Matematik


 • TEOG’la karışık özel yerleştirmematematik -

  TEOG’la karışık özel yerleştirme31.10.2014

  GÜNDEM

  Bakanlık, Üsküdar Amerikan Koleji’ni isteyen ancak üç dersten puanı yetmeyen öğrenciyi TEOG puanıyla istediği okula yerleştirdi.Eğitimciler, tepeden inme bu yerleştirmenin o puan aralığındaki diğer öğrencilere haksızlık olduğunu söyledi.Okul Aile Birliği, Bakanlığa şikâyette bulundu.
 • Ahmet HAKAN

  Cemaat, devleti ele geçirmek istedimatematik -

  Cemaat, devleti ele geçirmek istedi31.10.2014

  YAZARLAR

 • İsmet BERKAN

  ‘AK Parti eğitimli toplum istemez’ mi?matematik -

  ‘AK Parti eğitimli toplum istemez’ mi?31.10.2014

  YAZARLAR

  YANLIŞ anlamalar olmuş, o yüzden önce dünkü yazıda söylemek istediğimi tekrar edeyim:
 • Aşık olunca biyolojim değişiyormatematik -

  Aşık olunca biyolojim değişiyor31.10.2014

  Paparazzi

  Hande Soral bir televizyon programında keşfedildi.Dizilerin aranan ismi oldu.Şimdi ilk sinema filmi “Birleşen Gönüller”le beyazperdede boy gösteriyor.Soral’la buluştuk, siyasetten özel hayata her şeyi konuştuk.
 • Vahap MUNYAR

  ‘Hibe’ alacak girişimciye iş güvenliği eğitimi göründümatematik -

  ‘Hibe’ alacak girişimciye iş güvenliği eğitimi göründü30.10.2014

  YAZARLAR

  ZEYTİN Hasat Şenlikleri için gittiğim Akhisar’da Keskinoğlu Ailesi’ne ait klasik otomobil müzesinde Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ufuk Merde, Belediye Başkanı Salih Hızlı ile biraradayız.
 • Yonca TOKBAŞ - Kelebek

  #Kızgibi geri bildirimmatematik -

  #Kızgibi geri bildirim30.10.2014

  YAZARLAR

  Bir önyargıya ve kız çocuklarının kendilerini hor görmesine neden olan #kızgibi ifadesinin olumsuz etkilerine dikkat çekmek, “kız gibi” ifadesini olumsuz bir tanımdan, “yapabileceğinin en iyisini yapmak” anlamına gelen bir tanıma dönüştürmek için, Orkid çok güzel bir kampanya başlatmıştı.
 • Adnan KAYA

  İş’te kadın güçlü kadınmatematik -

  İş’te kadın güçlü kadın28.10.2014

  YAZARLAR

 • 6 bin öğrenciye ücretsiz kursmatematik -

  6 bin öğrenciye ücretsiz kurs27.10.2014

  Eğitim

  Diyarbakır’da, pilot olarak seçilen 19 ortaokul ile 5 lisede sınavlara hazırlanan toplam 6 bin 184 öğrenciye ücretsiz kurs verilmeye başlandı.
 • Ayşe ARAL

  Yetiş Ayşematematik -

  Yetiş Ayşe26.10.2014

  YAZARLAR

 • Servis şoförlerine hayati uyarımatematik -

  Servis şoförlerine hayati uyarı26.10.2014

  Ankara

  Kazan’da görev yapan öğrenci servisi şoförlerine, belediye ve İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Büro Amirliği yetkilileri tarafından eğitim semineri verildi.
 • İmralı rahatsızmatematik -

  İmralı rahatsız25.10.2014

  GÜNDEM

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çözüm Süreci’ni değerlendirirken, “Güneydoğu’daki vatandaşların hepsi memnun ama terör örgütü bu işten memnun değil.Uzantısı (HDP), o da memnun değildi, çünkü onun üzerinden pazarlıklarını yapıyorlardı.İmralı gördüğüm kadarıyla rahatsız oldu ve ‘Çözüm sürecini bozmayın’ açıklamasını yaptı” dedi.
 • Gençlik merkezlerinden 740 bin öğrenci faydalanıyormatematik -

