Matematik

 • Futbol maçı değil, matematik ligi - matematik
  Futbol maçı değil, matematik ligi31.01.2015
  EgeİZMİR'deki Gelişim Koleji'nin, matematiği sevdirip, birlikte ve farklı düşünme yeteneklerini geliştirmek amacıyla düzenlediği Matematik Ligi, bir futbol maçı atmosferinde geçiyor.Çift devreli lig usulüne göre organize edilen ligde, play-off serisi de oynanırken, öğrenciler sporcu, öğretmenler hakem, okuldaki diğer öğrenciler ise taraftar oluyor.
 • Böyle hediye görülmedi, 'Galaksi Turu' - matematik
  Böyle hediye görülmedi, 'Galaksi Turu'31.01.2015
  EgeKonak Belediyesi, başarılı karneleriyle göz dolduran öğrencileri yarı yıl tatilinde Uzay Kampı'na götürerek ödüllendirdi.
 • Dünyanın en yaşlı ilkokul öğrencisi - matematik
  Dünyanın en yaşlı ilkokul öğrencisi26.01.2015
  Eğitim90 yaşında Kenyalı kadın, büyük büyük torunlarıyla aynı sırada eğitim görüyor.Priscilla Sitienei’nin en yaşlı ilkokul öğrencisi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesi bekleniyor.
 • Herkes şampiyon - matematik
  Herkes şampiyon20.01.2015
  GündemTEOG’de tam 4 bin 742 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayınca uzmanlar uyardı: İkinci sınavda da böyle olursa, yerleştirmelerde kaos yaşanır!
 • Bir karneyle hayat değişir - matematik
  Bir karneyle hayat değişir20.01.2015
  EğitimSömestr yaklaştı.Peki karne pek parlak değilse ne yapmalı? Uzmanlara göre düşük notlar ikinci dönemde düzelebilir ancak yanlış bir tepki, çocuğun kendisiyle ilgili algısını tamamen değiştirebilir.
 • Babası "Mühendis olacak" dedi ama. - matematik
  Babası "Mühendis olacak" dedi ama.19.01.2015
  EgeİZMİR’de akademisyenlik yapan Kürşad Terci, aile baskısına karşı gelemediği için üniversitede mühendislik eğitimi almak zorunda kaldı.
 • Selahattin DUMAN

  Artık 60 milyonu da babandan istersin! - matematik
  Artık 60 milyonu da babandan istersin!19.01.2015
  Yazarlar“Hazır ol vaktine Federasyon Başkanı, destekçiler birer birer kaçıyor” demenin zamanı geldi.Yıllık 60 milyon liralık Ülker desteği, bir mektupla gitti.Bundan sonra diğerlerinin de gözü açılır herhalde.
 • Futbol maçı değil, matematik ligi - matematik
  Futbol maçı değil, matematik ligi19.01.2015
  EgeİZMİR'deki Gelişim Koleji'nin, matematiği sevdirip, birlikte ve farklı düşünme yeteneklerini geliştirmek amacıyla düzenlediği Matematik Ligi, bir futbol maçı atmosferinde geçiyor.Çift devreli lig usulüne göre organize edilen ligde, play-off serisi de oynanırken, öğrenciler sporcu, öğretmenler hakem, okuldaki diğer öğrenciler ise taraftar oluyor.
 • “Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı 12-13” - matematik
  “Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı 12-13”19.01.2015
  Eğitimİstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü.Prof.Dr.Mehmet Karaca, yayın konusunda dünya sıralamasında 20’lerde olan Türkiye’nin patent konusunda yerlerde süründüğünü söyledi.Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısının da 12-13 seviyesinde olduğunu belirten Karaca, Harvard Üniversitesi’nin bazı bölümlerinde bu sayının 3 olduğunu söyledi.İTÜ’nün tarihi hakkında da bilgi veren Karaca, "İstanbul Üniversitesi eski ama biz kadimiz.Kadim kelimesi, çok daha oturaklı bir kelime, Osmanlıca bir kelime, hem eski hem de oturaklı deniliyor.Biz böyle bir gurur tablosuna sahibiz." dedi.Karaca, çalışmaların devam ettiği elektrikli minibüsün şarjının bir saate indirilmesi konusunda yoğunlaştıklarını açıkladı.
 • Yarıyıl tatili cuma günü başlıyor - matematik
  Yarıyıl tatili cuma günü başlıyor18.01.2015
  GündemOkul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen 23 Ocak Cuma'dan itibaren yarı yıl tatiline girecek.
 • Yarıyıl tatili cuma günü başlıyor - matematik
  Yarıyıl tatili cuma günü başlıyor18.01.2015
  EğitimOkul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen 23 Ocak Cuma'dan itibaren yarı yıl tatiline girecek.
 • Fabrikayı değil sanatı seçti - matematik
  Fabrikayı değil sanatı seçti18.01.2015
  EgeYAŞAR Üniversitesi Müzik Bölümü Başkanı Kürşad Terci, iplik fabrikası sahibi ailesinin baskısıyla mühendislik eğitimi aldı ama mezun olduğu gün ailesinin karşısına çıkarak 'mühendis değil müzisyen' olmak istediğini söyledi.İkinci eğitimini müzik üzerine yapan ve bugün akademik kariyerine bu alanda devam eden Terci ailelere çocuklarına baskı yapmaması uyarısında bulundu.
 • Gülse BİRSEL

