Matematik


 • Yabancı özel okulların durumu - matematik

  Yabancı özel okulların durumu20.12.2014

  Eğitim

  Binlerce velinin merak ettiği, TEOG sonrası yabancı özel okulların nasıl öğrenci alacağı konusunda hâlâ netlik yok.Geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileriyle görüşen okul temsilcileri isteklerini yazılı olarak iletti.Bakanlık henüz yanıt vermedi.
 • Kılıçdaroğlu: Çalıyor ama çalışıyor inancımızda yok - matematik

  Kılıçdaroğlu: Çalıyor ama çalışıyor inancımızda yok20.12.2014

  GÜNDEM

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin, "Meyveler sizden, fidanlar bizden" sloganıyla başlattığı ’Bir milyon fidan projesine’ CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan da destek geldi.Aynı zamanda Kooperatifçilik Günü de olan fidan dağıtım törenine Kılıçdaroğlu da katıldı.Kılıçdaroğlu buradaki konuşmasında, "Öyle çalıyor ama çalışıyor gibi sözler var.Bizim kültürümüzde, ahlakımızda böyle bir inanç yok.Bunu da değiştireceğiz.Çalmadan hizmet yapacak, çalmadan çalışacak birileri lazım.Çocuklarımızı ülkemizi, geleceğimizi düşüneceğiz.Emin olun hepimiz Türkiye’nin huzurunu inşa edebiliriz" dedi.
 • Ateş BAKAN

  İsmail hocam; - matematik

  İsmail hocam;20.12.2014

  YAZARLAR

  Kazandın… Gönül rahatlığı ile yazıyorum…
 • Niobe

  2015 burç yorumları - matematik

  2015 burç yorumları20.12.2014

  YAZARLAR

  Terazi burcunda doğanları 2015 yılı boyunca neler bekliyor? Aşk, iş ve sosyal hayatlarında ne gibi gelişmeler olacak? Dikkatli olmaları gereken dönemler hangileri? Hepsi bu yazıda.
 • İsmet BERKAN

  Bilimin kremasında 18 Türkiyeli. - matematik

  Bilimin kremasında 18 Türkiyeli.20.12.2014

  YAZARLAR

  BİLİMİNSANI, en önce yaptığı bilimle değerlendirilir.Yani araştırma yapar, makale yazar, makalesini saygınlığı belli hakemli dergilerde yayınlar.
 • İktisatçılar ‘İslam ekonomisi’ dersine ne diyor? - matematik

  İktisatçılar ‘İslam ekonomisi’ dersine ne diyor?19.12.2014

  Eğitim

  Üniversitelerin işletme ve iktisat fakültelerinde İslam ekonomisi ve faizsiz finans derslerinin işlenmesi gündemde.
 • Dikey çiftçi, siber polis, organ imalatçısı olabilirsiniz - matematik

  Dikey çiftçi, siber polis, organ imalatçısı olabilirsiniz19.12.2014

  Eğitim

  Çok değil 5-10 yıl içinde eğitime giyilebilir teknolojilerle donatılan sınıflar, öğrencinin yeteneklerine göre online ortamlarda yapılan dersler, sanal asistanlar damga vuracak.Gençlerin meslek seçeneklerine ‘dikey çiftçi’, ‘organ imalatçısı’, ‘siber polis’, ‘5 duyu reklam tasarımcılığı’ gibi bugün fantastik gelen iş kolları eklenecek.
 • İmam hatip 10’a katladı - matematik

  İmam hatip 10’a katladı19.12.2014

  Eğitim

  Bilim Akademisi üyesi Prof.Dr.Çiğdem Kağıtçıbaşı’nın hazırladığı ‘Gençlerin Potansiyeli ve Din Eğitimi: İmam-Hatipler ve Din Dersleri’ raporuna göre, 2002 yılında Türkiye’de 450 imam hatip lisesi ve bu okullarda 71 bin 100 öğrenci vardı.2013’te ise imam hatip ortaokul ve liselerinin sayısı 2 bini buldu.
 • İmam hatip 10’a katladı - matematik

