EKSTRA
MENÜ

Müfredat

Müfredat ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Müfredat haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.804 Müfredat haberi bulunmuştur.

Müfredat Haberleri

Cemal Hünal: Aldatıldım, çok burkuldum

Cemal Hünal: Aldatıldım, çok burkuldum

13 yıl önce ‘Issız Adam’ olarak hayatımıza girdi. Bir haftada tüm Türkiye’de tanındı, o ise “Bütün o kıyametler koparken ben dağın başında dört köpek, iki atla yaşadım” diye anlatıyor o günleri. Sonra evlendi, baba oldu. Birçok projede rol aldı. Şimdi de Kanal D’de yayımlanan ‘Sadakatsiz’in kadrosuna katıldı. Cemal Hünal, pek bilinmeyen dünyasının kapılarını açtı, aldatılmasından Survivor adasında yaşadıklarına pek çok şey anlattı.

28.02.2021Hürriyet Pazar
1 Mart için büyük hazırlık Madde madde tüm detaylar

1 Mart için büyük hazırlık! Madde madde tüm detaylar

Fulya Soybaş’ın hazırladığı ‘Hürriyet Bizimle’ her gün gündeme dair ilgi çekici konu ve konuklarıyla sizlerle. Fulya Soybaş’ın bugünkü konuğu Hürriyet Eğitim Servisi Müdürü Nuran Çakmakçı.

25.02.2021Gündem
İslam din dersi, Bavyera’da seçmeli ders oluyor

İslam din dersi, Bavyera’da seçmeli ders oluyor

Almanya’nın Bavyera eyaletinde eğitim ve öğretim yasasında değişikliğe giden hükümet, İslam din dersini zorunlu seçmeli dersler kapsamına aldı.

24.02.2021Avrupa
YKS’de en çok merak edilenleri ÖSYM yanıtladı

YKS’de en çok merak edilenleri ÖSYM yanıtladı

ÖSYM, internet sitesinde 2021-YKS 'Sıkça Sorulan Sorular'ı yayımladı. Toplamda 86 sorunun yanıtı yer alıyor.

19.02.2021Eğitim
Animasyonda eğitim ve sektör işbirliği

Animasyonda eğitim ve sektör işbirliği

Milli Eğitim ile Kültür ve Turizm bakanlıklarının işbirliğinde başlatılan yeni projeye göre, İstanbul ve Ankara'daki pilot okullarda sektördeki uzmanlar derslere girecek, öğrenciler sektör işletmelerinde gerçek ortamlarda beceri eğitimi alacak.

18.02.2021Eğitim
EBA canlı ders giriş: 15 Şubat TRT EBA TV ilkokul ortaokul, lise canlı yayın ve online canlı ders giriş ekranı

EBA canlı ders giriş: 15 Şubat TRT EBA TV ilkokul ortaokul, lise canlı yayın ve online canlı ders giriş ekranı!

EBA canlı ders giriş ekranı, 15 Şubat Pazartesi günü eğitimlerine devam eden öğrencilerin gündeminde yer almaya devam ediyor. Sabah saatlerinde başlayan EBA canlı ders eğitimleri, 08.30 ile 20.20 saatleri arasında devam edebiliyor. Bu ders saatleri, okul müdürlüklerinin belirlediği program dahilinde gerçekleşiyor. Diğer taraftan TRT EBA TV ilkokul, ortaokul ve lise yayın akışı da canlı derse katılamayan öğrenciler için müfredat dahilinde eğitimlerini sürdürmeye devam ediyor. İşte, EBA giriş ile canlı yayın ekranı ve EBA TV yayın akışı detayları

15.02.2021Gündem
‘LGS’de sorular kısa, çözümleri kolay olacak’

‘LGS’de sorular kısa, çözümleri kolay olacak’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrenci anneleriyle buluştu. Video konferans yöntemiyle geçekleşen toplantıda küresel salgın dönemi ve uzaktan eğitim sürecini değerlendiren Bakan Selçuk, annelerin sorularını cevapladı, görüşlerini aldı. Bir velinin sınav grubu öğrencilerine uzaktan eğitim sebebiyle müfredat konusunda kolaylık sağlanıp sağlanmayacağıyla ilgili sorusuna Ziya Selçuk daha kısa ve kolay çözülebilecek sorular hazırladıklarını söyledi.

