen görüntülerdeki kişinin kendisi olduğunu kabul etti.

14.08.2017Gündem
Mahkemeden at kuyruklu imam kararı

Mahkemeden 'at kuyruklu imam' kararı

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin yönetim merkezi olan Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin açılan davada yargılanan sivil imam Harun Biniş, hazır olmadığı gerekçesiyle savunmasını yapmadı. Bunun üzerine mahkeme aldığı ara kararla Biniş'in geçerli bir neden sunmadan savunmasını yapmadığı gerekçesiyle susma hakkını kullanmış sayılacacıını açıkladı. Biniş, Akıncılar Üssü'nde at kuyruğu saçlarıyla görüntülenmişti.

7.08.2017Gündem
İtirafçı binbaşı çark etti: Darbe gecesi kitap okumuş

İtirafçı binbaşı çark etti: Darbe gecesi kitap okumuş!

15 Temmuz darbe girişimi sanığı eski Binbaşı Deniz Aldemir, FETÖ ilgili itiraflar içeren ifadesini mahkemede reddetti. Aldemir'in "Akıncı Üssü'nde sabaha kadar ne yaptın?" sorusuna, "Hava aracında kitap okudum" yanıtını vermesi tepki gördü. Anafartalar Koleji sahibi 'sivil imam' olduğu belirtilen Hakan Çiçek de 15 Temmuz'da Akıncılar Üssü'ne mutlu saat-partine (happy hour) gittiğini söylemişti.

4.08.2017Gündem
O geceyi Meclis’te anlattılar

O geceyi Meclis’te anlattılar

Darbe girişimini önlemede kilit rol üstlenen isimler, o gece yaşadıklarını daha sonra Meclis’te FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na anlattı.

Jandarma raporundaki detay: Siyah aracın içindekiler MİT’çi miydi

Jandarma raporundaki detay: Siyah aracın içindekiler MİT’çi miydi?

15 Temmuz darbe girişiminden saatler sonra, FETÖ’nün Hava Kuvvetleri imamı Adil Öksüz’ün yakalandığı saatlerde, Akıncılar Üssü’nden çıkan siyah otomobil jandarma tarafından durduruldu. Kendilerinin MİT mensubu olduğunu söyleyen ve kimliklerini gösteren kişiler, jandarmanın izin vermesiyle olay yerinden uzaklaştı. Bu konu Öksüz’ün kaçırılmasıyla ilgili hazırladığı iddianameye girerken İzmir İl Jandarma Komutanlığı’nın FETÖ soruşturmaları kapsamında hazırladığı raporda yer alan tespitler ise o gün Akıncılar Üssü’nden çıkan siyah otomobil üzerindeki esrar perdesini daha da derinleştirdi.

4.07.2017Gündem
Sivil imamların 16 Temmuz görüntüleri ortaya çıktı: 5’i bir arada

Sivil imamların 16 Temmuz görüntüleri ortaya çıktı: 5’i bir arada

Darbe girişimini 15 Temmuz’da Akıncı Hava Üssü’nde yöneten FETÖ’nün sivil imamları Adil Öksüz, Hakan Çiçek, Nurettin Oruç, Kemal Batmaz ve Harun Biniş’in 16 Temmuz’da Kazan Karakolu bahçesindeki görüntüleri ortaya çıktı. Kayıtlarda Öksüz, Çiçek ve Oruç’un saat 12.12’de jandarma aracından indikleri, Batmaz ve Biniş’in de karakol bahçesinde birbirlerine kelepçelendiği görülüyor. Bu 5 kişiden sadece Öksüz serbest kaldı.

26.06.2017Gündem
İşte darbe girişimi yöneten siviller

İşte darbe girişimi yöneten siviller!

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin iddianamenin tamamlanarak mahkemeye gönderildiğini bildirdi. 1 numaralı şüpheli Fetullah Gülen, 2 numaralı şüpheli Adil Öksüz, 3 numaralı şüpheli Kemal Batmaz. Darbe girişimini Akıncı Üssü’nde yönettikleri belirlenen sivil isimlerinden Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Harun Biniş, Nurettin Oruç ve Hakan Çiçek’in darbedeki rolleri de anlatıldı. İddianamede darbenin asker kanadının bir numarasının Akın Öztürk olduğu yer aldı. Darbe girişiminde 25 pilot F-16 kullanmış. 2 pilot Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uçağını takiple görevlendirilmiş.