  İmam hatip 10’a katladı18.12.2014

  GÜNDEM

  Bilim Akademisi üyesi Prof.Dr.Çiğdem Kağıtçıbaşı’nın hazırladığı ‘Gençlerin Potansiyeli ve Din Eğitimi: İmam-Hatipler ve Din Dersleri’ raporuna göre, 2002 yılında Türkiye’de 450 imam hatip lisesi ve bu okullarda 71 bin 100 öğrenci vardı.2013’te ise imam hatip ortaokul ve liselerinin sayısı 2 bini buldu.
 • Karadayı yeni bölümde Mahir bıçaklanıyor mu? (izle) | ATV canlı yayın akışı - matematik

  Karadayı yeni bölümde Mahir bıçaklanıyor mu? (izle) | ATV canlı yayın akışı18.12.2014

  Keyif

  Karadayı son bölüm fragmanı yayınlandı.Yeni bölümde Mahir bıçaklanacak mı? 22 Aralık Pazartesi 90.Yeni bölümüyle ekranlara gelecek olan Karadayı’nın yeni bölüm fragmanı yayınlandı.İşte yeni bölüm özeti ve fragmanı.
 • Öğrenciye taciz iddiası Kemer’i karıştırdı - matematik

  Öğrenciye taciz iddiası Kemer’i karıştırdı18.12.2014

  GÜNDEM

  ANTALYA Kemer'de bir ilköğretim okulunda matematik öğretmeninin 6 ve 7’inci sınıfta okuyan 3 öğrenciye sözlü ve fiziksel tacizde bulunduğu iddiası ilçeyi karıştırdı.Olay, 7’inci sınıf öğrencisinin taciz olayını ağlayarak babasına anlatmasıyla patlak verdi.
 • İşletme ve iktisat fakültelerine İslam ekonomisi dersi - matematik

  İşletme ve iktisat fakültelerine İslam ekonomisi dersi18.12.2014

  Eğitim

  Üniversitelerin işletme ve iktisat fakültelerinde faizsiz finans, ilahiyat fakültelerinde ise ekonomi ve finans alanlarında seçmeli veya zorunlu dersler programlara konulacak.
 • Yücel’e Küresel ödül - matematik

  Yücel’e Küresel ödül17.12.2014

  DÜNYA

  BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un himayesinde gerçekleşen ve yıl boyunca süren BM etkinliklerinin ödüllendirildiği BM Gazeteciler Derneği (United Nations Correspondent Associaton - UNCA) Ödülleri, geçen salı günü New York’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
 • Enver Yücel'e, BM'den 'Küresel eğitime katkı ödülü' - matematik

  Enver Yücel'e, BM'den 'Küresel eğitime katkı ödülü'17.12.2014

  EKONOMİ

  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un himayesinde gerçekleşen ve yıl boyunca süren BM etkinliklerinin ödüllendirildiği BM Gazeteciler Derneği (United Nations Correspondent Associaton- UNCA) Ödülleri, 16 Aralık 2014 tarihinde New York’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu
 • Y. Sinan Tanyıldız

  Hasan Adalı Okullarda adı yaşayanlar - matematik

  Hasan Adalı Okullarda adı yaşayanlar16.12.2014

  YAZARLAR

 • Gila BENMAYOR

  Herkese, her yerde dünya standartlarında ücretsiz eğitim - matematik

  Herkese, her yerde dünya standartlarında ücretsiz eğitim15.12.2014

  YAZARLAR

  DÜNYADA ünlü iki Salman Khan var.
 • Almanya'da üstün zekalı, Türkiye'de. - matematik

  Almanya'da üstün zekalı, Türkiye'de.15.12.2014

  Ege

  ALMANYA'da matematikte üstün yetenekli bulunan, Türkiye'de ise öğretmenin bu dersten anlamadığını öne sürdüğü Refet Polat, Ege Üniversitesi Matematik Bölümü'nü birincilikle kazanıp mezun oldu.Türkiye'yi matematik olimpiyatlarında temsil edecek çocukları yetiştiren öğretmenlere ders veren Yaşar Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Refet Polat, son olarak Türk Eğitim Vakfı (TEV) İzmir Şubesi'nin yürütme kurulu üyeliğine seçildi.
 • Anlamadığı söylenen matematikte olimpiyatlar için ders veriyor - matematik