12.02.2021Eğitim
EBA TV Hababam Sınıfı’nda

EBA TV Hababam Sınıfı’nda

Uzaktan eğitimin belkemiğini oluşturan EBA TV’nin 13 stüdyosundan biri, Hababam Sınıfı filmlerine de ev sahipliği yapmış Adile Sultan Kasrı’nda yer alıyor. Hababam Sınıfı filmleriyle büyümüş öğretmenler için bu ayrı bir gurur kaynağı.

8.02.2021Eğitim
Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Öğretmenlerin aşısı ile ilgili planlamalar devam ediyor

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Öğretmenlerin aşısı ile ilgili planlamalar devam ediyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin koronavirüs aşılama takvimiyle ilgili, "Bu husustaki planlamalar devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı olarak öncelikle okula başlayan çocuklarımızın öğretmenlerinin kimlik bilgilerinin Sağlık Bakanlığına ulaştırılması konusunda bazı çalışmalar yürütülüyor" dedi.

4.02.2021Gündem
TED’den okula dönüş kampanyası

TED’den okula dönüş kampanyası

Türk Eğitim Derneği (TED) Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, okul ile üniversitelerin 15 Şubat'ta yüz yüze eğitime tam kapasiteyle başlatılması ve öğretmenlere öncelikli olarak COVID-19 aşısı uygulanması önerisinde bulundu.

27.01.2021Eğitim
İnsan hakları eylem planı taslağı hazır... Hâkim ve savcıya puana göre atama

İnsan hakları eylem planı taslağı hazır... Hâkim ve savcıya puana göre atama

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı İnsan Hakları Eylem Planı taslak metni netleşiyor.

27.01.2021Gündem
Ali Kuşçu kimdir, ne zaman öldü İşte kısaca Ali Kuşçunun hayatı

Ali Kuşçu kimdir, ne zaman öldü? İşte kısaca Ali Kuşçu'nun hayatı

Bilime verdiği önemle bilinen Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından Ayasofya Medresesi'ne müderris olarak tayin edilen, İstanbul'da astronomi ve matematik alanındaki çalışmalara canlılık getiren Türk astronom, matematikçi ve dil bilimci Ali Kuşçu'nun kim olduğu merak ediliyor. Peki, Ali Kuşçu kimdir, ne zaman öldü?

20.01.2021Gündem
MEB bekçilik sınav giriş belgesi sorgulama ekranı erişimde Bekçilik sınavı saat kaçta başlayacak

MEB bekçilik sınav giriş belgesi sorgulama ekranı erişimde! Bekçilik sınavı saat kaçta başlayacak?

Bekçilik sınav belgesi alma ekranı Polis Akademisi Başkanlığı tarafından erişime açıldı. Koronavirüsü nedeniyle ertelenen 2020/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı 20 Ocak Çarşamba günü organize edilecek. Bekçilik sınavı giriş belgeleri MEB ve e Devlet ekranından aday şifresi ve T.C kimlik numarası bilgileri ile öğrenilecek. Toplam 100 soruya yanıt arayacak olan bekçi adaylarına 120 dakika süre tanınacak. İşte, 2021 bekçilik sınavı giriş yerleri sorgulama ekranı ve yazılı sınavla ilgili ayrıntılı bilgiler.