  Gençlik merkezlerinden 740 bin öğrenci faydalanıyor25.10.2014

  Eğitim

  Gençlik ve Spor Bakanlığının son dönemde yaptığı yeniliklerle öğrencilerin vakitlerini verimli değerlendirebilmesi için oluşturulan gençlik merkezlerinin sayısı her geçen yıl artıyor.
 • Justin Bieber sizi terfi ettirebilir!matematik -

  Justin Bieber sizi terfi ettirebilir!24.10.2014

  Hayat

  Yapılan yeni araştırmalara göre çalışırken müzik dinlemek işe yarıyor.Üstelik Justin Bieber'in şarkıları gibi olan pop eserlerinin işinizi daha hızlı yapmanıza vesile olduğu da iddia ediliyor.
 • RTEÜ’den 777 öğrenciye bursmatematik -

  RTEÜ’den 777 öğrenciye burs24.10.2014

  Eğitim

  Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Geliştirme Vakfı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da katıldığı Mütevelli Heyeti toplantısında, üniversite giriş sınavında Türkiye genelinde çeşitli bölümlerde ilk 50 bine giren ve RTEÜ’yü seçen 27 öğrenciye aylık 1000 ile 1500 lira arasında teşvik, 750 öğrenciye de aylık 300 lira ihtiyaç bursu verme kararı aldı.
 • Melike Karakartal

  Beyin yalan söylemezmatematik -

  Beyin yalan söylemez23.10.2014

  YAZARLAR

  Bugünkü yazıma “İşlemeyen demir pas tutar” diyerek başlıyorum, beyin egzersizlerini, bulmacasını ihmal etmeyen muhterem Habitus okuru.
 • Photomath ile matematik soruları saniyeler içinde çözülecek!matematik -

  Photomath ile matematik soruları saniyeler içinde çözülecek!23.10.2014

  TEKNOLOJİ

  Matematik'te çözümsüz soru kalmayacak.Hem de sadece bir uygulama sayesinde!
 • 'Büyüme bilim ve teknoloji üretimiyle olur'matematik -

  'Büyüme bilim ve teknoloji üretimiyle olur'23.10.2014

  TEKNOLOJİ

  Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer, insana yatırım yapan, bilim ve teknoloji üreten ülkelerin ekonomik büyümelerini de sürdürülebilir hale getirmeyi başardığına işaret etti.
 • Uğur VARDAN

  Aralar yeniden açılmış!matematik -

  Aralar yeniden açılmış!22.10.2014

  YAZARLAR

  MADEM meseleye ’kartvizitlerin’ içeriğin her zaman birkaç adım önde olduğu bir coğrafyadan dahil oluyoruz, o halde G.Saray’ın rakibi Dortmund’u iki sezon öncesinin ’Şampiyonlar Ligi finalisti’ ve geçen sezonun şampiyonu Real’i turnuvada yenen tek takım unvanıyla anmak gerekiyordu.
 • TÜSİAD Başkanı: Fen ve matematikte gerideyizmatematik -

  TÜSİAD Başkanı: Fen ve matematikte gerideyiz22.10.2014

  Eğitim

  Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer, “Uluslararası karşılaştırmalara baktığımızda, öğrencilerimizin fen ve matematik becerilerinin geride kaldığını görüyoruz.Ülke olarak, inovasyon ve rekabetçilik endekslerinde de iyi bir konumda sayılmayız.Hem eğitimin niteliğinin yükseltilmesi hem de teknoloji ve inovasyon kabiliyetinin gelişmesi için enerjimizi, kaynaklarımızı STEM alanına odaklamanın çok doğru bir tercih olacağına inanıyoruz” dedi.
 • Matematik öğretmeni okulda hizmetli olarak çalışıyormatematik -