  Anlamadığı söylenen matematikte olimpiyatlar için ders veriyor15.12.2014

  Avrupa

  ALMANYA’da matematikte üstün yetenekli bulunan, Türkiye’de ise öğretmenin bu dersten anlamadığını öne sürdüğü Refet Polat, Ege Üniversitesi Matematik Bölümü’nü birincilikle kazanıp mezun oldu.
 • TEOG Mazeret sınavlarının soru ve cevapları internette - matematik

  TEOG Mazeret sınavlarının soru ve cevapları internette15.12.2014

  Eğitim

  13-14 Aralık tarihlerinde yapılan TEOG mazeret sınavlarının soru ve cevapları yayınlandı.
 • TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak? - matematik

  TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak?15.12.2014

  Eğitim

  Liseye geçiş için kasım ayında yapılan TEOG’da Türkçe yazılısına girmeyen 43 bin 687, T.C.inkılap tarihi ve Atatürkçülük yazılısına girmeyen 41 bin 36, matematik yazılısına girmeyen 43 bin 117, fen ve teknoloji yazılısına girmeyen 41 bin 725, din kültürü ve ahlak bilgisi yazılısına girmeyen 43 bin 191, yabancı dil yazılısına girmeyen 37 bin 589 öğrenci hafta sonu TEOG mazeret sınavına katıldı.
 • “Matematikten anlamaz” denildi, birincilikle mezun oldu - matematik

  “Matematikten anlamaz” denildi, birincilikle mezun oldu15.12.2014

  Eğitim

  Almanya’da matematikte üstün yetenekli bulunan, Türkiye’de ise öğretmenin bu dersten anlamadığını öne sürdüğü Refet Polat, Ege Üniversitesi Matematik Bölümü’nü birincilikle kazanıp mezun oldu.Türkiye’yi matematik olimpiyatlarında temsil edecek çocukları yetiştiren öğretmenlere ders veren Yaşar Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Refet Polat, son olarak üniversite yıllarında bursiyeri olarak destek aldığı Türk Eğitim Vakfı (TEV) İzmir Şubesi’nin yürütme kurulu üyeliğine seçildi.
 • Çocuğunuz drone koordinatörü olabilir, biliyor musunuz? - matematik

  Çocuğunuz drone koordinatörü olabilir, biliyor musunuz?15.12.2014

  Eğitim

  Drone, insansız hava aracı demek.
 • Öğretimin tasarlanmasının etkileri. - matematik

  Öğretimin tasarlanmasının etkileri.15.12.2014

  Eğitim

  Öğrenmenin nasıl gerçekleştiği ve bunun hangi yöntemlerle yapılabileceği bu yıllarında en önemli araştırma konularından birisi.Aslında ülkemizde 2005 yılında gerçekleştirilmiş olan müfredat reformunun da amacı bu şekilde ifade edilmişti.Müfredat değişikliğinin sonucunda hedeflenen sınıflarda etkili öğrenmenin gerçekleşebilmesi için yapılandırmacı yaklaşımla dersler yapılması, yani daha etkilieşimli öğrenme süreçlerinin tasarlanmasıydı.
 • Ayşe ARAL

  Yetiş Ayşe - matematik

  Yetiş Ayşe14.12.2014

  YAZARLAR

 • İzzet ÇAPA

  Ben hep Leyla’ydım - matematik

  Ben hep Leyla’ydım14.12.2014

  YAZARLAR

  Hamurunda iki kültürün de mayası olan, gözleriyle hipnotize eden, sesiyle hissettiren Ziynet Sali’nin bugünlerde adı Leyla.Yeni albümünün heyecanı daha tazeyken Ziynet’le oturup hayatı, geçmişi ve umutlarını konuştuk.‘Kalimera’ deyip buyurun siz de katılın muhabbetimize.
 • Bekaroğlu: Ne oldum değil ne olacağım demeli - matematik

