MENÜ

Vatandaşlık

Vatandaşlık ile ilgili tüm haberleri, son dakika Vatandaşlık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Vatandaşlık haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 9.649 Vatandaşlık haberi bulunmuştur.

Vatandaşlık Haberleri

YSK kararı Resmi Gazetede yayımlandı

YSK kararı Resmi Gazete'de yayımlandı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bir seçim çevresinden diğerine yapılan seçmen nakil istemleri hakkında ilçe seçim kurulu başkanı tarafından itiraz üzerine veya nakil isteminin şüpheli bir girişim olduğu kanaatine varılması halinde resen inceleme yapılmasına karar verdi.

7.01.2019Gündem
Samir Hafez: Bayrak açma provokasyondu

Samir Hafez: Bayrak açma provokasyondu

Yılbaşı gecesi Suriyelilerin Taksim’de ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) bayrağı açarak slogan atmasıyla başlayan tepki, sosyal medyada ‘Suriyeliler evine dönsün’ hashtag’iyle protestoya dönüştü. Uluslararası Arap Akademisyenleri Derneği Onursal Başkanı ve Suriye Türkmenleri Meclisi Eski Başkanı Samir Hafez, “Evet Suriyeliler’in bir kısmı evine dönecek ama bir kısmı da kalacak. Dönmek kolay değil” diyor.

7.01.2019Gündem
İçişleri Bakanlığı ilginç verileri açıkladı

İçişleri Bakanlığı ilginç verileri açıkladı

İçişleri Bakanlığından, geçen yıl vatandaşların isteği üzerine mahkeme kararı aranmaksızın 164 bin 173 ad soyad değişikliğinin yapıldığı bildirildi.

6.01.2019Gündem
Para ödeyerek vatandaşlık alacağınız ülkeler Tek yapmanız gereken ise...

Para ödeyerek vatandaşlık alacağınız ülkeler! Tek yapmanız gereken ise...

Her ülkenin kendi prosedürlerine göre o ülkenin vatandaşlığını almak çeşitli derecelerde zor olabiliyor. Özellikle uzun vadede yaşamak ve o ülkede oturma ve çalışma vizesi almak birçok ülkenin şartı. Yalnız belli para karşılığında vatandaşlık veren ülkeler var. İşte para karşılığında vatandaşlık veren 20 ülke…

4.01.2019Seyahat
Yunanistandan kahraman göçmenlere vatandaşlık

Yunanistan'dan "kahraman" göçmenlere vatandaşlık

Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarında temmuz ayında yaşanan yangın felaketinde onlarca kişinin hayatını kurtaran üç göçmene, Yunan vatandaşlığı verildi.

2.01.2019Dünya
Telefonlar susmuyor O ülkeden on binlerce kişi Türk vatandaşlığına geçmek istiyor

Telefonlar susmuyor! O ülkeden on binlerce kişi Türk vatandaşlığına geçmek istiyor

Türkiye, vatandaşlık kanunundaki "gerekli yatırım miktarlarının" düşürülmesinden bu yana 100 milyon dolarlık yatırım ve 250'nin üzerinde vatandaşlık başvurusu alırken, 2019'da başvurularda patlama yaşanması bekleniyor. Eylül ayı sonunda yapılan düzenleme ile Türk vatandaşlığı kazanımında 2 milyon dolarlık sabit sermaye yatırımı şartı 500 bin dolara, taşınmaz alımındaki 1 milyon dolarlık sınır ise 250 bin dolara düşürülmüştü. Konu ile ilgili konuşan Atalay: "On binlerce İngiliz, Alman, Rus Antalya'da yaşıyor. Bunlardan birçoğu Türkiye’deki sosyal imkanları görünce ev alarak hem kendi ülkesinin vatandaşlığını koruyor hem de Türk pasaportu alarak çifte vatandaşlığa karar veriyor. Ülkemize sermaye çekmeye çalışıyoruz. Dünyanın her yerinden yatırım yapmak isteyen kişiler ülkemize sermaye getirsin, refaha katkıda bulunsun, Türkiye'nin başarı hikayesine ortak olsun istiyoruz" açıklamasında bulundu.

2.01.2019Ekonomi
Yerli robotlar dünya standartlarını yakalayacak

"Yerli robotlar dünya standartlarını yakalayacak"

Konya'da, Akınsoft yazılım firmasınca kurulan Türkiye'nin ilk insansı robot fabrikası "AkınRobotics"te tasarlanan robotlar büyük sermayeli dünyaca ünlü şirketlerin yaptığı robotları ekip ruhuyla geçmeyi amaçlıyor.

