MENÜ
Arşiv

Matematik

Matematik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Matematik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 11.915 Matematik haberi bulunmuştur.

Matematik, (Yunanca matema, "bilgi, çalışma, öğrenme") nicelik, yapı, uzay ve değişim gibi konularla ilgilenir. Matematikçiler ve filozoflar arasında matematiğin kesin kapsamı ve tanımı konusunda görüş ayrılığı vardır.

Devamı...

Matematik Haberleri

2016’da öne çıkan 10 eğitim araştırması

2016’da öne çıkan 10 eğitim araştırması

Anaokulları akademik hale geliyor. Öğretmenlerin stresi öğrencilerin performansını etkiliyor. Bilim insanları öğrencileri motive ediyor. 2016’da öne çıkan bu eğitim araştırmaları, gelecek yıllardaki öğretim yaklaşımlarını da belirleyecek önemli bulgular ortaya koyuyor. ABD’nin önde gelen eğitim platformlarından Edutopia 2016’da eğitim dünyasında en çok konuşulan 10 araştırmayı derledi.

16.1.2017Eğitim
‘Nobel ödüllü’ diyorsan

‘Nobel ödüllü’ diyorsan

AYNUR Tartan, “Kendinizle yüzleşin” başlıklı yazısında “Scio terapi”nin migrenden alerjiye, sindirim problemlerinden ruhsal travmalara kadar birçok soruna derman olduğunu anlatıyordu. Kendisinin de denediği ve çok başarılı bulduğu bu terapiyi “Nobel ödüllü sistem, NASA’lı bilim adamı Prof. Dr. William Bill Nelson tarafından bulunmuş” diye tanıtıyordu. 10 Aralık’ta Hürriyet Cumartesi’de çıkan bu yazıya iki akademisyenden eleştiri geldi. Bahçeşehir Üniversitesi’nden İlker Berkman bu terapiyi “bilimdışı safsata” olarak nitelendirdi. ODTÜ’den Prof. Dr. Kürşat Çağıltay da benzer görüşleri dile getirirken “NASA’da (ABD Havacılık ve Uzay Dairesi) çalışan böyle birisi yoktur. Böyle bir Nobel Ödülü kategorisi de bulunmamaktadır” dedi.

15.1.2017 OkurTemsilcisi
Uzman çavuş alımı için kimler başvuru yapabiliyor Başvurular nasıl yapılıyor

Uzman çavuş alımı için kimler başvuru yapabiliyor? Başvurular nasıl yapılıyor?

Uzman çavuş alımı başvuruları devam ediyor. Yeni KHK ilkokul mezunlarına da personel olma yolu açıldı. TSK bünyesinde çalışmak isteyen ancak tahsilini ilkokula kadar yapabilen adaylar, uzman çavuş alımı için başvuru yapabilecek. Peki, uzman çavuş alımı başvurusu nasıl yapılacak?

15.1.2017Gündem
TÜSİADdan Pepee Birlik Zamanı filmine destek

TÜSİAD'dan "Pepee Birlik Zamanı" filmine destek

TÜSİAD, 20 Ocak'ta vizyona girecek sinema filmi "Pepee Birlik Zamanı"nın gala partneri ve film destekçisi oldu.

15.1.2017Eğitim
FETÖ Dışişleri Bakanlığına nasıl sızdı

FETÖ Dışişleri Bakanlığı'na nasıl sızdı

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun geçenlerde CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun bir soru önergesine verdiği yanıt Gülen cemaatinin bir dönem Dışişleri Bakanlığı’na ne kadar derin bir şekilde nüfuz etmiş olduğu konusunda son derece çarpıcı bir fotoğraf ortaya çıkardı.

14.1.2017Gündem
Cebir ilk kez 6ncı sınıfta

Cebir ilk kez 6'ncı sınıfta

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), bir yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı ilkokul, ortaokul ve lise taslak müfredatında hayat bilgisi dersi öğretim programında önemli değişiklikler yapıldı.

