Şu çılgın obezler

Birçok insan yağ yaktırıp kilo verdiriyor diye maden suyu, çim suyu ve kekik suyu gibi içecekleri içiyor.

Haberin Devamı

Nasıl ki yanlış ilaç tedavi etmez, sağlığı tehdit ederse; benzer şekilde yanlış diyet de tedavi etmez, sağlığı tehdit edebilir. Ancak ülkemizde maalesef ilaç ve diyet konusunda insanlar halen ilgili uzmana başvurmaktan ziyade arkadaşına, komşusuna veya internete danışıyor. “Bak bu bana iyi geldi; al, sen de kullan” zihniyetini aşamadığımız sürece daha çok canlar yanacak gibi görünüyor. Tıp eğitimi almamış kişilerin insanlara sağlık öğütleri vermesi, hele ki ilaç veya diyet önerisinde bulunması son derece yanlıştır. Her mesleğin amatörlüğü olur, ama sağlık profesyonellerinin olmaz.

Şu çılgın obezler

Biz Türkler olaylara tek taraflı bakmayı çok severiz. “Doktor bana ‘sigarayı bırak!’ dedi ama kendisi de içiyor, neden bırakayım ki?” diyerek bazı mazeretlerin arkasına sığınırız. Bu durumda doktor da hastası da yanlış bir davranış göstermektedir. Ancak bizler, bilim insanlarının ağzından çıkan sözleri çoğu zaman için dikkate almayarak, nasihatlere kulak asmayarak yaşayan bir toplumuz. Başımıza gelmedikten sonra “bana bir şey olmaz!” düşüncesi ile hareket etmeyi pek severiz.

Haberin Devamı

OBEZİTE RİSKİNİ ARTIRAN 20 BASİT ÖNERİ İÇİN TIKLAYIN!

Uzmanların “kalp - damar hastalıklarına karşı kırmızı şarap ve bitter çikolatanın koruyucu etkileri vardır” gibi sözlerini hemen benimser, aynı uzmanın “haftada en az 3 gün yürüyüş yapılmalıdır, şekerden ve kızartmalardan kaçınmak gerekir” gibi yaşam tarzı değişikliklerini hiçbir zaman dikkate almayız. Yani sadece işimize geleni uygularız. Ülkemizde örnek tavırlar sergileyen bir uzmanın örnek alındığı pek görülmemiş bir olaydır. İşin trajikomik tarafı; ikinci el araba alırken, kendi kullandığı aracını satan dünya kadar oto tamircisi ilanı gözümüze çarpmasına rağmen “doktordan” sözünün prim yaptığı bir toplumda yaşıyoruz. Buna karşılık doktorları değil de siyasileri örnek alarak radyasyonlu çay veya kuşburnu çayı içen, kilo verdirdiği inancıyla 1 kg altın çilek meyvesi için dünya kadar para harcayan ve sonrasında ekonomik krizden dert yanan bir toplumuz. Ve sonrasında ne enteresandır ki bozulan sağlığını veya kötüye giden ekonomisini dikkate alan bir politikacı bulmakta zorlanıyoruz.

Haberin Devamı

Şu çılgın obezler

ZAYIFLAMAK UĞRUNA YOSUN, ÇİM SUYU, SİRKELİ SU İÇİYORUZ

Nice insandan kilo verdiriyor, yağ yakıyor, metabolizmayı hızlandırıyor gibi duyumlar sonrası maden suyu, çim suyu, kekik suyu, ballı - limonlu su, ılık su, sirkeli su, alkali su, zayıflama çayı içtiğine ve kabak çekirdeği yediğine tanık oldum. Denizde dokunmaktan bile çekindikleri yosunların tabletlerini, içeriğinde ne tür kimyasalların bulunduğunu bilmedikleri sözde “bitkisel” bazen de özellikle “kaçak” zayıflama haplarını kullandığını, hatta tok tutar düşüncesi ile pamuk yuttuğunu vs mesleki hayatımda çok defa duydum. Yani bilimle yakından uzaktan ilgisi olmayan davranışlar sergilemekte üzerimize yok. O nedenle bugün birisi çıkıp “maydanoz basendeki yağları eritiyor” dese maydanozun fiyatı sanırım 3 - 5 kat artar.

Haberin Devamı

AMELİYATSIZ OBEZİTE TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

[webtv=112707]

İnsan bir şeyin değerini onu kaybedince anlar. Örnek olarak; evinde yürüme bandı olan birisi aylarca elbise askısı olarak kullandığı cihazının bozulduğunu fark edince çok üzülür. Durumu tersinden düşünecek olursak; bir şeyin değeri onu elde edince kaybolur. Örnek olarak; sahilde veya yürüyüş parkurunda spor yapan insanlara özenmesine karşılık binaların iç içe bulunduğu ve spor yapmaya pek elverişli olmayan bir mahallede oturan kişi, hayal ettiği semte taşındığında bir kez olsun yürüyüşe çıkmaz. Gerçekten de bazı şeyler elde edilince kıymetini kaybediyor, bazı şeyler ise kaybedince kıymete biniyor. Önemli olan ise, sahip olunan değerleri en iyi şekilde kullanabilmektir. Çalıştığı gökdelenin merdivenlerini inip çıkarak zayıflayan danışanım da oldu; yazın sıcaktan, kışın soğuktan etkilenmeden alışveriş merkezlerinin tüm koridorlarını hızlı adımlarla 1 - 2 tur dolaşarak zayıflayan danışanlarım da. Yeter ki azmedin, gerisi teferruat

Yazarın Tüm Yazıları