"Cem Keçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Cem Keçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Cem Keçe

Erken boşalmaya egzersiz önerisi

Erken boşalmanın önlenebilmesi için direkt ilaç tedavisine yönelmek sanıldığı gibi kesin çözüm yolu olmuyor, aksine kötüleştirici olabiliyor. Doğrusunu söylemek gerekirse erken boşalma problemini çözmek adına bir çok yöntem bulunuyor fakat en doğru yöntem cinsel terapi.

Pek çok erkeğin hayatının bir döneminde karşılaşabileceği bir sorun olan erken boşalma, çiftin cinsellikten zevk almasını engelleyen, kendilerine olan güvenlerini sarsan ve ilişki çatışmalarına yol açtığı için ciddiye alınması gereken bir sorun… Çift için oldukça can sıkıcı bir durum olan erken boşalma için neler yapılabilir? İlişkinin yeterince uzun sürmesi hem bedenen hem de ruhen çiftin sağlıklı kalmasını sağlıyor. Bir Uzakdoğu öğretisi olan tantra egzersizleriyle erken boşalma probleminden kurtulabilmek mümkün...

EN FAYDALI EV ÖDEVİ

Erken boşalmanın önlenebilmesi için direkt ilaç tedavisine yönelmek sanıldığı gibi kesin çözüm yolu olmuyor, aksine kötüleştirici olabiliyor. Doğrusunu söylemek gerekirse erken boşalma problemini çözmek adına bir çok yöntem bulunuyor fakat en doğru yöntem cinsel terapi... Buradan da anlaşılacağı gibi, cinsel terapi yöntemi dışındaki yöntemler genellikle geçici ve faydasız oluyor. Ayrıca, cinsel terapi çok yönlü olduğu için erken boşalmanın üstesinden gelinirken, cinsellikle ilgili bakış açısı genişletilebiliyor ve boşalma kontrolü öğrenilebiliyor. Cinsel terapiyle çift hem cinsel konularda doğru bilgileri ediniyor hem erken boşalmaya yol açan olumsuz duygu ve düşüncelerini fark edip kontrol etmeyi öğreniyor hem de iletişimini geliştiriyor. Tantra teknikleri cinsel terapi içinde yer alabiliyor. Çünkü boşalma kontrolünü öğrenme sürecinde tantra teknikleri süreci kolaylaştırabiliyor. Cinsel terapide çifte birlikte uygulayacakları ve “aşk oyunları” adı verilen, eğlenceli, keyifli ve kışkırtıcı ev ödevleri veriliyor. Tantra egzersizleri en faydalı ev ödevlerinin başında geliyor. Çünkü tantra teknikleriyle düşünceler, duygular, nefes ve nefis kontrolüyle boşalma denetimi öğrenilebiliyor.

HAZZA ODAKLANIN

Tantra öğretisinde, boşalmanın yaklaştığını fark eden erkek kafasından her türlü düşünceyi siliyor. Böylece, cinsel ve bedensel tüm duyumları algılayabilecek bir hale geliyor. Birleşmeyi düzenli ve uyumlu nefes alıp vererek sürdürüyor, boşalmasını geciktirmek için aşk kaslarını gevşetiyor ve boşalmak istediği ana kadar gevşek tutuyor, meninin akışını durdurmak için, karnını içeri çekiyor ve penisini de bir miktar dışarı itiyor. Sevişmenin ve dokunmanın hazzına odaklanıyor. Böylece, uyanıklığın ve mutluluğun en son aşaması diye tanımlanabilen çok özel bir ruhsal duruma giriyor. Cinsel terapistler ruhsal ve bedensel bütünlüğü sağlamaya yarayan tantra tekniği aşk kaslarının daha iyi kontrol edilebilmesi ve yeterince gevşetilebilmesi için cinsel terapide diğer tekniklere ilave olarak kullanıyorlar.

Eşim bana değer versin

Evleneli henüz birkaç ay oldu. Nişanlılık döneminde yaptığımız tartışmalar devam ediyor. Ne kadar küçük tartışmalar olsa da, bazen bana değer verip anlayışlı olsun istiyorum. Bana karşı takındığı tavrını nasıl değiştirebilirim?

Kendinize verdiğiniz değer oranında eşinizden değer görürsünüz. Yeni evli bir çift olarak birbirinizle ilk kez gerçek bir evlilik ilişkisine girerken, eşinizin size nasıl dav­ranacağı hakkında hiçbir fikriniz olmayabilir, bu doğal ve olağan bir durumdur ve zamanla her şey yoluna girecektir. Şu an keşfetme pozisyonundasınız. Bu nedenle her şeyin en iyi şekilde gelişmesi için nasıl davrana­cağınıza önceden karar vermenizde, dizginleri talihe bırak­mamanızda, dizginleri elinize almanızda, olayları ve eşinizin tavrını yönlendirmeyi öğrenmenizde fayda var. Böylece eşinizin size karşı olan tavrını siz belirleyebilir ve onun davranışlarını, ortamı ve görüşmenin yönünü siz tayin edebilirsiniz.

Nereye gittiğini söylemiyor

4 aylık evli bir bayanım. Eşimle severek evlendik ama eşim çok değişti. Nişanlılık döneminde bana nereye gittiğini söyler ve sürekli arardı fakat artık nereye gittiğini söylemiyor. Ben de sürekli onu arıyorum. Tabi sürekli aradığım için sinirleniyor ve benden daha da uzaklaşıyor ama kendimi mani olamıyorum. Ne yapmalıyım?

Her evlilikte birtakım sıkıntılar yaşanabilir. Eşlerin ilk aylarda birbirlerini tanımaları ve evliliğe uyum sağlamaları esnasında bazı pürüzler olabilir. Bu süreçte ilişkinin yıpranmaması ve mutluluğun zedelenmemesi için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Evliliklerdeki sıkıntıları probleme dönüştürmeden aşmak için, eşinizi koşulsuz sevin ve kalbinizdeki sevgi pınarının musluğunu sonuna kadar açın. Sevilen eş uysallaşır, sevilmeyen eşse hırçınlaşır. Mutluluk emek ister, bu emeği verirken eşinizin kişilik haklarına saygılı olun, onu köleniz olarak görmeyin, ona sevginizi her fırsatta gösterin, her sözden, her hareketten bir mana çıkarıp hayatınızı zindan etmeyin, onun hatalarını sürekli görüp kafasına kakmayın ve onun özgürlüğüne fazla müdahale etmeyin. Çünkü hiçbir erkek eşinin saat başı telefon edip kendisini kontrol etmesini istemez ve rahatsız olur. Gerçek bir problem yokken problem varmış gibi davranmayın. Unutmayın ki, ilişkilerde tahrip kolay, tamir zordur.

GÜNÜN SÖZÜ

İnsanın mutlu ve huzurlu olabilmesi için, yapacak bir işi, sevdikleri ve geleceğe dair bir umudu olmalı.

X