Arşiv
Yazarlara Göre
Yalçın BAYER86İsmet BERKAN85Ayşe ARMAN63Nuran ÇAKMAKÇI51Ayşe ARAL46Ercan KUMCU44Doğan HIZLAN34Ege CANSEN34Mehmet Y. YILMAZ34Ertuğrul ÖZKÖK32Gila BENMAYOR29Özgür BOLAT27Taha AKYOL25Özdemir İNCE25Cüneyt ÜLSEVER24Yalçın DOĞAN24Güzin Abla22Yasemin BORAN18Ayçe DİKMEN17Nora ROMİ14Yonca TOKBAŞ14Şükrü KIZILOT13Ahmet HAKAN12Deniz SİPAHİ12Vahap MUNYAR12Yılmaz ÖZDİL12Ayşe ÖZEK KARASU11Cengiz SEMERCİOĞLU11Melike Karakartal11Refika Birgül11Yonca TOKBAŞ - Kelebek11Osman MÜFTÜOĞLU10Serdar TURGUT10Adnan KAYA9Onur BAŞTÜRK9Sedat ERGİN9Ömür GEDİK9Kanat ATKAYA8Murat BARDAKÇI8Pakize SUDA8Uğur CEBECİ8Vedat OKYAR8Yener SÜSOY8İzzet ÇAPA8Deniz Gürel7Fatih ALTAYLI7Gülse BİRSEL7Hadi ULUENGİN7Melis ALPHAN7Oktay EKŞİ7Pınar REYHAN7Soner YALÇIN7Ateş BAKAN6Doğan ULUÇ6Enis BERBEROĞLU6Erman TOROĞLU6Mehmet Ali BİRAND6Nurten ERK TOSUNER6Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU6Yaşar AKSOY6Ayşegül DOMANİÇ YELÇE5Bünyamin SÜRMELİ5Cengiz ÇANDAR5Emin ÇÖLAŞAN5Fatih ÇEKİRGE5Nihat DEMİRKOL5Nil KARAİBRAHİMGİL5Nilüfer KAS5Prof.Dr. Mikdat KADIOĞLU5Salih NEFTÇİ5Selim Türsen5Yurtsan ATAKAN5Zeynep ATİKKAN5Şükrü KÜÇÜKŞAHİN5Dr.Başak DEMİRİZ4Nilgün Tekfidan GÜMÜŞ4Niobe4Oğuz ARAL4Selçuk ŞİRİN4Tolga TANIŞ4Uğur GÜRSES4Veli ŞAKIR4Yaşar Nuri Öztürk4Yaşar SÖKMENSÜER4Akif BEKİ3Banu TUNA3Ebru ÇAPA3Erdal SAĞLAM3Erkan ÇELEBİ3Kubilay KESKİN3Mehmet Nuri YILMAZ3Muharrem SARIKAYA3Mümtaz SOYSAL3Nuri İmre3Sefer LEVENT3Selahattin DUMAN3Sevil ATASOY3Tolga AKYILDIZ3Tuğrul ŞAVKAY3Uğur VARDAN3

Matematik

Matematik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Matematik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 8.250 Matematik haberi bulunmuştur.

Matematik, (Yunanca matema, "bilgi, çalışma, öğrenme") nicelik, yapı, uzay ve değişim gibi konularla ilgilenir. Matematikçiler ve filozoflar arasında matematiğin kesin kapsamı ve tanımı konusunda görüş ayrılığı vardır.

Devamı...

Matematik Haberleri

'Türkiye'nin finans merkezi olması mümkün'

'Türkiye'nin finans merkezi olması mümkün'

Ata Finans Grubu CEO’su ve Ata Yatırım Genel Müdürü Murat Demirel, 2016 yılı piyasaları ile iş ve yatırım çevrelerindeki gelişmelerin analizlerini çıkardı, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

5.5.2016Ekonomi
Abdulkadir Selvi Davutoğlu'nun sözlerini yorumladı

Abdulkadir Selvi Davutoğlu'nun sözlerini yorumladı

Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamasını değerlendirdi.

