GeriHamilelikte Cinsellik Hamilelikte Seks Güvenli mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte Seks Güvenli mi?

Hamilelikte Seks Güvenli mi?
Abone Olgoogle-news

Normal hamilelik yaşayan bir çok kadın düzenli seks yaşantısını, su kesesi açılıp doğum sancısı başlayana kadar devam ettirebilir.

Normal hamilelik yaşayan bir çok kadın düzenli seks yaşantısını, su kesesi açılıp doğum sancısı başlayana kadar devam ettirebilir. Seks sırasında bebeğe zarar gelmez.

Amniyon kesesi ve rahimdeki güçlü kaslar bebeği korumaktadır. Rahim kanalındaki sıvı tabaka da tampon görevi yaparak enfeksiyon oluşumunu önler.

Bazı durumlarda, çiftlerin hareketlerini kısıtlamaya yada değiştirmeye gitmeleri gerekebilir. Tereddüt edilen her noktalarda doktorunuzla görüşmeniz önerilir.

Hamilelikte Seks Farklı mı Hissediliyor?

Birçok kadın, hamilelikte seksin çok farklı olduğunu söylemekte. Bazısı çok tatmin edici, bazısı ise en az derecede tatmin edici olduğunu söylemekte.

Pelvikdeki çoğalan kan akışı genital bölgede tıkanıklığa sebep olabilir. Bu yükselen cinsel istek ile vajinal bölgede fazlaca ıslanma ile birlikte diğer taraftan da rahatsız edici olup ilişki sırasında karın ağrılarına da sebep olabilir.

3 aylık periyotda göğüslerde karıncalanmalar, bununla beraber hassas olduğundan dokunmalar daha duyarlı hissedilir. Bazı kadınlar yüksek derecede hissederken, bazıları göğüslerinin dokunulmasından pek hoşnut olmazlar.

Eğer bazı aktiviteler sizi rahatsız ediyor ise eşiniz ile paylaşarak farklı aktiviteler bulabilirsiniz. (Mastürbasyon gibi.) Eğer çiftler arasında cinsel istek yok ise eşler birbirlerine sarılıp, öpmeyi ihmal etmemelidirler.

Hamilelikte Cinsel İsteksizlik Normal mi?

Hamilelikte birbirinden ayrı, farklı tecrübeler, farklı arzulu hamilelikler vardır. Bazı kadınların libidosu yüksek, bazılarının ise düşük olup, cinsellik ilgilerini çekmeyebilir. Cinsellik yerine daha hassas düşüncelerde olabilirler.

Bazen cinsel ilişki sırasında yorgunluk, dengesizlik yada mide bulantıları hissedilebilir.

Eşimin İstekleri Değişir mi?

Birçok erkek hamile olan eşini beklide olduğundan daha cazibeli bulur, tabii ki her erkek değil. Hamilelikte ilişkinin sönmesinin birçok sebebi olabilir. Erkeklerin endişelendiren babalık mesuliyeti, bebeğe zarar verebilirim duygusu cinsellikteki arzunun önüne geçebilir.

Erkekteki cinsellikteki en büyük çekimserlik eşinin hamilelik döneminde bebeğe zarar geleceğinden tereddütüdür. Erkeğin kendi içini rahatlatması için ve tabiki çiftler arasındaki tüm iletişimin bazı noktalarda tıkanmanın önlenmesinin en iyi çözümü bir sonraki doktor ziyaretine birlikte katılmanız olacaktır.

Partnerlerin Oral Seks Yapması Güvenli mi?

Genelde güvenli. Fakat eşiniz genital bölgenize fazla hava vermez ise. Fazla hava baskısı kan dolaşımında pıhtılaşmaya sebep olur.Çok ender olabilecek bir şeydir. Fakat bebeğin yaşamını etkileyebilir. Diğer bir nokta ise eşinizde uçuk var ise oral seks den o dönem için uzak durmak.

Eğer partnerinizin HIV virüsü taşımadığına emin değilseniz, diş kanaması ya da ağızdaki küçük kesiklerin olup olmadığı göz önünde olmalıdır.

Enfeksiyonlardan Nasıl Korunulur?

Eğer cinsel ilişki ile geçebilecek enfeksiyon durumu gibi bir risk varsa, mutlaka kondom kullanılması gerekmektedir.

Hangi Pozisyon Daha Güvenli?

Tecrübe ile hangi pozisyonun sizin için daha rahat olabileceğinizi anlayabilirsiniz. Misyoner pozisyon erkek üstte) annenin karnı zamanla büyüdükçe bu pozisyon anneyi zorlayabilir.

İşte size tavsiyeler:

• Eşiniz sırt üstü yattığında, birleşme anında hiçbir şekilde karına ağırlık yüklenmemelidir.Kontrollü olunmalıdır.

• Eşiniz sağlam bir sandalyede oturmalı.

• Yan yana yatarak arkadan birleşme sağlandığında (Derin penetreler aylar geçtikçe rahatsızlık verebilir bu yüzden, penetre hafif olmalıdır.)

• Yan yatıp eşinize yüzünüzü döndüğünüzde arkanıza bir yastık koyarak destek veriniz. Bu pozisyonda belinize yüklenebilecek en büyük ağırlık eşinizde olacaktır.

• Yatağın ayak ucuna gelecek şeklide dizlerinizin ve dirseklerinizin üzerinde eğilerek durunuz. İlk 3 ay sonrasında eğer karnınız rahat değilse bir tarafınıza yastık koyarak destek alınız.

• Dizlerinizin ve dirseklerinizden yardım alınız. Eşiniz dizlerinin üzerine eğilerek arkanızdan penetre eder.

Hangi Durumlarda Doktoru Aramak Gerekir?

Orgazm ile yaşanan karındaki ufak kramplar eğer kısa süre sonra geçmediyse, acı ile birlikte kanama var ise doktorunuzu aramalısınız.

Doktorunuzla hiç çekinmeden seks sırasında kaygı duyduğunuz sorularınızı paylaşabilirsiniz.

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False