14.1.2017Eğitim
Materyaller nasıl yetişecek

Materyaller nasıl yetişecek?

Önceki gün açıklanan yeni müfredat taslağı, tartışmaları da beraberinde getirdi. Özellikle Atatürk ile ilgili bilgilerin azaltılması ve Evrim Teorisi’nin çıkarılması çok konuşuldu. Daha ayrıntılı bir inceleme yapıldığında ise göze çarpan başka sorunlar da var.

14.1.2017Eğitim
Egzos, çamur ve karla boğuşan sert adamlar

Egzos, çamur ve karla boğuşan sert adamlar

Geçen hafta İstanbul son yılların en soğuk günlerini yaşadı, biliyorsunuz. Yoğun kar neredeyse dört gün boyunca hiç durmadı. Alışveriş merkezleri, caddeler, sokaklar ve restoranlar bomboştu, herkes evine kapandı. Hayatla olan bağlantımızı her anlamda ‘sıcak’ tutan bir meslek grubu vardı ki haklarını ödeyemeyiz. Sayelerinde ne aç kaldık, ne susuz. Evraklarımız gecikmedi, işlerimiz yürüdü. Onlar şehrin hızlı, asi, gözleri kara, üstleri kirli ama yüreği temiz adamları; kuryelik yapan motorcular.

14.1.2017Gurme
Müfredat sil baştan

Müfredat sil baştan

Uzun süredir üzerinde çalışılan eğitimde yeni müfredatı, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz dün açıkladı. Öneri ve eleştiriler için bir ay askıya çıkacak yeni müfredatta, içerikleri hafiflese de ders saatlerinin artırılması, darbelerin de okutulması ve 5’inci sınıflara yabancı dil hazırlığının eylülde başlaması gibi pek çok yenilik var... Yeni müfredata göre, lise son sınıf biyoloji dersinin müfredatında yer alan, “Hayatın başlangıcı ve evrim” ünitesi çıkarıldı.

13.1.2017Eğitim
Yeni müfredat MEB tarafından açıklandı İşte, yapılan değişiklikler

Yeni müfredat MEB tarafından açıklandı! İşte, yapılan değişiklikler

Yeni müfredat, düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve bakanlık yetkilileri birlikteliğinde açıklanan yeni müfredat detayları, birçok konuda değişiklik içeriyor. Bir sonraki eğitim öğretim dönemi itibariyle faaliyete alınacağı duyurulan yeni müfredat döneminin, ilk etapta 1. 5. ve 9. sınıf öğrencileri için geçerli olacağı ifade ediliyor. İşte, Bakan İsmet Yılmaz'ın yapmış olduğu müfredat değişikliği açıklaması ve bu değişikliğin neden yapıldığına dair detaylar

13.1.2017Eğitim
Bilimi oyun ve sanatla buluşturana destek

Bilimi oyun ve sanatla buluşturana destek

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), bilime olan ilginin artırılması için teknolojinin ve sanatın sunduğu yenilikçi uygulamalardan yararlanacak.

13.1.2017Teknoloji
TÜSİAD eski başkanı Symesdan laiklik vurgusu

TÜSİAD eski başkanı Symes'dan laiklik vurgusu

TÜSİAD eski başkanı Symes'dan laiklik vurgusu

12.1.2017İstanbul
Bornova Kolejinin TEOG başarısı

Bornova Koleji'nin TEOG başarısı

Bornova Koleji'nin TEOG başarısı

12.1.2017İzmir
Bilimi oyun ve sanatla buluşturana destek

Bilimi oyun ve sanatla buluşturana destek

TÜBİTAK, bilime olan ilginin artırılması için teknolojinin ve sanatın sunduğu yenilikçi uygulamalardan yararlanacak. Kurum, bu amaçla, Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları Çağrı Programı açtı.