5.5.2016Gündem
Edebiyatta mezunlar da lise sonlar kadar başarılı

Edebiyatta mezunlar da lise sonlar kadar başarılı

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi’nde (ÖSYS) genel olarak lise sonda okuyan öğrenciler daha başarılı oluyor.

5.5.2016Eğitim
Eğitimde fırsat eşitliği için el ele verdiler

Eğitimde fırsat eşitliği için el ele verdiler

İki sosyal sorumluluk hareketinin iş birliği ile isteyen okullara bilgisayar gönderildi.

2.5.2016Eğitim
Kız çocukları için

Kız çocukları için "STEM Kampları Projesi"

"Prof. Aziz Sancar Kız Çocukları İçin Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik (STEM) Kampları" projesinin 2 günlük Ardahan etabı, ödül töreniyle sona erdi.

1.5.2016Eğitim
‘Bir okulda TEOG’a geç başlandı’ iddiası

‘Bir okulda TEOG’a geç başlandı’ iddiası

Türk Eğitim-Sen Bursa Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, 27 Nisan Çarşamba günü Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı’nda Sabiha Köstem Ortaokulu’nda soru kitapçıklarının kaybolduğu ve sınavın bir saat geç başladığını iddia etti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise, kitapçıklar eksik geldiği için okuldaki diğer öğrencilerin de bekletildiğini ve diğer kitapçıklar okula ulaştırıldıktan sonra sınavın başlatıldığını söyledi. Milli Eğitim yetkilileri, kitapçıkların çalınması veya kaybolmasının söz konusu olmadığını da belirtti.

30.4.2016Eğitim

"Hukuk fakülteleri beş yıla çıkarılmalı"

İstanbul’da bir vakıf üniversitesinin kongresinde konuşan Yargıtay Birinci Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Türkiye’de hukuk fakültelerinin durumuna dikkat çekti. Başkan Cirit, “Hukuk eğitimi konusunda ciddi sıkıntılarımız var. Bunun için hukuk fakültelerinin gözden geçirilmesi gerekiyor” dedi. Başkan Cirit ayrıca, hukuk fakültesindeki eğitimin beş yıla çıkarılması gerektiğini söyledi.

30.4.2016Eğitim
‘Kız Çocukları için STEM’ Ardahan’da

‘Kız Çocukları için STEM’ Ardahan’da

‘Prof. Aziz Sancar Kız Çocukları İçin Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik (STEM) Kampları’ projesinin Ardahan etabı, düzenlenen panelle başladı.

30.4.2016Eğitim
Bir saatin 60 dakikadan oluşuyor olmasının sebebi nedir?

Bir saatin 60 dakikadan oluşuyor olmasının sebebi nedir?

Bir saat neden 30 değilde 60 dakika? Sümerlerin 60’lık sayı sistemini tercih etmiş olması bunun nedeni olabilir mi? İşte bir saatin neden 60 dakikadan oluşuyor olduğunun sebebi..

29.4.2016Gündem
Gündemi takip eden avantajlı

Gündemi takip eden avantajlı

1 milyondan fazla öğrencinin katıldığı TEOG sınavları tamamlandı. İkinci gün fen ve teknoloji, inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil sınavları yapıldı.Uzmanlara göre gündemi takip edenler için fende Aziz Sancar’lı, inkılapta ‘Selanik’ konulu ve yabancı dilde ise diyalog soruları belirleyici olacak.