19.01.2021Gündem
Tevfik Özlü kimdir nereli kaç yaşında İşte, Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlünün kariyer bilgileri

Tevfik Özlü kimdir nereli kaç yaşında? İşte, Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü'nün kariyer bilgileri

Tevfik Özlü, Bilim Kurulu Üyesi olarak yapmış olduğu çok önemli açıklamalarla dikkatleri üzerine çekiyor. Özellikle Covid ile mücadele sürecinde ekran karşısından önemli bilgiler vererek halkı bilgilendiren Tevfik Özlü, uzmanlığını ise İç Hastalıkları alanında gerçekleştirdi. Peki, Tevfik Özlü kimdir nereli kaç yaşında? İşte, o isim hakkında merak edilen bazı bilgiler

18.01.2021Gündem
Mesleki eğitimde ‘güçlü’ işbirliği

Mesleki eğitimde ‘güçlü’ işbirliği

Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) ev sahipliğinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Ankara Ticaret Odası (ATO) yetkililerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda, mesleki ve teknik eğitimle ilgili yapılabilecek işbirlikleri konuşuldu.

17.01.2021Eğitim
Pandeminin etkileri ve yeni normal süreçte eğitim

Pandeminin etkileri ve yeni normal süreçte eğitim

Eğitimde tüm dünyada eşi görülmemiş bir aksaklığa neden olan COVID-19 salgını, okullarda eğitim-öğretimi kesintiye uğrattı. Bazı ülkelerde tamamen kapanma olurken bazılarında kısmi kapanışlar oldu. Bazı ülkelerde ara vermek zorunda kaldı. Bu süreç dünyada farklı kademelerde öğrenim gören 2 milyara yakın öğrenciyi etkiledi.

11.01.2021Eğitim
Bakan Selçuk duyurdu: Bir el kitabı hazırladık…

Bakan Selçuk duyurdu: Bir el kitabı hazırladık…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘Hayatın İçindeki Müfredat Kitabı’nın tanıtım toplantısında konuştu. Bakan Selçuk açıklamasında ‘Okula başlayan bir çocuk, okulu ve ailesi arasında bir denge tutturmaya çalışıyor, ikisini de anlamaya çalışıyor, bir uyum yakalama çabası içine giriyor. Biz bu uyumun kolaylaşması için bir el kitabı hazırladık ve bunu da velilerimize bir hediye olarak sunmaktan mutluluk duyuyoruz’ dedi.

5.01.2021Gündem
Hayatın içindeki müfredat

'Hayatın içindeki müfredat'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından kaleme alınan, 'Hayatın İçindeki Müfredat' kitabının tanıtım toplantısı gerçekleşti. Hazırlanan el kitabında ailelere “Günlük yaşamımızın aslında çocuklarımız için ne kadar zengin ve keyifli bir öğrenme ortamı olduğunu birlikte fark edelim istiyoruz” diyerek seslenen Ziya Öğretmen, bu sayede çocukların o hep akıllarındaki “Derslerde öğrendiklerim ne işe yarayacak?” sorusuna da yanıt vermenin kolaylaşacağını ifade etti.

5.01.2021Eğitim
Adalet Bakanlığından e-duruşma açıklaması: 30 büyükşehirde 405 mahkemede uygulanıyor

Adalet Bakanlığı'ndan e-duruşma açıklaması: 30 büyükşehirde 405 mahkemede uygulanıyor

Adalet Bakanlığı'ndan e-duruşmalara ilişkin açıklama geldi. Açıklamada, ekim ayı sonunda İstanbul Anadolu Adalet Sarayı'nda başlanan e-duruşmanın uygulamasının, 30 büyükşehirde 405 mahkemede uygulanmaya devam ettiği duyuruldu.

31.12.2020Gündem
Adalet Bakanlığı, yeni yılda birçok uygulamayı hayata geçirecek

Adalet Bakanlığı, yeni yılda birçok uygulamayı hayata geçirecek

Adalet Bakanlığı'nın yargı reformu çerçevesinde 2021 yılında birçok yeniliğin hayata geçirilmesi hedefleniyor. 2021 yılında İnsan Hakları Eylem Planı'nın ilan edilmesinden dijital dönüşüme kadar birçok başlıkta yeni uygulamalar hayata geçirilecek.

