Arşiv
Yazarlara Göre
Yalçın BAYER87İsmet BERKAN85Ayşe ARMAN63Nuran ÇAKMAKÇI51Ayşe ARAL46Ercan KUMCU44Mehmet Y. YILMAZ36Doğan HIZLAN34Ege CANSEN34Ertuğrul ÖZKÖK32Gila BENMAYOR29Özgür BOLAT27Taha AKYOL26Özdemir İNCE25Cüneyt ÜLSEVER24Yalçın DOĞAN24Güzin Abla22Yasemin BORAN18Ayçe DİKMEN17Nora ROMİ14Yonca TOKBAŞ14Şükrü KIZILOT13Ahmet HAKAN12Deniz SİPAHİ12Vahap MUNYAR12Yılmaz ÖZDİL12Ayşe ÖZEK KARASU11Cengiz SEMERCİOĞLU11Melike Karakartal11Refika Birgül11Yonca TOKBAŞ - Kelebek11Osman MÜFTÜOĞLU10Serdar TURGUT10Adnan KAYA9Onur BAŞTÜRK9Sedat ERGİN9Ömür GEDİK9Kanat ATKAYA8Murat BARDAKÇI8Pakize SUDA8 Uğur CEBECİ8Vedat OKYAR8Yener SÜSOY8İzzet ÇAPA8Deniz Gürel7Fatih ALTAYLI7Gülse BİRSEL7Hadi ULUENGİN7Melis ALPHAN7Oktay EKŞİ7Pınar REYHAN7Soner YALÇIN7Ateş BAKAN6Doğan ULUÇ6Enis BERBEROĞLU6Erman TOROĞLU6Mehmet Ali BİRAND6Nurten ERK TOSUNER6Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU6Yaşar AKSOY6Ayşegül DOMANİÇ YELÇE5Bünyamin SÜRMELİ5Cengiz ÇANDAR5Emin ÇÖLAŞAN5Fatih ÇEKİRGE5Nihat DEMİRKOL5Nil KARAİBRAHİMGİL5Nilüfer KAS5Prof.Dr. Mikdat KADIOĞLU5Salih NEFTÇİ5Selim Türsen5Yurtsan ATAKAN5Zeynep ATİKKAN5Şükrü KÜÇÜKŞAHİN5Dr.Başak DEMİRİZ4Nilgün Tekfidan GÜMÜŞ4Niobe4Oğuz ARAL4Selçuk ŞİRİN4Tolga TANIŞ4Uğur GÜRSES4Veli ŞAKIR4Yaşar Nuri Öztürk4Yaşar SÖKMENSÜER4Akif BEKİ3Banu TUNA3Ebru ÇAPA3Erdal SAĞLAM3Erkan ÇELEBİ3Kubilay KESKİN3Mehmet Nuri YILMAZ3Muharrem SARIKAYA3Mümtaz SOYSAL3Nuri İmre3Sefer LEVENT3Selahattin DUMAN3Sevil ATASOY3Tolga AKYILDIZ3Tuğrul ŞAVKAY3Uğur VARDAN3

Matematik

Matematik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Matematik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 8.365 Matematik haberi bulunmuştur.

Matematik, (Yunanca matema, "bilgi, çalışma, öğrenme") nicelik, yapı, uzay ve değişim gibi konularla ilgilenir. Matematikçiler ve filozoflar arasında matematiğin kesin kapsamı ve tanımı konusunda görüş ayrılığı vardır.

Devamı...

Matematik Haberleri

700 bini aşkın aday yanlış tercih yüzünden tekrar sınava girecek

700 bini aşkın aday yanlış tercih yüzünden tekrar sınava girecek

Milyonlarca aday çizecekleri kariyer planı için ilk adımı 26 Temmuz’dan itibaren atacak. Adaylar, seçecekleri meslekleri, eğitim alacakları üniversiteleri 2 Ağustos’a kadar belirleyecek.

