GeriKişisel Bakım Makyaj yaparken bunlara dikkat edin!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Makyaj yaparken bunlara dikkat edin!

Makyaj yaparken bunlara dikkat edin!
Abone Olgoogle-news

Doğru makyaj malzemesi seçtiğinizden emin olun.

Makyaj malzemeleri, alerjiden göz enfeksiyonuna ve hatta körlüğe dahi yol açılabiliyor. Kozmetik malzemeleri göz sağlığımızı olumsuz olarak etkilerken, göz sağlığımızı da tehdit ediyor! Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Özer Kavalcıoğlu makyaj malzemelerinin dezenfekte edilmesinin önemi hakkında merak edilenleri anlattı.

KALİTESİZ ÜRÜNLERDEN UZAK DURULMALI

Kadınların en güçlü silahlarından biridir makyaj. Özellikle kimi zaman buğulu kimi zamansa etkileyici ve çekici bakışlara sahip olmak adına göz makyajının kadınlar için özel bir yeri bulunuyor. Ancak her şeyde olduğu gibi makyaj malzemelerinin seçiminde de kalitesiz ürünlerden uzak durmak gerekiyor. Çünkü kalitesiz makyaj malzemeleri ve yine göz bakımına dikkat etmemek, göz sağlığını olumsuz etkiliyor. Göz altına, göz kapağına hatta alt kirpiklerin diplerine kadar sürülen göz kalemleri ve farlar, bazen akarak gözün içine girer. Bu da alerjisinden enfeksiyona kadar birçok göz problemine davetiye çıkarır. Hatta bu ürünlerin içindeki kimyasallar, körlüğe bile yol açabilir.

Makyaj yaparken bunlara dikkat edin

GÖZ KURULUĞUNA YOL AÇIYOR

Göz ve çevresi, diğer bölgelere göre daha hassastır. Çünkü gözlerimizde fazlaca damar ve sinir dokuları bulunuyor. Bunun için kullanılacak makyaj malzemelerinin de doğru seçilmesi gerekiyor. Yanlış seçilen makyaj malzemeleri, en çok göz alerjisine neden oluyor. Kızarıklık, yanma, kaşıntı, batma, sulanma, çapaklanma gibi yakınmalardan biri, birkaçı ya da hepsi alerjinin belirtileridir. Yağın gözyaşına karışıp bir tabaka oluşturarak görmeyi bulanıklaştırması, istenmeyen sonuçlara yol açıyor. Yağlı ürünler, korneanın beslenmesi için gerekli gözyaşının işlevini engelleyerek korneada oksijensizliğe neden oluyor. Doğal olarak gözlerde günümüzün sorunu kuruluk meydana geliyor. Bu nedenle yoğun yağ içeren kozmetik malzemelerin kullanılmamasını tavsiye ediyoruz.

 

Makyaj yaparken bunlara dikkat edin
 

MAKYAJ YAPARKEN BUNLARA DİKKAT EDİN!

 • Makyaj malzemesi satın alırken güvenilir markaları ve yine üzerinde "Hipo-alerjenik" veya "Dermatolog onaylı" yazan ürünleri tercih etmelisiniz.
 • 3 ayda bir maskaranızı değiştirmelisiniz. İçeriğinde 10 adetten fazla bileşen olmayan ürünleri kullanmalısınız.
 • Göz kalemini gözünüzün içine sürmekten sakınmalısınız. Aksi takdirde kirpik diplerindeki yağ bezlerinin kanal ağzı tıkanabilir.
 • Makyaj yapmadan önce mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Makyajınızı düzeltmeye çalışırken kirli temizleme mendillerini kullanmamalısınız.
 • Kullanım tarihi geçmiş ürünler, gözlerde önemli problemlere yol açabilir. Bu yüzden, renginde bozulma ve kokusunda değişiklik meydana gelen ürünlerden kaçınmalısınız.
 • Göz makyajınızı temizlemeden yatmamalısınız. Yoksa gözlerde tahrişe, kapak kenarlarındaki gözyaşı kanallarının ağızlarını kapatabileceğinden arpacık, kapak kisti ve gözyaşı azlığına neden olabilir.
 • Suyla kolayca temizlenebilen makyaj malzemelerini tercih etmelisiniz. Ayrıca maskaranın sıvı ortamı, mikropların kolayca üremesine neden olur. Bu da gözde şişme, ciltte kızarma ya da pullanma meydana getirir.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Özer Kavalcıoğlu

False