30.12.2020Gündem
Matematik Öğretmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Matematik Öğretmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Matematik Öğretmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Matematik Öğretmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları

En saygın ve en çok bilinen meslekler içerisinde öğretmenlik gelir. Özellikle matematik öğretmenliği eğitimin her alanında büyük bir öneme sahiptir. Peki, matematik öğretmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Matematik öğretmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları konusunda merak edilenler.

24.12.2020Meslekler
Ali Kuşçu kimdir İşte kısaca Ali Kuşçunun hayatı

Ali Kuşçu kimdir? İşte kısaca Ali Kuşçu'nun hayatı

Timurlular devrinde Semerkant'ta yetişen, Fatih Sultan Mehmet'in 1473'te Uzun Hasan üzerine yaptığı seferde yanında götürdüğü Ali Kuşçu, dönüşte Ayasofya Medresesi'ne müderris tayin edildi. Peki, Ali Kuşçu kimdir? İşte kısaca Ali Kuşçu'nun hayatı...

16.12.2020Gündem
MEB bütçesi TBMM’de kabul edildi

MEB bütçesi TBMM’de kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, MEB’in 2021 yılı bütçe görüşmeleri yapıldı. Bakan Ziya Selçuk’un da bir konuşma yaptığı görüşmeler sonrasında MEB’in bütçesi kabul edildi.

14.12.2020Eğitim
Son dakika haberi: Bakan Selçuktan yüz yüze eğitim ve tablet açıklaması 200 bin tablet dağıtılacak

Son dakika haberi: Bakan Selçuk'tan yüz yüze eğitim ve tablet açıklaması! 200 bin tablet dağıtılacak

Son dakika haberine göre; Yüz yüze eğitimle ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bir an önce yüz yüze eğitime geçilmesi için şartların olgunlaşmasını bekliyoruz." dedi. Ayrıca 21 Aralık tarihine kadar 200 bin tablet, 2021 Ocak ortasına kadar ilave 300 bin tabletin dağıtılacağını duyurdu.

13.12.2020Gündem
BİLSEM’lere hava gözlem istasyonu kuruluyor

BİLSEM’lere hava gözlem istasyonu kuruluyor

MEB ile Tarım ve Orman Bakanlığı ile imzalanan işbirliği protokolü imzalandı. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Bu protokolle, başlayacak çalışmada öncelikle BİLSEM'lere hava gözlem istasyonları kurulacak. Böylece özel yetenekli öğrencilerimizin, iklimin canlılar ve dünyamız üzerindeki etkisi hakkında bilinçlenmeleri ve hava olayları hakkında bilimsel bilgiler edinmelerini sağlayacağız" dedi.

9.12.2020Eğitim
Son dakika haberi: Bakan Selçuktan yüz yüze eğitim açıklaması: 4 Ocak bizim için umut vadeden bir tahmin

Son dakika haberi: Bakan Selçuk'tan yüz yüze eğitim açıklaması: 4 Ocak bizim için umut vadeden bir tahmin

Son dakika haberi... Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime ilişkin, "4 Ocak bizim için umut vadeden, iyimser bir tahmin. Sonrasında ara tatil dönemi geliyor, sonrasında ikinci dönem gelecek. Bunların hepsini, her şekilde değişikliği dikkate alarak düşünüyoruz." dedi.

8.12.2020Gündem
Endüstri Ve Sistem Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Endüstri Ve Sistem Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Uzun yıllardır endüstri çağında yaşadığımız için, sürekli olarak ortaya endüstri ile ilgili iş alanları ortaya çıktı. Bugün de hala çıkmaya devam ediyor. Endüstride sistemler üzerine çalışacak mühendisler yetiştirebilmek için üniversitelerde bununla ilgili bölümler açılıyor. Endüstri ve Sistem Mühendisliği de bu bölümlerden biri. Peki, nedir bu Endüstri ve Sistem Mühendisliği? İşte bu konu hakkında tüm bilinmesi gerekenler.

