Çocuğunuzu dışarıdaki tehlikelere karşı hazırlayın

Artan kaçırma olaylarına karşı ailelerin dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?

Haberin Devamı

Son olarak Kars’ta, babasına yemek götürmek için evden çıkan 9 yaşındaki Mert Aydın’ın kaçırılmasının üzerine aileler tedirginleşti. Evlilik ve Çocuk Terapisti Uzman Psikolog Ramazan Şimşek, ailelerin çocuklarını bu gibi olaylardan korumak için yapması gerekenleri sıraladı.

Ülkemizde çocuklar özellikle çocuğu olmayan ailelere para karşılığı satma, dilenmeye ya da ruh sağlığı bozuk kişilerce zarar verme amaçlı kaçırılmaktadır. Çocuk kaçırma olayından sonra devletin güvenlik güçleri olabildiğince hızlı ve koordineli bir refleks vermesi gerekiyor ama ondan daha önemli olan olayların daha az yaşanması için ailelerin alacağı tedbirler.

Çocukların kendini olabildiğince koruması için verilecek eğitimlerin çok erken yaşta başlaması gerekiyor.

  • İlk olarak ebeveynler çocukların ben sınırlarına özen göstermeli. Özellikle 3 yaşından sonra izin alınarak öpülmesi, eşya ve oyuncakları için izin istenmesi, odasına girerken kapısının çalınması çocuklara ben sınırlarının öğretilmesi açısından oldukça önemlidir.
  • 3 yaşından sonra giyinirken, soyunurken, tuvalette ve banyodayken çocuğunuzun izin almasını sağlayın ki sizin de ben sınırlarınız olduğunu öğrensin.
  • Toplumumuzda çokça gözlenen ısırarak sevmeye asla izin verilememeli. Küçük yaşlarda ısırılarak sevilen çocuklar tacize tepki vermekte zorlanmaktadır. Çünkü çocuklar bunu sevmenin bir türü olarak algılamaktadır.
  • Yabancıların dokunmalarına izin verilmemeli. Sokakta, çarşıda, alışveriş merkezlerinde tanımadığımız kişiler küçük yaştaki çocukları sevmek amaçlı dokunma eğilimindeler. Toplumumuzda çok karşılaştığımız bu durum maalesef birçok aileye göre normal sayılmaktadır. Böyle durumlarda dokunmanın yasak olduğunu söyleyin ki çocuk da bunun normal bir davranış olmadığını öğrensin.
  • Şiddete maruz kalan çocuklar korkmayı ve aynı zamanda tepki vermemeyi öğreniyorlar. Bu yüzden çocuklara asla şiddet uygulanmamalı.
  • Kim olursa olsun ben sınırına müdahale eden kişilere tepki vermesi gerektiğini öğretin.
  • Tanımadığı kişilerin hediye ya da yiyeceklerini kabul etmemesi gerektiğini mutlaka öğretin.
  • Servisle okula giden çocukların iniş ve biniş mesafelerinin eve ve okula çok yakın olmasına dikkat edin.
  • Güvenlik tedbirlerini almadan çocuklarınızı sokağa, parka göndermeyin.
  • 5-6 yaşlarından itibaren çocukları korkutmaya özen göstererek kaçırmalara karşı bilinçlendirin. 

Yazarın Tüm Yazıları