29.4.2016Eğitim
Uşak'ta laiklik atışması

Uşak'ta laiklik atışması

Uşak'ta Birleşik Haziran Hareketi üyeleri ile ülkücü gençler arasında başlayan tartışmaya ÖDP ve MHP il başkanları da katıldı. İki başkan arasında sözlü atışma oldu

28.4.2016Gündem
TEOG’da ikinci günü uzmanlar yorumladı: Çalışanın yapabileceği sorular vardı

TEOG’da ikinci günü uzmanlar yorumladı: Çalışanın yapabileceği sorular vardı

Ortaokul 8’inci sınıflarda okuyan 1 milyon 167 bin 854 öğrencinin katılımının öngörüldüğü TEOG ortak sınavları tamamlandı. 27-28 Nisan’da yapılan sınavlarda öğrenciler ilk gün Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi oturumlarına katıldı. İkinci gün ise fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınavlar yapıldı. Uzmanlar, fen bilgisi sorularının müfredata uygun olduğunu belirtirken, inkılap tarihi ve Atatürkçülük testinin ağırlıklı olarak yoruma dayandığını söylediler. İngilizce’de ise okuduğunu anlamaya yönelik soruların ağırlıklı olduğunu belirttiler.

28.4.2016Eğitim
Öğrenciler: Sınavlar bittiği için mutluyuz

Öğrenciler: Sınavlar bittiği için mutluyuz

İyi bir liseye girmek için uğraşan 1 milyon 168 bine yakın 8’inci sınıf öğrencisi, TEOG maratonunun ikinci gününde ter döktü. Öğrenciler, fen ve teknoloji, inkılap tarihi ve yabancı dil sınavlarına girerek, maratonu tamamladı.

28.4.2016Eğitim
TEOG soruları ve cevapları burada!

TEOG soruları ve cevapları burada!

TEOG soruları ve cevapları az önce açıklandı... MEB tarafından ortaokul 8’inci sınıflar için düzenlenen TEOG ortak sınavları tamamlandı. Öğrenciler sınavda çıkan soru ve cevapları inceleyerek tahmini net doğru sayısını hesaplayabilir. Cevap anahtarları her testin son sayfasında bulunuyor.

28.4.2016Eğitim
İşte TEOG soruları ve cevapları

İşte TEOG soruları ve cevapları

İyi bir liseye girmek için yarışan 1 milyon 167 bin 854 öğrencinin iki gün süren TEOG maratonu sona erdi. Öğrenci ve velilerin merak ettiği TEOG soru ve cevapları da açıklandı. Sınava giren adaylar, bu soruları inceleyerek tahmini net doğru sayısını hesaplayabilir, hangi okulda şansı olduğunu öğrenebilir. 

28.4.2016Eğitim
Mobil teknolojilere siber saldırılar artacak: Piyon Fırtınası'na dikkat

Mobil teknolojilere siber saldırılar artacak: Piyon Fırtınası'na dikkat

Siber güvenlik alanında iç tehditler, siber saldırıların en önemlisi olmaya devam edecek, mobil teknolojilere, POS ve ödeme sistemlerine, alt yapı hizmetlerine saldırılarda ise artış gözlemlenecek. Türkiye'nin en çok maruz kaldığı siber saldırı çeşitleri, fidye yazılımları, kurumsal aldatmacayla yapılan oltalama saldırıları, kredi kartı dolandırıcılıkları, DDoS saldırıları ve mobil saldırılar şeklinde sıralanıyor

28.4.2016Ekonomi
Öğrenciler: Fen zor değildi

Öğrenciler: Fen zor değildi

İyi bir liseye girmek için uğraşan 1 milyon 168 bine yakın 8’inci sınıf öğrencisi, TEOG maratonunun ikinci gününde ter döküyor. Öğrenciler bugün fen ve teknoloji, inkılap tarihi ve yabancı dil sınavlarına giriyorlar. Maratonun son gününü Bakırköy'deki Gazi Ortaokulu ve Üsküdar’daki Altunizade Hafize Özal Ortaokulu’nda izledik. Öğrenciler son gün olduğu için daha rahat olduklarını söylerken, veliler yine heyecanla çocuklarını bekledi. İlk oturum olan fen ve teknolojiden çıkan öğrenciler, soruların kolay olduğunu belirtti.

28.4.2016Eğitim
Filmlerde neden bu kadar matematikçi var?