2.01.2019Teknoloji
Yunanistandan üç göçmene vatandaşlık

Yunanistan'dan üç göçmene vatandaşlık

Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarında çıkan yangında onlarca kişiyi kurtaran üç göçmene Yunan vatandaşlığı verilecek.

31.12.2018Dünya
Yılbaşı gecesi için önemli açıklama... Tam 255 bin kişi

Yılbaşı gecesi için önemli açıklama... Tam 255 bin kişi

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, yılbaşı gecesinin huzur ve güven içinde geçirilmesi için 41 bin 214 asayiş ve trafik timi, 390 hava aracı, 124 deniz aracı, bin 101 motosiklet, 519 detektör köpeği ve ülke genelinde toplam 255 bin 804 kolluk personelinin görevlendirildiğini bildirdi.

31.12.2018Gündem
İrlanda pasaportuna başvuran Birleşik Krallık vatandaşları yüzde 22 arttı

İrlanda pasaportuna başvuran Birleşik Krallık vatandaşları yüzde 22 arttı

İrlanda pasaportu için başvuruda bulunan Birleşik Krallık vatandaşlarının sayısı 2018 yılında yüzde 22 artış gösterdi.

31.12.2018Dünya
Bakanlık takipte

Bakanlık takipte!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konut piyasasını takip sistemi kuruyor. İnşaat ve yapı kullanma izni alan yapılar tespit edilecek. Veriler tapudaki konut bilgileri ile karşılaştırılıp satılmayan konutlar tespit edilecek. ‘Konutta balon var mı’ sorusunun cevabı da bulunacak.

31.12.2018Ekonomi
İtalyanın tartışmalı bütçesi meclisten onay aldı

İtalya'nın tartışmalı bütçesi meclisten onay aldı

İtalya'daki koalisyon hükümetinin AB'de tartışmalara neden olan bütçesi mecliste kabul edildi.

31.12.2018Dünya
ABD Büyükelçiliğinden flaş vize açıklaması

ABD Büyükelçiliği'nden flaş vize açıklaması

ABD Ankara Büyükelçiliği, hükümetin kapalı olması sebebiyle Türkiye'deki temsilciliklerinde vize hizmetinin nasıl devam edeceği konusunda Twitter üzerinden bir açıklama yaptı.

27.12.2018Dünya
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden asılsız haber açıklaması

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden "asılsız haber" açıklaması

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri (NVİ) Genel Müdürlüğü, bazı basın yayın organları ile sosyal medyada yer alan kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedellerinde yüksek artışlar olacağı ve nüfus cüzdanlarının 2019 yılından itibaren geçerli olmayacağı şeklindeki haberlerin "asılsız" olduğunu bildirdi.

26.12.2018Gündem
Çipli tanımada tarih belli oldu Tüm kamu kurumları geçecek

'Çipli tanıma'da tarih belli oldu! Tüm kamu kurumları geçecek

KAMUDA, 2019’dan itibaren elektronik kimlik doğrulama sistemine geçmeye hazırlanan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, uygulamaya ilişkin yeni bir yönetmelik hazırlıyor. Yeni sistemle, SGK’nın avuçiçi, ÖSYM’nin yüz tanıma gibi sistemleri yürürlükten kalkarken, tüm kamu kurumları tek bir doğrulama sistemine geçecek. Çipli e-kimlik kartları, kredi kartı gibi, mobil onay cihazıyla çalışırken, kimlik sahteciliğinin önüne geçilmiş olacak.

25.12.2018Gündem
Söylentiyi duyan Nüfus Müdürlüğüne koşuyor

Söylentiyi duyan Nüfus Müdürlüğüne koşuyor

Adıyaman'da yılbaşından önce kimlik ve ehliyetlerini değiştirmeyenlere yüksek miktarda para cezası uygulanacağı söylentisi üzerine kent sakinleri İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne akın etti. Müdürlüğün önünde uzun kuyruklar oluşurken, yetkililer söylentinin asılsız olduğu açıklamasında bulundu.

24.12.2018Haber
Söylentiyi duyan Nüfus Müdürlüğüne koşuyor

Söylentiyi duyan Nüfus Müdürlüğüne koşuyor

Adıyaman'da yılbaşından önce kimlik ve ehliyetlerini değiştirmeyenlere yüksek miktarda para cezası uygulanacağı söylentisi üzerine kent sakinleri İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne akın etti. Müdürlüğün önünde uzun kuyruklar oluşurken, yetkililer söylentinin asılsız olduğu açıklamasında bulundu.