  Eyy Merkez Bankası! Ben bağımlıyım! - matematik
  Eyy Merkez Bankası! Ben bağımlıyım!17.01.2015
  YazarlarEvet, ekonomi programlarının bağımlısıyım! Mikro, makro, parite nerede; ben orada.Ama ne fayda?
 • Mehmet ÖZ

  Pasta bulamazsanız ekmek de yemeyin - matematik
  Pasta bulamazsanız ekmek de yemeyin17.01.2015
  YazarlarBu yazı sadece diyabetikleri değil, hepimizi ilgilendiriyor.
 • YGS ve LYS’de puan değişikliklerine dikkat - matematik
  YGS ve LYS’de puan değişikliklerine dikkat16.01.2015
  EğitimÜniversite sınavlarına girecek ya da sadece sınavsız geçiş hakkını kullanacak adayların ÖSYS’ye başvuruları 19 Ocak Pazartesi günü sona erecek.Başvuruların doğru ve eksiksiz olması hem 15 Mart’ta yapılacak YGS, hem de haziranda gerçekleştirilecek LYS’yi etkileyecek.Bu yüzden kılavuz iyice incelenmeden Aday Başvuru Formu doldurulmaması gerektiği uyarıları yapılıyor.
 • Doğan HIZLAN

  Müzik dergileri - matematik
  Müzik dergileri15.01.2015
  YazarlarDERGİLERİN ne kadar güç koşullar altında yayınlandığını bilirim.Eskiden “Harçlıklarla dergi çıkarılırdı” gibi efsane bir söz vardır.
 • Bakan Nabi Avcı: Bilim merkezleri artacak - matematik
  Bakan Nabi Avcı: Bilim merkezleri artacak15.01.2015
  EğitimBakan Nabi Avcı, “Önümüzdeki dönemlerde bilim merkezlerinin sayısını olabildiğince arttıracağız” dedi.
 • Milli Eğitim Bakanı'ndan KPSS açıklaması - matematik
  Milli Eğitim Bakanı'ndan KPSS açıklaması15.01.2015
  GündemMilli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ana, ilk ve ortaokul öğrencilerine matematik ve fen alanlarında uygulamalı eğitimler veren İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) Taşkışla Kampüsü'nde çalışmalar sürdüren İTÜ Bilim Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.Avcı, açılışın ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
 • Milli Eğitim Bakanı'ndan KPSS açıklaması - matematik
  Milli Eğitim Bakanı'ndan KPSS açıklaması15.01.2015
  EğitimMilli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ana, ilk ve ortaokul öğrencilerine matematik ve fen alanlarında uygulamalı eğitimler veren İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) Taşkışla Kampüsü'nde çalışmalar sürdüren İTÜ Bilim Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.Avcı, açılışın ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
 • Yanıt için 30 saniyen var: A mı, B mi, C mi? - matematik
  Yanıt için 30 saniyen var: A mı, B mi, C mi?14.01.2015
  EğitimTürkiye, dünyada matematik konusundaki sıralamalarda çok gerilerde.Bu ders çocukların en çok korktuğu konuların başında geliyor.Peki matematik kaygısını azaltmanın yolları neler? Türkiye’de dersler nasıl işleniyor? Gelişmiş ülkelerin eğitim anlayışı farklı mı? Bu soruları Türkiye’nin önemli matematikçilerine sorduk.
 • Ortaokulda ifade krizi - matematik
  Ortaokulda ifade krizi13.01.2015
  EgeBALÇOVA Asil Nadir İlk ve Ortaokulu 6-A sınıfından bazı öğrenciler, ailelerine bir soruşturma için ifadelerinin alınıp dilekçe imzalatıldığını söyleyince çok sayıda veli okula gitti.
 • Taha AKYOL