Filmlerde neden bu kadar matematikçi var?

Filmlerde neden bu kadar matematikçi var? Yalnız dâhi profili senaryolarda daha iyi durduğu için mi yoksa başka bir nedeni var mı? İşte cevabı..

28.4.2016Gündem
TEOG maratonu tamamlandı

TEOG maratonu tamamlandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaokul 8’inci sınıflara yönelik düzenlenen ve 27 Nisan Çarşamba günü başlayan TEOG maratonu 28 Nisan Perşembe günü saat 12.00’de yabancı dil sınavının tamamlanması ile birlikte sona erdi. Bu sınavlara girmeyen ve mazeretini belgelendirenler için mazeret sınavları 14-15 Mayıs’ta yapılacak. TEOG sonuçlarının ise haziran ayında açıklanması planlanıyor. 

28.4.2016Eğitim
Trump: Rusya ve Çin'e mahkum değiliz

Trump: Rusya ve Çin'e mahkum değiliz

ABD'deki başkanlık yarışında Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olmak için kampanya yürüten iş adamı Donald Trump, dış politika Çin ve Rusya ile iyi ilişkiler kurmak istediğini, NATO müttefiklerinden savunma için daha fazla katkı yapmasını isteyeceğini, Ortadoğu'da ise bölgesel istikrarı destekleyeceğini söyledi.

27.4.2016Dünya
Matematik belirleyecek

Matematik belirleyecek

TEOG sınavları dün başladı. Öğrenciler ilk gün Türkçe, matematik ve din kültürü sınavlarında ter döktü. Eğitimciler, sonucu matematikteki başarının belirleyeceğini vurguladılar.

27.4.2016Eğitim
Uzmanlardan TEOG yorumları: “Matematik seçici, Türkçe çeldirici”

Uzmanlardan TEOG yorumları: “Matematik seçici, Türkçe çeldirici”

TEOG sistemi kapsamında, 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen ikinci dönem merkezi ortak sınavların ilk günkü oturumlarını uzmanlar yorumladı. Uzmanlara göre, matematik testi önceki TEOG sınavlarıyla karşılaştırıldığında bugüne kadar uygulanan en seçici sınav oldu. Türkçe testinde çeldirici ve düşündürücü sorular göze çarparken, din kültürü ve ahlak bilgisi ise geçen yıla göre daha kolay ve anlaşılır sorulardan oluştu.

27.4.2016Eğitim
TEOG maratonunun birinci günü tamamlandı

TEOG maratonunun birinci günü tamamlandı

Ortaokul son sınıfta okuyan 1 milyon 167 bin 854 öğrencinin katılımının beklendiği TEOG maratonunun birinci gün oturumları tamamlandı. Öğrenciler 28 Nisan'da üç sınav daha bekliyor. Sınavların soru ve cevaplarının, öğretmenlerin anlatımıyla görüntülü olarak MEB’in “www.eba.gov.tr” internet adresinde 28 Nisan'da öğleden sonradan itibaren yayınlanması planlanıyor.

27.4.2016Eğitim
Beden eğitimi öğretmeni, öğrencisine cinsel tacizden tutuklandı

Beden eğitimi öğretmeni, öğrencisine cinsel tacizden tutuklandı

KAYSERİ’de özel bir kolejin beden eğitimi öğretmeni O.Ç., İstanbul’da geziye götürdüğü ortaokul kız öğrencisi 12 yaşındaki Z.K.’ye cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle çocuk ve ailesinin şikayeti üzerine tutuklandı.