2021 YKS konuları neler MEBden müfredat açıklaması

2021 YKS konuları neler? MEB'den müfredat açıklaması

Üniversiteye gitme planı yapan vatandaşların katılım sağlayacağı 2021 YKS öncesi, sınavın konu dağılımı aday öğrenciler tarafından merak ediliyordu. 2020-2021 eğitim yılının sonunda sınava  girecek adaylar için beklenen açıklama Milli Eğitim Bakanlığı'ndan geldi. Peki, 2021 YKS konuları neler?

3.12.2020Gündem
Öğretmenlere korona aşısında öncelik

Öğretmenlere korona aşısında öncelik

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'Ziya öğretmen ile eğitim buluşmaları' adı altında İstanbul Anadolu yakasındaki öğretmenlerle bir araya geldi. Koronavirüs aşısıyla ilgili bir soru üzerine Bakan Selçuk “Öğretmenlere öncelik verilmesi konusunda çalışmalarımız var” dedi.

2.12.2020Eğitim
MEB LGS 2021 konuları son dakika duyurusu ile açıklandı

MEB LGS 2021 konuları son dakika duyurusu ile açıklandı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) LGS 2021 konuları hakkında son dakika açıklaması gerçekleştirdi. 2021 yılında gerçekleşecek olan LGS 2021 konuları içerisinde tamamının olacağını ifade eden bakanlık, öğrencilerin ve eğitimcilerin tüm müfredat üzerinden sorumlu olacağını açıkladı. İşte, MEB LGS 2021 konuları hakkında merak edilen bazı bilgiler

2.12.2020Gündem
Apple Teacher nedir Nasıl kullanılır

Apple Teacher nedir? Nasıl kullanılır?

Öğretmenleri desteklemek ve başarılarını takdir etmek için tasarlanmış ücretsiz bir mesleki gelişim programı olan Apple Teacher, öğretmenleri Apple ürün ve eğitim dünyası için özel olarak hazırladığı müfredat programları ve sınıf içi ya da uzaktan eğitim modelindeki öğrenme ortamlarında kullanımı konusunda destek oluyor.

24.11.2020Teknoloji
Milli Eğitim Bakanı Hürriyet Eğitime Destek Eki EBA için yazdı

Milli Eğitim Bakanı Hürriyet Eğitime Destek Eki EBA için yazdı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Öğretmenler Günü nedeniyle Hürriyet'in EBA ekinde bir yazı kaleme aldı:

24.11.2020Eğitim
Matematik Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Matematik Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Matematik öğretmenliği rağbet gören bölümler içerisinde yer alıyor. Matematik öğretmenliği nedir, bölüm kaç yıllıktır, mezunları ne iş yapar gibi merak ettiğiniz soruları derledik.

Kimya Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Kimya Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Kimya öğretmenliği bölümü pek çok kişinin kariyer hedefleri içerisinde yer alır. Peki, kimya öğretmenliği nedir, ne iş yaparlar, bölüm kaç yıllıktır? Tüm bu sorularınızın yanıtlarını sizler için derledik.

Fizik Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Fizik Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Fizik öğretmenliği bölümü, fizik konularına hakim fizik öğretmeni yetiştiren bir lisans programıdır. Fizik, her ne kadar zor bir ders gibi görünse de meraklıları için çok zevklidir. Fizik öğretmenliği nedir? Mezunları ne iş yapar? Pek çok sorunun cevabını sizler için derledik.

Coğrafya Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Coğrafya Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Coğrafya Öğretmenliği bölümü üniversitelerde en çok tercih edilen bölümlerden biri olarak karşımıza çıkar. Bu yüzden Türkiye'de hemen hemen her üniversitede Coğrafya Öğretmenliği bölümü bulunmaktadır? Peki, Coğrafya öğretmenliği bölümü nedir, kaç yıllıktır ve bitirenler hangi meslekleri yapar? İşte merak edilen tüm soruların cevapları.

