GeriSerap Duygulu Doğum sonrası sağlıklı kilo vermeye hazır mısınız?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğum sonrası sağlıklı kilo vermeye hazır mısınız?

Doğum sonrası sağlıklı kilo vermeye hazır mısınız?

Evet mi, hayır mı?

Hızla zayıflamaya çalışmak verilen kiloların aynı hızla geri alınmasına neden olur, üstelik fazlasıyla… Dolayısıyla doğru olan; kontrollü ve düzenli beslenmeyle yavaş yavaş kilo vermektir. 

1. Doğumdan sonra bebeğinizi düzenli olarak emzirmenin kilo vermenizi kolaylaştırdığını biliyor musunuz?

a) Evet
b) Hayır

2. Hem sağlık hem de kiloları hızla verme açısından yürüyüş yapmanın gereğini biliyor ve yürüyüş yapıyor musunuz?

a) Evet
b) Hayır

3. Doğumdan birkaç ay sonra spora başlamanızın sarkmaları önleyeceğini ve kilo vermenizi kolaylaştıracağını biliyor musunuz?

a) Evet
b) Hayır

4. Beslenmenizi kısıtlamanın sağlığınızı bozacağı gibi kilo vermenizi kolaylaştırmayacağı konusunda yeterince bilginiz var mı?

a) Evet
b) Hayır

5. Sağlığınızı bozmamak için doğum sonrası kilolarınızı doktor kontrolünde vermeniz gerektiğinin bilincinde misiniz?

a) Evet
b) Hayır

6. Uzman kontrolünde yapacağınız egzersizlerin sağlıklı kilo vermeniz için çok etkili bir yöntem olduğunu biliyor ve egzersiz yapıyor musunuz?

a) Evet
b) Hayır

7. Kilo vermenin dengeli ve düzenli beslenmeyle yakından ilişkili olduğunu biliyor musunuz?

a) Evet
b) Hayır

8. Ağır diyetlerin ve hızlı kilo vermenin sarkmalara yol açabileceğinin farkında mısınız?

a) Evet
b) Hayır

EVET’LER Çoğunluktaysa

Doğum sonrası kilo vermek pek çok kadının korkulu rüyasıdır. Yeni anne için hem karmaşık ve yoğun hormon üretimi nedeniyle bu iş zorlaşırken hem doğum sonrası yeniden forma kavuşma süreci de hayli sıkıntılı bir dönem olur. “Evet”leriniz daha çoğunlukta ise anlaşılıyor ki siz doğum sonrası neler yapmanız gerektiğini ve nasıl kilo verebileceğinizi biliyorsunuz.

HAYIR’LAR Çoğunluktaysa

“Hayır” cevapları daha çoksa öğrenmeniz gereken pek çok şey var ve henüz bu konuda tam anlamıyla bilgi sahibi değilsiniz. Ağır diyetler yapmak ya da kontrolsüz spor yapmak kolaylıkla kilo verdirir sanılır ama en büyük yanlış budur. Çünkü genellikle verdiğinizden daha fazlasını alırsınız. Oysa dengeli beslenmek ve bebeğinizi düzenli olarak emzirmek bile kilo vermenize yardımcı olur. Örneğin bebeğinizi her emzirmeniz size yaklaşık olarak 500 kalori kaybettirir. Bu da bir saatlik yürüyüşle ya da tenis oynamakla kaybedebileceğiniz kaloriye denktir. Dolayısıyla doğal yollardan kilo vermek, bunun yanında bazı egzersizleri yapmak ve doktor kontrolünde spora başlamak kilolarınızdan kolaylıkla kurtulmanızı sağlayacaktır.

Psikolog Serap Duygulu 

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

False