31.03.2017Gündem
İlk kez ortaya çıktı... 6 tane F-16yı kaçırmışlar

İlk kez ortaya çıktı... 6 tane F-16'yı kaçırmışlar!

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili Diyarbakır'da görev yapan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı askerlere yönelik yürütülen soruşturma tamamlandı. FETÖ'cü pilotların 6 F-16 tipi savaş uçağını gaspederek, darbe girişimine destek amacıyla uçakları Ankara'ya götürdüklerini belirtildi.

23.03.2017Gündem
Akıncı Üssünden iki kez kaçmaya çalışmış..

Akıncı Üssü'nden iki kez kaçmaya çalışmış..

Darbe girişiminin başarısız olmasının ardından o gece yaşananlar hakkında çarpıcı bir detay ortaya çıktı. 15 Temmuz akşamının kilit isimlerinden Orgeneral Akın Öztürk darbe başarısız olunca iki kez Akıncılar Üssü'nden kaçmaya çalıştığı ortaya çıktı

7.03.2017Gündem
Cumhuriyet tarihinin en kritik gecesinden çarpıcı kareler

Cumhuriyet tarihinin en kritik gecesinden çarpıcı kareler

FETÖ'nün 15 Temmuz oarbe girişiminin ana davasının 2581 sayfalık iddianamesi tamamlandı. İddianamede Fethullah Gülen 1 numaralı şüpheli. İddianamede Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile kuvvet komutanları davacı olarak yer aldı. İddianamede darbe girişimini yöneten ’Yurtta Sulh Konseyi’nin 38 kişiden oluştuğu belirtildi. 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın darbeciler tarafından Akıncı Üssü'ne götürüldüğü ana ilişkin fotoğraf da iddianamede yer aldı.

3.03.2017Gündem
Erdoğandan suç duyurusu

Erdoğan'dan suç duyurusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği dilekçe ile FETÖ için suç duyurusunda bulundu. Dilekçede Cumhurbaşkanı'nın 15 Temmuz darbe girişimi kapsamında şahsına yönelik planlanan ve işlenen suçların yanında temsil ettiği Türk milletinin birliğine yönelik işlenen suçlar nedeniyle tüm şüphelilerden şikayetçi olduğu vurgulandı. Dilekçede, Fetullahçı Terör Örgütünün, ülke insanlarının tertemiz inançlarını, dini ve milli duygularını istismar ettiği, bu yapının sözde dini söylemlerinde, İslam'ın temel bilgi kaynaklarından çok rüyalar, gizemli hikayelerin revaç bulduğu, bunlar aracılığıyla masum kitlelerin aldatılıp efsunlandığı, hastalıklı bir zihniyet oluşturulduğu belirtildi.

22.02.2017Gündem
Fahri Kasırganın ifadesi ortaya çıktı Elimi gözümü zorla bağladılar

Fahri Kasırga'nın ifadesi ortaya çıktı! 'Elimi gözümü zorla bağladılar'

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri olan Fatih Kasırga’nın, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı nizamiyesinde zorla derdest edilerek kaçırılmasına ilişkin soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı. Darbe girişimi gecesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda yaptığı konuşmada, "Benim genel sekreterimi alıp götürdüler" demişti. Fatih Kasırga’nın iddianamede yer alan ifadesiyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olayı, cep telefonunda konuşurlarken Kasırga’nın derdest edilmesi nedeniyle açık kalan cep telefonundan öğrendiği ortaya çıktı.

19.01.2017Gündem
Hakan Çiçek’in yeni ifadesi: ABD gezilerimin nedeni hesap kapatmak

Hakan Çiçek’in yeni ifadesi: ABD gezilerimin nedeni hesap kapatmak

FETÖ’nün sivil imamlarıyla birlikte ABD’ye aynı dönemlerde gittiği ortaya çıkan, KHK ile kapatılan Anafartalar Koleji Sahibi Hakan Çiçek, alınan yeni ifadesinde Amerika seyahatlerine ilişkin “Ben her yılbaşında ABD’ye yıl sonu hesap kapatma amacıyla gidiyorum. ABD’de ihracat yaptığım için hesap kapatmak için gidiyorum” dedi. Yüklenen bir programla telefonunu bayiden satılmış yeni moduna getirdiği iddiasıyla ilgili olarak Çiçek, “Ben 1 hafta önce telefonuma bir program yüklemiştim. O program nedeniyle telefonum çöktü. Tekrar kurulum da yapamadım” açıklamasını getirdi.