12.1.2017Eğitim
Matematikle Avrupaya açıldılar

Matematikle Avrupa'ya açıldılar

Matematikle Avrupa'ya açıldılar

11.1.2017Balıkesir
Öğrencilerini ‘sevgiyle ısıtıyorlar’

Öğrencilerini ‘sevgiyle ısıtıyorlar’

Van'da bir grup kadın öğretmen, teneffüs ve öğle aralarında ördükleri atkı ve bereleri başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilerine hediye ederek, çocukların derslerine daha fazla motive olmalarına katkı sağlıyor.

11.1.2017Eğitim
Öğrencilerden, öğretmene cinsel tacizden suç duyurusu

Öğrencilerden, öğretmene cinsel tacizden suç duyurusu

Öğrencilerden, öğretmene cinsel tacizden suç duyurusu

11.1.2017Antalya
YGS ödemesi hangi bankalara yatırılabiliyor İşte, YGS başvuru tarihleri

YGS ödemesi hangi bankalara yatırılabiliyor? İşte, YGS başvuru tarihleri

YGS başvuru tarih aralıkları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Süreci en doğru şekilde atlatmak isteyen üniversite adayları, özellikle ödeme işleminin hangi bankalar üzerinden gerçekleşebileceğini sorguladı. Peki, YGS ödemesi hangi bankalara yatırılabiliyor? Başvuru için son gün ne zaman? İşte, YGS başvuru tarih aralıkları!

11.1.2017Eğitim
En iyi 10 karne tatili hediyesi

En iyi 10 karne tatili hediyesi

Yoğun dersler ve sınavlarla geçen uzun bir yılın ardından okullar bugün kapanıyor. Peki çocuğunuza karne hediyesi olarak tatil hediye etmeye ne dersiniz? Futbol kampından, doğada yaşama, matematik kursundan uzay kampına kadar listemizde çok farklı alternatifler var.

11.1.2017Seyahat
Yazılım öğrenene fırsat çok

Yazılım öğrenene fırsat çok

Farklı kurumların geleceğin mesleklerini ortaya çıkarmak için yaptıkları pek çok araştırmada yazılımcılar her zaman listelerin ilk sıralarında yer alıyor. Yazılımcı olabilmek için bilgisayar mühendisliği meuzunu olmak şart değil. Uzmanlara göre Türkiye’deki yazılımcı sayısı 200 binlere ulaşırsa milyar dolarlık Türk teknoloji şirketleri ortaya çıkabilir.

10.1.2017IK
Kar yüzünden finalleri ertelenen üniversitelilerin attığı 10 komik tweet

Kar yüzünden finalleri ertelenen üniversitelilerin attığı 10 komik tweet!

Kış bu yıl ağır geçiyor. Kar da bastırınca yollar kapandı. Üniversiteler de finalleri erteleyince değmeyin öğrencilerin keyfine! Öyle mi cidden? Bakalım ne hissediyorlar... Öğrencilerin finallerin ertelenmesi karşısında duygularını ifade ettiği tweetler karşınızda!

10.1.2017Kampüs
Nilüfer Kadın ve Çocuk Merkezinde 8 bin kişiye eğitim

Nilüfer Kadın ve Çocuk Merkezi'nde 8 bin kişiye eğitim

Nilüfer Kadın ve Çocuk Merkezi'nde 8 bin kişiye eğitim

10.1.2017Bursa
Foçadaki Suriye

Foça'daki Suriye

Foça'daki Suriye

10.1.2017İzmir
YGS başvuruları nasıl yapılır İşte başvuru adımları

YGS başvuruları nasıl yapılır? İşte başvuru adımları

Yükseköğretim Geçiş Sınavı başvuru tarihlerinin açıklanmasıyla birlikte üniversite heyecanı daha da artan adaylar, 'YGS başvuruları nasıl yapılır, başvurular ne zamana kadar sürecek?' gibi pek çok soruyu gündeme getirmeye başladı. Öğrencilerin soru işaretlerinin giderilmesi için ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden kılavuz yayınlandı. İşte, 2017 YGS başvuru ücreti ve süreçle ilgili bilinmesi gerekenler!