24.12.2018Gündem
Ferzan Özpeteke Napoli şehrinden fahri vatandaşlık

Ferzan Özpetek'e Napoli şehrinden fahri vatandaşlık

İtalya'nın başkenti Roma'da yaşayan yönetmen Ferzan Özpetek'e, Napoli şehrinde "Fahri Vatandaşlık" verildi.

22.12.2018Dünya
Ferzan Özpeteke Napoli şehrinden fahri vatandaşlık

Ferzan Özpetek'e Napoli şehrinden fahri vatandaşlık

İtalya'nın Napoli kenti, yönetmen Ferzan Özpetek'e "Fahri Vatandaşlık" verdi

22.12.2018Keyif
Resmen açıkladı Rekor kırıldı

Resmen açıkladı! Rekor kırıldı

İçişleri Bakanlığından, pasaport, kimlik ve sürücü belgesi almak için gün içerisinde ülke genelindeki nüfus müdürlüklerine 147 bin 243 başvurunun yapıldığı bildirildi.

21.12.2018Gündem
El sıkışmak vatandaşlık şartı oldu

El sıkışmak vatandaşlık şartı oldu

Danimarka'da meclis, hükümet tarafından önerilen vatandaşlık için el sıkışma şartı tasarısını onayladı. Karar, vatandaşlığa kabul töreninde vatandaşlık alan kişilerin Danimarkalı yetkililerle el sıkışmasını zorunlu kılıyor.

21.12.2018Dünya
Şehit babası: Belçikalı gelinim nikâhsız yaşıyor maaşını kesin

Şehit babası: Belçikalı gelinim nikâhsız yaşıyor maaşını kesin

Şehit babası R.G., 1994’te Doğubeyazıt’ta askerlik yaparken PKK ile çıkan çatışmada şehit olan oğlunun Belçikalı eşi için Meclis’e başvurdu. Gelininin nikâhsız olarak başka bir kişiyle yaşadığını belirten baba R.G., şehit eşi sıfatıyla aldığı maaşın kesilmesini istedi. Talebi değerlendiren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Dışişleri Bakanlığı ile iletişime geçerek Hollanda’da bulunan Anvers Belediyesi Vatandaşlık İşleri Dairesi’nden inceleme yaptırdı. Araştırma sonrasında “Bir başkası ile yaşayan dul eşlere bağlanmış olan aylığın kesilmesine ilişkin bir yasal düzenleme olmaması” sebebiyle maaşın kesilmemesine karar verildi.

21.12.2018Gündem
Strache’den çirkin açıklama: Türklere vatandaşlık askıya alınsın

Strache’den çirkin açıklama: Türklere vatandaşlık askıya alınsın

Avusturya’da hükümet ortağı aşırı sağcı Özgürlükler Partisi (FPÖ) lideri Başbakan Yardımcısı Heinz Christian Strache, Türklere Avusturya vatandaşlığının durdurulmasını istedi.

19.12.2018Avrupa
Avusturya Anayasa Mahkemesinden çifte vatandaşlık kararı

Avusturya Anayasa Mahkemesi'nden çifte vatandaşlık kararı

Avusturya Anayasa Mahkemesi, yayımlanan bir listede adı olduğu gerekçesiyle çifte vatandaş olduğu iddia edilen Türkiye kökenli bir kişinin Avusturya vatandaşlığından çıkarılması yönünde verilen kararı bozdu.

18.12.2018Dünya
Avusturya’da çifte vatandaşlık mağdurları için tarihi karar Belge güvenilir değil...

Avusturya’da çifte vatandaşlık mağdurları için tarihi karar! Belge güvenilir değil...

Avusturya Anayasa Mahkemesi, Türkiye’deki seçimler için hazırlanan seçmen listesinde ismi bulunduğu ileri sürülen bir kişinin, çifte vatandaş olduğu gerekçesiyle idari mahkeme tarafından Avusturya vatandaşlığından çıkarılması kararını bozdu. Karara gerekçe olarak da belgelerin gerçek ve güvenilir olmaması gösterildi.

18.12.2018Avrupa
Bakan Soylu: Keşke bu 380 bin çocuğu doğar doğmaz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapsak

Bakan Soylu: Keşke bu 380 bin çocuğu doğar doğmaz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapsak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Benim ülkemde 380 bin (Suriyeli) çocuk doğdu. Allah izin verse de Meclis de yardımcı olsa, keşke bu 380 bin çocuğu doğar doğmaz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapsak." dedi.