  Bekaroğlu: Ne oldum değil ne olacağım demeli14.12.2014

  GÜNDEM

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, bu sabah yapılan operasyonları değerlendirirken, "Şimdi operasyon yiyen arkadaşlar geçmişte öyle operasyonlara karıştılar ki ben biliyorum.İnsanları itibarsızlaştırdılar, özel hayatları deşifre ettiler.İnsan bir şey yaparken ve söylerken yarını da düşünmeli.Bir atasözümüz var ya ’ne oldum dememeli ne olacağım demeli" ifadesini kullandı.
 • Ödev gerçekten de yararlıymış! - matematik

  Ödev gerçekten de yararlıymış!14.12.2014

  Avrupa

  Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) 65 ülkeden öğrencilerin ödev yapma alışkanlıkları üzerinde gerçekleştirdiği yeni bir araştırma düzenli olarak ödev yapmanın gerçekten de akademik başarıyı artırdığını ortaya koydu.
 • Aykut Kocaman: Böyle salaklık olur mu! - matematik

  Aykut Kocaman: Böyle salaklık olur mu!14.12.2014

  Futbol

  Fenerbahçe'den ayrıldıktan sonra 18 ay dinlenen ve Torku Konyaspor'un başına geçen Aykut Kocaman, HT Pazar'a verdiği röportajda, geçmişin değerlendirmesini yaptı ve gelecekten beklentilerini anlattı.Gollerden sonra sevinmediği yönündeki eleştirileri 'bir algı operasyonu' olarak niteleyen Kocaman, "Fenerbahçe döneminde beni aşağı çekmeye çalışan bir algı operasyonuydu sanırım.Ama biraz fazla oldu."Gole sevinmiyor" dediler.Böyle bir salaklık olabilir mi!" dedi.Aykut Kocaman'ın röportajı şöyle:
 • TEOG mazeret sınavları tamamlandı.Sırada sonuçlar var - matematik

  TEOG mazeret sınavları tamamlandı.Sırada sonuçlar var14.12.2014

  Eğitim

  Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında 26-27 Kasım’daki ortak sınavlara katılamayan öğrenciler için düzenlenen mazeret sınavları tamamlandı.Sırada sonuçların açıklanması ve ikinci dönem TEOG ortak sınavları var.
 • Türkiye’ye ‘sınır tanımayan matematik’te 6 madalya - matematik

  Türkiye’ye ‘sınır tanımayan matematik’te 6 madalya13.12.2014

  Eğitim

  20 ülkeden 15 bine yakın matematik dehasının katıldığı “Mathematics Without Borders’ yarışmasının ilk aşamasında Türkiye’den öğrenciler bir altın, üç gümüş ve iki bronz madalya kazandı.
 • Saat 10.50: Matematik sınavı tamamlandı - matematik

  Saat 10.50: Matematik sınavı tamamlandı13.12.2014

  Eğitim

  TEOG mazeret sınavlarının bugünkü ikinci oturumu olan ve saat 10.10’da başlayan matematik yazılısı 10.50’de sona erdi.
 • Yarın üç sınav daha var - matematik

  Yarın üç sınav daha var13.12.2014

  Eğitim

  TEOG kapsamında 26-27 Kasım’da düzenlenen ortak sınavlara katılamayan öğrenciler için mazeret sınavları düzenleniyor.Türkiye genelindeki yaklaşık 43 bin öğrenci TEOG mazeret sınavlarına katılıyor.
 • 11.20: Din kültürü sınavı başladı - matematik

  11.20: Din kültürü sınavı başladı13.12.2014

  Eğitim

  TEOG mazeret sınavlarının bugünkü son oturumu başladı.43 bin 191 öğrenci, 11.20’de başlayan din kültürü ve ahlak bilgisi sınavında 20 soru cevaplayacak.Sınav saat 12.00’de sona erecek.
 • Saat 10.10: Matematik sınavı başladı - matematik

  Saat 10.10: Matematik sınavı başladı13.12.2014

  Eğitim

  TEOG mazeret sınavları kapsamında düzenlenen matematik yazılısı saat 10.10’da başladı.
 • Saat 09.40: TEOG Türkçe sınavı tamamlandı - matematik

