EKSTRA
MENÜ

Pi Sayısı

Pi Sayısı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Pi Sayısı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 126 Pi Sayısı haberi bulunmuştur.

Pi Sayısı Haberleri

Akım nedir ve ne demek Akım birimi, formülü ve yoğunluğu hakkında bilgi

Akım nedir ve ne demek? Akım birimi, formülü ve yoğunluğu hakkında bilgi

Elektrik akımı, elektrik konusu açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple elektrik ile uğraşan kişilerin bu konuyu çok iyi bir şekilde öğrenmeleri gerekir. Akım nedir, akım birimi, formülü ve akım yoğunluğu ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

21.01.2021Araştırma
Büyük iddia Dünyanın yüz ölçümü yanlış olabilir

Büyük iddia! Dünyanın yüz ölçümü yanlış olabilir

Balıkesir’in Edremit ilçesinde matematik alanında çalışmalar ve araştırmalar yapan araştırmacı Hüseyin Ergül, yeni bulduğu yöntem ile küresel yüzeylerin gerçek yüz ölçümünü hesaplayabildiğini iddia etti. Bu sisteme göre dünyanın yüz ölçümü şimdiki hesaplamalara göre 34 milyon kilometrekare daha küçük olabilir.

5.10.2020Teknoloji
Pi dünyası keşfedildi

Pi dünyası keşfedildi

Gökbilimciler, yıldızı etrafındaki dönüşünü 3.14 günde tamamlayan dünya büyüklüğünde bir gezegen keşfetti.

26.09.2020Dünya
Pi Sayısını kim buldu ve icat etti Pi Sayısı ne zaman bulundu

Pi Sayısını kim buldu ve icat etti? Pi Sayısı ne zaman bulundu

Sonsuzluğa uzanan bir rakam olarak dünyanın en özel sayılarından biri pi sayısıdır. Pek çok insan bu sayının kim tarafından bulunduğunu ve nasıl icat edildiğini öğrenmeye çalışıyor. Peki, pi sayısını kim buldu ve icat etti? Pi sayısı ne zaman bulundu? İşte bu konu hakkında bilmeniz gerekenler.

25.09.2020Araştırma
7. Sınıf Matematik Dairenin Alanı (Daire Alanı Hesaplama) konu anlatımı

7. Sınıf Matematik Dairenin Alanı (Daire Alanı Hesaplama) konu anlatımı

Dairenin alanını bulma formülü sıklıkla kullanılan bir formüldür. Özellikle kullanım alanına bakıldığı zaman önemli formüller arasında yer almaktadır. Bu bakımdan daire alanını bulma formülünü öğrenebilir ve rahatlıkla kullanabiliriz. Sizin için dairenin alanını bulma formülünü ve formülün nasıl kullanılacağını anlattık.

13.08.20207. SINIF
7. Sınıf Matematik Çemberin Uzunluğu konu anlatımı

7. Sınıf Matematik Çemberin Uzunluğu konu anlatımı

Çemberin uzunluğunun hesaplamasını ele alacağımız bu ünite içerisinde, hangi formüle dayandığını bakacağız. Ele alacağımız formüller ile çemberin uzunluğunun hesabını gerçekleştireceğiz. İşte 7. sınıf matematik çemberin uzunluğu konu anlatımı.

13.08.20207. SINIF
6. Sınıf Matematik Pi Sayısı Ve Çemberin Uzunluğu konu anlatımı

6. Sınıf Matematik Pi Sayısı Ve Çemberin Uzunluğu konu anlatımı

Günlük hayatta çevrenize dikkat ettiğinizde çember ve daire modellerine sıklıkla rastladığınızı göreceksiniz. Kantinden aldığınız simit, annenizin bileğindeki bilezik çembere; konserve ve logar kapakları, madeni paralar daireye örnek verebiliriz. Günlük hayatta gördüğünüz bu modeller, matematikte karşınıza çember ve daire konusu olarak geliyor.