  Matematik öğretmeni okulda hizmetli olarak çalışıyor21.10.2014

  GÜNDEM

  SAMSUN’un Ladik İlçesi’nde 27 yaşındaki Kamil Ertaş, üniversite okurken KPSS’ye girip hizmetli kadrosu ile çalışmaya başladı.Çalışarak yüksek öğrenimini sürdüren Ertaş, matematik öğretmeni olarak mezun oldu.Kurum içi atama ile öğretmenlik mesleğine geçmeyi planlayan Ertaş’ın hayali, bakanlığın bu yönetmeliği kaldırması ile suya düştü.Ladik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde hizmetli olarak çalışan Ertaş, öğretmen olabilmek için bu yıl girdiği KPSS’den ise yeterli puanı alamadı.
 • Üniversite mezunu ama okulda hizmetlimatematik -

  Üniversite mezunu ama okulda hizmetli21.10.2014

  Eğitim

  Samsun’un Ladik İlçesi’nde 27 yaşındaki Kamil Ertaş, üniversite okurken KPSS’ye girip hizmetli kadrosu ile çalışmaya başladı.Çalışarak yüksek öğrenimini sürdüren Ertaş, matematik öğretmeni olarak mezun oldu.Kurum içi atama ile öğretmenlik mesleğine geçmeyi planlayan Ertaş’ın hayali, bakanlığın bu yönetmeliği kaldırması ile suya düştü.Ladik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde hizmetli olarak çalışan Ertaş, öğretmen olabilmek için bu yıl girdiği KPSS’den ise yeterli puanı alamadı.
 • YÖK Başkanı Çetinsaya: Yükseköğretimde sıçramaya ihtiyaç varmatematik -

  YÖK Başkanı Çetinsaya: Yükseköğretimde sıçramaya ihtiyaç var20.10.2014

  Eğitim

  YÖK Başkanı Prof.Dr.Çetinsaya, “Yükseköğretim sisteminde bir sıçramaya ihtiyaç var.Bu kaçınılmaz.Bu konuda da 30 yıl önce oluşturulmuş mevcut yapının değiştirilmesi yönünde de büyük bir beklenti var.Neden önemli bu yeniden yapılandırma? 2547 sayılı düzenin en büyük açmazı aşağı yukarı herkese aynı elbiseyi giydirmesi, sistem içinde çeşitliliğe izin tanımaması” dedi.
 • Ölebilmek için yemek yemeyi bıraktımatematik -

  Ölebilmek için yemek yemeyi bıraktı20.10.2014

  DÜNYA

  İngiltere’de 86 yaşındaki büyükanne Jean Davies, ülkenin yasaları ötanaziye izin vermeyince, 5 hafta boyunca yemek yemeyi reddederek hayatına son verdi.
 • Öyle bir yerine dövme yaptırdı ki.matematik -

  Öyle bir yerine dövme yaptırdı ki.20.10.2014

  Avrupa

  İngiltere’de bir öğrenci, gireceği bir sınavla ilgili tutuştuğu iddiayı kaybetmesi üzerine, aynı sınavdan iki defa kalmasına neden olan denklem formülünü, poposuna dövme yaptırdı.
 • Sınavdan kalmasına neden olan formülü poposuna kazıttımatematik -

  Sınavdan kalmasına neden olan formülü poposuna kazıttı20.10.2014

  DÜNYA

  İngiltere’de bir öğrenci, gireceği bir sınavla ilgili tutuştuğu iddiayı kaybetmesi üzerine, aynı sınavdan iki defa kalmasına neden olan denklem formülünü poposuna dövme yaptırdı.
 • Geleceğin dünyasına ışık tutan sergi İstanbul’damatematik -

  Geleceğin dünyasına ışık tutan sergi İstanbul’da18.10.2014

  Eğitim

  Merkezi Almanya’da bulunan ve bilimsel araştırmalara sağladığı katkıyla tanınan Max Planck Topluluğu’nun dünyaca ünlü Bilim Tüneli Sergisi, “Türk – Alman Araştırma, Eğitim ve İnovasyon Yılı” kapsamında İstanbul’da açıldı.Sergide güneş sisteminden nano teknolojiye, ilaç tasarımından insan yaşamına kadar birçok alanda gelecekteki dünya hakkında bilgileri içeriyor.
 • Yalçın DOĞAN