23.7.2016Eğitim
Danıştay hakiminden sarsıcı itiraflar

Danıştay hakiminden sarsıcı itiraflar

Darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınıp savcılık sorgusunun adından adli kontrol kararıyla serbest bırakılan Danıştay Tetkik Hakimi Ebubekir Başel, yargı içindeki örgütlenmeye ilişkin önemli itiraflarda bulundu. Ebubekir Başel, yargı teşkilatındaki yapılanma, kıdeme, sicil numarasına göre T1, T2, T3 ve T4 şeklinde düzenlendiğini, yargı teşkilatında bir taşra bir de devre yapılanması bulunduğunu belirtti. Maaşının yüzde 10'nunu cemaate verdiğini belirten Başel sigara içenlerin 'abi' olamadığını söyledi.

23.7.2016Gündem
Temel bilimleri seçene maaş gibi burs

Temel bilimleri seçene maaş gibi burs

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ergin: - "Temel bilimleri tercih edecek öğrencilere verilecek bursun kapsamını genişlettik. LYS'de ilk 25 bine giren öğrencilerimizi, ayda 2 bin liraya kadar destekliyoruz" - "Öğrencilerimize tercih döneminde bu durumu göz önünde bulundurmalarını öneriyorum"

22.7.2016Kampüs
Temel bilimleri seçene maaş gibi burs

Temel bilimleri seçene maaş gibi burs

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, temel bilimleri tercih edecek öğrencilere verilecek bursun kapsamını genişlettiklerini belirterek, "Temel bilimlere teşvikin artırılması amacıyla Lisans Yerleştirme Sınavları'nda (LYS) ilk 25 bine giren öğrencileri, ayda 2 bin liraya kadar destekliyoruz. Öğrencilerimize tercih döneminde bu durumu göz önünde bulundurmalarını öneriyorum" dedi.

22.7.2016Eğitim
Kuzey Kore radyosundan 'gizemli' rakamlar

Kuzey Kore radyosundan 'gizemli' rakamlar

Kuzey Kore devlet radyosundan, soğuk savaş dönemindeki casusluk faaliyetlerini anımsatan "gizemli" rakamlar yayımlandı.

19.7.2016Dünya

Gelecek hangi işlerde?

Adaylar, heyecanla bekledikleri Lisans Yerleştirme Sınavları'nın sonuçlarını 18 Temmuz'da öğrendi. 26 Temmuz-2 Ağustos arasında ise yüzbinlerce aday gelecekte çalışacakları işi belirlemek için üniversite ve bölüm tercihlerini yapacak. Peki, bu tercihleri yaparken gelecekte onları ne bekliyor? Hürriyet İK olarak bunları araştırdık.

19.7.2016Eğitim
Gelecek hangi işlerde?

Gelecek hangi işlerde?

26 Temmuz-2 Ağustos arasında ise yüzbinlerce aday gelecekte çalışacakları işi belirleyecek tercihleri yapacak. İşte bu tercihleri yaparken gelecekte onları ne bekliyor, Hürriyet İK olarak onları araştırdık.

19.7.2016IK
LYS sonuçları açıklandı

LYS sonuçları açıklandı

Binlerce adayın iyi bir üniversiteye girebilmek için heyecanla beklediği Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS), sonuçları açıklandı. Adaylar, sonuçlarını ÖSYM’nin internet sitesinden (https://sonuc.osym.gov.tr) ya da ÖSYM Mobil cihazlarından öğrenebilecek.

18.7.2016Eğitim
Tankın önüne yatan adam konuştu

Tankın önüne yatan adam konuştu

Darbe girişimine tepki göstererek, Atatürk Havalimanı'nda bir tankın önüne yatan Metin Doğan o anları anlattı. Doğan, "Gördüğüm manzara beni çok etkiledi. Birden fırladım. Askerin üzerine doğru giderken 'Ben Türk askeriyim, siz kimin askerisiniz?’ diye bağırmaya başladım. Tank durdu ve ben bağırmayı sürdürdüm. Sağ tarafımda yerde ellerinde silahlarıyla duran, sol tarafımdan kamyonun içerisinde olan askerler vardı. Bağırmaya devam ettim. Sonra tank hareket etmeye başladı. Ben de tankın sağ paletinin altın yattım. Tam o sırada durdu." dedi.