  Dip dalgaları - matematik
  Dip dalgaları13.01.2015
  YazarlarMÜSLÜMANLAR 19.yüzyılda yılgın, miskin, pısırık toplumlardı.
 • Ortaokulda ifade gerginliği - matematik
  Ortaokulda ifade gerginliği12.01.2015
  Eğitimİzmir’in Balçova İlçesi’ndeki Asil Nadir İlk ve Ortaokulu’nda, iddiaya göre, bir öğretmenin sınav sorularını, sınav öncesinde öğrencilere verdiği iddiası üzerine, okul yönetimi, 6-A sınıfı öğrencilerinin ifadelerine başvurdu.Bazı öğrencilerin durumu ailelerine bildirmeleri üzerine okula gelen velilerden Yasemin Tütüncü, "Müdürümüz tarafından çocuklarımıza imza attırılmış.Çocuklarımızın imza yetkisi olmadığı halde sınıflarında bir soruşturma yapıldığı belirtilip bununla ilgili de imza atmaları söylenmiş.Sınav soruları verildiyse, 6-A sınıfındaki öğrencilerin hepsinin 100 alması gerekiyor.Sınavlarını oldular ve her zamanki notlarını aldılar hatta notu düşen bile var" dedi.Çocuklarının psikolojilerinin bozulduğunu savunan veliler, yetkililerden yardım istedi.
 • Figen Yüksekdağ : HDP’ye oran biçemezsiniz buna sizin matematik zekanız yetmez - matematik
  Figen Yüksekdağ : HDP’ye oran biçemezsiniz buna sizin matematik zekanız yetmez12.01.2015
  GündemHDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin grup toplantısında konuştu.Seçim barajı ile ilgili olarak Figen Yüksekdağ, "HDP’nin barajı aşıp aşamayacağı kritiğini yapıyorlar.HDP’ye oran biçemezsiniz buna sizin matematik zekanız yetmez, buna sizin siyasi zekanız yetmez, bu siyasi zavallılıktan başka bir şey değil" diye konuştu.
 • TEOG yerleştirmelerinde farklı sisteme geçilebilir - matematik
  TEOG yerleştirmelerinde farklı sisteme geçilebilir11.01.2015
  EğitimBu yıl ortaokul 8’inci sınıfta olup TEOG’a giren öğrencileri yazın farklı bir yerleştirme sistemi bekliyor.Milli Eğitim Bakanlığı henüz resmen duyurmasa da ara ara yetkililerin yaptığı bazı açıklamalardan ipuçları bulmak mümkün.
 • Ayşe ARAL

  Yetiş Ayşe - matematik
  Yetiş Ayşe11.01.2015
  Yazarlar
 • 20 soruda 'hadi anlat bakalım'! - matematik
  20 soruda 'hadi anlat bakalım'!11.01.2015
  Eğitim“Bugün okulun nasıl geçti” sorusuna çocuk genellikle “iyi” diye yanıt verir ve gerisini getirmez.Onları okul hakkında konuşturmak istiyorsanız neyi nasıl soracağınızı bilmelisiniz.
 • Nuran ÇAKMAKÇI

  TEOG yerleştirmelerinde farklı sisteme geçilebilir - matematik
  TEOG yerleştirmelerinde farklı sisteme geçilebilir11.01.2015
  YazarlarBu yıl ortaokul 8’inci sınıfta olup TEOG’a giren öğrencileri yazın farklı bir yerleştirme sistemi bekliyor.
 • Nuran ÇAKMAKÇI

  TEOG yerleştirmelerinde farklı sisteme geçilebilir - matematik
  TEOG yerleştirmelerinde farklı sisteme geçilebilir10.01.2015
  YazarlarBu yıl ortaokul 8’inci sınıfta olup TEOG’a giren öğrencileri yazın farklı bir yerleştirme sistemi bekliyor.
 • Çağlayan ÇEVİK