  Saat 09.40: TEOG Türkçe sınavı tamamlandı13.12.2014

  Eğitim

  TEOG mazeret sınavlarının ilk oturumu olan Türkçe tamamlandı.Türkiye genelinde 8’inci sınıfta okuyan ve kasım ayındaki Türkçe sınavına girmemiş olan 43 bin 687 öğrenci ilk oturumda ter döktü.
 • 43 bin öğrenci için TEOG heyecanı - matematik

  43 bin öğrenci için TEOG heyecanı12.12.2014

  Eğitim

  TEOG kapsamında mazeret sınavları 13-14 Aralık’ta yapılacak.Geçen yıl Türkiye genelinde 45 bin 984, İstanbul’da ise 6 bin 598 öğrencinin katıldığı TEOG mazeret sınavlarına bu sene Türkiye genelinde yaklaşık 43 bin, İstanbul’da ise 4 bin 19 öğrencinin katılması bekleniyor.Bu öğrencilerden 1749’u ise, 26-27 Kasım’da düzenlenen TEOG ortak sınavlarına yoğun kar yağışı nedeniyle Konya ve Karaman’da katılamayanlardan oluşuyor.
 • 'Bu da bir sınav ise neden hep ben sınavdayım?' - matematik

  'Bu da bir sınav ise neden hep ben sınavdayım?'12.12.2014

  Paparazzi

  Deniz Seki elinde dosyalarla kapıdan giriyor.Dupduru bir güzelliği vardı.Gülüyoruz karşılıklı.Her zaman olduğu gibi zarif."Nasılsınız" diyorum."Buna bir sınavdan geçiyorum falan demeyeceğim.Sınav ise neden hep ben sınavdayım" diyor.
 • Kılavuzda devrim.Prof’a bak, tercihini yap - matematik

  Kılavuzda devrim.Prof’a bak, tercihini yap12.12.2014

  Eğitim

  YÖK, üniversite adaylarının tercih yapmasını kolaylaştıracak yeni bir çalışma başlatıyor.Buna göre, 2015’ten itibaren üniversite tercih kılavuzunda bölümlerin öğretim üyesi sayısı, öğretim üyelerinin isimleri, programların ulusal ve uluslararası akreditasyonu gibi bilgiler yer alacak.
 • İsmet BERKAN

  Türkiye’de eğitimin bir tane sorunu var: Eşitsizlik - matematik

  Türkiye’de eğitimin bir tane sorunu var: Eşitsizlik11.12.2014

  YAZARLAR

  GERÇEKTEN de öyle.Türkiye’de eğitimin bir tane sorunu var, diğer bütün sorunlar bu tek sorunu ortaya çıkaran alt başlıklar.O sorun da eşitsizlik.
 • Kılavuzda devrim - matematik

  Kılavuzda devrim11.12.2014

  GÜNDEM

  YÖK, üniversite adaylarının tercih yapmasını kolaylaştıracak yeni bir çalışma başlatıyor.Buna göre, 2015’ten itibaren üniversite tercih kılavuzunda bölümlerin öğretim üyesi sayısı, öğretim üyelerinin isimleri, programların ulusal ve uluslararası akreditasyonu gibi bilgiler yer alacak.
 • Ne, aşk mı.Hatırlamıyorum - matematik

  Ne, aşk mı.Hatırlamıyorum11.12.2014

  Paparazzi

  9 yıldır “Arka Sokaklar”ın Mesut Komiser’i olarak izleyici karşısına çıkan Şevket Çoruh, 2014’ün neredeyse tamamını setlerde geçirdi.Dinlenmesi gereken sezonunda iki sinema filmi çeken, onlar biter bitmez de dizi setine koşan oyuncunun şimdi tek hayali güzel bir tatil.Aşk derseniz.Onun ne olduğunu bile hatırlamadığını iddia ediyor!
 • Uluslararası matematik yarışmasına İzmir'li çocuklar damga vurdu - matematik