21.07.20206. SINIF
6. Sınıf Matematik Çember Ve Daire konu anlatımı

6. Sınıf Matematik Çember Ve Daire konu anlatımı

Ele alacağımız bu konu içerisinde çember ve daireyi işleyeceğiz. Neler olduğunu ve nasıl hesaplama yapılacağına dair bilgiler öğreneceğiz. Aynı zamanda merkezden ile çap ve yarı çapı hakkında da bilgiler alacağız. İşte 6. sınıf matematik çember ve daire konu anlatımı.

21.07.20206. SINIF
Pi sayısı nedir, hiç merak ettiniz mi Gelin birlikte öğrenelim

Pi sayısı nedir, hiç merak ettiniz mi? Gelin birlikte öğrenelim

Okulda veya farklı bir yerde, 3,14'e denk eş değer olan ve Yunanca'da "π" ile temsil edilen pi sayısı ile muhakkak karşılaşmışsınızdır. Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da bilinen pi'nin anlamını veya nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi?

10.03.2020Teknoloji
Türkiyenin ilk Pi Sokağı

Türkiye'nin ilk 'Pi Sokağı'

İSTANBUL Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, ocak ayı meclis toplantısında, Tuzla Belediyesi'nin talebiyle ilçedeki bir sokağa matematikte kullanılan sabit sayı olan 'Pi'nin adının verilmesini, oy birliğiyle kabul etti.

18.01.2020Gündem
Pi Günü nedir Pi sayısı kaçtır Pi sayısı ile ilgili bilgiler

Pi Günü nedir? Pi sayısı kaçtır? Pi sayısı ile ilgili bilgiler

Pi sayısının ilk üç rakamının takvimlerdeki karşılığı olan14 Mart, her yıl Pi Günü olarak kutlanıyor. Matematikçileri bir araya getiren Pi Günü, ilk olarak 1988’de Larry Shaw tarafından kutlanmaya başlandı. Peki, Pi sayısının karşılığı kaçtır? İşte Pi sayısı ile ilgili bilgiler

14.03.2019Gündem
Dünya Pi sayısı rekorunu Google çalışanı kırdı

Dünya Pi sayısı rekorunu Google çalışanı kırdı

Dünya Pi sayısı rekoru, sayının 31,4 trilyon basamaklı halini hesaplamayı başaran Google çalışanı Emma Haruka Iwao tarafından kırıldı.

14.03.2019Teknoloji
Pi sayısı nedir Pi sayısının değeri kaç

Pi sayısı nedir? Pi sayısının değeri kaç?

Matematik alanının konusu olan Pi sayısı, zaman zaman yarışma programlarında da geçiyor. İsmini Yunanca’dan alan Pi sayısı, Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da biliniyor. Peki, Pi sayısı nedir, kaç basamaklıdır?

5.07.2018Gündem
Pi sayısı nedir İşte tarihçesi

Pi sayısı nedir? İşte tarihçesi

Pi sayısı, birçok kişi tarafından merak edilen konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Pi sayısı, bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen sayıdır. Bu oran her daire için aynı değeri aldığından, π sayısı bir matematiksel sabittir. İşte, Pi sayısının tarihçesi.

17.04.2018Gündem
NASA’dan Pi Sayısı Günü için ‘Gökyüzünde Pi’ etkinliği

NASA’dan Pi Sayısı Günü için ‘Gökyüzünde Pi’ etkinliği

NASA, matematikteki ünlü sabit Pi sayısına adanan Dünya Pi Sayısı Günü'nü özel bir eğitici etkinlikle kutladı.

15.03.2018Eğitim
NASA, Pi Sayısı Gününü Gökyüzünde Pi etkinliğiyle kutluyor

NASA, Pi Sayısı Günü'nü "Gökyüzünde Pi" etkinliğiyle kutluyor

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (NASA), matematikteki ünlü sabit Pi sayısına adanan Dünya Pi Sayısı Günü'nü özel bir eğitici etkinlikle kutladı.

14.03.2018Teknoloji
İşte Pi Dayin hikayesi

İşte Pi Day'in hikayesi

14 Mart Dünya ‘Pi’ Günü. Pi sayısındaki ‘3’ mart ayını, ‘14’ ise günü temsil ediyor. 1988’den beri kutlanan günün, matematik dünyası için özel bir önemi var. Dünyada başta üniversiteler olmak üzere birçok eğitim ve araştırma kurumunda çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Pi Günü'nü Google da bir ‘doodle’ ile kutladı. Peki nedir bu Pi sayısının hikayesi?