Öğretmenin resim defteri

Öğretmenin resim defteri

Kış mevsiminin güneşli bir öğleninde, Beytüşşebap Devlet Hastanesi önünde elmas gözlü bir kız çocuğunun, mesleğinin ilk yılındaki İzmirli öğretmenine sualidir aslında okuduğunuz başlık…

23.11.2020Eğitim
EBA canlı ders giriş: 23 Kasım TRT EBA TV ilkokul ortaokul, lise canlı yayın ve online canlı ders giriş ekranı

EBA canlı ders giriş: 23 Kasım TRT EBA TV ilkokul ortaokul, lise canlı yayın ve online canlı ders giriş ekranı!

EBA canlı ders giriş ekranı, 23 Kasım Pazartesi günü eğitimlerine devam eden öğrencilerin gündeminde yer almaya devam ediyor. Sabah saatlerinde başlayan EBA canlı ders eğitimleri, 08.30 ile 20.20 saatleri arasında devam edebiliyor. Bu ders saatleri, okul müdürlüklerinin belirlediği program dahilinde gerçekleşiyor. Diğer taraftan TRT EBA TV ilkokul, ortaokul ve lise yayın akışı da canlı derse katılamayan öğrenciler için müfredat dahilinde eğitimlerini sürdürmeye devam ediyor. İşte, EBA giriş ile canlı yayın ekranı ve EBA TV yayın akışı detayları

23.11.2020Gündem
Ara tatil bitti eğitim başlıyor

Ara tatil bitti eğitim başlıyor

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, ara tatilin ardından TRT EBA, EBA ve canlı sınıf uygulamaları, basılı ve dijital yardımcı kaynaklarla yürütülecek uzaktan eğitim sürecine, COVID-19 salgını nedeniyle 4 Ocak 2021’e kadar devam edecek. Anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarında yüz yüze eğitim yapılacak, fiziki imkânları uygun okulöncesi eğitim kurumlarında, salgınla ilgili tüm tedbirlerin alınması şartıyla çocuk kulüpleri açılabilecek. Bu süreçte, EBA canlı sınıf ve alternatif uygulamaların sisteme entegrasyonuyla birlikte günlük yaklaşık 2 milyon ders yapma kapasitesi olacak. MEB, aralık ayının son haftasındaki tabloya göre okullarda yüz yüze eğitime aşamalı geçiş planlamasını ve takvimini kamuoyuyla paylaşacak.

22.11.2020Eğitim
Son dakika: Sınavlar iptal mi oldu okul sınavları ertelendi mi Yazılı sınavlar nasıl yapılacak MEBten açıklama geldi

Son dakika: Sınavlar iptal mi oldu okul sınavları ertelendi mi? Yazılı sınavlar nasıl yapılacak? MEB'ten açıklama geldi!

Sınavlar yapılacak mı sınavlar iptal oldu mu soruları, uzaktan eğitim sürecine girilmesi dolayısıyla öğrencilerin gündeminde yer alıyordu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada, okul sınavları için önemli açıklamalarda bulundu. Uzaktan eğitim sürecinin ocak ayına kadar devam edeceği bilgisini veren Bakan Selçuk, okul sınavları ve LGS sınavı için aldıkları kararı açıkladı. Peki, okul sınavları iptal mi oldu? İşte, ilkokul, ortaokul, lise sınavları iptal mi oldu, ertelendi mi sorularının cevabı.

19.11.2020Gündem
İnşirah Suresi Oku ve Dinle - Elemneşrahleke Türkçe Arapça Okunuşu, Anlamı ve Fazileti (Diyanet Meali & Tefsiri)

İnşirah Suresi Oku ve Dinle - Elemneşrahleke Türkçe Arapça Okunuşu, Anlamı ve Fazileti (Diyanet Meali & Tefsiri)