  Uluslararası matematik yarışmasına İzmir'li çocuklar damga vurdu09.12.2014

  Ege

  Amerika'dan Afganistan'a, Fransa'dan Portekiz'e 20 ülkeden 15 bine yakın matematik dehasının katıldığı "Mathematics Without Borders" yarışmasında; İzmir SEV Ortaokulu öğrencileri bir altın, üç gümüş ve iki bronz madalya aldı.
 • CHP’li milletvekillerinden şura kararlarına tepki - matematik

  CHP’li milletvekillerinden şura kararlarına tepki09.12.2014

  Eğitim

  CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, bazı CHP’li kadın milletvekilleriyle birlikte Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim Şurası kararlarına tepki gösterdi.
 • Şura endişesi - matematik

  Şura endişesi09.12.2014

  Eğitim

  2-6 Aralık’ta düzenlenen 19.Milli Eğitim Şûrası’na “Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ilkokul 1’inci sınıftan itibaren zorunlu olsun”, “Turizm okullarında alkollü kokteyl hazırlama dersi kaldırılsın”, “İmam hatip liselerinde Osmanlıca Türkçesi zorunlu olsun” önerileri ve genel kurulda bu konularda alınan tavsiye kararları damga vurdu.
 • Taha AKYOL

  Yine şûra - matematik

  Yine şûra08.12.2014

  YAZARLAR

  MİLLİ Eğitim Şûrası üzerine fikir yürütmek için önce meseleyi hangi düzeyde ele almak gerektiğine karar vermeliyiz.
 • Zamane ezberleri - matematik

  Zamane ezberleri08.12.2014

  Eğitim

  Son 30 yıldır eğitimdeki ezber performansımız giderek gelişiyor (!).Artık “eti senin kemiği benim” gibi demode geleneksel ezberler yerine, daha sofistike, literatüre dayanan, yüksek teknolojik ezberlerimiz var.
 • Matematik ve fen gibi ana dersler gündeme gelmedi - matematik

  Matematik ve fen gibi ana dersler gündeme gelmedi08.12.2014

  Eğitim

  OECD'nin PISA 2012 raporuna göre Türkiye matematik, okuma ve fen puanlarında 64 ülke içinde 42’nci sırada.Türkiye 10 yıl önce 423 olan matematik ortalamasını 448’e çıkarmasına rağmen Hırvatistan (471), Sırbistan (449), Yunanistan (453) ve İsrail (466) gibi ülkelerin gerisinde kaldı ancak Antalya'da gerçekleştirilen 19.Milli Eğitim Şûrası’nda bizim için önemli olan Matematik-Fen değil 'alkollü içecek dersi' oldu.
 • Matematik ve fen gibi ana dersler gündeme gelmedi - matematik

  Matematik ve fen gibi ana dersler gündeme gelmedi07.12.2014

  GÜNDEM

  OECD'nin PISA 2012 raporuna göre Türkiye matematik, okuma ve fen puanlarında 64 ülke içinde 42’nci sırada.Türkiye 10 yıl önce 423 olan matematik ortalamasını 448’e çıkarmasına rağmen Hırvatistan (471), Sırbistan (449), Yunanistan (453) ve İsrail (466) gibi ülkelerin gerisinde kaldı ancak Antalya'da gerçekleştirilen 19.Milli Eğitim Şûrası’nda bizim için önemli olan Matematik-Fen değil 'alkollü içecek dersi' oldu.
 • Mehmet Y. YILMAZ

  Dini topluma geçiş şûrası - matematik

  Dini topluma geçiş şûrası07.12.2014

  YAZARLAR

  MİLLİ Eğitim Şûrası’nda 179 “tavsiye” kararı alındı.
 • Taha AKYOL

  Eğitim şûrası - matematik

  Eğitim şûrası07.12.2014

  YAZARLAR

  ÖĞRENCİLERİN anlama, düşünme ve problem çözme yeteneklerini ölçen meşhur PISA sınavlarında Türkiye 65 ülke arasında 45.sırada! Fakat Milli Eğitim Şûrası’nda bu konu unutuldu!
içinde

Matematik


geçen her haberden
Mind ile anında haberdar olabilirsiniz