10.1.2017Eğitim
İlköğretim mezunu uzman çavuş ve uzman onbaşı alım şartları neler olacak

İlköğretim mezunu uzman çavuş ve uzman onbaşı alım şartları neler olacak?

İlköğretim mezunu uzman çavuş ve uzman onbaşı alımı için yeni bir düzenleme yapılan Kanun Hükmünde Kararname'de, TSK bünyesinde çalıştırılması planlanan uzman erbaşların alımıyla ilgili detay verildi. İlköğretim mezunu uzman çavuş ve uzman onbaşı personellerin alımı için detayları araştıran binlerce aday, TSK bünyesinde çalışabilmek için harekete geçecek. İşte İlköğretim mezunu uzman çavuş ve uzman onbaşı alımı ile ilgili şartlar

9.1.2017Gündem
Şampiyona hocasından soru sürprizi

Şampiyona hocasından soru sürprizi

Şampiyona hocasından soru sürprizi

9.1.2017İzmir
Öğretmen adayı seçimi, eğitimi ve istihdamı

Öğretmen adayı seçimi, eğitimi ve istihdamı

Eğitim fakültelerine girişte YÖK tarafından başarı sırası barajı getirilmesi öğretmenlik mesleği ve verilen eğitim konuları yeniden gündeme geldi. Dünyada bu konuda çeşitli uygulamalar var. Ancak önemli olan bu sorunların, Türkiye şartlarına uygun şekilde çözülmesi. Ayrıca bu mesleğe uygun adayların seçilip, yetiştirilmesi kadar istihdamı da dikkat edilmesi gereken konulardan biri.

9.1.2017Eğitim
Hayat kısa, kuşlar uçuyor

"Hayat kısa, kuşlar uçuyor!"

Cemalettin Seber'den Cemal Süreya'ya uzanan bir hikaye... İkinci Yeni'nin ele avuca sığmaz şairi Cemal Süreya aramızdan ayrılalı 27 yıl oldu. Onu daha iyi tanımak için, hayatına dair ayrıntılarla analım istedik biz de, kuşlar toplanmış göçmüşken çoktan, kendi dizeleriyle, adından attığı "y" ile, aşkları ile...

9.1.2017Kampüs
En eskisi İmam Gazali’ye ait

En eskisi İmam Gazali’ye ait

Balkanlar’daki en eski kütüphane olarak bilinen 480 yıllık Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi, bünyesindeki eşsiz el yazması eserlerle sadece Bosna Hersek’in değil, tüm Balkanlar’ın hafızası olarak değerlendiriliyor. Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki tarihi Başçarşı’daki kütüphane, bünyesindeki 10 binden fazla Arapça, Osmanlıca ve Farsça el yazması eserlerle hafıza kutusu olarak nitelendiriliyor.

8.1.2017Dünya
TSK, İlkokul mezunu uzman çavuş ve onbaşı alımı yapacak

TSK, İlkokul mezunu uzman çavuş ve onbaşı alımı yapacak

İlkokul mezunu uzman çavuş ve onbaşı alımı için çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev almak isteyen vatandaşları memnun etti. 2017 yılının ilk personel alımı ilanında bu gelişmeye yer vermesi beklenen TSK'nın, ilkokul mezunu uzman onbaşı ve çavuş alımının detaylarını açıklaması bekleniyor. İşte binlerce vatandaşın sorguladığı ilkokul mezunları uzman çavuş olabilir mi konusunun detayları ve başvuru şartları

7.1.2017Gündem
Teröristin cenazesi böyle götürüldü

Teröristin cenazesi böyle götürüldü

İzmir'deki hain saldırıyı gerçekleştiren terörist M.Ç'nin cenazesini babası teslim aldı. Teröristin babasına, cenazeyi taşıması için İzmir Büyükşehir Belediyesi dahil, kentteki cenaze hizmeti sunan firmaların hiçbirisi araç vermedi. Aile, cenazeyi kapalı kasasında kömür taşınan bir minibüs buldu.