10.12.2016Gündem
13 isim ortada kaldı... Darbeci mi şehit mi

13 isim ortada kaldı... Darbeci mi şehit mi?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, i15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece Ankara'da şehit olanlar ile öldürülen darbecilerin isimlerini tespit etti. Listede kimin ‘nerede ve neden’ öldüğü sıralandı. Darbeciler 89 kişiyi şehit ederken, 11 darbeci de öldürüldü. 13 ismin ise şehit mi, darbeci mi olduğu belirlenemedi.

7.12.2016Gündem
Kılıçdaroğlu: Bir soru sormak istiyorum, darbeden önceden haberiniz var mıydı

Kılıçdaroğlu: Bir soru sormak istiyorum, darbeden önceden haberiniz var mıydı?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 2017 yılı bütçe görüşmelerinde konuştu. Kılıçdaroğlu'nun konuşması yaklaşık 1 saat sürdü. 15 Temmuz darbe girişimini değerlendiren CHP lideri, "Hükümete çok açık bir soru sormak istiyorum: Sizin darbeden önceden haberiniz var mıydı yok muydu?" dedi. OHAL sonrası yaşananlar için maddeler sıralayan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dolar yerine Türk lirası çağrısını da değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, "Bütün liderlere sesleniyorum. Ben dahil servetlerimizi açıklayalım. Ben birikimimi dolara yatırmadım" diye konuştu.

5.12.2016Gündem
Ömer Halisdemiri şehit eden darbeciye 5 kez ağırlaştırılmış müebbet

Ömer Halisdemir'i şehit eden darbeciye 5 kez ağırlaştırılmış müebbet!

Darbe girişimi sırasında Ankara’daki Özel Kuvvetler Komutanlığı’na girmeye çalışan darbeci generallerden Tuğgeneral Semih Terzi’yi öldürerek, darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in şehit edilmesiyle ilgili iddianame, mahkeme tarafından kabul edildi. Ankara’da darbe girişimine yönelik hazırlanan bu ilk iddianamede yer alan 18 şüpheliden 17’si için 4’er kez, Ömer Halisdemir’i şehit eden darbeci Üsteğmen Mihrali Atmaca için ise 5 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

1.12.2016Gündem
Akıncının paşası albay çıktı

Akıncı'nın paşası albay çıktı

Darbe girişimi soruşturmasında Akıncı Hava Üssü 143. Filo’da ele geçirilen görüntüler, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği’nde görevli Albay Ali Durmuş’un darbenin sivil isimleri Kemal Batmaz ve Harun Biniş’ten talimat aldığını, kendisinin de üst rütbedeki askerlere talimatlar verdiğini ortaya çıkardı. Darbe girişimi başarısız olunca üsten kaçıp 3 gün karargâhta görev yapan Durmuş, tutuklandı ve TSK’dan ihraç edildi.

11.11.2016Gündem
İşte darbe girişiminin iki ve üç numarasının son hali

İşte darbe girişiminin iki ve üç numarasının son hali 

15 Temmuz darbe girişimini 2 ve 3 numarası Kemal Batmaz ile Harun Biniş'in cezaevi görüntüleri yayınlandı. Harun Biniş, kamera kayıtlarındaki görüntülerle yüzünün karşılaştırılmaması için at kuyruğu saçını kesmesi ve sakal bırakması dikkat çekti.

3.11.2016Gündem
Başsavcı, Kemal Batmazla ilgili detayları anlattı

Başsavcı, Kemal Batmaz'la ilgili detayları anlattı

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, darbe girişimi gecesi Akıncı Üssü'nde görüntüleri ortaya çıkan eski Kaynak Kağıt AŞ Genel Müdürü Kemal Batmaz'ın darbenin çok kritik isimlerinden biri olduğunu" belirterek, "Adil Öksüz kadar önemli olduğunu, belki de onun üstü olabileceğini gördük, değerlendirdik. Bu şekilde darbenin bir karanlık yüzünü daha ortaya çıkarmış olduk." dedi. Kodalak, Kemal Batmaz'ın ifadesini bir kez daha aldıklarını belirterek "Ama her şeyi inkar ediyor. Hatta görüntülere dahi 'Ben değilim' diyor. Kabul etmiyor. Ama biz kendisinin fotoğraflarını çekerek, bu konuda da bilirkişi raporu aldık. Görüntülerle eşleşmesini sağladık. Görüntü uzmanları bu kişinin Kemal Batmaz olduğunu tespit etti" dedi. Kodalak, Batmaz'ın ilk yakalandığında Adil Öksüz gibi "Tarla bakmaya geldim" dediğini söyledi.