27.4.2016Gündem
Türkçe kolaydı, matematik ağlattı

Türkçe kolaydı, matematik ağlattı

Ortaokul 8’inci sınıflarda okuyan 1 milyon 167 binden fazla adayın katıldığı ikinci dönem TEOG ortak sınavlarının ilk oturumu 27 Nisan 2016 Çarşamba günü tamamlandı. Sınavı Bakırköy'deki Emlak Kredi Bankası Ortaokulu ile Üsküdar’daki Capitol Ortaokulu’nda izledik. Öğrenciler ve veliler saat 08.00'den itibaren okul bahçesine gelmeye başladı. Öğrenciler hem heyecanlı, hem de maratonun sonuna geldikleri için mutluydu. İki günlük TEOG maratonunun ilk günkü birinci oturumu olan Türkçe’den çıkan öğrenciler genel olarak testin kolay olduğunu ancak eleyici soruların da bulunduğunu söyledi. İkinci oturum olan matematiğin ise zor olduğunu belirttiler. Kimi öğrenciler, matematik testinden ağlayarak çıktılar.

27.4.2016Eğitim
TEOG'da sürpriz yok

TEOG'da sürpriz yok

TEOG kapsamında 8’inci sınıf öğrencilerinin 27 ve 28 Nisan'da girecekleri ikinci dönem ortak sınavlarında yöneltilecek sorular, 10 bin soruluk havuzdan seçildi. Ancak yetkililere göre, sorularda sürpriz yok...

27.4.2016Eğitim
TEOG için 10 bin soruluk havuz oluşturuldu

TEOG için 10 bin soruluk havuz oluşturuldu

MEB tarafından TEOG sistemi kapsamında, 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik bugün başlayacak ikinci dönem ortak sınavlarda yöneltilecek sorular, 10 bin soruluk havuzdan seçildi. 87 öğretmenin hazırladığı soruların kontrollerini 31 öğretmen ve 25 akademisyen yaptı.

26.4.2016Eğitim
Bu okulda her dersin bir

Bu okulda her dersin bir "sokağı" var

Ağrı’nın Eleşkirt ilçesinde Molla Süleyman Gazi İlkokulu ve Ortaokulu'ndaki öğretmenler, okulun her katını ve merdivenlerini, ayrı bir dersin sokağı haline getirdi.

26.4.2016Eğitim
Mazeret bildiremeyen 'sıfır' alacak

Mazeret bildiremeyen 'sıfır' alacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından uygulanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ortak sınavları yarın ve perşembe günü yapılacak.

25.4.2016Eğitim
Biyoteknoloji hızlı gelecek

Biyoteknoloji hızlı gelecek

Dünya Ekonomik Forumu’nun ‘Mesleklerin Geleceği’ raporuna göre önümüzdeki 5 yılda öne çıkması beklenen alanlardan biri biyoteknoloji. Peki, bu alan Türkiye’de ne durumda? 1 Mart’ta yürürlüğe giren Ar-Ge reform paketinin ardından, VSY Biotechnology şirketinin CEO’su Dr. Ercan Varlıbaş ile biyoteknolojiyi konuştuk.

25.4.2016IK
Cinsel istismar davasında kan donduran savunma

Cinsel istismar davasında kan donduran savunma

Adana'da bir ortaokulda 10 kız öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu öne sürülen matematik öğretmeninin yargılanmasına başlandı. Sanık öğretmen savunmasında, "Çocuklara ilkokulda yüksek not veriliyor. Ortaokulda yazılı yaptığım için 60-70 gibi notlar alıyorlar. Bazı veliler kendilerini düşük not mağduru olarak adlandırıp beni o dersten aldırmak istiyorlardı. O sıralarda cinsel istismar olayları gündemdeydi. Bana kumpas kuruldu" dedi.

25.4.2016Gündem
Fen ve din kültüründe kavram bilgisi önemli

Fen ve din kültüründe kavram bilgisi önemli

Her yıl binlerce aday TEOG sınavlarında iyi bir liseye girmek için ter döküyor. Ancak fen ve teknoloji ile din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine göre, bu testlerde hata yapmamak için bilgi eksiği olmamalı. Yorum sorularında bile bu yüzden yanlış cevap verilebiliyor.