16.12.2018Gündem
Manukyanın mirası paylaşılamıyor Sayı sürekli artıyor…

Manukyan'ın mirası paylaşılamıyor! Sayı sürekli artıyor…

Genelev patroniçesi olarak tanınan Manukyan’ın mirasından pay alabilmek için 20 kişi daha başvuru yaptı. Tek mirasçı Kerope Çilingir’in Manukyan’ın oğlu olup olmadığının tespiti istendi.

15.12.2018Gündem
Bir 40 yıl daha beklemeyin, beklemeyelim

Bir 40 yıl daha beklemeyin, beklemeyelim

Almanya’ya yabancı iş gücü göçü 1955’te başladı. O zamanlar ‘Gastarbeiter’ olarak nitelenen ilk ‘misafir işçiler’ İtalya’dan geldi. 1960’da Yunanistan ve İspanya, 1961’de Türkiye, 1963’te Fas, 1964’de Portekiz, 1965’te Tunus ve 1968’de de eski Yugoslavya ile imzalanan anlaşmalar yoluyla yüz binlerce ‘misafir işçi’ Almanya’ya geldi.

15.12.2018Avrupa
Dövizli askerlik başvurusu nasıl yapılır İşte dövizli askerlik başvuru şartları ve ayrıntılar

Dövizli askerlik başvurusu nasıl yapılır? İşte dövizli askerlik başvuru şartları ve ayrıntılar

Dövizli askerlik şartları, Milli Savunma Bakanlığı tarafından ilgili kişilerin erişimine açıldı. Yurtdışında ikamet eden ve askerlik hizmetini henüz yerine getirmemiş olan vatandaşların merakla beklediği dövizle askerlik için uzaktan eğitim ekranı yayımlandı. İşte, Dövizli askerlik şartları ve merak edilen diğer detaylar hakkında bazı bilgiler

11.12.2018Gündem
İçişleri Bakanlığı bin 170 nüfus memuru alımı ne zaman Başvuru tarihi ve şartları belli oldu mu

İçişleri Bakanlığı bin 170 nüfus memuru alımı ne zaman? Başvuru tarihi ve şartları belli oldu mu?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun geçtiğimiz ekim ayında açıkladığı bin 170 nüfus memuru alımı hakkında detaylar merak konusu oldu. İl ve ilçe merkezlerinde bulunan nüfus müdürlüklerinde çalışanların iş yükünün hafifletilmesi için yapılacak istihdamın ne zaman başlayacağına dair araştırmalar hız kazandı. Peki, bin 170 nüfus memuru alımı ne zaman? Başvuru tarihi ve şartları belli oldu mu?

11.12.2018Gündem
İngiltere vize başvuruları kolaylık ve hız kazandı

İngiltere vize başvuruları kolaylık ve hız kazandı

Brexit’in kıyısında olan İngiltere’de vize işlemlerinde kritik bir yeniliğe gidildi. Yerleşim ve vatandaşlık başvuruları için vize randevuları İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın kurumsal ortağı olan Sopra Steria vermeye başladı.

11.12.2018Dünya
Trump yönetimi göçmenlik başvurusu için 50 dolar isteyecek

Trump yönetimi göçmenlik başvurusu için 50 dolar isteyecek

Trump yönetiminin ülkeye giriş yapmak isteyen göçmenlerden göçmenlik başvurusu adı altında 50 dolar ücret talep etmeye hazırlandığı belirtildi.

10.12.2018Dünya
Kız arkadaşına kızdı, herkesi dehşete düşürdü

Kız arkadaşına kızdı, herkesi dehşete düşürdü!

Bursa'da kız arkadaşına kızıp bıçağı kendi boğazına dayayan adamı, tesadüf eseri oradan geçen özel bir güvenlikçi kurtardı. O anlar ise güvenlik kamerasına anbean yansıdı.

8.12.2018Gündem
Projeden ev alana da vatandaşlık verilecek

Projeden ev alana da vatandaşlık verilecek

Tamamlanmamış konut projelerinden 250 bin dolar veya daha üstü rakamlar karşılığında alım yapanlara da vatandaşlık hakkı getirildi.

8.12.2018Ekonomi
Mete Yarar: Terörün Türkiyeye maliyeti yaklaşık 700 milyar dolar

Mete Yarar: "Terörün Türkiye'ye maliyeti yaklaşık 700 milyar dolar"

Türkiye'nin teröre karşı mücadelesine de değinen Yarar, "Terörün Türkiye'ye maliyeti yaklaşık 700 milyar dolar. Türkiye, 700 milyar dolar ile neler yapardı biliyor musunuz? Türkiye'nin şu anda beş kuruş borcu yoktu ve Türkiye'nin üzerine bir Türkiye daha yapılmıştı." şeklinde konuştu.