18.7.2016Gündem
Yabancı Dil Eğitiminde Yol Haritası Çalıştayı

Yabancı Dil Eğitiminde Yol Haritası Çalıştayı

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, İngilizce eğitiminde yeni bir düzenlemeye gidilmesi gerektiğini belirtti. Büyük, "Öğrenciler, eğitim hayatı boyunca İngilizce görmelerine karşın mezun olduğunda birkaç kelimeden başka bir şey konuşamıyor. Öğretim sistemimizde bir problem var, buna çözüm bulmalıyız" dedi.

13.7.2016Eğitim
Matematikçiler Kırşehir'de buluştu

Matematikçiler Kırşehir'de buluştu

Ahi Evran Üniversitesi’nce (AEÜ) organize edilen ve dünya çapındaki matematikçileri buluşturan 2. Uluslararası Analiz ve Uygulamaları ICAA-2016 Konferansı başladı.

12.7.2016Eğitim
CERN'e kabul edilen ilk tıp öğrencisi nörobilim çalışacak

CERN'e kabul edilen ilk tıp öğrencisi nörobilim çalışacak

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'ne (CERN) dünyada stajyer olarak kabul edilen ilk tıp öğrencisi Ahmet Serdar Mutluer, nörobilim alanında çalışmalar yapacak.

12.7.2016Eğitim
Meslek seçecekseniz dikkat!

Meslek seçecekseniz dikkat!

Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Programı kapsamında yayımlanan ‘İnsani Gelişme Raporu’ her yıl ülkelerin insani gelişmişlikte sıralamalarını yapıyor. Türkiye’nin ve diğer ülkelerin sıralamasını birazdan aktaracağım. Ama bu raporda gençleri çok yakından ilgilendiren mesleklerle ilgili veriler de yer alıyor. Yani otomasyonun ortadan kaldırabileceği meslekler bulunuyor. Yani insanların yerini alacak makina ve robotlarla gelecekte tükenecek meslekler. Şimdi isterseniz Türkiye’nin bu rapordaki gelişmişlik düzeyine bakalım, sonra da geleceğin mesleklerini irdeleyelim.

11.7.2016Eğitim
Sınır karakolunda rütbeli cinnet!

Sınır karakolunda rütbeli cinnet!

Kilis’in Elbeyli İlçesi’nde, Suriye sınırındaki hudut karakolunda görevli uzman çavuş, tartıştığı astsubayı tabancayla öldürdü. Gözaltına alınan cinayet zanlısı, askeri savcılığa sevk edildi.

8.7.2016Gündem
Kilo değil yağ

Kilo değil yağ

Bugünden itibaren birkaç gün sürecek bu yazılarımla, size beni ‘dehşete düşüren’ 20 kilodan nasıl kurtulduğumu anlatmaya çalışacağım. Sizin de kilolarınızla başınız dertteyse, ilk önerim, “Kilo ile düşünmekten vazgeçmeniz”...

7.7.2016Gündem
“Yüzde 100 iyi bir eğitim sistemi yok”

“Yüzde 100 iyi bir eğitim sistemi yok”

160 ülkede 10 binden fazla öğrenciye eğitim müfredatı sunan Cambridge Uluslararası Sınavlar Merkezi’nin CEO’su Micheal O’Sullivan,  Türk eğitim sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Türk öğrencilere matematik ve İngilizce dersleriyle ilgili tavsiyelerde bulunan O’Sullivan, öğrencilere ‘kendiniz olun’ mesajı verdi.

3.7.2016Eğitim
Turizmcilerden itiraf: Zararı kapatmayacak

Turizmcilerden itiraf: Zararı kapatmayacak

Ramazan Bayramı tatilinin kötü giden turizm sezonuna destek olması açısından 9 güne çıkarılmasıyla, Bodrum İlçesi'ndeki otellerde doluluk oranları arttı. Turizmciler, 9 günlük bayram tatilinin turizmciye nefes aldıracağını belirtmesinin zararı kapatmaya yetmeyeceğini söyledi.

