GeriHamilelik Hazırlığı Hamilelik Öncesi Bunları Düşündünüz mü?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelik Öncesi Bunları Düşündünüz mü?

Hamilelik Öncesi Bunları Düşündünüz mü?

Planlı hamilelik için bu ayrıntılar çok önemli.

Hamile kalmayı ve anne olmayı çok istiyorsunuz ancak bu duruma ne kadar hazırsınız? Gerek eşinizle gerek kendinizle ilgili alacağınız kararlar, hamilelik sürecinizin en sağlıklı şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. İşte, Psikolog İlkten Çetin’den konuyla ilgili öneriler…

Eşle Birlikte Alınması Gereken Kararlar


Öncelikle hamile kalmaya karar verirken eşlerin fikir birliği içinde olmalarıdır. Eşlerin neden çocuk sahibi olmak istediklerini ya da istemediklerini birbirlerine açıklamaları önemlidir. Ayrıca eşler bu kararı alırken, ekonomik durumlarını, ilişkilerinde yaşanan problemleri, eğer anne çalışacaksa çocuğa kimin bakacağı konularını ayrıntılı bir biçimde düşünmek durumundadırlar. Düşünmeleri gereken bir başka konu da ev, iş ve sosyal hayatlarında önemli değişiklikler olacağı ve bu değişikliklere ne kadar hazır olduklarıdır. Çiftlerin bu kararı hiç tereddüt etmeden almaları önemlidir.

En Sağlıklı Olanı Planlı Hamilelik

Hamilelik beklenen, istenen, planlanan bir hamilelik olmalıdır. Çocuğun yaşantısını geçireceği aile ortamı çok önemlidir. Özellikle bebeğin yaşantısının ilk yılları açısından aile ortamı çok büyük önem taşır. İstenilen hamilelikler sevgi dolu ebeveynleri de beraberinde getirir. Bebeğin ihtiyacı olduğu sevgiyi anne bebeğe hamileyken verirse bebek dünyaya geldiğinde hem anne, hem bebek kendini huzurlu hissedecektir. Annenin hamileyken bebeğini sevmesi aile içinde kurulan sağlıklı ilişkilere bağlıdır.

Hamilelik Öncesi Sağlık Kontrolleri

Hamile kalmadan önce annenin fiziksel sağlık kontrolünden geçmesi sağlık açısından sorunsuz bir hamilelik yaşaması için önemlidir. Doktorun uygun bulduğu durumlarda kızamıkçık aşısı olması, hepatit B aşısı olması, sigara ve alkol kullanımını kesmesi, bir kadın doğum uzmanı edinmesi ve onun yönlendirmelerine göre hareket etmesi hamilelikte oluşabilecek riskleri azaltır.

Annelik Yaşı Önemli Bir Unsur

Kadının hamile kalma yaşı da önemli faktörlerden birisidir. Günümüzde bir kadının istediği yaşta hamile kalması için uygun koşullar sağlanmaktadır fakat hamile kalma için ideal yaş 20-35 yaş arasıdır. 35 yaşından sonra hamile kalma olasılığı ve oranı azalır; bir takım müdahaleler gerekebilir. Geç yaşta gerçekleşen doğumlarda anne ve bebek hayati risk taşır.

Baba Adayı Hazır mı?

Hamile kalmaya karar vermeden önce üzerinde durulması gereken önemli bir diğer konu da baba adayının hazır olmasıdır. Anne adayının hamilelik döneminde karşılaşacağı çok sık ağlama, alınganlık, çabuk incinme, kusma, gibi durumlara karşı baba adayının hazır olması gerekir. Bu hazır bulunuşluk, hamilelik sürecinin huzurlu ve mutlu geçmesini sağlayacağı gibi bebeğin sevgi dolu bir ortama doğmasını da hazırlar.

HAMİLE KALMADAN YAPMANIZ GEREKENLER

False