14.03.2018Eğitim
İşte Pi sayısının hikayesi

İşte Pi sayısının hikayesi

14 Mart Dünya ‘Pi’ Günü. Pi sayısındaki ‘3’ mart ayını, ‘14’ ise günü temsil ediyor. 1988’den beri kutlanan günün, matematik dünyası için özel bir önemi var. Peki nedir bu Pi sayısının hikayesi?

14.03.2018Haber
Gündemdeki Pi Day nedir Pi Day ile 3,14 gündemi

Gündemdeki Pi Day nedir? Pi Day ile 3,14 gündemi

Pİ Day dikkatleri üzerine toplamaya devam ediyor. Google'ın güzel bir görsel ile ana sayfasına taşığı Pi Day, detayları ile birçok kişinin araştırdığı konu oldu. Pi sayısının varoluşunun bir kutlamasını niteliği taşıyan Pi Day, internet üzerinden araştırılmaya devam ediliyor. Peki, Pi Day nedir ve ne anlama gelmektedir. İşte, bu güne özel olarak hazırlanan video

13.03.2018Gündem
Bir düğünde hayatta kalma rehberi

Bir düğünde hayatta kalma rehberi

Düğün insanın hayatta bir kez yaşaması gereken bir şey. Saldırı boyutuna varan sevgi patlamaları, boğazınıza sarılarak selfie çektirenler ve damadın ağzından ateşler saçan Godzilla’ya dönüştüğü ‘groom-zilla’ sendromu…. Önerilerime kulak verin. Ya yol yakınken kaçın ya da hayatınızın açık ara en güzel gecesini yaşayın…

14.10.2017Hürriyet Pazar
Pi sayısını Barış Mançonun şarkısıyla öğretti

"Pi sayısı"nı Barış Manço'nun şarkısıyla öğretti

Van'da müzik öğretmeni Ümit Durak, pi sayısını, yazdığı sözleri Barış Manço'nun "Kara Sevda" şarkısına uyarlayarak öğrencilere öğretti.

8.04.2017Eğitim
Tales Matematik Müzesi: Matematiğe dokunun

Tales Matematik Müzesi: Matematiğe dokunun!

Bildiğimiz anlamdaki etnografya müzelerindeki “Bak Ama Dokunma” mantığından uzak olan Tales Matematik Müzesi, matematiğe dokunarak onu oyunlaştırarak ve bildiğimiz kavramları kanıtlayarak matematiği anlamlaştıran interaktif bir müze. İnsanlara geçmişin kültürel mirası hakkında bilgi vermek ve toplumun estetik zevkini artırmak amacıyla sergilenen müzeler, çağın da değişmesiyle birlikte eğitim misyonu üstlenmiş. Bu misyonla birlikte oluşan modern müzecilik anlayışı, kültürel anlamda bireylerin zenginleşmesinin yanında, ziyaretçileri eğlendirme, öğrenme süreçlerine katkıda bulunma düşüncesini de içeriyor. Matematik Türkiye’de korkulan ve dolayısıyla uzaklaşılan bir alandır. Öncelikle bu algıyı değiştirmek için çıktıkları yolda matematiğin hayatın her alanında var olduğunu göstermek asıl kurulma sebepleri. Bu bağlamda da ziyaretçiler pasif ziyaretçi olmaktan ziyade aktif olarak öğrenen bireyler. Bu şahane müzeyi kurucusu, F. Alp Ayaydın ile konuştuk.

19.12.2016Kampüs
Pi sayısı telefonunuzun hızını gösteriyor

Pi sayısı telefonunuzun hızını gösteriyor!

Super PI isimli bu uygulama, pi sayısını baz alarak telefonunuzun işlemci hızının ne seviyede olduğunu öğrenmenizi sağlıyor.