3.11.2016Gündem
Mendi: Yunanlılara esir olsam bu muameleyi görmezdim

Mendi: Yunanlılar'a esir olsam bu muameleyi görmezdim

Eski Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi, FETÖ ile mücadele konusunda, "Fetullahçı olduğuna dair ihbar aldığımız personel vardı. Bunlarla ilgili Genelkurmay katında çalışmamız oldu. Terfi sırasında olan albaylar veya bir üst rütbeye geçecek generallerle ilgili kuvvetli şüphe olanların kesinlikle YAŞ'ta emekli edilmeleri ve ilişkilerinin kesilmesi konusunda mutabakata varmıştık." dedi.

2.11.2016Gündem
Son Dakika: 15 Temmuz Darbe girişiminin 2. ismi Kemal Batmaz kimdir

Son Dakika: 15 Temmuz Darbe girişiminin 2. ismi Kemal Batmaz kimdir?

Son Dakika: Adil Öksüz ile birlikte 15 Temmuz darbe girişimini Akıncı Üssü'nde yöneten kişinin Kemal Batmaz olduğu bildirildi. Adil Öksüz'ün 13 Temmuz'da ABD'den Kemal Batmaz'la döndüğü belirtiliyor. Operasyon kapsamında 12 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi, 6'sı gözaltına alındı. Peki Kemal Batmaz kim? Kemal Batmaz Kaynak Kağıt AŞ'nin eski genel müdürü ve tutuklu bulunuyor. 2015'te bir emlak şirketi kurmuş ama hiçbir alım ya da satım işlemi yapmamış. Adil Öksüz'ün üstü ya da eşiti olduğu değerlendiriliyor. Öksüz ile ABD dönüşü Atatürk Havalimanında aynı karede yer aldıkları fotoğraflar gösterilen Batmaz'ın, bunun "tesadüf" olduğunu ileri sürerek, tıpkı Öksüz gibi Akıncı Üssü civarında bulunmasına ilişkin "arsa bakmaya gitmiştim" savunmasını yaptığı öğrenildi.

2.11.2016Gündem
Kılıçdaroğlundan Bylock iddiası

Kılıçdaroğlu'ndan Bylock iddiası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bylock kullananların çözülen isimleri seçilerek söyleniyor. Kontrollü. Savcılığa bu kişilerin isimleri bildirilmiyor. Programı bağımsız bir kuruluş incelesin. CHP içinde 1 kişi için söylendi, araştırıldı çıkmadı" dedi. Kılıçdaroğlu 15 Temmuz darbe girişimin yöneten ismin ise Mehmet Dişli olduğunu savundu.

28.10.2016Gündem

Yazar Sonuçları

2017 yazında aldığım bir darbe telefonu

O gün Osman Kavala’dan gelen telefonu çok iyi hatırlıyorum. Bu telefon konuşmasının içeriğine girmeden önce gerçekleştiği dönemi kısaca hatırlatayım isterseniz.

27.02.2020

Taktik mi?

Mahkemelerde, suçu sürekli inkâr etmek, bir savunma yöntemi midir?

13.09.2017

Mehmet Görmez ne ‘Ulu Hakan’dı ne ‘Kızıl Sultan’

DİYANET İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in görevi bırakmasının ardından...

2.08.2017

Huduti Paşa darbeci midir?

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili kafamı meşgul eden pek çok sorudan biri, dönemin İkinci Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti’ye bu silahlı kalkışmada atfedilen roldür.

9.03.2017

Darbecinin Başbakanlık kriz masasında ne işi vardı?

DARBE girişimi sırasında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı esir alıp Akıncılar Üssü’ne götüren karargâh subaylarından biri olan Tümgeneral Mehmet Dişli, savcılığa bir “ek ifade” verdi.

28.12.2016

Ankara’da ‘dosya’ savaşları

Geçtiğimiz Mart ayında bu köşede ‘Büyükşehir’de erken hesaplar’ başlıklı bir yazı yazmıştım.

9.11.2016