  Doğduğuna pişman ederimmatematik -

  Doğduğuna pişman ederim17.10.2014

  YAZARLAR

 • TEOG sınavı ne zaman? Merkezi sınav tarihleri belli oldumatematik -

  TEOG sınavı ne zaman? Merkezi sınav tarihleri belli oldu17.10.2014

  GÜNDEM

  Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) bünyesinde 8.Sınıf öğrencilerine uygulanacak merkezi ortak sınavların tarihleri açıklandı.
 • Senin gibi olmayanlarla biraraya gelme!matematik -

  Senin gibi olmayanlarla biraraya gelme!13.10.2014

  Eğitim

  Son zamanlarda karma eğitime karşı argümanlar ortaya atılmaya başlandı.Tabii ki alıştığımız üzere, bu argümanlar bilimsel verileri baz alarak değil, dini referanslar üzerinden sunuluyor.Dinin referans alındığı bir argümana karşı çıkmak da o kadar kolay olmuyor.Çünkü karşı çıkmak, dine karşı çıkmak olarak algılanıyor.Ben, toplumsal her konunun ama özellikle eğitimin bilimsel verilerle tartışılabilmesini istiyorum.Din ekseninde tartışmalar, tartışma olmuyor çünkü, dayatma oluyor.
 • Ayşe ARMAN

  Özcan Deniz: Aşk konusunda şanslı değilimmatematik -

  Özcan Deniz: Aşk konusunda şanslı değilim12.10.2014

  YAZARLAR

  Hayranlık verici bir hikâyesi var.Müthiş bir gelişme hikâyesi.Özcan Deniz, dudak uçuklatacak kadar ilerledi.
 • Nuran ÇAKMAKÇI

  Özel okullar TEOG’la öğrenci alabilirmatematik -

  Özel okullar TEOG’la öğrenci alabilir12.10.2014

  YAZARLAR

  Bu yılı birçok tartışmayla atlattık sayılır.Son günlerde yaşadığımız olaylara bakınca eğitim gündemi geride kaldı gibi görünebilir.
 • Genetik boşanmamatematik -

  Genetik boşanma12.10.2014

  Gündem2008

  Görücü usulü evlendiği karısının gizlediği genetik kas hastalığını öğrenen koca, doğacak çocuklarında da olma olasılığı nedeniyle boşanma davası açtı.Mahkeme, çifti hem boşadı hem kadını tazminata mahkûm etti.
 • Fransız ekonomist Jean Tirole Nobel Ödülü'nü kazandımatematik -

  Fransız ekonomist Jean Tirole Nobel Ödülü'nü kazandı12.10.2014

  Ekonomi

  Bu yılki Nobel Ekonomi Ödülü'nü Fransız Ekonomist Jean Tirole kazandı.
 • Nuran ÇAKMAKÇI

  Özel okullar TEOG’la öğrenci alabilirmatematik -

  Özel okullar TEOG’la öğrenci alabilir11.10.2014

  YAZARLAR

  Bu yılı birçok tartışmayla atlattık sayılır.Son günlerde yaşadığımız olaylara bakınca eğitim gündemi geride kaldı gibi görünebilir.
 • Özel okullar TEOG’la öğrenci alabilirmatematik -

  Özel okullar TEOG’la öğrenci alabilir11.10.2014

  Eğitim

  Bu yılı birçok tartışmayla atlattık sayılır.Son günlerde yaşadığımız olaylara bakınca eğitim gündemi geride kaldı gibi görünebilir.Ama hala istediği okula yerleşemeyen, yerleştiği okuldan mutlu olmayan, evinin uzağında olan okula giden öğrenciler var.
 • Cem Garipoğlu cezaevindeki 1849’ncu günde canına kıydımatematik -