21.06.2016Teknoloji
Pi sayısının sonsuz olduğunu nereden biliyoruz

Pi sayısının sonsuz olduğunu nereden biliyoruz?

Pi sayısının sonsuz olduğunu nereden biliyoruz? Pi sayısının 2,7 trilyonluk basamağı keşfedildiği halde hala devam ediyor olası sonsuz olduğu anlamına gelir mi? Sorularınızın cevabı haberimizde..

27.04.2016Gündem
Pi sayısının sonsuz olduğunu nereden biliyoruz

Pi sayısının sonsuz olduğunu nereden biliyoruz?

Kısa cevap: 2,7 trilyonluk basamağı keşfedildiği halde hala devam ediyor olmasından.

8.02.2016Gündem
Pi sayısını bilemeyince elendi

Pi sayısını bilemeyince elendi

Kim Milyoner Olmak İster bilgi yarışmasına katılan Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Zeliha Kalay, "Pi sayısı hangi rakamla başlar?" sorusuna yanlış cevap verince herkesi şaşırttı. 

21.11.2015Ne Oluyor
Aydın’da matematik müzesi

Aydın’da matematik müzesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Mezunu Alp Ayaydın tarafından Aydın’da kurulan Tales Matematik Müzesi’nde 140’a yakın farklı istasyonda ikili sayma sisteminden altın orana, Pisagor teoreminden kaos teorisine dek çeşitli kavramları deneyerek anlıyor.

16.08.2015Ege
Pi sayısı ile Dünya Çocuk Rekorunu kırdı

Pi sayısı ile Dünya Çocuk Rekoru'nu kırdı

Kocaeli’nin Darıca İlçesi’ndeki bir özel okulun 10. sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Sena Kubat, Pi sayısında virgülden sonraki 1100 rakamı 4 dakika 26 saniyede ezbere söyleyerek Dünya Çocuk Rekorları Çocuk kategorisinde rekor kırdı. Rekoru kıran Sena Kubat’a Dünya Çocuk Rekorları Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural ve Rekor Danışmanı Aydın Türkgücü tarafından rekor tescil belgesi verildi.

5.06.2015Eğitim
Öğrenci velilerinden ‘Pi Günü’ kutlaması

Öğrenci velilerinden ‘Pi Günü’ kutlaması

Afyonkarahisar Hoca Ahmet Yesevi Ortaokulu, 14 Mart ‘Dünya Pi Günü’nü öğrenci velilerinin yaptığı ‘Pi’ sayısı figürlü pasta ve böreklerle kutladı.

13.03.2015Eğitim
Bugün dünyanın en çekici sayısı, pinin günü

Bugün dünyanın en çekici sayısı, "pi"nin günü

Matematiğin sihirli sayısı, olmazsa olmazı, herhangi bir dairenin çevresinin uzunluğunun, dairenin çapına bölünmesiyle bulunan "pi" sayısını ifade eden 3,14'ten esinlenilerek 14 Mart, 1988'den bu yana "Dünya Pi Günü" olarak kutlanıyor.

14.03.2014Teknoloji
Pi Sayısından Müzik Yapmak

Pi Sayısından Müzik Yapmak

Pi sayısının tüm basamaklarını hatırlamak için piyanoda notaları numaralandırarak beste yapan genci alkışlıyoruz.

15.11.2013Sosyal

Yazar Sonuçları

Futbolcular maske takacak, maç başı 350 test yapılacak

Fransa Ligue 1 yönetimi, futbolda 2019- 20 sezonunun sona erdiğini ve lig sıralamasının aynı kalarak PSG’nin şampiyon ilan edildiğini açıkladı.

4.05.2020

Şiirimizde olup bitenler

Edebiyat Ortamı dergisinin ek olarak çıkardığı, Arif Ay’ın hazırladığı ‘Şiir Yıllığı 2019’ bir yılın şiir dökümünü içeriyor.

23.03.2019

Ben bile ‘Pi sayısı’nı o sergide kavradım

FİNANSBANK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras, bankanın sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleşen, çocuklara yönelik “Harika Metamatik” sergisini gezerken “Pi sayısı”yla ilgili bölümde doğum tarihini sordular:

7.01.2016