2.7.2016Ekonomi
Elveda parlak zihin

Elveda parlak zihin

Fenerbahçe’de motosikletiyle geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden genç kuşak matematikçilerden İstanbul Aydın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fırat Bayır, son yolculuğuna uğurlandı.

1.7.2016Eğitim
%100 iyi bir eğitim sistemi dünyanın hiçbir yerinde yok

%100 iyi bir eğitim sistemi dünyanın hiçbir yerinde yok

Dünyanın 160 ülkesinde 10 binden fazla öğrenciye eğitim müfredatı sunan Cambridge Uluslararası Sınavlar Merkezi’nin CEO’su Micheal O’Sullivan, Türk eğitim sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Türk öğrencilere matematik ve İngilizce dersleriyle ilgili tavsiyelerde bulunan O’Sullivan, öğrencilere “kendiniz olun” mesajını verdi.

1.7.2016Kampüs
Trafik canavarını hesap edemedi

Trafik canavarını hesap edemedi

Türkiye'nin önde gelen genç kuşak matematikçilerinden Yrd. Doç. Dr. Fırat Bayır (41), önceki akşam Kadıköy Fenerbahçe’de motosikletiyle emniyet şeridinde seyir halindeyken, direksiyonu önüne kıran taksiyle çarpıştı. Çarpmanın etkisiyle havada taklalar atan Bayır ağır yaralandı. İç kanama geçiren Bayır, kaldırıldığı Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

30.6.2016Gündem
Matematik camiasının acı kaybı

Matematik camiasının acı kaybı

Türkiye’nin önde gelen genç kuşak matematikçilerinden İstanbul Aydın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fırat Bayır, Fenerbahçe’de motosikletiyle geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi.

30.6.2016Gündem
Bu teknolojiler yükseköğretimi şekillendiriyor

Bu teknolojiler yükseköğretimi şekillendiriyor

Z kuşağı üniversiteli olma yolunda ilerken yükseköğretim, yeni teknolojilerle birlikte kendini yeniliyor. Dünya çapında eğitim teknolojileri konusunda çalışmalar yürüten New Media Consortium’un hazırladığı ‘Yükseköğretimde Ufuklar 2016’ raporunda, gelecek beş yılda yükseköğretime damgasını vuracak teknolojiler ele alınıyor.

30.6.2016Eğitim
TEOG YEP sınav sonuçlar MEB üzerinden açıklandı (TEOG kontenjan sonuçları)

TEOG YEP sınav sonuçlar MEB üzerinden açıklandı (TEOG kontenjan sonuçları)

Merakla beklenen TEOG YEP sonuçları açıklandı. TEOG sonuçlarını büyük merak içerisinde bekleyen öğrenciler sonuçların açıklanmasının ardından tercihler için harekete geçti..Öğrenciler, TEOG sonuçlarına göre 15-25 Temmuz 2016 tarihleri arasında 25 okula kadar tercih yapabilecek ve okul müdürlüklerine müracaat ederek tercih işlemlerini onaylatabilecek.Tercih işlemi okul müdürlüklerine onaylatıldıktan sonra işlem tamamlanmış olacağından öğrencilerin, tercihlerinde yapmayı düşündükleri değişiklikleri onaylama işleminden önce yapmaları gerekecek.

30.6.2016Eğitim
Emekli matematik öğretmeninden yeni buluş iddiası

Emekli matematik öğretmeninden yeni buluş iddiası

Samsunlu 59 yaşındaki emekli matematik öğretmeni Aydın Cerit, bulduğu ‘İki ikiz asal sayı’ ile 12 ışık yılı ötedeki veri toplama sisteminin geliştirilebileceğini ileri sürdü.