23.4.2016Eğitim
Türkçe ve matematik için başarı tüyoları

Türkçe ve matematik için başarı tüyoları

Eğitimcilere göre TEOG sınavlarında Türkçe’de önce paragrafı sonra soru kökünü okumak, matematikte akıldan işlem yapmak ve sorulara ön yargılı yaklaşmak öğrencilerin en çok yaptığı hatalar olarak karşımıza çıkıyor.

23.4.2016Eğitim
23 Nisan’da çocuklara bol eğlence seçenekleri var

23 Nisan’da çocuklara bol eğlence seçenekleri var

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 96’ncı yılı şenlikler, gösteriler ve seminerler eşliğinde çocuklar ile kutlanacak. Etkinliklere aileler de eşlik edebilecek.

23.4.2016Eğitim
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: “Sıfırcı hoca olmayın”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: “Sıfırcı hoca olmayın”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kamuya gelen girişimcilik projelerini notlayan akademisyenlere seslenerek, “Her girdiği projede çok düşük not veren hocaları kara listeye alın, bir daha da çağırmayın talimatı verdim” dedi.

22.4.2016Eğitim
Öğrenciler hazır gıdalar yemesin diye ‘çorba günü’ başlattı

Öğrenciler hazır gıdalar yemesin diye ‘çorba günü’ başlattı

Daha önce de bir çok projeye imza atan, yılın öğretmenleri arasına giren Dilek Livaneli şimdi de başlattığı ‘çorba günü’ uygulaması ile öğrencilerini hazır gıdalardan uzak tutmaya çalışıyor.    

22.4.2016Eğitim
TEOG soruları yola çıkıyor

TEOG soruları yola çıkıyor

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Bayram Çetin, konuk olduğu televizyon programında TEOG’a dair merak edilenleri yanıtladı. Çetin, TEOG sorularının bugünden itibaren dağıtımına başlanacağını belirtti.

21.4.2016Eğitim
Uzay Kampı yaza hazırlanıyor

Uzay Kampı yaza hazırlanıyor

İZMİR’deki Uzay Kampı Türkiye, 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının sonuna yaklaşılerken, yaz dönemi kamp hazırlıklarına devam ediyor. 7-15 yaş grubu arasındaki öğrenciler için birbirinden ilginç, eğlenceli ve eğitsel aktiviteler hazırlanırken, program seçeneklerine son olarak "Space Maker Yaz Kampı" da eklendi.

20.4.2016Ege
Liseli Cansel davasında önemli gelişme

Liseli Cansel davasında önemli gelişme

Kayseri’de lise öğrencisi 17 yaşındaki Cansel Buse K.’ya cinsel istismarda bulunarak intiharına neden olduğu iddiasıyla tutuklanmasının ardından, mahkemece tahliye edilen matematik öğretmeni Bayram Ö. hakkında verilen karara itiraz edildi.

20.4.2016Gündem
TEOG öncesi uzmanlardan ‘son gün’cülere öneriler: Test çözmeyin, konu tekrar edin

TEOG öncesi uzmanlardan ‘son gün’cülere öneriler: Test çözmeyin, konu tekrar edin

TEOG sistemi kapsamında düzenlenen ortak sınavlardan önce uzmanların uyarıları da devam ediyor. Her öğrencinen farklı bir sınav stratejisi olabileceğinin altını çizen uzmanlar, ‘son gün’cülere de “Test çözmeyin, konu tekrar edin” uyarısında bulunuyor.

19.4.2016Eğitim
60 yaşında lise diploması aldı

60 yaşında lise diploması aldı

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde 60 yaşında lise diploması alan emekli işçi Mehmet Varol, gözünü üniversiteye dikti. Varol, 100 yaşında bile olsa üniversiteyi bitirmeyi düşünüyor.

19.4.2016Eğitim
Ölüm korkusu zayıflattı

Ölüm korkusu zayıflattı

DENİZLİ’de yaşayan ev hanımı 47 yaşındaki Funda Atalay, mide küçültme ameliyatıyla 128 kilodan 75 kiloya düştü. Ölüm korkusu sonrası zayıflamaya karar verdiğini söyleyen Atalay, yeni bir hayata başladığını söyledi.