  Cem Garipoğlu cezaevindeki 1849’ncu günde canına kıydı10.10.2014

  Gündem2008

  BEŞİKTAŞ Bingül Erdem Lisesi öğrencisi, 17 yaşındaki sevgilisi Münevver Karabulut’u 3 Mart 2009’da Bahçeşehir’deki villalarında başını gövdesinden ayırarak öldüren 23 yaşındaki Cem Garipoğlu, 24 yıllık hapis cezasını çektiği Silivri 5 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki koğuşunda dün sabah ölü bulundu.Başına geçirdiği naylon poşet ile yaşamına son veren Cem Garipoğlu 1849 gündür cezaevinde bulunuyordu.Cem’in önceki gün yapılan açık görüşte ailesiyle bir saat birarada kaldığı, görüş sonrası iki tarafında moralinin bozuk olduğu bildirildi.Cem Garipoğlu cezaevinde yaptığı son ropörtajda, “Kamuoyu baskısı nedeniyle en üst sınırdan hapse mahkûm edildim.Bana verilen en büyük ceza aslında vicdanım.Ömür boyu yaşayacağım bunu” demişti.
 • Okulun 22 öğretmeninden 7’si yönetici oldumatematik -

  Okulun 22 öğretmeninden 7’si yönetici oldu08.10.2014

  Eğitim

  Yeni öğretim yılına büyük bölümü müdürsüz başlayan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, mülakatı beklemeden bazı okullara ‘görevlendirme’ ile müdür ataması yapmaya başladı.Bayındır’da Kazım Dirik Ortaokulu’nun 22 öğretmeninden 7’si ilçedeki başka okullara müdür ve müdür yardımcısı olarak görevlendirilirken, bu okulun müdürlüğüne de 3.5 yıllık meslek geçmişi olan imam hatip meslek dersi öğretmeni getirildi.
 • Mühendislik mezunları en çok bu işe başvuruyormatematik -

  Mühendislik mezunları en çok bu işe başvuruyor08.10.2014

  Ekonomi

  Yaklaşık 3 çalışandan sadece biri okuduğu alanda çalışıyor.Turizm rehberleri İngilizce öğretmenliğine, matematik mühendisleri en çok yazılım uzmanlığına başvuruyor.Kendi alanında iş bulamayan birçok mühendislik mezunu, popüler alanlara yöneliyor.
 • Okulda "mini hayvanat bahçesi"matematik -

  Okulda "mini hayvanat bahçesi"08.10.2014

  Eğitim

  Eskişehir'de, Melahat Ünügür Ortaokulu'nda, öğrencilerin hayvanları daha yakından tanıması ve sevmesi amacıyla bıldırcın, keklik, balık gibi bazı türlerin de bulunduğu özel sınıf oluşturuldu.
 • Velilere, ‘Cumhurbaşkanı referansı’ ile kurs çağrısımatematik -

  Velilere, ‘Cumhurbaşkanı referansı’ ile kurs çağrısı08.10.2014

  Eğitim

  Adana’da bazı ortaokul müdürleri, öğrenci velilerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Yeni Türkiye’nin maneviyat projesi’ diye adlandırdıkları, okullarda açılacak hafta sonu kurslarına çocuklarını kayıt yaptırmalarını rica eden yazı gönderdi.
 • Kobani mesajlarına engellemematematik -

  Kobani mesajlarına engelleme08.10.2014

  Gündem2008

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Kobani'de yaşanan olaylarla ilgili olarak, vatandaşları provoke eden, bazı kesimleri ve terörist grupları silahlı mücadeleye davet eden Twitter hesaplarının, Twitter tarafından engellendiğini belirterek, "Tamamıyla ulusal güvenliğimize yönelik bir hadisedir" dedi.
 • Piyasada kurt çok ama.koyun olmammatematik -