7.1.2017Gündem
İzmirdeki bombalı saldırıda 5 adliye çalışanı da gözaltında (3)

İzmir'deki bombalı saldırıda 5 adliye çalışanı da gözaltında (3)

İzmir'deki bombalı saldırıda 5 adliye çalışanı da gözaltında (3)

7.1.2017İzmir
KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak

KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

KPSS tercihlerini geçtiğimiz günlerde tamamlayan memur adaylarının bekleyişi sürüyor. 2016 yılının son günlerinde girdikleri KPSS sınavının tercih sonuçlarını bekleyen adaylar, ÖSYM'nin duyurular sayfasından bilgi almaya çalışıyor. Peki, son durum ne? KPSS tercih sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanır? İşte, tercih sonuçları için öngörülen tarih!

7.1.2017Eğitim
Gülçin Öğretmenden yeni yıl hediyesi

Gülçin Öğretmenden yeni yıl hediyesi

Gülçin Öğretmenden yeni yıl hediyesi

7.1.2017Iğdır
Fark Yaratan Öğretmen Ahmet Naç

Fark Yaratan Öğretmen Ahmet Naç

Geçtiğimiz günlerde açıklanan PISA Uluslararası Öğrenci Değerlendirme raporuna göre Türkiye 72 ülke arasında 52. sırada. PISA’ya göre Türkiye’deki öğrenciler, fen bilimleri, okuma becerileri ve matematik alanında zayıf. Raporun yayınlanmasının ardından, Türkiye’de birçok kurum ve kuruluş bir süredir sorunun nasıl çözülebileceği konusunda fikir yürütüyor ve eğitimde yeni modeller üzerine tartışıyor. Bir sınıf öğretmeni de başka türlü bir eğitim ve daha iyi bir gelecek için tek başına uğraşıyor. Ahmet Naç öğretmenlik mesleğine Siirt'in bir köyünde başladı. 5 yıl orada çalıştı. Daha sonra ise İstanbul Esenler'deki Mehmet Akif Ersoy İlkokulu'na tayin oldu. Ahmet Naç, Manchester Salford Üniversitesi’nin eğitim süreçleri ile ilgili 3 yıl süren bilimsel araştırmasını inceledi. Buradan aldığı ilhamla, 5 yıldır görev yaptığı okul yönetimiyle konuşup, okuldan izin alarak nasıl daha iyi bir eğitim modeli oluşturabilir diyerek yola koyuldu.

6.1.2017Diğer Videolar
Liseliler ‘Bilim ve Fikir Festivali’nde yarışacak

Liseliler ‘Bilim ve Fikir Festivali’nde yarışacak

İstanbul’da bulunan bir vakıf üniversitesinin İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle liselere yönelik düzenlediği Bilim ve Fikir Festivali bu yıl 13-14 Nisan’da 4’üncüsü gerçekleştirilecek.

6.1.2017Eğitim
LYS açık uçlu soru örnekleri ÖSYM tarafından yayımlandı İşte 2017 sınav değişiklikleri

LYS açık uçlu soru örnekleri ÖSYM tarafından yayımlandı! İşte 2017 sınav değişiklikleri

LYS açık uçlu soru örnekleri öğrenci, veli ve öğretmenlerin erişimine açıldı. Üniversite sınavına hazırlanan milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendirecek olan LYS açık uçlu soru sistemi, ÖSYM resmi İnternet sitesi üzerinden ilgili kişilere tanıtıldı. Bahsi geçen soruların kısa cevaplı olacağını dile getiren ÖSYM Başkanı demir, LYS'de açık uçlu soru sistemi hakkında açıklamalarda bulundu. İşte ÖSYM'nin duyurduğu kısa cevaplı sorular hakkında resmi açıklamalar ve yeni sistem üzerindeki yeniliklerin detayları

6.1.2017Eğitim
2017’de üniversite sınavlarında neler değişti

2017’de üniversite sınavlarında neler değişti?

