GeriKişisel Bakım 3D mask yöntemi ile burun estetiği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

3D mask yöntemi ile burun estetiği

3D mask yöntemi ile burun estetiği

Bu teknik ile hastaya kendi burnundan yapılabilecekleri anlatılıyor.

Burun estetiği ameliyatında amaç; ön planda olan, hastanın yüzünde ilk fark edilen yapının burun olmasını engellemektir. Bir kişiye baktığınızda ilk göze çarpan yapının burun olmaması gerektiğini dile getiren Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Murat Akkuş, burunun büyük, önde, kaba, sarkık olup, bu durumun, kişiyi rahatsız ediyorsa burun estetiği ameliyatından fayda görebileceğini belirtti. Büyük ve ön planda olan burun, kişinin sert, dominant, baskıcı, erkeksi görünüme yol açabilmekte. Burun sarkıksa, maalesef özgüvensiz bir algılanış yaratabilmekte…

BURUN YÜZÜN GÜZELLİĞİNİ EN ÇOK ETKİLEYEN ORGANDIR

Güzel gözlerden bahsedilir, güzel kaşlardan, yanaklardan, güzel dudaklardan bahsedilir, bu organlar için birçok şarkı yazılmıştır. Sevdiğinin burnuna şiir yazana pek rastlanmaz. Bu demek değil ki, burun önemsizdir, burun yüzün ortasında yer alan bir organ olarak tüm bu yapılarla ahenk içinde olmalıdır, yüzün güzelliğine gölge düşürmemelidir. 

BURUN ESTETİĞİNDE AMAÇ YÜZÜN ESTETİK BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAĞLAMAKTIR

Burun estetiği ameliyatı öncesi yüz çok iyi analiz edilmelidir. Amaç yüzle uyumlu, büyüklüğüyle veya ‘’KÜÇÜKLÜĞÜYLE’’ göze çarpan bir burun oluşturmamaktır.

Burun estetiği ameliyatı tartışmasız bir şekilde yüzün ifadesini en çok etkileyen estetik ameliyattır. Burun estetiği için başvuran hastaların doğal olarak en çok çekindiği konular ‘’Ya yüzüme yakışmazsa?’’ , ‘’Ya istediğim gibi olmazsa?‘’, ‘’Ya nefes alamazsam ?‘’ gibi sorulardır. 

Daha önceden hastalara ameliyat öncesi photoshop veya 3D programlarla burun tasarımı yapılıyordu, bilgisayar ortamında yaptığınız tasarım 3 boyutlu olsa da, biz bunu ekranda 2 boyut olarak görüyoruz. Aslında hasta ile görüşme sırasında biz cerrahların kafasında o yüze uygun burun şekilleniyor. Fakat bunu hastaya bilgisayar ortamında photoshopla veya 3D programlarla göstermek gerçekçi olmuyordu.

Plastik Cerrahiye başladığı ilk yıllardan beri aklında, ameliyat öncesi her hastanın heykelini yapmak olduğunu dile getiren Akkuş, bu nedenle heykel sanatıyla ilgilenmeye başladığını, heykelle uğraşmanın 3 boyutlu düşünebilme yeteneğini arttırdığını belirtti.

DOĞALLIK AYRINTILARDADIR

Doğal olanın özelliklerini görmek, başka şekilde düşünebilmeye sevk ediyor. Ameliyat sonrası her şey hastanın istediği gibi olmuş olabilir, burun kemeri alınmış, burun ucu küçültülüp kaldırılmış olabilir. Fakat burun doğal durmayabilir. Sorunun estetik yüzeylerin yani poligonların ameliyat sonrası silinmesi veya ameliyat sırasında oluşturulamamasıdır. 

Hastanın birebir heykelinin yapılması pek mümkün değildir. Çok benzetebilirsiniz, fakat bu birebir kopyası olmayacaktır. Bunun için önceleri kabul eden hastaların yüzlerinden silikonla birebir kalıpları alınırdı. Bu yöntem hasta için zahmetliydi. Bu nasıl hasta için daha kolay bir hale getirilir düşüncesi 3D lazer tarayıcı ve 3D Mask yönteminden yararlanmayı ortaya çıkarmıştır.

Artık başvuran hastanın yüz bölümü 3D lazer tarayıcı ile bilgisayar ortamına kopyalanabiliyor. Hastanın bunun için 10-15 saniye kadar sabit durması gerekiyor. Sonrasında asıl iş bunu birebir şekilde 3D MASK çıkarmak. 3D MASK çıkması 7-8 saatlik bir süre gerektiriyor. Balmumu benzeri özel bir maddeye dönüştürülerek maske elde ediliyor. Hastanın şekillendirilebilir heykeli üzerinde; yüzün oranları, burnun olması gereken büyüklüğü, burnun deri kalınlığı, kıkırdak yapısı, kemik yapısı hesaba katılarak yeni bir burun tasarlanıyor. Burnunun özelliklerini, neden bu şekilde tasarlandığı hastaya anlatılıyor. Burnun doğal görünmesini sağlayacak olan poligonlar hasta ile beraber inceleniyor. Hastaya kendi burnundan yapılabilecekleri ve yapılamayacakları anlatılıyor.

KİMİ AMELİYAT ETMEMEN GEREKTİĞİNİ BİLMELİSİN

Hastayla beraber karar verilen ve hedef olarak belirlenen heykelin, 3D Masklardan elde edilen steril edilebilir ‘’mask’’ ile ameliyata girmek hekim açısından büyük avantaj oluyor… 

3D Mask - Heykel-Burun Estetiği ile hastalarla birlikte belirlenen, hedef buruna doğru yol almaktır. Burun estetiğinde 4. Boyut zamandır. Oluşturulan burun, zaman içinde ödemi ve şişliği gerilediğinde hedeflenen doğal görünümlü bir burna benzemelidir.

False