GeriGülhan Koca İsveç diyeti nasıl yapılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsveç diyeti nasıl yapılır?

İsveç diyeti nasıl yapılır?

Düşük kalorili ve protein ağırlıklı bu diyetin sağlığa etkileri…

Kilo verme her çağın sorunu olduğundan sürekli yeni bir diyet ortaya atılıyor. Son zamanlarda konuşulan İsveç diyeti de bunlardan biri. Peki, İsveç diyeti nasıl yapılır, bu diyet ile kaç kilo verilir ve sağlığa bir zararı var mıdır? İşte bütün bu soruların cevabını Diyetisyen Gülhan Koca veriyor.

Günümüzde en çok konuşulan konulardan biri kilo vermektir. Gittiğiniz her yerde, bulunduğunuz her ortamda mutlaka konu dönüp dolaşıp kilolarımıza gelir. Birçok kişi etrafındakilerden duyup internetten araştırarak bu diyetleri uygular. Bu popüler diyetlerden biri de İsveç diyetidir.

İsveç diyeti nasıl yapılır?

İsveç diyeti 6 ila 13 gün arasında uygulanması gereken bir diyet olup 3 ayda bir tekrarlanması önerilen çok düşük kalorili (1000 kaloriden az), protein ağırlıklı bir diyettir. Amaç kişilere düşük kalori verip proteinin metabolizma hızlandırıcı etkisinden faydalanarak çok hızlı bir şekilde kilo verdirmektir.

Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda sadece tek şekerli kahve içilerek güne başlanmasını öneren bu diyet kesinlikle sağlıklı olamaz. Ayrıca vitamin ve mineraller açısından oldukça fakir bir diyettir. Hayvansal yağlar açısından zengin olup birkaç çeşit yiyeceği temel alarak tek tip beslenmeye teşvik edici bir özelliği bulunmaktadır. Ne yazık ki bütün popüler diyetler gibi İsveç diyetini uygulayanlar da sağlıksız bir şekilde, yağdan çok kas ve su kaybı gerçekleşerek hızlı ve kalıcı olamayan kilo kayıpları yaşarlar. İsveç diyetinde günlük 2 litre su içilmesi ve çay, kahve, meşrubatlardan uzak durulması önerileri bu diyetin tek olumlu tarafıdır.

Kilo vermek isterken sağlığınızdan olmayın

Dünya Sağlık Örgütü ayda 2-4 kg arasında kilo verilmesini önermektedir. Hızlı kilo kayıpları kısa dönemde uyku, mide ve bağırsak problemleri, halsizlik, saç dökülmesi, psikolojik sorunlar oluşabileceği gibi uzun vadede kalp ve şeker hastalığı, bazı kanser türleri, kısırlık, regl sorunları gibi ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu tarz diyetleri uygulayan kişiler çoğu zaman verdiği kilodan çok daha fazlasını geri alarak hayatlarına devam ederler. Amaç kilo kaybetmek iken sağlığınızı kaybedebilirsiniz. Unutmayın ki diyet kişiye özeldir. Bu nedenle mutlaka uzman yardımı alarak doğru beslenmeyi öğrenip bir yaşam tarzı haline getirmelisiniz.

False