GeriKişisel Bakım Türk erkekleri kuvvetli kokuları tercih ediyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk erkekleri kuvvetli kokuları tercih ediyor

Türk erkekleri kuvvetli kokuları tercih ediyor

Peki, ya Türk kadınları?

Türkiye’nin esas üreticilerinden Seluz Kimya, ülkelere göre kadın ve erkeklerin ne tarz kokuları tercih ettiğini anlatan oldukça farklı bir araştırmaya imza attı. Yapılan bu araştırma Avrupa ülkeleri, Amerika ve Türkiye’nin koku haritasını anlatıyor. Hazırlanan raporda dünya kadınlarının tercihleri benzerlik gösterirken, erkeklerin tercihlerindeki farklılıklar dikkat çekiyor.


Türk kadını hangi kokuları seviyor?

Türk erkekleri kuvvetli kokuları tercih ediyor

Türkiye’deki kadınların %45’inin tercihi “Floral Fruity” olarak adlandırılan koku ailesi. Yani gül, yasemin, zambak gibi çiçeklerin elma, mango, şeftali gibi meyve kokularıyla kombinasyonunu içeren etkileyici zarif parfümler…


Avrupa’da da beğeniler benzerlik gösteriyor

Türk erkekleri kuvvetli kokuları tercih ediyor

Rapora göre Avrupalı kadınların %15,5’i “Chypre Fruity” yani paçuli, meşe yosunu gibi kokuların odunsu notlarla harmanlanarak daha kalıcı olmasını sağlayan “Şipir” ailesiyle meyve kokularının karışımından, %10,6’sı “Floral Woody” yani sandal ağacı, vetiver gibi ağaçların kalıcı odunsu kokularının çiçek kokularıyla bileşiminden, %9’u ise Türk kadınlarının ilk tercihi olan “Floral Fruity” ailesinden hoşlanıyor.

Amerikalı kadınlarda da durum pek farklı değil. %20,2 oranla ilk tercih tıpkı Avrupa’daki gibi “Chypre Fruity” ailesi. Bu sırayı %18,2 ile “Floral Green” olarak adlandırılan, doğallığı ve gençliği ifade eden yeşil bitkisel kokuların çiçek kokularıyla kombine edilmesiyle ortaya çıkan parfümler izliyor.


Türk erkeği sıcak ve kuvvetli kokuları tercih ediyor

Türk erkekleri kuvvetli kokuları tercih ediyor

Türk erkeği ”Woody” olarak adlandırılan sıcak ve kuvvetli kokuları tercih ederken, Avrupa erkeğinin tercihi ”Fougere Ambery” yani Amber ile hafif baharatlı, ferahlık hissi veren kokuların karışımı...

Türkiye’de erkeklerin tercihini tek bir koku ailesiyle açıklamak pek mümkün değil, çünkü tercih oranları aynı olmasına rağmen kokuların içerikleri oldukça farklı. Türk erkeklerinin %15’i “Woody Aromatic” kokulardan hoşlanıyor. Yani ormanı ifade eden sandal ağacı ya da vetiver gibi ağaçların kalıcı kokularından… Yine %15 oranında beğenilen bir diğer koku ailesi “Woody Spicy” odunsu kokuların baharatlarla kombine edilmesinden oluşuyor. Bu kombinasyon egzotik, sıcak, kalıcı ve kuvvetli parfümler anlamına geliyor. Aynı sırada yer alan %15’lik diğer tercih ise “Aromatic Aquatic” olarak adlandırılan yani tazelik ve temizlik hissi veren kokular.


Avrupalı erkekler ferahlık ve baharat hissi veren bu kokuyu kullanıyor

Türk erkekleri kuvvetli kokuları tercih ediyor

Euromonitor International’ın raporları ve Seluz Kimya’nın bugüne kadar hazırladığı tasarımlar doğrultusunda üzerinde uzun zamandır çalışılan rapora göre, Avrupa ülkelerinde erkeklerin %15,4’ü “Fougere Ambery” olarak adlandırılan koku ailesini tercih ediyor. “Fougere” kelimesinin anlamı aşk merdiveni, yani eğreti otu. Lavanta ya da kumarin gibi maddeleri içeriyor, koklandığında ferahlık ve baharat hissi veriyor. İşte Avrupa’da erkeklerin ilk tercihi Amber ve Fougere kombinasyonlarını içeren parfümler. Avrupalı erkeklerin %12,3’ü “Fougere Aromatic”, %10,1’i ise “Woody Fruity” koku ailesini tercih ediyor. “Woody Fruity” sıcak ve kuvvetli odunsu kokuların mango, elma, şeftali gibi meyve kokularıyla kombine edildiği kalıcı ve farklı bir tarz.

Rapora göre Amerika’da erkeklerin %24,3’ü “Citrus Aqueous” ailesini tercih ediyor. Citrus kelimesi narenciye ve turunçgilleri ifade ediyor. Citrus Aqueous, Bergamot, limon, portakal gibi enerji veren kokuların şelale, rüzgar gibi transparan ve tazelik hissi veren kokularla birleşimi…
  

False