GeriKişisel Bakım Yazın saçlarınızı doğal yöntemlerle kurutun
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yazın saçlarınızı doğal yöntemlerle kurutun

Yazın saçlarınızı doğal yöntemlerle kurutun

Kurutma makinesi yerine havlu ile saç kurulamak daha sağlıklı!

Deri ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Özdemir, kısa saç modellerini tercih etmenin saçları travmalara karşı koruyacağını, şampuan temas süresini kısaltarak daha iyi durulanmasını sağlayacağını söyledi.

Özdemir, yaptığı açıklamada, yaz aylarında havuz ve deniz suyu ile ultraviyole ışınların saç tellerini yıprattığını belirterek, saçlarda meydana gelen mini travmaların dökülmeye yol açabileceğini anlattı.

Kısa saç modelleri saçları travmalara karşı korur

Yaz mevsiminde saçların kısa tutulması gerektiğini ifade eden Özdemir, "Kısa saç modellerini tercih etmek, saçlarımızı hem travmalara karşı korur hem de şampuan temas süresini azaltarak, daha iyi durulanmasını sağlar. Böylelikle saçlarımızı olası travmalara karşı koruyarak saç diplerini sağlıklı tutmuş oluruz" şeklinde konuştu.

Saç kurutma makinesi yerine havlu ile saçlarınızı kurutun

Özdemir, saçların doğal yöntemlerle kurutulması gerektiğini vurgulayarak, şu önerilerde bulundu:

 "Saç kurutma makinelerinin manyetik ve termal hasarına karşı saçları havlu ile iyice kurulamak daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca saç köklerine uygun şampuanı kullanmak da saç sağlığı açısından önemli bir faktördür. Özellikle yaz mevsiminde biotin, çinko, lesitin ve metionin gibi vitamin ve aminoasit içeren şampuanların kullanılması, yıpranmaya karşı iyi bir önlem olacaktır."

Saç sağlığı için bakım kremleri bulunduğuna da dikkati çeken Özdemir, denize ve havuza sık giren kişilerin saçlarına bakım kremi uygulamalarını tavsiye etti.

AA

False