18.4.2016 Ege
Liseliler ABD Uzay ve Roket Merkezi’nde eğitim aldı

Liseliler ABD Uzay ve Roket Merkezi’nde eğitim aldı

Türkiye’den üç lise öğrencisi ABD Uzay ve Roket Merkezi’nde burslu olarak eğitim programlarına katıldı.

17.4.2016Eğitim

"STEM Kampları Projesi" Mersin’de başladı

İlköğretim 6’ncı sınıf kız öğrenciler için küresel eğitim, bilim ve kültür alışverişi konularında farkındalık sağlamak amacıyla başlatılan "Prof. Aziz Sancar Girls In STEM (GIS) Projesi"nin Mersin etabı, düzenlenen panelle başladı.

16.4.2016Eğitim
İngilizce öğretmeni Facebook paylaşımından açığa alındı

İngilizce öğretmeni Facebook paylaşımından açığa alındı

Yalova Tanşu Aksoy İlkokulu’nda öğretmenlik yapan Aslı Akdemir, Başbakanlık İletişim Merkezi’ne yapılan şikayet sonrası kimi karikatürler de dahil olmak üzere Facebook paylaşımlarından ötürü sakıncalı bulunarak açığa alındı. Akdemir, şehirde son üç ayda açığa alınan dördüncü muhalif sendika üyesi öğretmen... 

15.4.2016Gündem
Temel liselere rakip: Kurslar

Temel liselere rakip: Kurslar

Özel öğretim kurslarında verilebilecek ders sayısının 3’ten 5’e çıkarılması, “Kurslar dershaneleşir mi?” sorusunu akıllara getirdi. Üniversite sınavlarına hazırlık için tercih edilen temel liselerde ise öğrenci kaybı endişesi yaşanıyor. Dershanelerini kapatıp temel lise olan bazı kurumların ders sayısının artmasıyla birlikte özel öğretim kursuna dönüşmesi ihtimali de doğdu.

15.4.2016Eğitim
Genç avukat adayı Selin Mirkelam'ın hukuk zaferi

Genç avukat adayı Selin Mirkelam'ın hukuk zaferi

Türkiye’de beyin göçünün önüne geçilmeye çalışılırken, bir yandan da bu ‘göç’e kapı aralayan kimi durumlar da söz konusu. Selin Mirkelam, Saint Joseph Lisesi’ni birincilikle bitirdi; Sorbone Hukuk Fakültesi’ne kabul edildi. Ancak amacı Türkiye’de okumaktı. Vakıf üniversitesinin yaptığı iç sınava girdi. Notları yanlış okundu. Mirkelam dava açtı; eli boş döndü. Son sözü Anayasa Mahkemesi söyledi. AYM Mirkelam’ın adalete erişimin engellendiğine hükmetti 10 bin TL de manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

14.4.2016Gündem
Matematiği

Matematiği "dokunarak" öğrenecekler

Matematiği 7’den 70'e “dokunarak” öğreten, Amerika'dan Güney Kore’ye dünyanın bir çok ülkesini gezen “Dokunulabilir Matematik” sergisi, Türkiye’de de açıldı.

14.4.2016Eğitim

Yazar Sonuçları

Osman Kibar: Gelecek hayat ekonomisinde

Osman Kibar: Gelecek hayat ekonomisinde

SADECE bir günde, adını aldığı İzmir’in efsanevi belediye başkanı rahmetli dedesi kadar tanınmış bir insan oldu Osman Kibar Türkiye’de.

15.4.2016Haber Yazıları
İktidar: Hodri meydan, Muhalefet: İşte meydan

İktidar: Hodri meydan, Muhalefet: İşte meydan

KILIÇDAROĞLU, CNN Türk’te “Diplomatik dili bırakıyoruz, mücadele yöntemlerini sertleştireceğiz” dedi.

14.4.2016Haber Yazıları