  Haftanın kitapları - matematik
  Haftanın kitapları10.01.2015
  Yazarlar
 • Dünyanın en seksi onbaşısı - matematik
  Dünyanın en seksi onbaşısı09.01.2015
  AvrupaShlomit Malka, İstanbul’a Intimissimi’nin çekimleri için geldi.Markanın iç çamaşırlarını günlük hayatında da kullandığını söyleyen genç model göğüslerinin küçüklüğünden memnun.Silikon yaptırmayı düşünmüyor.
 • TEOG sonuçları sorgulama (e-okul giriş sistemi) - matematik
  TEOG sonuçları sorgulama (e-okul giriş sistemi)09.01.2015
  EğitimYaklaşık 1,5 milyon öğrencinin beklediği TEOG sonuçları açıklandı.Bu akşam saat 20.00’de MEB’in sitesinden açıklanan TEOG sonuçları, sınava giren 8.Sınıf öğrencilerini oldukça heyecanlandırdı.Kimileri sevinirken kimilerini üzen sonuçlar, E- Okul sistemine de yansıyacak.
 • Google'a bunu yazın bakın ne oluyor? - matematik
  Google'a bunu yazın bakın ne oluyor?09.01.2015
  AvrupaGoogle aramaları, gizli ve eğlenceli sürprizlerle dolu.
 • Arzuhan Doğan Yalçındağ en beğenilen iş kadını ödülünü aldı - matematik
  Arzuhan Doğan Yalçındağ en beğenilen iş kadını ödülünü aldı08.01.2015
  EkonomiYıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) İşletme Kulübü tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen 'Yılın Yıldızları Ödül Töreni’nde en beğenilen iş kadını ödülü, Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ’a verildi.
 • TEOG’da itiraz edilen iki soru iptal edilmedi - matematik
  TEOG’da itiraz edilen iki soru iptal edilmedi08.01.2015
  EğitimMilli Eğitim Bakanlığı Basın Müşaviri Abdülkadir Özkan, TEOG Türkçe ve matematik derslerinde açılan davalarla ilgili açıklama yaparak, “İvedi yargılama usulünce öngörülen makul sürede mahkemeden herhangi bir iptal kararı gelmedi” dedi.Özkan, bu nedenle TEOG sonuçların açıklanmasına karar verildiğini bildirdi.
 • Asla pes etme! - matematik
  Asla pes etme!06.01.2015
  EğitimDoç.Dr.Refet Polat, ilkokul öğretmenine göre ‘matematikten anlamıyordu’.Oysa şimdi Türkiye’yi matematik olimpiyatlarına hazırlıyor.Pes etmemek için neden de çok örnek de.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Kampüs değil külliye - matematik
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Kampüs değil külliye06.01.2015
  GündemCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Kampüsü ve Sağlık Temel Bilimleri Binası açılış töreni katıldı.Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada 'Kampüs değil külliye dersek daha isabetli olur' dedi.Erdoğan'a ilk tepki ise Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Prof.Dr.Bülent Arı'dan geldi.
 • Bayraklı'dan Kars'a kitap dopingi - matematik
  Bayraklı'dan Kars'a kitap dopingi06.01.2015
  EgeBAYRAKLI Belediyesi, Kars'ın Digor ilçesindeki Anadolu Lisesi öğrencilerinden gelen talep üzerine, ders kitapları ve testlerin bulunduğu 50 koliden oluşan yaklaşık 30 bin kaynağı okula gönderdi.
 • İtiraz 20 TL - matematik
  İtiraz 20 TL05.01.2015
  GündemANAYASA Mahkemesi’nin kararına rağmen geçen hafta, sınavlarda çıkan soruların tamamını açıklamayacağını duyuran ÖSYM, isteyenlerin soruların bilimsel açıdan incelenmesi için başvuru yapabileceğini açıkladı.Ancak inceleme isteği adaylara pahalıya patlayacak.Çünkü bir soruya itirazın bedeli 20 TL.
 • TM’de geometrinin etkisi azaldı - matematik
  TM’de geometrinin etkisi azaldı05.01.2015
  EğitimÜniversite adayları için başvurular dün başladı.Lise son sınıflar ve mezun durumdaki adaylar 19 Ocak akşamına kadar başvuru yapabilecek, 20 Ocak mesai bitimine kadar da sınav ücretlerini ödeyebilecek.ÖSYM’nin internet sitesinde yayımlanan 2015-ÖSYS kılavuzunda birçok yenilik de var.Başta hukuk fakültesi olmak üzere puan türü değişen ve yeni açılan programlar kılavuzdaki yerini aldı.
 • NEDEN PİYANGO BİLETİ ALIRIZ? - matematik
  NEDEN PİYANGO BİLETİ ALIRIZ?04.01.2015
  HayatBüyük ikramiyeyi kazanma ihtimali ise on milyonda bir.Hal böyleyken, neden bu kadar insan milli piyango bileti alıyor?
 • Matematik ve hayallerim. - matematik
  Matematik ve hayallerim.04.01.2015
  EğitimHayatımızda çoğu zaman sonradan fark ettiğimiz önemli dönüm noktaları var.Yıllar sonra anlıyorum ki çok değerli iki insan, farkında olmadan sağladıkları imkânlarla bugün benim hayata sıkı sıkıya bağlı olmamın ve üretebilmemin en önemli ilham kaynağı oldular.Onlar, yüzbinler için umut oldular…
 • ’Rockçı İmam’a vize engeli - matematik
  ’Rockçı İmam’a vize engeli04.01.2015
  GündemANTALYA’nın Kaş İlçesi’nde ’Rockçı İmam’ olarak tanınan Ahmet Muhsin Tüzer, Şubat ayında konser vermeyi planladığı Suudi Arabistan’dan vize alamadı.
 • ÖSYM yüzde 25 zam yaptı - matematik
  ÖSYM yüzde 25 zam yaptı03.01.2015
  GündemBu yıl üniversite sınavına girecek adayları 200 liralık masraf bekliyor.ÖSYM’nin yaptığı yüzde 25 zam nedeniyle adaylar, YGS’ye girmek için 50 lira, 5 oturumlu LYS’lerin her birine ise 30 lira ödeyecek.
 • ÖSYM yüzde 25 zam yaptı - matematik
  ÖSYM yüzde 25 zam yaptı03.01.2015
  EğitimBu yıl üniversite sınavına girecek adayları 200 liralık masraf bekliyor.ÖSYM’nin yaptığı yüzde 25 zam nedeniyle adaylar, YGS’ye girmek için 50 lira, 5 oturumlu LYS’lerin her birine ise 30 lira ödeyecek
 • Mehmet Y. YILMAZ