İnşirah Suresi Mekke döneminde inmiştir. 8 âyettir. İnşirah Suresi faziletleri nedeniyle okunması sıkça tavsiye edilen sureler arasında yer almaktadır. Sıkıntılı zamanlarınızda sıkıntı, keder ve üzüntü gibi durumlarınız için okuyabileceğiniz bir suredir. Halk dilinde Elemneşrahleke olarak da adlandırılan bu sure açılıp genişlemek ve huzura kavuşmak anlamlarını taşımaktadır. İnşirah suresi oku ve dinle sayfamız üzerinden İnşirah suresi Türkçe Arapça okunuşu, konusu, anlamı, önemi, tefsiri, ezberlemek isteyenler için Türkçe olarak anlamını bilmek isteyenler için Diyanet Türkçe meali yer almaktadır. Toplamda 8 ayetten oluşması nedeniyle ezberlemek isteyenlerin kolayca ezberleyebilecekleri bir suredir.

19.11.2020Namaz Sureleri

Yazar Sonuçları

Bale spor mu sanat mı

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Türkiye Dans Sporları Federasyonu’nun ‘bale antrenörlüğü’ kursu açmasının ardından “Bale spor mu yoksa sanat mı?” tartışması alevlendi. Sanatçılar ‘Bale spor değil sanattır’ kampanyası başlatırken, Türkiye’ye dansı sevdiren kişi olarak tanınan TDSF Başkanı, tartışmaların odağındaki isim Tolga Han Çinkitaş ile konuştum. Balenin sanatsal bir spor olduğu, amaçlarının baleyi ‘elit’ olmaktan çıkarıp halka indirmek olduğunu söylüyor.

1.02.2021

Eğitimde kayıp nesil olmasın

Uzaktan eğitimin kalitesi ve fırsat eşitliği açısından getirdiği sorunlar eğitimcilere havlu attırdı. 15 Şubat’ta bitecek yarı yıl tatili sonrası yüz yüze eğitim tam kapasite başlayacak mı? Net değil. Eğitimciler “Geleceğimiz tehdit altında” diyerek öğretmenlerin öncelikli aşılanması, ihtiyaç duyulan sağlık çalışanı, temizlik görevlisi ve öğretmen açığının acilen kapatılarak tam kapasite okula dönüş çağrısı yapıyor.

28.01.2021

Bir veli yazısı

Sabah zorla uyandırma girişimleri, bilgisayarı açıp önüne koymalar, adeta “Ders çalış” yalvarışları, “Kendini geliştir” tavsiyeleri, “Telefonu ya da oyuncağını kaldır, derse odaklan” talimatları...

11.12.2020

Devlet ve siyaset kurumu

Yanlış ve eksik bilgilerle doğru hükme varamazsınız.

9.12.2020

Covid-19 sürecinde öğrenme kayıpları

Pandemi sebebiyle yurdumuz genelinde eğitime uzun soluklu aralar verilmesi, çocuklar okullarına kısmi de olsa kavuşmuşken tekrar kapanması ve açılıp açılmayacağının belirsiz olması öğrencilerde içselleşmiş ve yıkılması zor konfor alanları yaratırken, oluşan öğrenme, motivasyon ve güdülenme kayıpları ise, ebeveynleri ve eğitimcileri endişelendirmektedir.

4.12.2020

Kazan dairesinden dünya sahnesine

Türkiye’den 2020 yılı ‘küresel öğretmen’ ödülünü kazanan Sezer Ortadağ, mazeretlere değil maharetlere odaklanılmasına inanan bir ilkokul öğretmeni. 10 yıl önce gitar çalmak isteyen bir öğrencisinin hayalini gerçekleştirmek için yola çıktı, kurduğu “Minik Notalar” grubu ile tüm sınıfına enstrüman çalmayı öğreterek örnek bir başarı hikâyesine imza attı. İmkansızlıklar onu yıldırmadı aksine eğitimde motivasyon aracı olarak gördü. “Ufuk açmak defter açtırmaktan daha öncelikli meselem oldu” diyen Sezer Öğretmen, bu yıl 110 ülkede 15 bin öğretmen arasından seçilerek kazan dairesinde başlayan hikâyelerini dünya sahnesine taşımayı başardı.

26.11.2020