GeriEtkinlikler ''2. Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali'' başlıyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

''2. Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali'' başlıyor!

''2. Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali'' başlıyor!

Yeni yazarların ilk oyunlarını tiyatro seyircileri ile buluşturuyor.

Türkiye’de bir ilk olan ve oyun yazarlığı üzerine odaklanan Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali’nin ikincisi bu yıl 20 Mayıs – 26 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşiyor. GalataPerform tarafından 2006 yılından beri düzenlenen “Yeni Metin Yeni Tiyatro” projesi kapsamında, ilk kez geçen sene başlayan festival bu sene de yeni yazarların ilk oyunlarını tiyatro seyircileri ile buluşturuyor. 

Çağdaş tiyatro yazınına ve yeni oyun yazım biçimlerine odaklanan, uluslararası ve yenilikçi bir proje olan Yeni Metin Yeni Tiyatro, 2006 yılından bugüne dek oyun okumaları ve oyun yazarlığı atölyeleri olarak iki ana eksen üzerinden ilerledi. Proje, yeni oyun metinlerinin nasıl bir reji, oyunculuk, dramaturji ve sahne tasarımı anlayışı içerdiğini tartışmaya açıyor.

Festivalin teması ‘Sınırlar’

Beş aylık atölye çalışmaları sürecinde ‘Sınırlar’ teması üzerine geliştirilen metinler arasından Yeni Metin Yeni Tiyatro ekibi 5 oyun seçti. Bu 5 oyun, 2.Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali kapsamında, okuma tiyatrosu ve sahnelenmiş okuma tiyatrosu olarak seyirciyle buluşuyor.

Genç yazarlar profesyonel tiyatrocularla buluşuyor

Festival kapsamında oyunları ilk kez seyirciyle buluşacak yazarların metinleri, profesyonel tiyatrocular tarafından sahneye taşınıyor. Sahnelenmiş okuma tiyatrosu olarak seyirci ile buluşacak Şenay Tanrıvermiş’in yazdığı “Dil” oyununu Yeşim Özsoy Gülan, Öznur Şahin’in yazdığı “When in Rome” adlı oyunu ise Belçika ve Türkiye’de öncü işlere imza atan Mesut Arslan yönetiyor. Festival’de ayrıca okuma tiyatrosu olarak sahnelenecek “Dam”, “HSKTR” ve “No:2/1” adlı oyunları Ayşe Lebriz Berkem, Beyti Engin ve Yusuf Demirkol yönetiyor. Festivale destek veren ve oyunları okuyan oyuncular arasında Tansu Biçer, Yeşim Ceren Bozoğlu, Emrah Eren, Emre Yetim, Bertan Dirikolu gibi isimlerin yanı sıra üniversitelerin oyunculuk bölümlerinden yeni oyuncular da var.

Ricci/Forte İstanbul’da!

Festivalin bu seneki uluslararası konukları İtalyan yazar/yönetmenler Ricci/Forte. “Macadamia Nut Brittle”, “Grimmless”, “100% Furious”, “Abbastarduna”, “Pinter’s Anatomy” ve “Imitation of Death” oyunlarıyla uluslararası festivallerde İtalyan Çağdaş Tiyatrosu’nu temsil eden aykırı ikili için İtalyan basını “çağdaş tiyatronun ve modern sahnelemenin iki büyük ustası” diyor. 

2.Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali kapsamında ikilinin üç yıldır Avrupa’da biletleri yok satan “Macadamia Nut Brittle” oyunu “Yala ama Yutma” ve “re:fwd:die in good company” oyunlarıyla adlarından söz ettiren biriken disiplinler arası topluluk tarafından sahnelenmiş okuma tiyatrosu olarak sahneye taşınıyor. Oyun için IL SECOLO XIX “Büyüklerin korkularını anlatan bizim karanlık masalımız” diyor. Avrupa kültürünün, Amerikan ve global kültür karşısındaki çaresizliğini işleyen oyunun, ikilinin katılımıyla gerçekleşeceği okumasının ardından, Ricci/Forte’yle seyircilere açık bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Ayrıca festival kapsamında, 23 Mayıs’ta Kiki Sıraselviler’de Ricci/Forte’nin 2011 yılında sahneye koydukları ve Grimm Masalları'ndan yola çıkarak hazırladıkları “Grimmless” oyunu video gösterim olarak İstanbul’lularla buluşacak. Ricci/Forte, Grimm Kardeşlerin masallarından yola çıkarak karanlık bir masal dünyası yaratan “Grimmless” için “sonu mutlu bitmeyen masallar” diyor. Gösterimin ardından Kiki Sıraselviler’in ev sahipliğinde bir after party gerçekleşecek.

www.galataperform.com

False