  Bana gen dizilimini söyle! - matematik
  Bana gen dizilimini söyle!02.01.2015
  Yazarlar‘BANA arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyle-yeyim’ atasözünün bilimsel bir temeli olduğu anlaşılıyor.
 • Gila BENMAYOR

  2015 e-kitap yılı olacak - matematik
  2015 e-kitap yılı olacak01.01.2015
  Yazarlar2014 yılının son günlerinde kitaba yatırım yapan, Türkiye’de yeni bir teknolojik “kitap ekosistemi” kuran ilginç biriyle tanıştım.
 • MEB'ten flaş TEOG açıklaması - matematik
  MEB'ten flaş TEOG açıklaması01.01.2015
  GündemMilli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında yapılan 8.sınıflar 1.dönem ortak sınavlarında 2 soruya üç dava açıldığını belirterek, sınav sonuçlarının davaya ilişkin mahkeme kararlarının sonuçlanmasının beklendiği 9 Ocak 2015 tarihinden sonra açıklanmasının uygun görüldüğü bildirildi.
 • Sonuçlar mahkeme kararından sonra - matematik
  Sonuçlar mahkeme kararından sonra01.01.2015
  EğitimMilli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında yapılan 8.sınıflar 1.dönem ortak sınavlarında 2 soruya üç dava açıldığını belirterek, sınav sonuçlarının davaya ilişkin mahkeme kararlarının sonuçlanmasının beklendiği 9 Ocak 2015 tarihinden sonra açıklanmasının uygun görüldüğü bildirildi.
 • Güler Sabancı'dan önemli açıklamalar - matematik
  Güler Sabancı'dan önemli açıklamalar31.12.2014
  EkonomiSabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, "Düşük petrol fiyatlarının 2015'te de devam etmesi bekleniyor.Bunun Japonya'ya, Eurozone ve Çin'e büyük faydası dokunacak.Şüphe yok ki bu durum Türkiye'ye de büyük avantajlar sağlayacak" değerlendirmesinde bulundu.
içinde

Matematik


geçen her haberden
Mind ile anında haberdar olabilirsiniz