29.6.2016Eğitim
Destekleme ve yetiştirme kurslarına 634 bin başvuru

Destekleme ve yetiştirme kurslarına 634 bin başvuru

Öğrencilerin yaz tatilini verimli değerlendirmesi, akademik ve sosyal gelişimlerine katkı sağlaması için başlatılan yaz dönemi destekleme ve yetiştirme kurslarına 634 bin 265 öğrenci başvuru yaptı. Öğrencilerin 5 derse kadar tercihte bulunduğu kurslarda 80 bin 781 öğretmen görev yapacak.

28.6.2016Eğitim
Bakanlık ’Marksist, Leninist ve Ateist’ müdürü sordu

Bakanlık ’Marksist, Leninist ve Ateist’ müdürü sordu

İÇİŞLERİ Bakanlığı, İzmir’de Çiğli Belediyesi bünyesinde mesleki kurslar vermek amacıyla 2 yıl önce kurulan ÇİBEM’in başkanlığını yapan Serdar Sandal için belediyeye yazı gönderdi. Bakanlık dilekçede, "Herkes tarafından Marksist, Leninist ve Ateist olarak bilinen Serdal Sandal isimli birinin getirildiği ve buranın parti propagandası olarak kullanıldığı yönünde şikayet aldık" dedi. Suçlanan Serdar Sandal ise tepkisini, "Matematik öğretmeniyim. Babam ve eşim de öğretmen. Ben İzmir’de yüzlerce öğrenciyi Türkiye’nin en iyi üniversitelerine yerleştirdim. İzmir Ticaret Odası’nda eğitim komitesinde görev aldım. Bir meczubun dilekçesi ile bu tür ithamlarla hedef gösterilmem doğru değil" sözleriyle dile getirdi.

27.6.2016Gündem
Eğitimi düzenleyen tasarı komisyonda tartışılıyor

Eğitimi düzenleyen tasarı komisyonda tartışılıyor

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, eğitim alanında temel altyapı ve erişim sorunlarını önemli ölçüde çözdüklerini belirterek, gelecek dönemde başta eğitimin kalitesini yükseltmek olmak üzere, eğitimde örnek alınan ülke olmayı amaçladıklarını bildirdi.

27.6.2016Eğitim
LYS-3’te ‘Ben sana mecburum’ tartışması

LYS-3’te ‘Ben sana mecburum’ tartışması

Adaylar sosyal medyada en çok edebiyat bölümünde yer alan ‘Ben Sana Mecburum’ sorusu üzerinde durdu.

26.6.2016Eğitim
Aday ve velilerin ortak hedefi: İyi bir bölüm ve üniversite

Aday ve velilerin ortak hedefi: İyi bir bölüm ve üniversite

Üniversiteye girişin ikinci basamağı olan Lisans Yerleştirme Sınavları’nın sonuncusu LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) de sona erdi. İstanbul Üniversitesi’nde de sınav heyecanı yaşandı. Sabahın erken saatlerinde sınava gelen adayları aileleri de yalnız bırakmadı. Adaylar arasında üniversiye okumasına rağmen farklı bir bölümde eğitim almak isteyen de vardı, bu heyacanı ilk kez yaşayan da vardı. Öğrenci ve velilerin ortak hedefi ise, gençlerin iyi bir üniversiteye girerek, iyi bir meslek edinmesi.

26.6.2016Eğitim
LYS maratonu devam ediyor

LYS maratonu devam ediyor

LİSANS Yerleştirme Sınavları (LYS) sürüyor.

24.6.2016Eğitim
Utku'ya engel yok

Utku'ya engel yok

BODRUM'da, görme engelli 19 yaşındaki İsmail Utku Dağdeviren, lise birincisi oldu. Öğretmenleri ve ailesinin her zaman yanında olduğu Dağdeviren’in, en büyük destekçileri ise 66 yaşındaki anneannesi ile okul arkadaşı Cihat Arslan oldu.

24.6.2016Ege
LYS'ye nerede gireceksin, bu haberde!

LYS'ye nerede gireceksin, bu haberde!