  Piyasada kurt çok ama.koyun olmam04.10.2014

  Hayat

  Uzun yıllar Gülşen ve Serdar Ortaç’ın vokalistliğini yapan Simge ‘Bip Bip’ isimli single’ıyla karşınızda.Şarkıcı şöhret yolunda güzelliğin faydalarına inananlardan: “Sonuçta evinize kedi alırken bile gözünüze en güzel geleni seçiyorsunuz”
 • Dünya sıralamalarında Türk üniversitelerimatematik -

  Dünya sıralamalarında Türk üniversiteleri02.10.2014

  Eğitim

  Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Times Higher Education dünya üniversite sıralamalarında ilk defa Türkiye’den 4 üniversite ilk 200’e girdi.
 • Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne "Uzay ve Havacılık" bölümü kurulacakmatematik -

  Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne "Uzay ve Havacılık" bölümü kurulacak01.10.2014

  Teknoloji 2007

  BURSA Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne (BTM), TÜBİTAK ve Kanadalı firma tarafından "Uzay ve Havacılık" bölümü kurulacak.
 • Öğrencisine 80 kez sopayla vurdumatematik -

  Öğrencisine 80 kez sopayla vurdu01.10.2014

  Avrupa

  Tayland’ın Phitsanulok şehrinde bir öğretmen ödevini evde unuttuğu için öğrencisine sopayla 80 defa vurdu.
 • Saçını boyattığı için KPSS'ye alınmayan öğretmen adayına takipsizlikmatematik -

  Saçını boyattığı için KPSS'ye alınmayan öğretmen adayına takipsizlik30.09.2014

  Eğitim

  Adana'da, sınav giriş belgesindeki fotoğrafla saç rengi uyuşmadığı için KPSS'ye alınmayan öğretmen adayı Pelin Derya Çetinkaya hakkında "resmi belgede sahtecilik" iddiasıyla başlatılan soruşturmada, takipsizlik kararı verildi.
 • Zorunlu kimya tartışılmıyormatematik -

  Zorunlu kimya tartışılmıyor29.09.2014

  Gündem2008

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AİHM’nin ‘Zorunlu din dersi kaldırılsın’ kararını anımsatarak, “Bu yanlış bir karar.Dünyanın hiçbir yerinde zorunlu fizik dersinin, zorunlu kimya, zorunlu matematik dersinin tartışma konusu olduğunu göremezsiniz.Ne hikmetse zorunlu din kültürü ve ahlak dersi her zaman tartışma konusu olur.Zorunlu din kültürünü kaldırırsanız onun yerine uyuşturucu, şiddet, ırkçılık gelir” dedi.
 • Nakillere ‘yeterlilik sınavı’ engelimatematik -

  Nakillere ‘yeterlilik sınavı’ engeli29.09.2014

  Gündem2008

  Milli Eğitim Bakanlığı, yeni yönetmelikle yüksek puanlı liselerin 10, 11 ve 12’nci sınıf nakillerine izin verdi ancak hazırlık sınıfı olan okullarda bu madde uygulanamadı.Çünkü, yönetmelikte yer alan ‘Türkçe ve yabancı dil yeterlilik sınavı’ şartı, yüksek puanlı okulların hem velileri, hem de eğitimcilerine kalkan oldu.
 • Ahmet HAKAN

  CHP Cumhurbaşkanı için ayağa kalkacakmatematik -

  CHP Cumhurbaşkanı için ayağa kalkacak29.09.2014

  Yazarlar

  YARIN Meclis açılışı var.
 • Nakillere ‘yeterlilik sınavı’ engelimatematik -

  Nakillere ‘yeterlilik sınavı’ engeli29.09.2014

  Eğitim

  Milli Eğitim Bakanlığı, yeni yönetmelikle yüksek puanlı liselerin 10, 11 ve 12’nci sınıf nakillerine izin verdi ancak hazırlık sınıfı olan okullarda bu madde uygulanamadı.Çünkü, yönetmelikte yer alan ‘Türkçe ve yabancı dil yeterlilik sınavı’ şartı, yüksek puanlı okulların hem velileri, hem de eğitimcilerine kalkan oldu.
içinde

Matematik


geçen her haberden
Mind ile anında haberdar olabilirsiniz