GeriDekorasyon Mobilya alırken kullanışlı olmasına önem verin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mobilya alırken kullanışlı olmasına önem verin

Mobilya alırken kullanışlı olmasına önem verin

Kullanılan malzemelerin içindeki sağlığa zararlı kimyasallara dikkat!

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), uzun ömürlü ve kaliteli mobilyalara sahip olabilmek için satın alırken dikkat edilmesi gereken püf noktalarını açıkladı.

Mobilya seçerken ergonomiye, evin büyüklüğüne, satış sonrası servislerine ve sağlıklı malzeme kullanımı konularına dikkat edilmesi gerekir.

ERGONOMİK MOBİLYALAR TERCİH EDİLMELİ

Kalitenin ön planda olduğu mobilya tasarımlarında, ergonomi de aranan özellikler arasında olmalı. Özellikle ofis mobilyası ve ev mobilyası oturma gruplarında, sırtı kavrayan ve boşluk bırakmayan, kullanışlı mobilyalar tercih edilmeli.

YENİ EVLENECEK ÇİFTLER EVİN ÖLÇÜLERİNİ ÖNCEDEN ALMALI

Özellikle yeni evlenecek çiftlerin mobilya satın alırken yaptığı en büyük hatalardan biri mobilyaları beğenme aşamasında evlerinin ölçüsünü dikkate almamaları. Renk, kumaş, ahşabına karar verirken ev ölçülerinin de bilinmesi gerekiyor.

ZARARLI OLABİLECEK KİMYASALLARA DİKKAT!

Mobilyada kullanılan malzemelerin sağlığa zararlı olabilecek kimyasallar taşımamasına dikkat etmek büyük önem taşıyor. Örneğin, yonga levhada “E1 özelliği”, kumaşta “ftalat free” özelliği, boyalarda “ağır metal” içeriği olmaması, tutkallarda kanserojen madde kullanılmadığı bilgisinin mobilya satın alırken öğrenilmesi gerekiyor.

AHŞAP KALİTELİ OLMALI

İş kalitesi, mobilya türü ve tarzına göre seçilecek ağaç değişkenlik gösterebilir. Türkiye’de gürgen, dişbudak daha çok tercih ediliyor. Ahşap ağırlıklı bir mobilya alırken ahşaptan anlayan birinin fikrine başvurmakta fayda var. 

False