2017 ÖSYS Kılavuzu’nun yayımlanmasıyla, üniversiteye giriş sınavlarıyla ilgili önemli değişiklikler konuşulmaya başlandı. Bunların başında da LYS’de ilk kez 15 kısa cevaplı açık uçlu sorunun yer alacak olması geliyor. Ancak değişiklikler bununla sınırlı değil. Fen Bilimleri Temel Liseleri Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, yapılan değişikliklerle ilgili Hürriyet için ayrıntılı bir inceleme yaptı. İşte önemli değişiklikler.

5.1.2017Eğitim
“LYS’deki değişiklikler yükseköğrenimin kalitesinin artırmaya yönelik

“LYS’deki değişiklikler yükseköğrenimin kalitesinin artırmaya yönelik

“LYS’deki değişiklikler yükseköğrenimin kalitesinin artırmaya yönelik

5.1.2017İstanbul
Nazik Kösegil: Açık uçlu sorular avantaj oluşturacak

Nazik Kösegil: Açık uçlu sorular avantaj oluşturacak

Nazik Kösegil: Açık uçlu sorular avantaj oluşturacak

5.1.2017İstanbul
Öğretmenlere STEM eğitimi

Öğretmenlere STEM eğitimi

İstanbul’da bulunan özel bir üniversitenin geliştirdiği ‘STEM Öğretmen Mesleki Gelişim Programı’ düzenlendi. En çok öğretmenle programa katılım gösteren okulun eğitimcilerinin STEM uygulayıcıları olarak meslektaşlarına liderlik etmesi planlanıyor.

5.1.2017Eğitim
KPSS tercihleri ne zaman açıklanacak

KPSS tercihleri ne zaman açıklanacak?

KPSS tercih sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? soruları memur adaylarının gündeminde kalmaya devam ediyor. 2017 memur alımının belirleyicisi olan KPSS tercih sonuçlarına göre bir yere atanıp atanamayacaklarını merak eden memur adayları, sık sık ÖSYM'nin resmi sitesinden bilgi almaya çalışıyor. Peki, son durum nedir? KPSS tercihlerinin ne zaman açıklanacağına dair yeni bir gelişme var mı? İşte, detaylar!

5.1.2017Eğitim
ÖSYS, başarılı ve donanımlı bir nesil yetiştirmeyi amaçlıyor

"ÖSYS, başarılı ve donanımlı bir nesil yetiştirmeyi amaçlıyor"

"ÖSYS, başarılı ve donanımlı bir nesil yetiştirmeyi amaçlıyor"

5.1.2017Ankara

Yazar Sonuçları

Yetiş Ayşe

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar yoğun kış şartlarını yaşadığımız şu günlerde yakacak odun kömür, kışlık kıyafet talepleri haliyle fazlalaştı. Keşke mümkün olsa da herkese yardımcı olabilsek… Sizden ricam lütfen Yetiş Ayşe’nin daha önceki bölümlerini okuyun ve çevrenizdekilere de okutun. Belki sizin belki de çevrenizdekilerin muhtaç birine yardımı olur. “Benim göndereceğim bir kazaktan ne olur…” ya da “50 TL az olur göndermeyeyim…” demeyin… Emin olun ki bir derde derman olmuş olursunuz…

15.1.2017Haber Yazıları
Evde kodlama için anne babalara 5 somut öneri

Evde kodlama için anne babalara 5 somut öneri

Adına ister 4. Sanayi Devrimi ister katma değeri yüksek ekonomi deyin. Her şeyin akıllısının makbul olduğu yeni bir üretim tarzına geçiyor dünya. Bizim bu yarıştaki başarı şansımız biraz da çocuklarımıza bu çağın alfabesi olan kodlamayı öğretmekten geçiyor. Peki bunu nasıl başaracağız? Okulların ne yapması gerektiğini geçen hafta yazdım. Bu hafta ebeveynler için somut önerilerde bulunmak istiyorum. 