7.12.2018Gündem
Resmi Gazetede yayımlandı... Yabancıya vatandaşlıkta yeni dönem

Resmi Gazete'de yayımlandı... Yabancıya vatandaşlıkta yeni dönem

Gayrimenkul satışlarına destek olacak karar Resmi Gazete’de yayımlandı.Buna göre Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte yapılan değişikliğe göre 250 bin dolarlık taşınmazın peşin olarak satışının vaat edilmesi de yabancıların vatandaşlık kazanımı için yeterli olacak. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, gelecek yıl da yabancılara konut satışlarında artışın devam edeceğini söyledi.

7.12.2018Ekonomi
İngiltere altın vizeyi askıya alıyor

İngiltere altın vizeyi askıya alıyor

İngiltere, AB ülkelerine yatırımcı çekmek amacıyla iş insanlarına oturum izni ve vatandaşlık imkanı sunan altın vize uygulamasını askıya alıyor.

7.12.2018Dünya
Assange cephesinden ilk yorum

Assange cephesinden ilk yorum

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, "İngiltere, (Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinde yaşayan Wikileaks'in kurucusu) Julian Assange'a büyükelçilikten ayrılabileceği konusunda garanti verdi" dedi. Julian Assange'ın avukatı Barry Pollack ise "Ölüm cezası masada olmadıkça Assange'ın kovuşturmadan korkmasına gerek olmadığı iddiası çok açık bir şekilde yanlıştır." dedi.

6.12.2018Dünya
Avusturya’da en büyük sorun, çifte vatandaşlık

Avusturya’da en büyük sorun, çifte vatandaşlık

Avusturya’daki Türk toplumunun en büyük sıkıntılarından birinin çifte vatandaşlık olduğunu belirten Avusturya Türk Federasyonu Başkanı Ali Can, “Yaklaşık 30 bin kişinin Avusturya vatandaşlığından çıkarılacağıyla ilgili sıkıntılar yaşıyoruz. Toplumumuz da ciddi manada gergin, psikolojik sıkıntılar yaşanıyor” dedi.

6.12.2018Avrupa
Evim Türkiyeye tam destek

Evim Türkiye'ye tam destek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği, Demirören Medya ve İstexpo ortaklığıyla 8-10 Şubat 2019 tarihlerinde Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenecek olan Evim Türkiye Fuarı gayrimenkul sektöründen tam not aldı. Sektörün çatı dernekleri ‘Evim Türkiye’de biz de varız” dedi. Şimdi gayrimenkul sektörü 50 firmayla Almanya’ya çıkarma yapmaya hazırlanıyor.

6.12.2018Ekonomi
Hafızlık sınavı ne zaman 2019 hafızlık sınavı başvuru tarihleri

Hafızlık sınavı ne zaman? 2019 hafızlık sınavı başvuru tarihleri

2019 yılının Hafızlık Tespit Sınavı ne zaman sorusu, son günlerde sorgulanmaya devam ediliyor. Birçok kişinin gündeminde yer alan 2019 hafızlık sınavı, Kur'an kurslarında ve dışarıdan kendi imkânlarıyla hafızlıklarını tamamlayan kişiler için tespit mahiyeti taşıyacak. Peki, 2019 hafızlık sınavı ne zaman uygulanacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

4.12.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Söğüt-ABD 11 bin km Söğüt-Malta kaç km

Biri Türkiye’nin en yüksek reytingini alan dizi filmin baş karakteri...

5.01.2019

Savulun dijitalleşme geliyor

Bugünlerde halkın ekseriyeti, ekonomik sorunları, yaklaşan yerel seçimleri konuşuyor.

18.12.2018

Sarı yelekler nereye gider?

Paris’te başlayan protestolar etki alanını genişletiyor.

9.12.2018

‘Kuralsız’ arenada sıkıntıları başladı... CHP yine ‘geç’ kaldı

SEÇİMLERE 3.5 ay kal kaldı. CHP’de Kılıçdaroğlu karar verici olmak istiyor ancak bir yandan da ‘tuzakları’ı aşmak zorunda. AKP aday tespitini tamamlamış gibi... CHP ‘yine geç’ kaldı. Hani adaylar altı ay önceden belirlenecekti? Hani gençler ve kadınlara geniş yer verilecekti?

7.12.2018