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) maratonu bu haftasonu yapılacak 3 oturumla tamamlanacak. Sınava başvuran adaylar sınava nerede gireceklerini araştırmaya başladı. İşte LYS sınav giriş yerleri ve sınav hakkında tüm detaylar...

24.6.2016Kampüs
Türkler matematikte daha az ezberci

Türkler matematikte daha az ezberci

OECD’nin ‘Ezberleme Matematik Öğreniminde İyi Bir Strateji mi?’ raporuna göre 15 yaş düzeyindeki Türk öğrenciler, Batı Avrupa’daki yaşıtlarına göre ezber yöntemini matematikte daha az kullanıyor. 

23.6.2016Eğitim
Görme engelli öğrenci lise birincisi oldu

Görme engelli öğrenci lise birincisi oldu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde 19 yaşındaki görme engelli Utku Dağdeviren, öğretmenlerinin ve ailesinin desteğiyle lise öğrenimini birincilikle tamamladı.

22.6.2016Eğitim
Fatih Terim'den İngilizce şov

Fatih Terim'den İngilizce şov

Çek Cumhuriyeti zaferinden sonra düzenlenen basın toplantısında morali yerinde olduğu gözlenen Fatih Terim'in, Milli Takım'ın sloganı haline gelen "Biz bitti demeden bitmez" sözünü İngilizce'ye çevirmesi gülüşmelere neden oldu.

22.6.2016Spor
Galatasaray'da flaş ayrılık!

Galatasaray'da flaş ayrılık!

Galatasaray, yeni sezonla birlikte önemli bir isme veda edecek...

21.6.2016 Futbol
LYS puan hesaplama robotu - (LYS soru ve cevapları açıklandı)

LYS puan hesaplama robotu - (LYS soru ve cevapları açıklandı)

LYS soru ve cevapları ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden açıklandı. LYS soru ve cevaplarının açıklanmasını merakla bekleyen öğrenciler için heyecanlı bekleyiş sona ermiş oldu. Ayrıca haberimizde bulunan LYS puan hesaplama robotundan puanınızı hesaplayabilirsiniz.

21.6.2016Eğitim
LYS’de 2 hatalı soru iddiası

LYS’de 2 hatalı soru iddiası

Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) iki hatalı soru olduğu iddia edildi.

21.6.2016Eğitim
Pi sayısı telefonunuzun hızını gösteriyor!

Pi sayısı telefonunuzun hızını gösteriyor!

Super PI isimli bu uygulama, pi sayısını baz alarak telefonunuzun işlemci hızının ne seviyede olduğunu öğrenmenizi sağlıyor.

21.6.2016Teknoloji
LYS matematikte bilgi ve işlem becerisi ön planda

LYS matematikte bilgi ve işlem becerisi ön planda

LYS'nin ilk iki oturumu tamamlandı. 18 Haziran’da LYS-4’e (Sosyal Bilimler) giren adaylar, 19 Haziran'da da LYS-1’e (Matematik) katıldı. Soruları değerlendiren uzmanlara göre, LYS-1’deki matematik ve geometri testi bilgi ve yorumun yanı sıra bol işlem gerektiriyor.

20.6.2016Eğitim
Okul öncesi eğitimde gerileme var

Okul öncesi eğitimde gerileme var

TÜRKİYE’nin değil, dünyanın sayılı akademisyenlerinden biri. Bilim dünyasında 1.200’ün üzerinde atıf ile makalelerine en çok atıf yapılan sosyal bilimcilerden. Yaptığı çalışmalarla dünya bilim literatüründe isim yapan ve Türkiye’de sosyal psikolojinin kurucularından Koç Üniversitesi UNESCO Kürsüsü sahibi ve Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, geçtiğimiz günlerde Bilim Akademisi’nde önemli bir konferans verdi.