15.1.2017Haber Yazıları
‘Nobel ödüllü’ diyorsan

‘Nobel ödüllü’ diyorsan

AYNUR Tartan, “Kendinizle yüzleşin” başlıklı yazısında “Scio terapi”nin migrenden alerjiye, sindirim problemlerinden ruhsal travmalara kadar birçok soruna derman olduğunu anlatıyordu. Kendisinin de denediği ve çok başarılı bulduğu bu terapiyi “Nobel ödüllü sistem, NASA’lı bilim adamı Prof. Dr. William Bill Nelson tarafından bulunmuş” diye tanıtıyordu. 10 Aralık’ta Hürriyet Cumartesi’de çıkan bu yazıya iki akademisyenden eleştiri geldi. Bahçeşehir Üniversitesi’nden İlker Berkman bu terapiyi “bilimdışı safsata” olarak nitelendirdi. ODTÜ’den Prof. Dr. Kürşat Çağıltay da benzer görüşleri dile getirirken “NASA’da (ABD Havacılık ve Uzay Dairesi) çalışan böyle birisi yoktur. Böyle bir Nobel Ödülü kategorisi de bulunmamaktadır” dedi.

15.1.2017Haber Yazıları
Bilim, bilgi, beceri, bilinç ve bilgelik

Bilim, bilgi, beceri, bilinç ve bilgelik

MEHMET Kocair, ODTÜ gibi teknik ağırlıklı bir üniversitede ‘saf bilim’ diye nitelenen ‘fizik’ dalında eğitim görmüş. Kalıp astrofizik alanında kariyer yapmayı çok istemiş ama ülke gerçekleri onu “Daha geçerli iş alanlarında çalışma fırsatları yakalamalıyım” düşüncesiyle elektronik ağırlıklı dersleri de almaya yöneltmiş.

13.1.2017İzmir
Yetiş Ayşe

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar Yetiş Ayşe için göstermiş olduğunuz ilgiye çok teşekkür ederiz. Özellikle içinde bulunduğumuz zorlu kış koşullarında sıcak evlerimizde oturup yemeklerimizi yerken, muhtaç olan insanları daha fazla düşünmemiz gerekiyor. Gıda, yakacak, kışlık kıyafet konularında hassasiyetinizi rica ediyorum.

8.1.2017Haber Yazıları
Öldürmeyen her şey güçlendirir, bilimsel konuşuyorum

Öldürmeyen her şey güçlendirir, bilimsel konuşuyorum!

Ülkenin durumu bunalıma sokuyor, ekonomi zorluyor, grip salgını hasta ediyor, kar yolları kesiyor... Müjde! Tam “Artık dayanamayacağım, kendimi çok zorluyorum” dediğiniz anda, imdadınıza bilim yetişti! En uzun ve en sağlıklı yaşayan insanlar, işte bu fiziksel ve beyinsel olarak zorlanıp, uğraşıp didinenlerden çıkıyorlarmış. Sevgili vatandaşlarım, van tu tri foroo, 120 yaşını görmeye hazır mıyııız?

7.1.2017Pazar Yazıları
CHP yoğun muhalefete başlıyor

CHP yoğun muhalefete başlıyor

KEMAL Kılıçdaroğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin projelerinin tanıtıldığı toplantı için geceden Tekirdağ’a gelmişti.

5.1.2017Haber Yazıları