20.6.2016Eğitim
Uzmanlar LYS-1’i yorumladı: Geometride zamanı yetiştirmek zordu

Uzmanlar LYS-1’i yorumladı: Geometride zamanı yetiştirmek zordu

Binlerce öğrencinin iyi bir üniversiteye girmek için katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ikinci gün oturumları tamamlandı. Öğrenciler, 135 dakika süren LYS-1’de matematik ve geometri sorularını cevapladı. Uzmanlar, soruların son yıllardaki sınavlardakine benzer olduğunu belirtirken, öğrencilerin geometride çözüme ulaşmakta zamanı yetiştiremediğini de vurguladılar. İşte uzmanların LYS yorumları.

19.6.2016Eğitim
Sınav için son günler nasıl değerlendirilebilir?

Sınav için son günler nasıl değerlendirilebilir?

Günde kaç saat çalışmalıyım? Her gün kaç soru çözmeliyim? Bunun tek bir yanıtı yok çünkü her insanın bilişsel süreçleri birbirinden farklı işliyor. Tavsiyemiz, birbirinden farklı içerik ve nitelikte, geniş bir alanda soru cevaplandırılması. Ayrıca uyku ve beslenme düzeninize de dikkat etmenizde yarar var.

19.6.2016Eğitim
Sorulardan çok, süre sınırı adayları zorladı

Sorulardan çok, süre sınırı adayları zorladı

Binlerce adayın üniversiteli olmak için girdiği Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ikinci gün gün oturumu yapıldı. İstanbul Üniversitesi’nde LYS-1’e (Matematik) giren 43 yaşındaki Mehmet Maşuk Algemi, 23’üncü kez katıldığı sınavın sonunda “Zamanı çok iyi yetiştiremedim. 10- 15 soru boş kaldı. Ancak genel olarak sorular kolaydı” dedi. Adaylar, sorularla ilgili genel olarak zamanı yetiştirememekten yakındı.

19.6.2016Eğitim
Sosyal medyada LYS 1 yorumları

Sosyal medyada LYS 1 yorumları

“Geometri soruları dağıtılınca sınıfça zengin kalkışı yaptık”

19.6.2016Eğitim
Din ve mantık zorladı

Din ve mantık zorladı

İYİ bir üniversiteyi kazanmak için aylardır çalışan öğrenciler, Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ilk oturumuna dün girdi. Fen Bilimleri Eğitim Kurumları, Fem Yayınları Sosyal Bilimler Zümresi ve Bilfen Liseleri uzmanları, öğrencilerden aldıkları bilgilere göre yorumladıkları LYS-4’teki (Sosyal Bilimler) soruların okuma alışkanlığı olmayanları zorlayacağını söyledi.

19.6.2016Eğitim
LYS-4 ve LYS-1’in soru ve cevapları 19 Haziran’da internette

LYS-4 ve LYS-1’in soru ve cevapları 19 Haziran’da internette

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce (ÖSYM) yapılan Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) 18 Haziran’da tamamlanan LYS-4 ve 19 Haziran’da yapılacak LYS-1 oturumlarının soru ve cevapları öğleden sonra yayımlanacak.

19.6.2016Eğitim
LYS’de ikinci oturum tamamlandı

LYS’de ikinci oturum tamamlandı

LYS-1 sona erdi

19.6.2016Eğitim

Yazar Sonuçları

‘Suriyeli vatandaşlar Türkiye’yi altüst eder’

‘Suriyeli vatandaşlar Türkiye’yi altüst eder’

MEHMET Ögütçü, Suriyeli göçmenler konusunda “Ne yapmalı?” diye sorarken bazı öneriler ortaya atıyor.

6.7.2016Haber Yazıları
Müslümanlar bilim ve düşünce üretmede neden bu kadar geride?

Müslümanlar bilim ve düşünce üretmede neden bu kadar geride?

İnsanları, Evren’in ve yaşamın incelenmesi yani yaratılış üzerine düşünüp üretmeye teşvik eden bunca apaçık Kuran ayetine rağmen, yüzlerce yıldır Müslümanların içinde bulunduğu akıl almaz durum, son derece içler acısıdır.

24.6.2016Haber Yazıları